Aktuality a Články
Pražské letiště loni odbavilo 3,66 mil. pasažérů, což je o 79 pct méně.
Pražské letiště Václava Havla loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je meziroční propad o 79 procent. Současně je to nejnižší počet cestujících za posledních 25 let. Více»
HDP ČR po propadu o sedm procent letos stoupne o 2,8 pct.
Česká ekonomika se za rok 2020 propadla o sedm procent, v roce 2021 by ale měla již růst o 2,8 procenta. Více»
Průmysl zpomalil v listopadu na 0,4 procenta, stavebnictví na 8,4 pct.
Průmyslová produkce v České republice loni v listopadu zpomalila meziroční růst na 0,4 procenta z říjnových 1,3 procenta. Průmysl táhla ve sledovaném měsíci nahoru především výroba aut. Více»
Vývoj národního hospodářství směřuje teď k potřebě zvýšit sazby.
Ekonomický vývoj se podle většiny členů bankovní rady ČNB aktuálně obrací spíše k potřebě méně uvolněné měnové politiky, tedy k růstu úrokových sazeb ve střednědobém horizontu. Více»
Sousední Německo čeká kvůli koronaviru vlna firemních bankrotů.
Opatření proti šíření koronaviru způsobí v Německu vlnu bankrotů. Předpověděl to prezident německého výzkumného institutu DIW Marcel Fratzscher v rozhovoru s německým listem Augsburger Allgemeine. Více»
Češi za energie zpravidla ušetří.
Firmy si připlatí za elektřinu. Více»
Česká republika se z krize vzpamatuje za dva roky, věští OECD.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj očekává, že oživení českého národního hospodářství bude pomalé a tuzemská národní ekonomika dosáhne předkrizové úrovně ke konci roku 2022. Více»
Ve čtvrtek se v celé zemi uvolní protiepidemická opatření.
Vláda rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření. S omezeními se budou moci od čtvrtku otevřít obchody, služby i restaurace, konstatoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Více»
Ceny tepla budou v roce 2021 převážně stagnovat.
Ceny tepla budou příští rok v České republice převážně stagnovat. Mírný meziroční růst u některých tepláren využívajících hlavně uhlí nepřekročí inflaci. Více»
ČNB včera ponechala sazby beze změny a zlepšila letošní odhad vývoje HDP.
Bankovní rada České národní banky jednomyslně ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 procenta. Více»
Průměrná česká domácnost loni utratila 153.193 korun na člověka.
Spotřební vydání, která zahrnují útraty za potraviny, bydlení, dovolené, zdraví, dopravu, dovolené, kulturu či vzdělání, stoupla v meziroční komparaci o 2,7 procenta. Více»
Produkce aut za tři čtvrtletí klesla o 24 pct na 808.279 vozů.
Výroba osobních aut za tři čtvrtletí meziročně klesla o 24,3 procenta na 808.279 vozů. V září byla díky postupnému oživování poptávky nižší pouze o 4,5 procenta, když automobilky vyrobily 119.722 aut. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu. Více»
Pithart vyzval vládu, aby oslovila Volkswagen kvůli změně postavení Škody.
Bývalý český premiér Petr Pithart a exministr průmyslu Jan Vrba vyzvali českou vládu, aby vedení koncernu Volkswagen vyjádřila své znepokojení nad možnou změnou postavení Škody Auto ve skupině. Více»
ČEZ sníží od října cenu elektřiny pro domácnosti.
Největší dodavatel elektřiny v České republice, skupina ČEZ, sníží od října cenu elektřiny pro domácnosti napříč ceníky v průměru o devět procent. Více»
Miliardář Schönfeld odkupuje další reality.
Investiční skupina RSBC Roberta Schönfelda plánuje velkou expanzi v oblasti realit, přestože národní ekonomiky poškodila koronavirová pandemie. Více»
Dle Babiše jsou škodovky nejlepšími vozy koncernu VW.
Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) je přesvědčen, že vozy Škoda jsou nejlepším výrobkem koncernu Volkswagen. Premiér má ale pocit, že tato skutečnost někdy někomu vadí. Více»
Čtyřčlenná rodina zaplatí od května za vodu skoro o 500 korun méně.
Většina měst v ceně vodného a stočného zohlednila snížení sazby DPH z 15 % na 10 %. Jejich obyvatelé tak od 1. 5. 2020 za vodné a stočné ušetří. Více»
Češi, Moravané a Slezané loni na nové bydlení šetřili v Evropě stále nejdéle.
Dostupnost nového bydlení v ČR byla loni ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi třetí rok po sobě nejhorší. Nový byt vyjde na 11,4 průměrného ročního platu, v roce 2018 to bylo 11,2 platu. Více»
Pro mírnější snížení sazeb hlasoval podle záznamů Nidetzký a Michl.
Pro snížení základní úrokové sazby pouze o půl procentního bodu hlasovali na jednání bankovní rady České národní banky 7. května viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký a člen rady Aleš Michl. Více»
Iveco opětovně v pondělí obnoví výrobu autobusů.
Firma Iveco CZ z Vysokého Mýta na Orlickoústecku obnoví výrobu o dva dny dřív, zahájí 4. května. Původně si stanovila termín 6. května. Více»
Provozovatelé letních služeb požadují znát podmínky pro otevření.
Aby provozovatelé typicky letních služeb mohli připravit své provozovny na letní dovolené, potřebují od vlády vědět, kdy a za jakých okolností budou moct otevřít. Více»
Rakousko znovu otevře restaurace i školy, jedná se i o hranicích.
V Rakousku se 15. května znovu otevřou restaurace uzavřené v polovině března kvůli šíření koronaviru. Na tiskové konferenci to oznámil kancléř Sebastian Kurz. Více»
Provoz pražského letiště klesl až o 88 procent.
Roste ale nákladní přeprava. Více»
VW částečně obnoví výrobu v Německu od 20. 4.
Německá automobilka Volkswagen obnoví výrobu v továrně v německém Zwickau (Cvikov) přerušenou kvůli koronaviru již 20. dubna. Firma, jejíž součástí je i česká Škoda Auto, to uvedla ve svém dnešním sdělení. Více»
Německo by mohlo brzy otevřít obchody, restaurace, školy a úřady.
Domnívají se tamní experti. Více»
Centrální banka čeká silnou recesi ekonomiky, snížila proto úrokovou sazbu.
Česká národní banka (ČNB) očekává kvůli dopadům pandemie koronaviru silnou recesi, ve které česká ekonomika setrvá po zbytek letošního roku. Více»
Bankovní rada ČNB dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb.
Podle odhadů analytiků rada zřejmě dále sníží úrokové sazby, a to o půl procentního bodu. Rada ČNB naposledy snížila jednomyslně úrokové sazby nečekaně na mimořádném jednání v pondělí 16. března. Více»
Jiří Rusnok a Aleš Michl navrhovali větší snížení sazeb.
Na mimořádném jednání bankovní rady České národní banky v pondělí 16. března se členové rady shodli, že je potřeba snížit úrokové sazby o více než 0,25 procentního bodu. Více»
Energetice má od tzv. šmejdů pomoci podle vlády ČR registr zprostředkovatelů.
Energetický trh má od tzv. šmejdů pomoci pročistit nový registr zprostředkovatelů. Povede ho Energetický regulační úřad (ERÚ). Počítá s tím novela energetického zákona, kterou schválila česká vláda. Více»
Češi si podle výzkumu hlídají spotřebu vody a energie.
Češi nejlépe hodnotí svou snahu šetřit při spotřebě vody a energií, výrazně méně už se jim ale podle jejich názoru daří uspořit na dopravě. Více»
Češi, Moravané a Slezané obvykle nemají přehled o rodinných výdajích.
Pouze třetina lidí ví, kolik a za co konkrétně jejich domácnost každý měsíc zaplatí. Přehled o výdajích rodiny naopak zcela postrádá každý šestý občan České republiky. Více»
Kvůli drahým realitám ubývá obchodních transakcí.
Rovněž v uplynulém roce rostly ceny bytů i nájmy závratným tempem. Vysoké ceny bydlení vyhánějí obyvatelé z Prahy do okolí i dalších velkých měst. Více»
Průměrný Pražan by na byt vydělával 14 let.
Jestliže by ale neměl platit nic jiného. Více»
Před třiceti lety padla Berlínská zeď.
To umožnilo i vznik realitní podnikání v Československu, resp. v České republice. Více»
Česká národní banka rozhodne o sazbách a uveřejní novou prognózu.
Bankovní rada ČNB bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb a zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Podle odhadů analytiků ponechá rada úrokové sazby beze změny. Více»
Cestou k levnějšímu bydlení je i regulace poptávky.
Ale správným způsobem. Více»
Češi chtějí bydlet ve vlastním a nedostupnost bydlení má řešit stát.
Dle výzkumu agentury MindBridge, který si nechala pro Den finanční gramotnosti vypracovat skupina Partners, chtějí Češi bydlet ve vlastním. Nedostupnost bydlení by měl podle respondentů řešit stát. Více»
Výkon německé ekonomiky poklesl.
HDP Německa ve druhém čtvrtletí klesl o 0, 1 procenta po nárůstu o 0, 4 procenta v prvním kvartálu. Více»
Češi, Moravané a Slezané mohou změnou poskytovatelů služeb výrazně ušetřit.
Průměrná čeká domácnost může ušetřit změnou poskytovatelů služeb až 51 131 korun ročně. Toto zjištění vyplývá ze sociologického šetření serveru Porovnej24.cz. Více»
Další krize realitního trhu by měla přijít v roce 2026.
Máme se obávat tzv. "Nafouknutí realitní bubliny"? Více»
Ceny bydlení zůstanou hlavním inflačním faktorem i dále.
Ceny bydlení, např. nájemného, ceny elektřiny, plynu, tepla a vody zůstanou hlavním inflačním faktorem i nadále. Nájemné poroste kvůli zvyšujícím se cenám nemovitostí. Uvedli to analytici, které ČTK oslovila. Více»
Reality v současnosti představují ideální investici pro konzervativní investory.
Imobilie představují bezpečnou investici. Na nemovitost si můžeme kdykoliv sáhnout a rovněž je u nich možné relativně snadno predikovat jejich cenu a výnos. Více»
Bankovní rada ČNB dnes jednomyslně nechala úrokové sazby beze změny.
Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na dvou procentech. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka by úrokové sazby mohly velmi pravděpodobně zůstat beze změny i v následujících čtvrtletích. Více»
Česká národní banka zítra sazby nejspíše nezmění.
Bankovní rada České národní banky nechá na svém zasedání ve čtvrtek 1. srpna úrokové sazby beze změny. Shodují se na tom analytici. Více»
Tuzemské bydlení je velmi drahé.
Dostupnost bydlení v České republice je v komparaci s 12 evropskými zeměmi druhý rok po sobě nejhorší. Nový byt vyjde Čechy, Moravany a Slezany na 11, 2 průměrného ročního platu. Více»
Nejistota ohledně podoby Brexitu snižuje ceny bydlení v Londýně.
Nejistota kolem vystoupení Velké Británie z Evropské unie snižuje cenu bydlení v Londýně. Naopak mimo Londýn ceny rostou, nejvíce v Severním Irsku. Více»
K deklaraci proti energošmejdům přistoupilo přes 80 pct energetického trhu.
K deklaraci na ochranu zákazníků proti tzv. energetickým šmejdům se zatím přidalo 14 dodavatelů energií, kteří pokrývají přes 80 procent trhu. Více»
Hlavní město České republiky je v hledáčku investorů.
Dostala se mezi dvacítku nejatraktivnějších měst Evropy. V žebříčku se Praha umístila výš než např. Milán nebo Curych. Více»
Český realitní trh má i nadále příznivý vývoj.
Imobilie v České republice i nadále lákají investory, nicméně rekordní rok 2016 překonán zřejmě nebude. Hodnota investic do nemovitostí přesáhla za první kvartál letošního roku nárůst 214 procent na 1,08 miliardy eur. Více»
Hlavní vlnu zdražování energií má Česká republika za sebou.
Hlavní vlnu zdražování elektřiny a plynu způsobenou loňským strmým růstem velkoobchodních cen mají české domácnosti za sebou. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Více»
Tuzemským domácnostem se daří.
Skoro třetině se zlepšila finanční situace. Více»
Růst cen domů a bytů v ČR se zvýšil.
V Evropské unii byl dokonce třetí nejvyšší. Více»
ČR bude hrát zásadní roli při transportu plynu z Nord Stream 2.
V souvislosti s diskutovaným plynovodem Nord Stream 2 se sice mluví zejména o Německu, zásadní roli při transportu ruského plynu sehraje ale i Česká republika. Více»
Teplárny dodaly v zimě kvůli počasí méně tepla.
Lidé proto ušetří. Více»
Bydlení v České republice je šesté nejdražší v Evropě.
Češi za bydlení zaplatí více než lidé ve většině evropských zemích. Více za své byty či domy zaplatí jen Finové, Dánové, Britové, Francouzi a Švédi. Vyplývá to z údajů projektu Evropa v datech. Více»
Téměř desetina obyvatel je ohrožena příjmovou chudobou.
Příjmová chudoba podle dat Českého statistického úřadu ohrožuje 9,6 % Čechů. I když počet takto ohrožených lidí mírně vzrostl, řadí se ČR k evropským zemím s vůbec nejnižším podílem takto ohrožených osob. Více»
Nejdražší pro život je Singapur, Paříž a Hongkong.
Singapur, Paříž a Hongkong jsou nejdražšími městy pro život na světě. Toto zjištění vyplývá z průzkumu britské analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU). Praha se mezi 133 městy umístila na 82. místě. Více»
Dodavatele energií vybírají Češi podle ceny a solidnosti.
Mezi rozhodující kritéria při výběru dodavatele energií patří pro většinu českých zákazníků cena, důvěryhodnost a dobrá pověst firmy. Více»
Německé imobilie jsou předražené.
Centrální banka odhaduje, že jsou německé imobilie předraženy o třetinu. Více»
Dostupnost bydlení je na sousedním Slovensku nejvyšší v historii.
Reality na Slovensku pokračují i přes určité zpomalení ve svém růstu. Kupní ceny nemovitostí vzrostly za tři roky o 20 procent. Více»
Investice do nemovitostí v tuzemsku loni klesly skoro o třetinu.
Objem investic do nemovitostí v tuzemsku loni meziročně klesl o 30 procent na 2,62 miliardy eur (přibližně 67,2 miliardy Kč). Nižší byl také počet transakcí, a to o 27 procent. Více»
Metropole zůstává sedmým nejbohatším regionem EU.
Praha byla v roce 2017 stejně jako o rok dříve sedmým nejbohatším regionem EU podle hrubého domácího produktu (HDP) přepočteného na obyvatele. Více»
Ceny elektřiny měly být nižší, apeluje na poslance a senátory Vitásková.
Podnět k podání ústavní stížnosti kvůli nezákonnému stanovení ceny elektřiny poslancům a senátorům rozeslal Institut Aleny Vitáskové. Více»
Průměrné vodné a stočné letos stoupne o 3,2 pct.
Průměrné vodné a stočné bude letos 88 až 90 korun za metr krychlový, což je meziroční růst o 3,2 procenta. Více»
Nižších cen realit se letos nejspíš nedočkáme.
Za poslední tři roky vzrostly ceny bytů a rodinných domů o několik desítek procent, ale k poklesu nejspíš nedojde. Tedy v případě, že se úrokové sazby hypotečních úvěrů udrží v rozumné výši a ČR nezasáhne vysoká nezaměstnanost. Více»
Národnímu hospodářství by prospělo opatrné zvýšení úrokových sazeb.
České ekonomice by prospěl opatrný růst úrokových sazeb, a to o čtvrt procentního bodu. V rozhovoru s ČTK to uvedl člen bankovní rady Aleš Michl. Opatrnost je na místě podle něj hlavně kvůli nejistému vývoji v zahraničí, především v Německu. Více»
Při nabídkách levnějších energií prodejci často klamou spotřebitele.
Toto zjištění vyplývá z celostátní kontrolní akce, kterou od loňského května do října provedla Česká obchodní inspekce (ČOI). Inspektoři celkem provedli 18 kontrol, porušení právních předpisů zjistili při 15 z nich. Více»
Realitní trh v letošním roce může přinést stabilní výnos.
Roky podpory centrálních bank tlačily ceny nejkvalitnějších nemovitostí výš a výš. Finanční klima se ale začíná měnit. V roce 2019 nastane mírnější kapitálový růst. Více»
Češi v loňském roce rekordně měnili dodavatele elektřiny.
Počet změn se proti roku 2017 zvýšil o skoro 60 procent na 570.511. Dosud nejvíce změn, 473.128, se uskutečnilo v roce 2012. Vyplývá to z aktuálních dat Operátora trhu s elektřinou (OTE). Více»
Dodavatelé energií zaznamenávají velký nárůst zájmu o fixované služby.
Většina dodavatelů energií zaznamenává v posledních měsících zvýšený zájem o produkty, v nichž má zákazník garantovanou cenu na několik dalších let. Vyplývá to z jejich vyjádření na dotaz ČTK. Více»
Letos se domácnostem zvýší náklady na bydlení.
Čeká je totiž zvýšení cen energií, tepla i vody. Až o desetinu, podraží rodinám dodávky elektřiny. Za elektřinu si tak lidé, kteří elektřinou svítí, ohřívají vodu i topí připlatí až několik tisíc korun navíc. Více»
Mladí se nezvládají osamostatnit, nemají totiž peníze na vlastní bydlení.
I když by mladí lidé chtěli bydlet sami, často si to nyní nemohou dovolit. Nemají dost finančních prostředků ani na koupi bytu, ale ani na pronájem. Více»
Češi jsou spořiví.
Skoro tři čtvrtiny (72 procent) obyvatel České republiky totiž tvrdí, že se jim podaří každý měsíc ušetřit alespoň část peněz. Více»
Teplárny příští rok zdraží.
Hlavním důvodem očekávaného zvýšení cen je razantní nárůst nákladů na povolenky na emise skleníkových plynů. Řekl to mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann. Za rok 2018 lidé za teplo díky teplému počasí ušetří, poznamenalo sdružení. Více»
Od ledna 2019 elektřina zdraží nejvíce za šest let.
Od příštího roku ceny elektřiny pro domácnosti výrazně vzrostou. Největší dodavatel, společnost ČEZ, zvýší ceny pro domácnosti až o osm procent. To může znamenat nárůst ročních nákladů na domácnost o několik set korun. Více»
Zeman jmenoval novými členy bankovní rady ekonomy Aleše Michla a Tomáše Holuba.
Jmenovaní od prosince nahradí v radě viceguvernéry ČNB Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka, kterým vyprší druhé funkční období a na třetí již nemohou kandidovat. Více»
Viceguvernéry bankovní rady České národní banky budou Mora a Nidetzký.
Prezident Miloš Zeman jmenoval dnes současné členy bankovní rady České národní banky Marka Moru a Tomáše Nidetzkého jejími viceguvernéry. Více»
ČEZ zdraží od Nového roku části zákazníků elektřinu o 8 procent.
Bude se jednat o klienty, kteří nemají zafixovány ceny, elektřinou netopí a neohřívají pomocí ní vodu. Pro většinu z nich se bude jednat o zdražení do 40 korun měsíčně. Více»
Se svým příjmem vychází snadno 54 procent českých domácností.
Je to nejvyšší podíl od počátku měření v roce 2002. Naopak nejnižší je podíl domácností, které se za posledních 12 měsíců ocitly ve velmi obtížné finanční situaci, a rovněž těch, které se považují za chudé. Více»
Růst tuzemského národního hospodářství podle Ministerstva financí zpomalí.
MF v nové prognóze zhoršilo odhad růstu národní ekonomiky v letošním roce na tři procenta a příští rok na 2, 9 procenta. Více»
Elektřina zdraží, a to možná až o deset procent.
Příští rok se českým domácnostem zvednou náklady na bydlení. Zdraží elektřina, plyn a roste i cena uhlí. Podle některých expertů např. elektřina příští rok zdraží některým lidem o více než deset procent. Více»
Rodinný rozpočet řeší páry většinou společně.
Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny skoro dvě třetiny obyvatel České republiky, kteří žijí se svým partnerem v jedné domácnosti, spravují své finance dohromady. Více»
Bankovní radu České národní banky doplní vedle Michla ještě Holub.
Druhým novým členem bankovní rady České národní banky bude ekonom Tomáš Holub, který v centrální bance vede měnovou sekci. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček to sdělil Lidovým novinám. Více»
V tuzemsku existují stále dražší nemovitosti.
Údaje Eurostatu o vývoji cen nemovitostí znovu potvrdily, že český realitní trh se přehřívá. Více»
Češi šetří na nové bydlení nejdéle v Evropě.
Na nový byt totiž potřebují 11,3 průměrného ročního platu. Toto zjištění vyplývá ze studie poradenské společnosti Deloitte, která porovnává údaje 12 evropských zemí za loňský rok. Více»
Topná sezóna a s tím spojená zvýšená spotřeba plynu a elektřiny začíná.
Není ale nutné panikařit a klást si otázky, zda cena komodit v tomto období nadále poroste. Obchodníci s energiemi totiž s předstihem zabezpečují nákup komodit na zimní sezónu. Více»
Do rady České národní banky asi nastoupí Babišův poradce Michl.
Členem nejvyššího orgánu České národní banky ČNB, bankovní rady, se údajně stane poradce premiéra Andreje Babiše (ANO) Aleš Michl. Na základě informací z anonymních zdrojů to včera sdělil deník Lidové noviny (LN). Více»
Ekonomická úroveň ČR příští rok stoupne na 85 procent průměru 19 zemí eurozóny.
Loni byl český hrubý domácí produkt na obyvatele v poměru k eurozóně na 83 procentech a letos by měl stoupnout na 84 procent. Tuzemsko by tak na tom bylo lépe než Polsko, Maďarsko, Slovensko nebo Portugalsko. Více»
Český trh s nemovitostmi se v roce 2018 dál přehřívá!
Nejnovější data z OECD ukazují, že nadhodnocenost českého realitního trhu postupně narůstá. I když v roce 2018 postupně zvolňuje dynamika růstu cen rezidenčních nemovitostí, ty pořád pádí meziročně vpřed rychleji než nájmy nebo mzdy. Více»
Zájemci o koupi nemovitosti považují jejich kupní ceny za nadhodnocené.
Drtivé většině lidí (83 procent), kteří v dohledné době plánují pořízení či rekonstrukci nemovitosti, se zdají ceny nemovitostí nadhodnocené. Více»
Ceny imobilií dál rostou i na Slovensku, tempo ale zpomalilo.
Tempo růstu cen nemovitostí na Slovensku zvolnilo ve druhém čtvrtletí na sedm procent z 11,7 procent v prvním čtvrtletí. Novostavby zdražily méně než starší nemovitosti. Vyplývá to z údajů zveřejněných slovenským statistickým úřadem. Více»
Finanční náklady na bydlení podle ČSÚ rostou.
Podle Českého statistického úřadu měly na meziroční zvyšování cenové hladiny v červenci nejvyšší vliv ceny v oddíle bydlení, kde se zvýšily ceny nájemného z bytu o 3,2 %, vodného o 1,8 %, stočného o 1,3 %, elektřiny o 5,1 %. Více»
Zadlužení Češi splácejí dluhy nejrychleji od roku 2014.
V první čtvrtině letošního roku vzrostla průměrná částka, kterou z nesplacených pohledávek dlužníci hradí, o 11 procent na 2183 Kč. Lidé také poctivěji dodržují splátkové dohody, vyplývá z čtvrtletních statistik inkasní agentury EOS KSI. Více»
Prémiové nemovitosti došly.
Investoři nemají co kupovat. Více»
Neplatičů energií odpojených dodavateli v posledních letech nepřibývá.
Někteří prodejci naopak hlásí úbytek podobných případů. Vyplývá to z vyjádření firem pro ČTK. Důvodem je podle nich především propracovanější systém upomínek. Více»
Skoro 40 procent Čechů nemá našetřeno více jak 10 tisíc korun.
Podle průzkumu agentury NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu, má mnoho Čechů naspořeno jen pár tisícikorun. Více»
Dodavatelé energie začínají zdražovat.
Největší cenový skok letos pocítí domácnosti, které se před dvěma lety uvázaly k dlouhodobé smlouvě a nyní jim skončila fixace. Tehdy ceny byly na dně a od té doby rostou. Více»
Letos připadá podle Rusnoka v úvahu jedno zvýšení sazeb na konci roku.
V letošním roce připadá v úvahu na základě nové prognózy České národní banky jedno zvýšení základní úrokové sazby, a to na konci roku. Více»
Čtvrtina lidí má problémy vyjít se svými příjmy.
Počet Čechů a Češek, kteří měli materiální nedostatek a nemohli si dovolit např. pravidelné úhrady nájemného, auto, maso obden či týdenní dovolenou, poklesl oproti předchozímu roku zhruba o 110 000. Více»
Dle šetření ČNB mezi bankami se dostupnost hypoték v I. čtvrtletí snížila.
Dostupnost úvěrů se však v prvním kvartálu mírně snížila i u spotřebitelských úvěrů. Více»
ČEZ prý zvýší domácnostem cenu elektřiny až o čtyři procenta.
Energetická společnost ČEZ od počátku června zdraží většině svých odběratelů z řad domácností elektřinu. O zdražení informoval mluvčí firmy Roman Gazdík. Více»
Stavební spořitelny od svého vzniku v tuzemsku uzavřely 16,3 milionu smluv.
Klienti stavebních spořitelen uzavřeli za dobu existence stavebního spoření v ČR zhruba 16,3 milionu smluv a získali 2,4 milionu úvěrů za přibližně 850 miliard Kč. Více»
Naše metropole patří k nejrychleji zdražujícím místům na světě.
Nejdražším městem na světě je podle čerstvě sestaveného žebříčku týdeníku The Economist Singapur, následovaný Paříží a Curychem. Více»
Dělníci ze zahraničí podporují realitní trh.
Nevyužité budovy ožívají. Více»
Metropole byla v roce 2016 sedmým nejbohatším regionem v EU.
Praha byla v roce 2016 sedmým nejbohatším regionem v Evropské unii, hned za Bratislavským krajem. Uvedl to evropský statistický úřad Eurostat. Více»
Rizikové úvěry bank v ČR jsou minimální, rostoucí úroky ale situaci zhorší.
Objem rizikových úvěrů zemí Evropské unie (EU) dosahuje skoro bilion eur (25 bilionů korun). České banky jsou výrazně pod evropským průměrem. Růst úrokových sazeb ale podíl problematických úvěrů může zvýšit. Více»
Investice do imobilií rostou, tuzemsko ale zaostává.
Ve střední a východní Evropě loni rostly investice do realit pětiprocentním tempem. Česká republika ale za tímto tempem zaostala. Nejatraktivnější pro investory se naopak stalo Polsko. Více»
Ceny českých realit dohnaly západ.
Za cenu pražského bytu lze v klidu odkoupit srovnatelný nebo dokonce levnější byt v Benátkách, Neapoli či Janově. Italský trh nemovitostí se totiž stále vzpamatovává z finanční krize. Více»
Skoro čtvrtina obyvatel s příjmem sotva vystačí.
Domácnosti se bojí nenadálých výdajů. Více»
Objem realitních investic v ČR loni meziročně klesl o 2,3 pct na 3,54 mld. eur.
Nejvíce investic připadalo na maloobchod (asi 40 procent), následovaly kanceláře a průmyslové a logistické stavby. Podíl českých investorů meziročně vzrostl z 26 na 31 procent. Toto zjištění vyplývá z údajů realitní poradenské společnosti JLL. Více»
Bitcoinová horečka zasáhla i realitní trh v USA.
Šílenství kolem virtuální měny bitcoin zasáhlo i trh s imobiliemi ve Spojených státech amerických, zvláště na Floridě. Zahraničním investorům umožňují platby v bitcoinech vyhnout se kontrolám převodů měn ve svých zemích a ekonomickým sankcím. Více»
Vodné a stočné letos v tuzemsku vzroste.
Průměrná výše vodného a stočného letos vzroste na 86 až 88 korun za metr krychlový včetně DPH. Meziročně cena vzroste až o tři procenta, tedy blízko letošní odhadované inflace 2,9 procenta. Více»
Ceny českých nemovitostí i nadále rostou nejrychleji v celé EU.
I když jejich tempo – zdá se – zpomaluje. Ve III. čtvrtletí se meziročně zvýšily o 12,3 %, zatímco ještě ve druhém to bylo o více než 13 %. Více»
Spotřeba domácností se stala uplynulý rok tahounem růstu české ekonomiky.
Maloobchodní tržby rostly v listopadu rychleji, než se čekalo. Velmi silný byl růst prodejů nepotravinářského zboží, kde se projevily blížící se vánoční svátky. Více»
Italské ceny nemovitostí dále padají!
Snad jako jediné v Evropě! Kam se bude v imobiliích ubírat Apeninský poloostrov? Více»
Tuzemské imobilie stále zdražují.
Investorům se tak krátí výnosy. Více»
Bitcoiny se postupně dostávají i na realitní trh.
První převod bytu za bitcoiny na světě se uskutečnil v USA a druhý byt byl prodán v pražských Strašnicích. Více»
Praha je šestým nejrozvinutějším regionem v rámci celé EU.
Na základě hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele tak předstihla např. Paříž, Stockholm nebo Vídeň. Více»
V roce 2018 si za energie připlatíme.
Rada Energetického regulačního úřadu rozhodla, že regulované ceny za elektřinu pro rok 2018 porostou o 2,5 procenta. V praxi to znamená, že si rodiny připlatí příští rok za elektřinu několik stovek korun navíc. Více»
Domácnosti ušetří více peněz.
Dovolují si je proto utrácet i za dražší zboží. Více»
Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků v ČR ve III. čtvrtletí dále rostly.
V meziroční komparaci pak nejvíce podražily byty, hlavně v Jihomoravském, Zlínském a Středočeském kraji. O něco méně vzrostly ceny pozemků, nejméně zdražily rodinné domy. Více»
Zhruba čtvrtina majitelů by si díky svému bytu ve stáří ráda přilepšila.
Zhruba pětina až čtvrtina lidí mezi 35 a 59 lety, kteří vlastní byt či rodinný dům, by si ve stáří případně chtěla přilepšit k důchodu i díky své nemovitosti. Více»
Dostupnost bydlení se v tuzemsku stále více zhoršuje.
České platy totiž nestačí na růst cen realit. Více»
Národní hospodářství přidává plyn.
Česká národní banka zlepšila odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok. "Centrální bankéři" jsou výrazně optimističtější než v srpnu. Letošní očekávání se zvedlo na 4,5 procenta z 3,6 procent HDP. Více»
V České republice panují v bydlení velké rozdíly mezi regiony.
Většina Čechů platí za bydlení méně než 8.000 Kč měsíčně. Ale v hlavním městě pětina lidí přispívá více než dvojnásobek. Více»
Bankovní rada ČNB na zítřejším zasedání zvýší úrokové sazby.
Shodují se na tom analytici. Nejpravděpodobnější je podle nich zvýšení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu, nevylučují ale růst i o půl procentního bodu. Více»
Ceny elektřiny v příštím roce porostou.
Shodují se experti na energie. Více»
Českým podnikatelům se zalíbili reality v cizozemsku.
Kupují jich stále víc. Více»
Realitní fondy postupně rozšiřují svá portfolia.
Investika realitní fond odkoupila stoprocentní podíl v nemovitostní společnosti Bohemia Real Estate. Do svého portfolia tak získala devět převážně administrativních budov. Více»
Nejlepším městem k životu zůstává Vídeň.
Naše metropole pak dominuje střední a východní Evropě. Více»
Centrální banka vylepšila odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok.
ČNB v nejnovější prognóze zlepšila odhad růstu českého národního hospodářství v letošním roce na 3,6 procenta z 2,9 procenta odhadovaných v květnu. Více»
Obyvatelé ČR nejsou příliš spokojeni se svým bydlením.
V komparaci s průměrem Evropské unie také bydlí v menších a starších bytech. Na bydlení navíc dávají větší část svých příjmů než je v Evropě zvykem. Více»
PPF krotí realitní byznys v České republice.
Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera vzdala výstavbu několika velkých realitních projektů. Objem realitních investic skupiny v tuzemsku klesl loni skoro o 60 pct na 2,1 miliardy korun. Více»
ČNB je první bankou bank v EU, jež zvýšila úrokové sazby.
Česká národní banka je první centrální bankou v Evropské unii, která během současného hospodářského cyklu zvýšila úrokové sazby. Uvedli to analytici. Více»
ČNB by mohla odložit zvyšování úrokových sazeb.
Důvodem je posílení české měny pod hranici 26 korun za euro. Avšak rozhodování může ovlivnit i nebezpečí vzniku tzv. realitní bubliny. Více»
Češi vydělávají na nové bydlení déle než Angličané.
Průměrný byt v České republice o velikosti 70 m2 vyjde na 10,9 průměrného hrubého ročního platu. Češi, Moravané a Slezané tak na nové bydlení vydělávají déle než 16 evropských zemí. Výnosy z nájmu v ČR se pak řadí k evropskému průměru. Více»
Centrální banka napomohla v tuzemsku k růstu cen realit.
Česká národní banka v boji se slabou českou měnou v rámci devizových intervencí napumpovala do národního hospodářství stovky miliard korun. Více»
Růst kupních cen nemovitostí pokračuje.
Nejvíce u bytů. Více»
Skoro každý občan České republiky touží bydlet ve svém.
Na hypoteční úvěr přitom dosáhne jen třetina. Více»
Bydlení v metropoli vyjde na víc než v Paříži, Lucemburku i Madridu.
Nejvíce obytné plochy v Praze za průměrný měsíční příjem získají obyvatelé skotského Edinburghu, a to 1,3 metru čtverečního. Více»
Vloni přibylo statisticky nejvíce obyvatel v metropoli.
Bytů je pro ně přitom ale žalostně málo. Více»
Rezidenční nemovitosti v tuzemsku zdražují nejrychleji z EU.
Ceny bytů a domů v ČR v posledním loňském kvartálu meziročně stouply o 11%, nejvíce ze všech zemí EU. Toto zjištění vyplývá z dat evropského statistického úřadu Eurostat. Více»
Naše metropole patří mezi nejbohatší evropské regiony.
Praha se společně s bavorským Oberbayernem zařadila na 6. místo v žebříčku nejbohatších regionů EU. Suverénně vede západní část Londýna a druhé skončilo Lucembursko. Na opačném konci tabulky zůstalo Bulharsko. Více»
Češi, Moravané i Němci stále častěji řeší zajištění na stáří pomocí nemovitosti.
Češi vnímají stavební spoření jako způsob zajištění na stáří, ať už pomocí naspořených peněz či investice do vlastní nemovitosti. Více»
Developerské společnosti prožívají zlaté časy.
Česká republika si ale vytváří realitní bublinu. Více»
Po roce 2016 očekává trh s byty mírné ochlazení.
Rok 2016 byl podle realitních expertů v mnohém přelomový. Z dostupných údajů vyplývá, že trh s byty ovlivnilo několik zásadních skutečností. Více»
Investice do realit budou méně dostupné.
Fondy proto nabízejí alternativu. Více»
Rok rekordně levných hypoték končí.
Banky začaly zdražovat. Trh s novými byty proto poklesne. Více»
Lze považovat nemovitosti za stále ještě konzervativní investice?
Nákup nemovitostí a jejich následné pronajímání patří v České republice mezi populární (možná ty nejpopulárnější) způsoby investování, pro které se navíc vžilo označení konzervativní. Více»
Na bydlení dáváme nejčastěji 20 až 30 pct svých příjmů.
Podle průzkumu finanční skupiny Wüstenrot nejpočetnější část českých domácností, zhruba jedna čtvrtina, dává na pokrytí nákladů na bydlení 20 až 30 % svých příjmů. Více»
Osm miliardářů je stejně bohatých jako chudší polovina lidstva.
Osm nejbohatších lidí vlastní stejný majetek jako chudší polovina světové populace, tedy 3,6 miliardy lidí. Uvedla to nezisková organizace Oxfam, která závěry své analýzy vydává před zahájením Světového ekonomického fóra v Davosu. Více»
Vláda ČR bude jednat o půjčce MMF za 40 mld. Kč.
Poskytla by ji ČNB. Více»
Ekonomika podle Světové banky letos silně poroste.
Růst světového národního hospodářství letos výrazně zrychlí až na 2, 7 procenta, tvrdí Světová banka. Více»
Přebytek je podle Sobotky výsledkem čerpání z EU i hospodářského růstu.
Pro přebytek ve státním rozpočtu za loňský rok byl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) rozhodující úspěch vlády při důsledném dočerpání evropských fondů. Více»
Trh s rezidenčním bydlením se změnil.
Investice je nutno si ale dobře propočítat. Více»
Hodnota majetku 500 nejbohatších lidí světa se letos zvýšila o 237 mld. dolarů.
Což je proti loňsku o téměř šest procent. Dosáhla tak 4,4 bilionu dolarů (114,5 bilionu Kč). Více»
Vláda podle pravicové opozice nemá vizi a nevyužívá ekonomický růst.
Vládě podle předsedy ODS Petra Fialy chybí vize pro příští rok, peníze z daní jen utrácí a nevyužívá ekonomicky úspěšné období. Více»
Vláda ČR k růstu ekonomiky přispěla jen omezeně, konstatují analytici.
Vláda Bohuslava Sobotky přispěla k dobrému výkonu ekonomiky v posledních letech jen omezenou měrou. Ekonomika je závislá především na vývoji v zahraničí, navíc vláda se ujala řízení země na počátku ekonomického vzestupu po předchozí krizi. Více»
ČNB rozhodla o pokračování intervencí, úrokové sazby proto nezměnila.
Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Zároveň rada nechala úrokové sazby na minimech. Více»
Nastává prý doba růstu úrokových sazeb.
Podle šéfa Komerční banky Alberta Le Dirac’ha nastává doba růstu úrokových sazeb, ke které přispělo i zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Věří také, že regulace hypotečních úvěrů šla udělat mnohem jednodušeji. Více»
Česká republika se drží dál na špici v kvalitě realitních úvěrů.
Podobně jako v minulém roce si Česká republika drží pozici jedné ze zemí s nejméně rizikovými úvěry na nemovitosti v celé Evropě. Místní bankéři se s 95% podílem bezproblémových úvěrů řadí na úroveň Švédska, Německa a Velké Británie. Více»
Platební morálka Čechů, Moravanů a Slezanů je kraj od kraje jiná.
Splácení nebo nesplácení spotřebitelských úvěrů nesouvisí přímo s ekonomickou stabilitou krajů, ale jedná se spíše o morální zodpovědnost, která je v menších městech větší než ve městech větších. Více»
Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků ve 3. čtvrtletí pokračovaly v růstu.
V meziroční komparaci nejvíce podražily byty v Jihomoravském, Jihočeském, Středočeském kraji a v metropoli. Výrazně vzrostly taktéž ceny pozemků, nejméně zase zdražily rodinné domy. Toto zjištění vyplývá ze zprávy Hypoteční banky. Více»
Legislativa by měla podporovat odpovědné úvěrování na obou stranách.
U těch, kdo půjčují stejně, jako u těch, kdo si půjčují. Více»
ČNB spustila nový web k finanční gramotnosti.
Česká národní banka (ČNB) spustila nový web s názvem Peníze na útěku zaměřený na finanční vzdělávání. Více»
Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování realitních obchodů.
Levnější úvěry a současně delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu. Více»
Ministr Pelikán představil novely, jež mají pomoci dlužníkům i věřitelům.
Boj proti obchodu s chudobou a za férovější exekuce zůstává jednou z hlavních priorit ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Více»
POPTÁVKA PO REZIDENČNÍCH NEMOVITOSTECH JE NA MAXIMU.
HOTELY JSOU STÁLE V POPŘEDÍ ZÁJMU INVESTORŮ A METROPOLITNÍ PLÁN PRAHY JE STÁLE S OTAZNÍKY. Více»
Lukrativní nemovitosti lákají i velké pojišťovny.
Výnosy z investic do realit lákají už i pojišťovny. V centru Prahy jsou ochotné investovat miliardy korun do nemovitostí, které by jim vynášely zisk. Více»
2 nejčastější věci, na které si lidé chybně půjčují.
A na co se naopak vyplatí půjčit si? Více»
Ceny bytů a pozemků rostly nejrychleji za pět let.
Druhé čtvrtletí letošního roku bylo ve znamení růstu. Ceny bytů a pozemků totiž vzrostly nejrychleji za dobu existence indexu cen nemovitostí Hypoteční banky (HB INDEX), tedy od roku 2010. Více»
Největší finanční náklad Čechů je na bydlení.
Téměř 27 procent svých mezd dávají Češi na bydlení. Jedná se především o pronájmy, anebo splátky hypoték. V penězích se jedná průměrně o 4511 korun měsíčně. Více»
Koupě nového bydlení už nemusí být tak výhodná.
Podmínky na rezidenčním trhu se dynamicky mění. Více»
ČNB má nového guvernéra Jiřího Rusnoka.
Funkce guvernéra České národní banky se ujal Jiří Rusnok. Nahradil Miroslava Singera, kterému skončil druhý šestiletý mandát a nemohl být znovu jmenován. Zároveň do sedmičlenné bankovní rady zasedli Vojtěch Benda a Tomáš Nidetzký. Více»
Finanční rezervu si tvoří stále více Čechů, Moravanů a Slezanů.
Čechů, Moravanů a Slezanů, kteří si vytvářejí finanční rezervu, přibývá. Více»
Roste zájem o vlastní bydlení.
Skutečnost, že výdaje na bydlení tvoří největší položku výdajové stránky rodinných rozpočtů, nutí domácnosti mnohem více přemýšlet o pořízení vlastního bydlení. Více»
Rusnok novým guvernérem ČNB.
Ukončení intervencí nechystá. Více»
Prezident jmenoval novými členy bankovní rady ČNB V. Bendu a T. Nidetzkého.
V bankovní radě nahradí od července guvernéra ČNB Miroslava Singera a člena rady Kamila Janáčka. Singerovi končí druhý šestiletý mandát a nemůže být znovu jmenován. Více»
Boom na realitním trhu potrvá ještě dva roky.
Realitní trh zažívá nevídaný boom. Ceny bytů i podnikatelský nemovitostí rostou, kanceláře se pronajímají v rekordním množství a v pozadí nezůstávají ani logistická centra. Více»
Česká republika se umístila mezi nejlevnějšími státy světa.
Žebříček GoBankingRates uveřejňovaný časopisem Times zařadil Česko na deváté místo. ČR patří mezi nejpřitažlivější země pro život díky nízkým fin. nákladům. Více»
Ekonomika loni vzrostla nejvíce za osm let, výrazně jí táhly finance z Bruselu.
Letos tento velký dotační efekt zmizí. Více»
Finanční gramotnost Čechů je jen průměrná.
V novém testu finanční gramotnosti České bankovní asociace získali v průměru 54 bodů ze 100. Finančně gramotnější se ukázali být muži (57 bodů), Pražané (60 bodů) a lidé s vysokoškolským vzděláním (65). Více»
Majetek amerických domácností vzrostl loni o 14 pct.
Čistý majetek domácností a neziskových organizací v USA v roce 2015 vzrostl na 80,7 bilionu dolarů. Je to historicky nejvyšší hodnota, která je způsobena především růstem cen nemovitostí a akcií. Více»
Největší položkou výdajů českých domácností zůstává bydlení.
Až 21 % výdajů tvoří náklady na bydlení včetně energií a vody z celkových výdajů domácností. U osob důchodového věku je to dokonce až 28 % výdajů. Více»
Svět zřejmě začíná obcházet strašák další finanční krize.
Podle řady evropských, ale i českých analytiků situace na finančních trzích připomíná období kolem roku 2008, tedy období, odkdy se značná část světa musela vypořádat s nemalými národohospodářskými problémy. Více»
V ČR přibývá domácností s majetkem nad jeden milion korun.
Domácností, jejichž majetek přesahuje jeden milion korun, je již 62 procent. Na druhém břehu ale stojí přibližně jeden milion Čechů, kteří jsou ohroženi příjmovou chudobou. Chudobou jsou postiženy především starší osamělé ženy. Více»
Jak se nespálit při výběru vysněné nemovitosti?
Pořízení vlastního bydlení (bytu či rodinného domu) je jedním z největších nákupů, které člověk v životě udělá. Do nemovitostí neinvestujeme jen peníze, ale i množství času a úsilí při jejich zařizování a zvelebování. Více»
Domácnostem v Česku se daří lépe.
Díky růstu ekonomiky v 1. až 3. čtvrtletí 2015 se jim zvýšily příjmy, hlavně mzdy a platy za práci v tuzemsku. Meziročně bezmála o 39 miliard korun na téměř 1,7 bilionu. Více»
Kde všude se dá vyžít za 1 000 dolarů měsíčně.
Kde na zemi se žije nejlépe a nejlevněji? Tuto otázku si položil server Quora, který se zabývá nejrůznějšími dotazy uživatelů. Dobrý život za 1 000 dolarů nalezneme prakticky kdekoliv na světě. Více»
Čeští milionáři věří investicím do nemovitostí.
Průzkum UniCredit Bank ukázal, že české boháče již nelákají investice do dluhopisů ani přímé nákupy akcií jako před rokem. Více»
Velcí šetřílci si od ledna za teplo připlatí.
Nová vyhláška, která vstoupí v platnost příští rok v lednu má za cíl spravedlivější rozúčtování tepla v bytových domech. Ti kteří málo topí a šetří, doplatí na vyhlášku nejvíce. Více»
České národní hospodářství letos prudce zrychlí, napřesrok opětovně zpomalí.
Česká ekonomika v letošním roce zrychlí růstové tempo na 4,3 procenta z loňských dvou procent, příští rok ale její expanze prudce zpomalí na 2,2 procenta, předpověděla Evropská komise v makroekonomické prognóze. Více»
Více než 8 tis. domácností se během týdne registrovalo ke změně dodavatele.
Kampaň „Chci výhodnější energie“ spustila nezávislá spotřebitelská organizace dTest, jež si klade za cíl získat nízké ceny a lepší podmínky od dodavatelů elektřiny a plynu pro zapojené účastníky. Více»
Poptávka po novém bydlení je pokryta.
Problémem je chemický průmysl. Více»
Chci výhodnější energie.
změna dodavatele s dTestem Více»
Majitelé špičkových nemovitostí otálejí s prodejem.
Zlatý důl pro investory do nemovitostí. Tak jsou označována evropská portfolia německých otevřených podílových fondů (GOEF), které se jich z legislativních důvodů musejí zbavit do roku 2017. Více»
České domácnosti mají naspořeno v průměru 116 tisíc korun.
Index úspor domácností ING Bank za třetí čtvrtletí roku 2015 ukázal, že by Češi v případě výpadku příjmu dokázali hospodařit s úsporami tři měsíce a dvacet jedna dnů. Více»
Poláci jsou připraveni na Euro, ale nechtějí ho příjmout.
Polsko je prý připraveno přijmout euro, zatím však k takovému kroku nemá důvod kvůli přetrvávajícím problémům v eurozóně. Uvedl to guvernér polské centrální banky Marek Belka v rozhovoru s časopisem The Times. Více»
Švédsko a ČR na špici v pozitivním hodnocení rizikových úvěrů na nemovitost.
Podle průzkumu totiž mají nejméně rizikových úvěrů na reality. Více»
Rusové prodávají pod vlivem oslabeného rublu reality v České republice.
Pro mnoho Rusů se kvůli propadu rublu stala hypotéka v Česku neúnosná, jsou proto nuceni nemovitosti prodávat. Prodávají ale i Rusové, kteří na oslabené ruské měně snaží vydělat. Naopak se v ČR snižuje ruská poptávka po bytech. Více»
Česká republika by se mohla stát centrem Evropy čínských finančních institucí.
Praha by se mohla stát centrem čínských finančních institucí pro Evropu. Po schůzce s čínským ministrem zahraničí Wangem I to uvedl český premiér Bohuslav Sobotka. Více»
Řecké nemovitosti výrazně zlevnily.
Investice je to ale nesmírně zrádná. Více»
Česká republika je lídrem regionu v realitních investicích.
Česko je letos lídrem realitních investic ve střední a východní Evropě. Objem transakcí během prvních devíti měsíců letošního roku vzrostl meziročně o 130 procent na 2,358 miliardy eur (63,9 miliardy korun). Více»
Výroba motorových vozidel se i nadále přesouvá ze západní Evropy.
Trhu CEE a dalším rozvíjejícím se trhům dominují nižší náklady na pracovní sílu, vládní subvence a lepší infrastruktura výroby paliv pro motory střední kategorie. Více»
Cena silové elektřiny by v následujícím roce neměla růst.
Domácnosti i firmy si příští rok polepší. Cena silové elektřiny se již několik měsíců drží na historických minimech a výrazný nárůst ceny se nedá očekávat ani příští rok. Více»
Hlavní město je šestou nejlevnější metropolí.
Studie společnosti USB porovnala životní náklady v 71 světových metropolích. Ukázalo se, že nejdražším městem je Curych a nejlevnějším pak Kyjev. Více»
Bývalá NDR hospodářsky pořád zaostává za zbytkem Německa.
Oblast bývalé Německé demokratické republiky i 25 let po sjednocení země hospodářsky zaostává za zbytkem Německa. HDP na obyvatele je tam o třetinu nižší než na západě, nezaměstnanost naopak téměř dvojnásobná. Více»
Bydlení v České republice opět zdražilo.
Úroky vyskočily v průměru na 2,11 procenta. Více»
Vodoměr či měřič tepla s prošlým ověřením není podkladem pro účtování spotřeby!
Každé měřicí zařízení, na jehož základě se účtuje spotřeba vody a energií, musí být metrologicky ověřeno (ocejchováno) buď Českým metrologickým institutem, nebo některým z autorizovaných metrologických středisek. Více»
Na realitním trhu v České republice se prosazuje nový typ pojištění.
Pojištění zavedené v západní Evropě usnadňuje prodej nemovitostí firmám, které potřebují peníze rychle "otočit". Více»
E.ON kvůli velkému zájmu zlevňuje elektřinu, stávající klienti ušetří až 10 pct.
Energetická společnost E.ON opět zlevňuje svým zákazníkům cenu za dodávku elektřiny. Kvůli velkému zájmu E.ON opakuje nabídku produktové řady Variant, kterou na jaře letošního roku využilo více než 80 000 zákazníků. Více»
Finanční úspory domácností opět rostou.
Češi by bez příjmů vydrželi téměř 4 měsíce, v průměru mají naspořeno přes 120 tisíc. Více»
Proč zůstávat u stejného dodavatele?
5 věrnostních programů a odměn Více»
Statistici potvrdili výrazný růst českého národního hospodářství o 4,4 pct.
Zpřesněný odhad Českého statistického úřadu potvrdil výrazný růst české ekonomiky, hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí meziročně stoupl o 4,4 procenta. Stejné číslo uváděl i předběžný odhad. Více»
Češi a Moravané přicházejí ročně o tisíce korun.
Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Více»
Češi opět začínají více šetřit, a to i na důchod.
Počet lidí, kteří jsou schopní měsíčně uspořit víc než 5 tisíc korun, vzrostl od loňska o polovinu, na 12 %. Na druhé straně se zmenšila skupina lidí, kteří neuspoří vůbec nic. Víc si lidé odkládají také na důchod. Více»
ČNB zlepšila odhad růstu HDP letos na 3,8 pct.
Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,8 procenta z předchozích 2,6 procenta. Více»
Centrální banka bude nadále korunu udržovat poblíž 27 korun za euro.
Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž 27 Kč/EUR. Zároveň dnes rada nechala úrokové sazby na historických minimech. Více»
Českému národnímu hospodářství se dýchá lépe.
Ekonomika nečekaně poroste skoro o čtyři procenta. Více»
Trh s nemovitostmi prožívá boom.
Oživení realitního trhu potvrzují i jednotlivé realitní kanceláře. Např. síť RE/MAX hlásí meziroční nárůst obratu o 27%. Nárůst zájmu o nemovitosti se udrží minimálně do konce roku. Více»
Češi se do stěhování za prací právě příliš nehrnou.
Průzkum společnosti Home Credit ukázal, že 17 procent Čechů se nechce stěhovat ani v rámci kraje. Evropu by neopustilo až 70 procent dotázaných. Více»
Čtvrtina Čechů nemá podle průzkumu finanční rezervu na nečekané výdaje.
Čtvrtina Čechů disponuje finanční rezervou nad 50.000 korun, podobný počet lidí nemá úspory žádné. Vyplývá to z průzkumu úvěrové společnosti Cofidis. Více»
Jak doma ušetřit za energie, zatímco jste např. na dovolené?
Vytáhněte el. spotřebiče ze zásuvky. Více»
Centrální banka poprvé od listopadu 2013 v pátek intervenovala.
Česká měna se dopoledne k euru dostala podle údajů serveru Patria.cz na 26,99 Kč/EUR, a prolomila tak hranici 27 Kč/EUR bráněnou centrální bankou. Více»
Až přes 70 procent singles domácností mají problém vyjít s příjmem.
Víc než dvě třetiny jednočlenných domácností mají potíže vyjít se svým čistým měsíčním příjmem. Skoro stejně jsou na tom ale i lidé žijící se svým partnerem či manželem, respektive manželkou. Více»
Kvůli špatné sazbě elektřiny přicházejí domácnosti i podniky o finance.
Tisíce zákazníků z řad domácností a korporací platí za elektřinu více, než musejí. Důvodem je špatně nastavená distribuční sazba, která neodpovídá způsobům, jakým využívají odebíranou elektřinu. Více»
Čínský státní fond investuje miliardy ve Francii.
Koupí několik obchodních center. Více»
Trend pokračuje.
Lidé stále méně mění dodavatele energií. Více»
Jak má občan podat výpověď u dodavatele elektřiny či plynu?
Rozhodli jste se odejít. Třeba proto, že vám nevyhovují ceny nebo způsob komunikace vašeho současného dodavatele. Jak správě vypovědět smlouvu na dodávky elektřiny a plynu? Více»
V České republice utrácíme méně za bydlení a více spoříme.
Největším výdajem byly v loňském roce již tradičně výdaje na bydlení a energie. Domácnosti ale začaly více spořit a důchodcům poprvé v historii klesly životní náklady. Více»
Vybydlené vesnice jako daň národohospodářského úspěchu Slovenska
Domy jsou zavřené, všichni jejich obyvatelé odešli. Obec Krendželovka v Karpatech se stala jednou z oněch přízračných vesnic na Slovensku, které ukazují odvrácenou tvář slovenského hospodářského úspěchu a začlenění země do Evropské unie. Více»
Cena elektřiny do konce roku asi neporoste.
Elektřina na burze je již několik týdnů na historických minimech. Aktuálně se cena pohybuje na 31,35 eur za megawatthodinu, což je při dnešním kurzu 854 korun. Více»
Finanční sektor v ČR je odolnější, rizika existují v úvěrování bydlení.
Riziko vzniku nadměrného tempa růstu úvěrů zůstává nízké, sazba proticyklické kapitálové rezervy proto zůstává na nulové úrovni. Více»
Reality v Evropě přitahují investory.
Evropský realitní trh od loňského roku zažívá výrazné oživení, které pokračovalo i během začátku toho letošního, když sektor evropských realit výrazně předčil vývoj celého trhu. Více»
Investice do nemovitosti se teď vyplatí.
Jak jistě všichni vědí a tím myslím, i ty, kteří se o hypoteční trh, finance ani ekonomiku absolutně nezajímají, úrokové sazby u hypotečních úvěrů jsou stále nízko. Více»
Majetek amerických domácností dosáhl svého nového rekordu.
V prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla čistá hodnota majetku amerických domácností 84,9 bilionu dolarů (2,1 biliardy korun). Více»
Životní podmínky 2014 podle ČSÚ
Šetření s názvem Životní podmínky probíhá v České republice od roku 2005 jako národní verze evropského šetření EU–SILC (European Union – Statistics on Income and Living Conditions). Více»
Na přeplatek za energie nemají lidé nárok.
Automaticky ho vrací jen zlomek dodavatelů. Více»
5 tipů pro bezpečné investování do nemovitostí.
Investice do nejrůznějších perspektivních aktiv patří k nejčastějším způsobům zhodnocení privátních prostředků a mohou se stát také zdrojem hmotného zajištění na stáří. Více»
Radíme, na co si dát pozor při nákupu nemovitosti.
Nejčastějšími riziky jsou: vlhkost, špatné rozvody, poškozená střecha a izolace, špatné řemeslné zpracování, nekvalitní protihluková izolace a nevhodné umístění bytu (v blízkosti strojovny výtahu, nad garážemi apod.) Více»
Ve vztahu k financím jste pečovatelé nebo tradicionalisté?
I když většinou mají Češi na všechno odpověď a vypadá to, že často nejsou spokojeni se svým životem, ani se svými financemi, opak je pravdou. Patříme mezi nejspokojenější obyvatele střední a východní Evropy. Více»
Ceny nemovitostí rostou.
Na hodnoty před finanční krizí ale ještě nedosáhly. Více»
Češi nevěří obchodům.
Každou účtenku totiž kontrolují. Více»
Češi brojí proti společné evropské měně.
Zavedení společné měny odmítá 70 pct lidí. Více»
České národní hospodářství rostlo v 1. čtvrtletí rekordně a nejrychleji v EU.
Česká ekonomika rostla v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím čtvrtletí rekordním tempem 2,8 procenta. Zároveň to byl největší růst ze zemí EU. Vyplývá to z prvních odhadů Českého statistického úřadu. Více»
Ceny rezidenčních nemovitostí mírně rostou.
Na realitním trhu v České republice panuje pozitivní nálada. Více»
Lidé v Česku utratí přes 40 pct příjmů za bydlení a potraviny.
Podíl bydlení na celkových výdajích domácností se loňském roce nepatrně snížil na 21,5 procenta z 22,2 procent v roce 2013. Stále ale tvoří společně s výdaji na potraviny a nealkoholické nápoje největší část výdajů průměrné české domácnosti. Více»
Ceny nemovitostí na Slovensku pozvolna rostou.
Průměrná cena nemovitostí určených k bydlení rostla v 1. čtvrtletí již třetí čtvrtrok v řadě. Aktuálně vzrostla o 8 EUR/m2 na hodnotu 1226 EUR/m2, což znamená meziroční nárůst o 0,4 procenta. Více»
Jak si spořit v klidu na stáří?
Dlouhodobě a pravidelně Více»
Typický Čech odebírá energie od jednoho dodavatele.
Má smlouvu na dobu neurčitou. Více»
Česká metropole má nejméně lidí bez práce v Evropě.
Česká republika se může po dlouhé době pochlubit celoevropským prvenstvím v ekonomické oblasti. Více»
Vláda chce, aby Česká republika do roku 2020 stanovila, kdy přijme euro.
Vláda chce rozproudit debatu o přijetí eura, aby Česká republika mohla před rokem 2020 stanovit termín vstupu do eurozóny. Počítá s tím koncepce politiky ČR v EU, kterou dnes schválila vláda. Více»
Realitní trh je nejživější od světové finanční krize.
Problematická je legislativa. Více»
Finanční jmění českých domácností dosáhlo již 5 biliónů korun.
Finanční jmění českých domácností rostlo v předchozích pěti letech v průměru o šest procent ročně a loni dosáhlo 194 miliard dolarů (zhruba pět bilionů korun). Celosvětově to ke konci loňského roku bylo 160 bilionů dolarů. Více»
České domácnosti jsou stále bohatší.
Se západní Evropou se ale rovnat nemůžeme. Více»
České národní hospodářství loni rostlo o dvě procenta.
Nezaměstnanost je nejnižší od roku 2009. Více»
Pravděpodobnost dalšího oslabení koruny se podle ČNB zvýšila.
Pravděpodobnost možného posunutí kurzového závazku ze současných 27 korun za euro, tedy dalšího oslabení koruny, se proti únorovému zasedání rady zvýšila. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer. Více»
Vystavený účet za mírnou zimu?
Za energie zaplatíme až o 4 000 Kč méně. Více»
Ceny bydlení ve Španělsku po letech vzrostly.
Ceny bydlení ve Španělsku loni vzrostly o 0, 3 procenta. Zaznamenaly tak první růst od roku 2008, kdy splaskla bublina na tamním realitním trhu. Data naznačují, že trh s nemovitostmi se v zemi dostává z dlouhodobé krize. Více»
Koruna poprvé od roku 2004 oslabila na 26 Kč za dolar.
Česká měna včera poprvé od roku 2004 oslabila na 26 Kč za dolar, vyplývá z údajů serveru Patria Online. Podle analytiků za propadem stojí oslabování eura k dolaru související s tím, že ECB zahájila nákupy dluhopisů s cílem podpořit ekonomiku. Více»
Proč jsou bohatí lidé stále bohatí i v dobách ekonomické stagnace?
Jak už to většinou bývá zvykem, velmi bohatí lidé si pořizují velmi drahé rezidence. Avšak pravdou zůstává, že jejich veškeré bohatství není situované právě v jejich primárních nemovitostech určených pro život. Více»
Jak ovlivňuje nižší cena ropy nebo konflikt na Ukrajině cenu plynu v ČR?
Některé události posledních měsíců, jako je snižující se cena ropy nebo oslabení české měny, přímo ovlivňuje také cenu plynu v České republice. Jakým způsobem se na ní projeví nižší cena ropy? Jaký vliv má oslabený kurz koruny? Více»
Jaký lze očekávat vývoj na realitním trhu v jednotlivých obchodních segmentech?
Pohled na ceny jednotlivých druhů nemovitostí a jejich očekávaný vývoj Více»
Pořiďte si byt či dům ve Francii.
Kupní ceny stále klesají. Více»
5 rad pro nákup nemovitostí
Prohlédněte si dispozice nemovitosti a okolí a pečlivě si i nastudujte nový občanský zákoník a související předpisy. Více»
Platíte moc za vodu?
Ušetřit se dá přitom jednoduše. Více»
Realitní trh se nachází ve znamení rostoucího zájmu o investice.
Odborná veřejnost volá po stabilitě, transparentnosti, profesionalitě a odvaze. Více»
Pomalejší růst české ekonomiky, ale přece jen růst!
Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky vzrostl podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu ve 4. čtvrtletí loňského roku meziročně o 1,3 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,2 procenta. Více»
Ceny rezidenčních nemovitostí v meziroční komparaci rostly rychleji než inflace.
Vývoj indexu cen nemovitostí Hypoteční banky (HB INDEX) v posledním čtvrtletí loňského roku potvrdil mírný nárůst cen všech typů rezidenčních nemovitostí. Více»
V hledáčku investorů jsou nemovitosti až za desítky milionů korun.
Investice do nemovitostí nejsou pro drobné i větší podnikatele žádnou novinkou. Do nedávna však do těch nejdražších a nejluxusnějších staveb investovali spíše cizinci. Více»
Plyn od ledna zdražil.
Správným výběrem dodavatele však můžete ušetřit. Více»
Češi porovnávali bydlení před rokem 1989 s dnešní situací.
Společnost FINEP ve spolupráci s výzkumnou agenturou Stem Mark realizovala v těchto dnech průzkum, ve kterém se zajímala o to, jak po dvaceti pěti letech od Sametové revoluce Češi vnímají svou situaci s bydlením. Více»
Irsko bylo před globální finanční krizí nazýváno keltským tygrem.
Zažilo neskutečný boom a rozvoj národní ekonomiky – v čele se stavebnictvím. Úroky hypoték klesly na rekordní minima… a pak přišel pád. Více»
Nejlépe se žije v Austrálii.
Česko má ještě co dohánět. Více»
Finanční skupina České spořitelny odhaduje mírný růst cen imobilií.
Ceny nemovitostí na retailovém realitním trhu jsou aktuálně příznivé a již by neměly dále klesat. To nahrává všem, kteří uvažují o koupi nemovitosti. Více»
Predikce České národní banky na trhu s nemovitostmi
Úrokové sazby z úvěrů se pohybují na historickém minimu, podobně jako sazby swapové a sazby dlouhodobých dluhopisů. I přes nízké sazby se počet nových hypoték závratně nezvyšuje. Více»
Stále více Čechů investuje do nemovitostí od 10 do 50 miliónů korun.
Trend bude pokračovat i v roce 2015. Více»
Pobaltí již předstihlo střední Evropu.
Všude už je euro. Více»
Českému obchodování vévodí reality, tomu světovému pak zdraví.
Jednoznačně největší obchody v České republice se v minulém roce odehrály v tradičních odvětvích - v realitách a energetice. Svět však viděl největší operace jinde - hlavně v biotechnologiích a farmaciích. Více»
Nastane konec tzv. stoprocentních hypotečních úvěrů?
Hypotéky jsou v poslední době stále levnější a levnější. Jenže ti, co nemají vlastní naspořené peníze, by na další snižování sazeb neměli čekat a pořídit si hypoteční úvěr co nejdříve. Více»
Teplo domácnostem v bytech od ledna 2015 mírně zdraží.
Konec roku je vždy ve znamení nových ceníků. To se týká i cen tepla, které domácnostem dodávají teplárny. Dobrou zprávou je, že teplo skokově zdražovat nebude. Některým domácnostem se ceny nezvýší vůbec, jiným jen mírně. Více»
Švýcarská banka bank zavede zápornou úrokovou sazbu.
Švýcarská centrální banka se rozhodla zavést zápornou úrokovou sazbu na peníze, které si u ní ukládají komerční banky. Cílem kroku, jímž centrální banka překvapila finanční trhy, je omezení růstu švýcarského franku. Více»
Trh s nemovitostmi se vzpamatovává.
Češi, Moravané a Slezané opět ochotně kupují byty i domy. Více»
Prvenství ekonomiky USA po 142 letech skončilo.
Největší na světě je čínská. Více»
FINEP vítá návrh centrální banky na stropování hypoték v Česku.
Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od začátku roku 2015 ztíží přístup žadatelů ke 100procentím hypotékám. Společnost FINEP tento krok vítá jako cestu k ochraně samotných spotřebitelů a další kultivaci realitního trhu. Více»
Vysněnou nemovitost si bez vlastních úspor od příštího roku nekoupíte.
Česká národní banka hodlá od příštího roku omezit přístup k hypotékám, má totiž obavy z úvěrového boomu. Omezení se bude týkat přísnějších podmínek při získávání úvěru na celkovou hodnotu nemovitosti. Více»
Národní hospodářství sice roste.
Budoucnost je ale nejistá. Více»
Velcí developeři se připravují na pokles realitního trhu.
Realitnímu trhu se v současné době daří, developeři se však již nyní chystají na pokles, který výhledově přijde. Více»
Ceny bytů, domů i pozemků pokračují v mírném růstu.
Vývoj indexu cen nemovitostí Hypoteční banky (HB INDEX) ve třetím čtvrtletí roku 2014 potvrdil letošní trend v podobě mírného růstu cen rezidenčních nemovitostí. Nejméně rostly ceny pozemků, a to o 1,6 pcb, následované byty s přírůstkem 1,8 pcb. Více»
Před koupí nemovitosti je potřeba zvážit, zda si pořídit novou, nebo starší.
Ta nová představuje větší jistotu, že během několika následujících let nebude nutné investovat další finanční prostředky do její rekonstrukce a oprav. Více»
Češi rozhazují peníze zbytečně i v oblasti bydlení.
Výdaje domácností na bydlení se podle údajů Českého statistického úřadu meziročně zvýšily o 3,7 procenta. Úspory domácností však mohou dosahovat stovek až tisíců korun, a to nejen na hypotečním úvěru, energiích ale také například na pojištění. Více»
Češi, Moravané a Slezané za bydlení platí stále více.
Finančními prostředky ale podle odborníků mnohdy plýtvají. Více»
Zvyšuje se zájem občanů o nákup nemovitostí.
A to i přes rostoucí ceny! Více»
Nejatraktivnějším městem pro byznys je Londýn.
Ekonomicky nejsilnější je pak ale japonské Tokio. Více»
Jaká existuje životní úroveň v ČR?
Vývoj výše průměrného měsíčního příjmu domácností českých zaměstnanců za poslední dvě dekády, procentní nárůst příjmů domácností seniorů nebo za co domácnosti nejvíce utrácely včetně bydlení či informace o tom, jak spoří či byly zadluženy. Více»
Všechny signály z ekonomiky potvrzují podle ČNB počátek ekonomického oživení.
Zejména rychleji rostoucí mzdy a odhad jejich dalšího růstu signalizují vznik prvních tlaků ve prospěch růstu inflace v domácí ekonomice. Více»
Bez oslabení české měny by byla letos inflace výrazně záporná.
Bez zahájení devizových intervencí loni v listopadu, tedy bez oslabení kurzu koruny, by byla inflace v prvních dvou čtvrtletích výrazně záporná, a to dokonce hlouběji a dlouhodoběji, než naznačovaly analýzy ČNB v listopadu 2013. Více»
Jaké jsou finanční náklady na bydlení?
Náklady za služby poskytnuté s užíváním bytu se u srovnatelných bytů a domácností při různé formě užívání prakticky neliší. Dá se tedy říci, že cena služeb u srovnatelných bytů ve vlastnictví nebo v nájmu jsou v podstatě stejné. Více»
České domácnosti jsou na tom nejhůř ze zemí bývalého východního bloku.
Konkrétně se jedná o skutečnost (index - ukazatel), že hodnota jejich majetku roste z postkomunistických státu začleněných do EU nejpomaleji. Více»
Bydlení u našich západních sousedů v Německu razantně zdražuje.
Růst cen už plánuje zastavit i Bundesbank. Více»
Černé úterý pro rakouské banky?
Na burze výrazně ztratily Raiffeisen i Erste. Více»
Až sedm z deseti Čechů se obává své finanční budoucnosti.
Své finanční budoucnosti se obává 70 procent Čechů. Strach mají přitom i ti, jejichž finanční situace by se měla zlepšovat. O málo více se tenčí peněženky obávají ženy než muži. Více»
Skotské NE poslalo libru vzhůru.
Vůči euru je na tom nejlíp za dva roky. Více»
W. Schäuble varoval před vznikem bublin na realitních a akciových trzích.
Australské Cairns hostí setkání zástupců nejvýznamnějších ekonomik světa. Více»
Baťovo rodné město slaví 120leté výročí.
Rachot strojů už z něj zmizel. Více»
Jak se úspěšně vypořádat s vysokou fakturou za energie (elektřinu)?
To je právě tématem našeho dnešního pojednání. Více»
Další pohled na výroky prezidenta republiky ohledně oslabení naší měny.
Tentokrát ale právní Více»
Dostupnost bydlení v České republice
Jak je pro obyvatele ČR dostupné vlastní bydlení? Více»
České firmy figurují v top patnáctce.
Podle nejnovější studie společnosti Deloitte, jež srovnávala 500 firem s nejvyššími tržbami v rámci střední a jihovýchodní Evropy, se v top patnáctce umístily hned tři české společnosti. Více»
Polovina operátorů ve svých smluvních podmínkách ignoruje nový občanský zákoník.
Odkazují přitom dost často na neplatnou (derogovanou) právní úpravu nebo v podmínkách skrývají smluvní pokuty. Uvedla to spotřebitelská organizace dTest, která prověřovala smlouvy více než 60 operátorů. Více»
Jaká v současnosti existuje situace na pražském advokátním trhu?
Lesk a bída velké pražské advokacie Více»
České ekonomice se daří, nezaměstnanost by tak mohla klesnout.
Nezaměstnanost v srpnu zůstala třetí měsíc v řadě na 7,4 procenta. Podle odhadů by mohla díky ekonomickému oživení v příštích měsících klesnout, mírný nárůst lze naopak očekávat s nástupem zimy. Více»
Nezávislost na Británii přinese Skotům např. i dražší hypoteční úvěry.
O desetinu vyšší splátky hypotéky výměnou za nezávislost? I před takovou volbou teď stojí občané Skotska, které 18. září čeká referendum o osamostatnění. Více»
Rozumí naši soudci národnímu hospodářství resp. podnikové ekonomice?
Jsme státem amatérů. Více»
Finanční regulátoři v USA schválili přísnější pravidla pro likviditu bank.
Regulátoři ve Spojených státech schválili nová pravidla, podle kterých musí mít velké americké banky dostatek likvidních aktiv k překonání případné další finanční krize. Více»
Americký akciový trh ožil, pomohly mu slabé údaje z trhu práce.
Americké akcie oživily z počátečních ztrát způsobených zklamáním nad zprávou z domácího trhu práce a hlavní indexy Wall Street získaly až půl procenta. Více»
ECB nečekaně snížila úrokové sazby na nová rekordní minima.
Evropský trh nečekal, že úrokové sazby budou dále klesat. Přesto šéf Evropské centrální banky Mario Draghi ve čtvrtek oznámil snížení na rekordních 0,05 procenta základní sazby a záporná čísla depozitní sazby. ECB opatřením reaguje na hrozbu deflace. Více»
Ekonomika Spojených států expandovala v červenci a srpnu ve všech regionech.
Silný nárůst vykazuje automobilový průmysl a bankovní podmínky se zlepšují. Více»
Ekonomika je z vleklé recese již venku.
Tuzemské národní hospodářství zažívá oživení a z vleklé recese je venku. Oživení nestojí pouze na vývozu (exportu), ale i na fixních investicích a spotřebě domácností a růst je proto robustnější. Více»
Investice do nemovitostí nespočívá jen v koupi a následném pronájmu bytu.
Klidně totiž můžete pronajímat i kanceláře. Více»
Eurozóně hrozí delší období stagnace, obávají se národohospodáři.
Předpokládají to podle agentury DPA někteří významní ekonomové. Obavy o ekonomiku mají rovněž představitelé Evropské unie, kteří v říjnu plánují mimořádný summit zabývající se podporou hospodářského růstu a zaměstnanosti. Více»
Zájem Čechů o decentralizovanou digitální měnu bitcoin roste.
Zájem Čechů o decentralizovanou digitální měnu bitcoin postupně roste. Od konce května směnili v tomto platebním systému díky prvnímu automatu v Praze 1,5 milionu korun. Více»
Oficiální digitální měna státu Ekvádor
Jihoamerický Ekvádor chystá vytvořit digitální měnu, která by měla být první digitální měnou na světě vydávanou centrální bankou. Více»
Justice je v České republice stále pomalejší a pomalejší.
Nejpomalejší v ČR byl loni Okresní soud v Ústí nad Labem s průměrnými 876 dny na jedno civilní řízení. Naopak nejrychlejším „premiantem“ je okresní soud v Náchodě se 122 dny. Více»
Na otevírání šampusu zbývá ještě hodně času.
České národní hospodářství totiž ještě dávno nedosáhlo předkrizové úrovně. Více»
Národní hospodářství mezičtvrtletně stagnovalo tak, jak se předpokládalo.
Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozím čtvrtletím stagnovala tak, jak byl původní odhad. Meziročně se vyvíjela lépe, podle zpřesněného odhadu hrubý domácí produkt vzrostl o 2,7 procenta. Více»
Lidé se v ČR soudí dvacetkrát více než Finové.
Češi jsou mistři Evropy v souzení se a chodí k soudu stále častěji. Když masmédia před několika dny přinesla údaje, že česká justice mezi roky 2012 a 2013 zpomalila, soudci se ohradili, že čísla sice sedí, ale současně jim přibylo případů. Více»
Životní úroveň loni v ČR ve srovnání s původními 15 zeměmi eurozóny klesla.
Vyplývá to z dnešních informací zveřejněných Českým statistickým úřadem. Více»
Člen bankovní rady ČNB Kamil Janáček říká.
Zapomeňte na vysoký národohospodářský růst. Více»
Ekonomické rozdíly mezi bohatými a chudými Američany se ještě zvětšují.
Úřad pro sčítání lidu totiž analyzoval údaje získané mezi lety 2000 a 2011. Obyvatele USA rozdělil podle majetkových poměrů do pěti skupin. Více»
Růst národního hospodářství o tři procenta je prý důsledek intervencí.
Současný odhadovaný růst ekonomiky o tři procenta je důsledkem loňské intervence České národní banky (ČNB) a oslabení koruny. V dnešním diskusním pořadu České televize to uvedl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Více»
S velkým právníkem o ekonomickém rozvoji velkých právních kanceláři
Časy a centra obchodu se mění. Více»
Českému národnímu hospodářství se pomalu daří, průmysl i stavebnictví rostou.
Česká ekonomika podle údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSU) pokračuje v oživení. Růst průmyslu v červnu zrychlil na 8,1 procenta z květnových 2,5 procenta, stavební výroba se po květnové stagnaci vrátila k růstu o 5,1 procenta. Více»
Pokles německé ekonomiky byl podle našich sousedů zřejmě jen přechodný.
Pokles německé ekonomiky v letošním druhém čtvrtletí lze považovat jen za přechodnou záležitost, pokud ovšem nedojde k dalšímu vyostření ukrajinské krize. Ve své měsíční zprávě to dnes uvedlo německé ministerstvo financí. Více»
Úvahy prezidenta Zemana o úmyslné devalvaci koruny jsou podle analytiků nesmysl.
Analytici kritizovali komentář prezidenta o úmyslné devalvaci měny. Miloš Zeman ve čtvrtek řekl, že ČNB tímto krokem chtěla oddálit vstup České republiky do eurozóny. Měnová intervence podle analytiků ale zabránila deflaci a zatím působí pozitivně. Více»
České národní hospodářství se v dohledné době nevrátí k předkrizovému růstu.
Česká ekonomika se v dohledné době nevrátí k předkrizovému vývoji, kdy růst hrubého domácího produktu byl přes sedm procent. V příštích letech se totiž její růst bude pohybovat kolem tří procent. Více»
ČNB možná úmyslně oslabila korunu, aby nepřišla o kompetence.
Česká národní banka (ČNB) možná loni úmyslně devalvovala českou korunu, aby oddálila vstup Česka do eurozóny a nepřišla tak o kompetence. Na tiskové konferenci po jednání s odbory to dnes naznačil prezident Miloš Zeman. Více»
Velká Británie a Čína hlásí stagnaci cen nemovitostí.
Nabídkové ceny nemovitostí zaznamenaly v srpnu oproti červenci v Londýn pokles o téměř 6 %. I přestože jde o největší propad od finanční krize, ceny stále dosahují v průměru 553 000 liber (19,3 milionu korun). Více»
Je třeba, aby se právní věda v ČR zaměřila i na asijské právo.
Právnická fakulta UK v Praze hodlá daleko více než v minulosti spolupracovat s univerzitami v Číně, v Japonsku a v Jižní Koreji. Z výsledků vědeckých poznatků budou moci těžit i čeští investoři. Více»
Itálie se bez návratu k liře z krize nedostane.
Itálie musí opustit měnovou unii a vrátit se k liře, jinak nemá šanci vymanit se z ekonomické katastrofy, která začala v době, kdy před 14 lety přijímala euro. Více»
Britské národní hospodářství rostlo nejrychleji za více než šest let.
Britská ekonomika zrychlila ve druhém čtvrtletí meziroční růst na 3,2 procenta ze tříprocentního tempa v prvním kvartále. Zaznamenala tak přitom nejrychlejší expanzi za šest a půl roku. Více»
Zajímavý článek o toku peněz v tržní ekonomice, resp. o inflaci a deflaci.
Začarovaný kruh levných peněz Více»
Německá ekonomika klesla.
Zasáhla tak naděje na oživení v Evropě. Více»
Ceny úplně všech rezidenčních nemovitostí v uplynulém čtvrtletí vzrostly.
Index cen nemovitostí Hypoteční banky (HB INDEX) v druhém čtvrtletí letošního roku potvrdil mírný růst cen rezidenčních nemovitostí z počátku tohoto roku. Více»
V současné době se nejlépe investuje do investičních diamantů a nemovitostí.
Ekonomickou hodnotu si dále uchovávají poštovní známky a starožitnosti. Více»
Federální úřady v USA rozdávají vysoké sankce za problematické (toxické) úvěry.
Důvodem byl špatný prodej hypotečních derivátů před rokem 2008, tj. před světovou hospodářskou krizí. Více»
Nastal již čas pro kredibilní investice do imobilií?
Situace na domácím trhu s nemovitostmi nebyla dlouho tak příznivá. Úroky u hypotečních úvěrů spadly na historické dno, zatímco ceny domů a bytů mírně stagnují. K pozvolnému oživení dochází i na trhu komerčních nemovitostí. Více»
Norské království by se do šesti let mohlo obejít bez hotovosti.
Mince a papírové peníze můžou v Norsku během pár let vymizet. Odhaduje to asociace Finans Norge, která sdružuje kolem 200 norských finančních institucí. Více»
Švýcarský profesor očekává návrat světové hospodářské krize.
Globální ekonomiku čeká s velkou mírou pravděpodobnosti další krize. Mimo jiné proto, že nikdo nepodniká prakticky nic proti tomu, aby se tato předpověď naplnila. Více»
Česká měna klesla na rekord.
Vůči euru oslabila na nejnižší hodnotu od jara 2009. Více»
Národohospodářská úroveň ČR v poměru k eurozóně mírně poroste.
Životní úroveň v České republice by měla letos v komparaci se zeměmi eurozóny mírně stoupnout. Více»
Existuje v současnosti vhodná doba pro pořízení nemovitosti?
Developeři a realitky jásají. Prodej nemovitostí za druhé čtvrtletí letošního roku totiž znovu vzrostl. Více»
Měnové intervence centrální banky zřejmě ještě potrvají, resp. ještě zpřísní.
Oslovení analytici nevylučují, že by v dalších měsících mohla Česká národní banka přistoupit k dalšímu oslabení koruny nebo prodloužení intervenčního režimu. Důvodem takového kroku by byl další vývoj inflace, která v červnu byla na nule. Více»
V České republice se podnikání rozjíždí nesnadno.
Horší v EU je jen už Španělsko. Více»
Česko prohrálo spor z 90. let a zaplatí Volkswagenu dluh 301 milionů.
ČR zaplatí po prohraném sporu s firmou Volkswagen 301 milionů korun kvůli nezákonnému vypořádání dluhů po prodeji Škody Auto. Uvedly to Lidové noviny, podle nichž dal ministr financí Andrej Babiš minulý týden příkaz k proplacení sumy. Více»
Jak vypadá letošní první pololetí na pražském realitním trhu?
Po více než tříleté stagnaci začaly v metropoli od začátku roku 2013 plynule růst prodejní realizované ceny bytů. Růst nabídkových cen nastartoval oproti tomu s ročním předstihem a s 5% meziročním nárůstem cen. Více»
Čínský realitní trh se ochlazuje.
Prodej pozemků se dokonce propadl o 45 procent. Více»
Hrozí čínskému realitnímu trhu také bublina?
Realitní a finanční odborníci čas od času zpozorní nad zprávami z čínského realitního trhu. Jeho velikost a některé ukazatele totiž odkazují na ten americký těsně před světovou hypoteční (ekonomickou) krizí druhé poloviny minulé dekády. Více»
Realitní trh v Číně vykazuje zřetelné známky ochlazování.
Potvrdila to statistika za květen, která ukázala, že prodej pozemků ve třech stovkách největších měst podle počtu transakcí klesl o 19 procent na 1767. Více»
ČNB možná zvažuje další měnové intervence.
Česká národní banka oznámila, že současný kurzový režim zřejmě potrvá déle, než centrální bankéři původně předpokládali - záminkou má být totiž výrazně pomalejší inflace, než národohospodáři očekávali. Více»
Investujte do nemovitosti prostřednictvím naší realitní kanceláře.
Kromě různých druhů spoření, nákupu cenných papírů a akcií existuje další výhodná možnost ukládání peněz. Tou je nesporně koupě nemovitosti za účelem pronájmu. Tato investice může přinést dlouhodobé zhodnocení a taktéž pravidelný finanční příjem. Více»
Lidé u justice často pomoc nehledají, bojí se totiž vysokých fin. nákladů.
Došlo ke škodě či podvodu a hrozí justiční spor. Situace, kterou poznalo už mnoho Čechů. I když se poškození cítí být v právu, se svou kauzou se na soud často neobrátí. Více»
Co pro Evropany představuje největší majetek?
Evropané nejčastěji bydlí ve vlastním. Je to také jejich největší majetek. Proč je Německo a Rakousko výjimkou? A jak se liší majetek u vlastníků a nevlastníků nemovitosti? Více»
HDP meziročně rostl.
České národní hospodářství v letošních prvních třech měsících meziročně posílilo o dvě procenta. Nicméně v komparaci s koncem loňského roku ale stagnovalo. Více»
Krize na realitním trhu pomalu doznívá.
V poslední době se rezidenční trh v České republice dočkal řady převratných změn. Hlavními událostmi bylo ukončení regulace nájmů a účinnost nového Občanského zákoníku. Ceny bytů stagnovaly a někde dokonce mírně klesaly. Více»
Nízké úroky a přehřívající se nemovitosti zlobí Velkou Británii.
Píše se rok 2014 a na britských ostrovech se do mediálních titulků opět dostávají slova o nemovitostní bublině. Více»
Stát by měl podnikat i v realitách
Stát by měl podle ministra financí Andreje Babiše podnikat v oblasti realit. Více»
Trh s nemovitostmi zaznamenal investice za 5,6 miliard korun.
Hodnota obchodních transakcí na tuzemském realitním trhu v prvním čtvrtletí byla 206 milionů eur (zhruba 5,6 miliardy korun). Více než 60 procent z toho připadalo na kanceláře, informovala realitní poradenská společnost Colliers International. Více»
České hospodářství roste nejrychleji v Evropě.
Tuzemská ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí rostla rychleji, než byl původní odhad. Za celý loňský rok ekonomika sice klesla o 0,9 procenta, to je však lepší výsledek než se čekalo. Více»
Jak se správně určuje tržní cena nemovitosti?
Se stanovením správné prodejní ceny se potýká takřka každý, kdo chce svou nemovitost nabízet na realitním trhu. Není proto úplně od věci si připomenout, s čím je třeba počítat. Více»
Další skvělá zpráva z národního hospodářství!
Zájem o investice do nemovitostí (zejména pak komerčních) stoupá. Více»
S bydlením je velmi spokojeno až 53 procent lidí.
Spokojenost obyvatel ČR s bydlením se za minulé roky výrazně zvýšila. Zatímco v roce 2001 bylo se svým bydlením velmi spokojeno 36 procent lidí, nyní už je to 53 procent. Přibylo i těch, kteří považují za ideální bydlet na sídlišti v paneláku. Více»
Ve vlastním bytě nebo domě bydlí až 77 procent Čechů, Moravanů a Slezanů.
Ve vlastním bytě nebo domě bydlí v současnosti 77 procent Čechů ve věku 15 až 85 let. Z toho u 64 procent lidí se jedná o osobní vlastnictví, 13 procent lidí pak bydlí v nemovitosti družstva, jehož jsou členem. Více»
Co je pro občany ČR po ekonomické linii výhodnější?
Co je lepší? Smlouva o nájmu bytu nebo vlastní bydlení na hypoteční úvěr. A existuje vůbec jednoznačná odpověď? Více»
Objem realitních investic a transakcí loni v České republice vzrostl.
Objem realitních investic v ČR loni vzrostl o 82 procent. Investoři uzavřeli obchody za celkem 1,1 miliardy eur (30,15 miliardy korun), více než polovinu z toho (565 milionů eur, 15,5 miliardy korun) však tvořily tři největší transakce. Více»
Tržní ceny bytů v Česku stagnují, pozemky pak přestaly v ČR úplně růst.
Tržní ceny rodinných domů v České republice ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku mezičtvrtletně vzrostly o 0,1 procentního bodu. Více»
Zažívá Švédsko tzv. realitní bublinu jako Irsko či Španělsko?
Úřad švédské centrální banky totiž řeší dilema – má řešit deflaci, na kterou poukazuje index spotřebitelských cen a ke které nabádá politika cílování inflace, nebo čelit nemovitostní bublině. Odpovědí je větší regulace. Více»
U našich východních sousedů začal realitní trh nabírat na síle.
V loňském roce na Slovensku ceny nemovitostí poprvé od začátku recese vzrostly. Více»
Situace na trhu bydlení v České republice velmi nahrává kupujícím.
Ceny nemovitostí stagnují, úrokové sazby hypoték jsou stále na dosah historických minim. Míra zatížení hypoteční splátkou českých domácností se pohybuje na úrovni 1/3 čistého měsíčního příjmu. Více»
V jakých světových městech se vyplatí investice do nemovitostí?
Nejvyšší zastoupení mají v první dvacítce americká (pozn. hlavně pak kalifornská) a čínská sídla. Více»
Přísnější bankovní regulace a dohled pomůže realitám.
I když pohledem centrální banky nebyla v roce 2013 bublina cen nemovitostí napříč ČR aktuální, akumulovala se celá řada rizik. Nízké úrokové sazby by mohly maskovat situaci dlužníků. Více»
Guvernér ČNB se stal evropským centrálním bankéřem roku.
Odvaha oslabit korunu zajistila Miroslavu Singerovi titul evropského centrálního bankéře roku. Více»
Rok 2014 bude pro americké národní hospodářství průlomový.
Nadcházející rok by díky ekonomickému blahobytu, lepší dostupnosti zdravotní péče a konci války v Afghánistánu mohl být pro Spojené státy průlomový. Prohlásil to americký prezident Barack Obama. Více»
Ekonomika USA předčila očekávání, když rostla nejrychleji za poslední dva roky.
Nejlépe za poslední dva roky se ve třetím čtvrtletí dařilo hrubému domácímu produktu Spojených států amerických. Americké ministerstvo obchodu opravilo předchozí údaj na meziroční kvartální růst 4,1 procenta. Více»
V České republice v příštím roce zdraží hlavně voda.
Lidem v Česku v příštím roce zdraží hlavně kohoutková voda, někde si proti letošku připlatí také za teplo. Více»
Hlavní město loni vytvořilo čtvrtinu hrubého domácího produktu.
Praha se loni podílela na výkonu českého národního hospodářství skoro čtvrtinou. Avšak její podíl podle údajů ČSÚ postupně slábne. Více»
České národní hospodářství jen pokulhává.
S českou ekonomikou to není zase tak špatné, jak v půlce listopadu spočetli statistici. Více»
Slovenský realitní trh se již rozhýbal.
Zvyšují se však také nároky kupujících, požadují totiž vyšší standard za nižší cenu. Více»
Místo zdražení se počítá s nižší cenou za energie.
Elektřina zlevní o více než desetinu, plyn jen nepatrně. Více»
Centrální banka vytiskla 200 miliard, aby oslabila korunu.
ČNB se v uplynulých týdnech proměnila v gigantickou tiskárnu peněz. V období po 7. listopadu totiž "natiskla" během několika dní přes dvě stě miliard korun, aby dokázala oslabit českou měnu vůči euru. Více»
MČ Praha 2 je nejlepší místo pro podnikání.
Podle srovnávacího výzkumu Město pro byznys je podnikatelsky nejpřívětivější částí hlavního města Praha 2. Více»
Zdraží měnové intervence centrální banky byty?
Zástupci českých rezidenčních developerů se neshodnou na dopadech měnových intervencí České národní banky. Podle některých představitelů developerských společností nové byty kvůli tomu zdraží, jiní tvrdí pravý opak. Více»
Růst amerického národního hospodářství zrychlil.
Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí nečekaně zrychlila růst. HDP rostl tempem 2, 8 procenta, což je nejvíce za poslední rok. Více»
Euro je již za 27 korun.
Exportu to zatím příliš nepomohlo. Více»
Česko se vrátilo k hospodářskému propadu.
HDP podle předběžného odhadu statistiků ve třetím čtvrtletí klesl o půl procenta. Více»
Hodnota prvotřídních nemovitostí narůstá.
Hodnota prvotřídních nemovitostí v České republice roste již tři čtvrtletí po sobě. Růst táhnou hlavně špičková obchodní centra v hlavním městě, jejichž kapitálová hodnota se už dostala nad svůj vrchol z roku 2007. Více»
Ceny nemovitostí stagnují, ceny pozemků naopak mírně rostou.
Během třetího čtvrtletí ceny nemovitostí nezaznamenaly žádné velké změny. Podle HB Indexu Hypoteční banky ceny bytů a rod. domů zaznamenaly nárůst o 0,2 procentního bodu a ceny pozemků pokračovaly v pozvolném setrvalém růstu, tentokrát o 0,9 pcb. Více»
Vyplatí se v současnosti investice do nemovitostí?
O realitní krizi a výrazném snížení cen nemovitostí jsme slýchávali téměř dnes a denně. Ztráta důvěry se však netýkala pouze investování do nemovitostí, ale i dalších aktiv. Více»
Česká republika je v podmínkách pro podnikání 75. na světě.
Singapur a Hongkong byly v uplynulém roce místy s nejpřátelštějšími podmínkami pro podnikání na světě, zatímco největší pokrok v národohospodářských reformách pro podnikání a pro příliv zahraničního kapitálu dosáhla Ukrajina. Více»
Fed prý přispívá ke vzniku nové realitní bubliny v USA.
Jeden z předních činitelů americké centrální banky varoval před vznikáním nové "bubliny" na trhu obytných realit. Více»
Za pět minut dvanáct dosáhli představitelé Senátu USA kompromisní dohody.
Ta se týká zvýšení tzv. dluhového stropu a obnovení plného financování amerických vládních aktivit. Více»
Ceny pozemků i bytů stagnují, domy zase mírně zlevňují.
Tržní ceny bytů a pozemků v ČR v letošním druhém čtvrtletí mezikvartálně nepatrně vzrostly o 0,2 procentního bodu. Více»
Realitní trh se prozatím ne a ne vzpamatovat ze světové hospodářské krize.
V cenách nemovitostí jsou navíc patrné i drobné výkyvy, které mají na svědomí např. povodně nebo rasové nepokoje na severu Čech. Více»
Ceny nemovitostí v eurozóně klesají.
Ceny obytných nemovitostí v eurozóně v posledním čtvrtletí klesly v meziroční komparaci o 1,8 procenta. Více»
Zvýšená investiční aktivita na počátku roku
Překvapivě pozitivní výsledek má za sebou tuzemský investiční trh v prvním kvartálu. Více»
Hlavní město dál patří k nejbohatším regionům v Evropě.
Praha byla v roce 2010 osmým nejbohatším regionem v Evropské unii, ale proti předcházejícímu roku si o příčku pohoršila a zůstala zpět za Bratislavou. Více»
Zajímavá socioekonomická studie
Bez ohledu na levicovou či pravicovou vládu u nás nadále zůstává vysoká míra rovnosti. Více»
Teplo letos zdraží až o tři procenta.
Domácnosti si letos zaplatí za teplo z tepláren průměrně o tři procenta víc než loni. Více»
Střadatelé prodělávají na vkladech u bank. Letos má být situace ale lepší.
Nejvíce loni z reálné hodnoty vkladů ukrojila inflace u peněz na běžných účtech, které mají prakticky nulové úročení. Reálně ale lidé prodělali i na spořicích účtech. I ty nejlepší nabídky úroků zaostaly o jeden procentní bod za celoroční inflací. Více»
Lidé v České republice znovu začali věřit ekonomice.
Lepší informace o stavu českého národního hospodářství přinesl Český statistický úřad. Více»
Zajímavá mezinárodní komparace českého a slovenského národního hospodářství
Češi se potýkají s recesí, Slovensku velmi prospělo euro, píše AFP. Více»
Počet občanů bez práce se v České republice opět zvýšil.
Nově dokonce na více než půl milionu. Více»
Hospodářská recese existuje v ČR stejně dlouho jako na jihu Evropy.
Lidé dokonce šetří i na jídle. Více»
Česká republika zůstává v recesi.
Hlavně kvůli slabé poptávce domácností. Více»
Elektřina od ČEZ podraží až o dva tisíce korun.
Domácnosti, které odebírají elektřinu od společnosti ČEZ, za ni v příštím roce zaplatí o 275 až 2140 korun víc než letos. Více»
Inflace v říjnu rostla jako v měsíci září o 3, 4 procenta.
Meziroční růst spotřebitelských cen zůstal v říjnu na zářijových 3, 4 procenta. Více»
Trh s nemovitostmi dále stagnuje.
Aktivita na tuzemském realitním trhu za letošní tři čtvrtletí mírně klesla. Největší pokles vykázaly transakce s byty, a to i s rozestavěnými, naopak obchody s pozemky a počet zapsaných zástavních práv vzrostly. Více»
Ministerstvo financí v příštím roce čeká nižší hospodářský růst.
MF v nové makroekonomické prognóze zhoršilo odhad vývoje českého národního hospodářství v letošním i příštím roce. Více»
Občané České republiky příliš nevěří v lepší budoucnost.
Skoro tři pětiny obyvatel České republiky si myslí, že ekonomická situace v tuzemsku bude za pět let horší než dnes. Více»
České ekonomice se v měsíci srpnu nedařilo.
České národní hospodářství podle finančních analytiků zřejmě postupně přichází o poslední jistotu v podobě rostoucího exportně orientovaného průmyslu. Více»
České národní hospodářství zůstává v recesi.
Tuzemský hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o 0, 2 procenta. Více»
Splaskla již realitní bublina?
Dnes o reálných cenách nemovitostí Více»
Za odběr elektrické energie si rodina připlatí dvě stovky za rok.
Ceny elektřiny v příštím roce porostou o 3, 5 procenta, tedy zhruba stejně, jako tomu bylo v letošním roce. Více»
Za jak dlouho si občané České republiky vydělají na byt?
I podle tohoto hlediska lze hodnotit životní úroveň naší země. Více»
Česká národní banka zhoršila odhad vývoje národního hospodářství.
ČNB zhoršila v nové prognóze odhad vývoje ekonomiky v letošním i příštím roce. Více»
Inflace stále stoupá, v měsíci červnu zrychlila růst na 3, 5 procenta.
Červnová inflace byla v komparaci s prognózou České národní banky o 0, 1 procentního bodu nižší. Více»
Trh akvizic a fůzí leze z bídy.
V ČR se letos v prvním pololetí prodalo firem za 2, 8 miliardy eur. Více»
Podle mínění České bankovní asociace se růst domácí ekonomiky odkládá.
Oživení tuzemské ekonomiky pro letošní rok se odkládá a její růst v následujícím roce bude pomalejší, než se původně předpokládalo. Více»
České národní hospodářství budí obavy.
Občané v České republice utrácejí stále méně peněz. Více»
Nezájem investorů sráží brokery do hlubokých ztrát.
Nervozita investorů začíná dopadat na hospodářské výsledky brokerů. Více»
České národní hospodářství se propadalo.
Ekonomika Česka se v letošním prvním čtvrtletí propadla do hlubší recese. Více»
Ceny elektřiny klesají, potěší to rodiny i firmy.
Cena elektrického proudu pro příští rok spadla na pražské burze na rekordní minimum. Více»
Česká národní banka letošní rok čeká stagnaci.
ČNB zhoršila odhad vývoje národního hospodářství pro letošní i příští rok. Více»
Podle ministra financí půjde česká ekonomika dolů až o dvě procenta.
Miroslav Kalousek předpokládá, že výkon tuzemské ekonomiky letos klesne až o dvě procenta. Více»
Národní hospodářství letos poroste pomaleji.
Kvůli nejistotám ohledně dalšího vývoje dluhové krize eurozóny se změnily odhady růstu české ekonomiky v letošním a příštím roce. Více»
Pesimismus na českém realitním trhu.
Realitní kanceláře v Česku jsou ve špatném očekávání. Více»
Zahraniční spekulace na českém realitním trhu?
Minulost nebo budoucnost? Více»
Občané v Česku se cítí hůř než průměr EU.
Průměrný Čech je se svým životem spokojen méně než průměrný Evropan. Více»
Schodek státního rozpočtu byl v srpnu 87, 3 miliardy korun.
Schodek státního rozpočtu ke konci srpna stoupl na 87, 3 miliardy korun z červencových 61, 1 miliardy korun. Více»
Euro ano či ne, politika či ekonomika !
Zajímavá přednáška prof. Klause při jeho návštěvě v Austrálii, která byla zveřejněna dne 1. 8. 2011 v deníku Mf DNES na str. 12A. Více»
České národní hospodářství letos poroste rychleji, než se čekalo.
Ministerstvo financí zlepšilo odhad růstu českého HDP i pro příští rok. Více»
ČNB cítí oživení národního hospodářství, avšak úroky ještě zatím nevzrostou.
ČNB se totiž přiklonila k názoru, že velká inflace zatím Česku ještě nehrozí, a dvoutýdenní repo sazbu proto centrální bankéři ponechali na 0, 75 procenta. Více»
Konečně také dobrá zpráva z národního hospodářství.
Česká ekonomika vzrostla téměř o 2, 8 procenta. Více»
Český průmysl zpomalil svůj vývoj, stavební výroba klesla.
Průmyslová výroba v dubnu meziročně zpomalila růst na 4, 7 procenta po březnovém revidovaném zvýšení o 9, 2 procenta. Více»
Českým občanům se nedaří spořit.
Většině českých domácností se jen obtížně daří spořit. Více»
Mezi občany České republiky převládá pesimismus.
Asi tři pětiny lidí hodnotí současnou národohospodářskou situaci ČR jako špatnou. Více»
Národní hospodářství České republiky slušně rostlo, avšak německé ještě více.
Tahoun proexportní české ekonomiky-Německo dosáhlo na jedenadvacetiletý rekord v meziročním růstu, když v prvním čtvrtletí letošního roku přidalo 5, 2 procenta. Více»
Evropská unie zhoršila národohospodářskou prognózu České republiky.
HDP České republiky za první čtvrtletí rostl, ale v komparaci se sousedními státy jen málo. Více»
Česká národní banka snížila své odhady růstu národního hospodářství.
ČNB v nové prognóze zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky pro letošní i příští rok. Více»
Důvěra v ekonomiku se v březnu snížila.
Důvěra v tuzemskou ekonomiku se v březnu meziměsíčně snížila o 1, 9 bodu. Více»
Státní dluh ČR stoupl minulý rok na 1, 344 bil. Kč.
Státní dluh se v loňském roce zvýšil o téměř 166 mld. na 1, 344 bil. korun. Více»
Česká ekonomika loni rostla o 2, 2 %.
České národní hospodářství v loňském roce meziročně vzrostlo o 2, 2%, což představuje o 0, 1 procentního bodu méně, než předpokládal předběžný odhad. Více»
Domácnostem plyn nezdraží.
Společnost RWE a Pražská plynárenská své ceníky pro druhé čtvrtletí nezmění. Více»
Česká ekonomika začala růst.
Tuzemská ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí stoupla v meziroční komparaci o 3, 2 procenta. Více»
Národní hospodářství ČR by mělo podle guvernéra ČNB opravdu růst.
Dne 5. 11. 2010 jsme přinesli krátkou aktualitu o růstu ekonomiky ve zbytku tohoto roku a zejména následující rok. V dnešní aktualitě si dodáme zpřesňující informace, které vycházejí ze zajímavého článku P. Kaina. Více»
Insolvenci čelí rekordní počet českých domácností.
Počet insolvenčních návrhů v ČR za deset měsíců letošního roku činil 12 475 a přesáhl tak o 5 287 jejich počet za stejné období 2009. Více»
Podle odhadů ČNB poroste u nás ekonomika příští rok pomaleji.
Česká národní banka ve své nové prognóze zlepšila odhad růstu ekonomiky pro letošní rok na 2, 3 % z předchozích 1, 6 %. Více»
Domácnosti přečkaly krizi a začínají se opět zadlužovat.
V souvislosti s příznivými výhledy na vývoj tuzemské ekonomiky se domácnosti opět přestávají obávat finančních závazků. Více»
Elektřina by měla naštěstí zdražit pouze o deset procent.
Nebezpečí skokového růstu cen elektřiny v příštím roce je tak zřejmě zažehnáno. Více»
Investoři očekávají oživení tuzemské ekonomiky.
Většina českých investorů očekává ve druhém pololetí letošního roku oživení domácí ekonomiky. Více»
Cena plynu zůstane na podzim stejná.
Plynárenské společnosti se shodují, že zdražovat plyn před topnou sezonou je zbytečné. Více»
České národní hospodářství se zlepšuje.
Výkon české ekonomiky ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 2, 2 %. Více»
Úspory domácností byly v komparaci s dluhy dvojnásobné.
Úspory domácností byly ke konci loňského roku cca. dvojnásobné ve srovnání s jejich dluhy. Více»
RWE a E.ON zdraží lidem plyn o pět až šest procent.
Plynárenská skupina RWE od července letošního roku zvedne ceny zemního plynu domácnostem průměrně o 4, 9 %. Více»
Česká ekonomika letos poroste průměrně o 1, 5 %.
Česká ekonomika v letošním roce poroste o 0, 8 až 1, 9 procenta, v průměru tedy o 1, 5 procenta. Toto zjištění vyplývá z pravidelného průzkumu Ministerstva financí mezi odhady 15 tuzemských institucí. Více»
Průmyslová produkce stoupla o desetinu.
Tuzemská průmyslová výroba v březnu zrychlila své tempo růstu na 10, 2 procenta z únorových sedmi procent. Více»
Společnost RWE začne vedle zemního plynu nabízet domácnostem i levnou elektřinu.
Firma RWE, tradiční dodavatel plynu, vstupuje i na trh s elektřinou pro domácnosti. Více»
ČNB asi ponechá úrokové sazby.
Bankovní rada České národní banky ponechá 6. května úrokové sazby beze změny, míní analytici. Více»
Česká ekonomika má růst o 1, 5 %, tvrdí odhad Ministerstva financí.
Tuzemské národní hospodářství by mělo letos podle nejnovějších odhadů Ministerstva financí růst o 1, 5 %. Více»
Podle finančních analytiků je přijetí eura do roku 2016 nereálné.
Eurem bychom mohli podle předvolebních slibů politiků napříč politickými stranami platit v roce 2015 či 2016. Více»
Distributoři elektřiny mění strategii prodeje.
Distributoři elektřiny mění pod tlakem konkurenceschopnosti způsoby prodeje. Více»
Česká republika patří mezi nejlépe krizí odolné země.
ČR byla v hodnocení evropských zaměstnavatelských svazů vyhodnocena spolu s Německem, Rakouskem a Dánskem jako země nejlépe odolávající dopadům krize. Více»
ČSÚ vylepšilo HDP kvůli daním.
Místo původně předpokládaného propadu národního hospodářství o 0, 6 %, ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku rostla o 0, 7 %. Více»
Zemní plyn domácnostem opět začíná zdražovat.
Dodavatelé zemního plynu od dubna začnou opět zvyšovat ceny pro domácnosti. Více»
Při krachu bankovního ústavu se zvýší náhrady.
Jestliže od příštího roku zkrachuje banka, střadatelé dostanou nazpět své úspory rychleji. Více»
Ministerstvo financí i MMF čekají hospodářský růst České ekonomiky.
Podle odhadů Ministerstva financí letos hrubý domácí produkt poroste na 1, 3 %. Více»
Ministerstvo financí v lednu čekalo růst ekonomiky o 3, 7 %.
Nakonec to asi bude propad o čtyři procenta. Více»
Hospodářství, ekonomická krize, transformace společnosti v ČR a politika.
V dnešní aktualitě si přiblížíme některé výrazné myšlenky čechoamerického profesora ekonomie Milana Zeleného, které byly publikované v Mladé frontě DNES dne 14. 12. 2009 - v článku Politici “musí” o ekonomice lhát. Více»
Eurozóna se již dostala ven z recese.
Evropská centrální banka včera zlepšila svoji prognózu pro eurozónu. Její hrubý domácí produkt (pozn. HDP) by se měl příští rok zvýšit o 0, 8 %. Více»
RWE od ledna příštího roku mírně zlevní plyn pro domácnosti.
Skupina RWE pro první čtvrtletí příštího roku sníží ceny zemního plynu domácnostem průměrně o 0, 6 %. Více»
Elektřina sice zlevní, ale málo.
Na vině je prý solární energie, její výrobci však podíl na vyšších cenách odmítají. Více»
Česká ekonomika podle odhadů ČNB vzroste v příštím roce o 1, 4 %.
Centrální banka zveřejnila nejnovější prognózu českého národního hospodářství. Více»
Česká ekonomika příští rok vzroste.
V roce 2010 by měl podle odhadů Evropské komise činit růst českého hrubého domácího produktu o 0, 8 %. Více»
Česko podle názoru MMF zaznamená v roce 2010 mírný růst národního hospodářství.
Tuzemská ekonomika příští rok podle MMF vzroste o 1, 3 %. Více»
Od měsíce října zaplatí občané ve Středočeském kraji méně peněz za plyn.
Průměrně o 2, 5 % sniží od 1. října ceny zemního plynu společnost RWE. Více»
Společnost E.ON fixuje ceny elektřiny.
Klienti společnosti E.ON mohou od začátku září uzavřít novou smlouvu, která jim umožní zafixovat ceny elektřiny na jeden rok. Více»
Pražanům se zlevní plyn.
Topení, vaření a ohřev vody má být od měsíce října levnější až o 4 500 Kč. Více»
Skupina RWE zlevní plyn pro domácnosti.
RWE by měla od 1. 10. 2009 plánovitě zlevnit ceny zemního plynu pro domácnosti v průměru o 2, 5 %. Více»
Slábnutí ekonomiky se zřejmě zastavilo.
České hospodářství oproti prvnímu čtvrtletí mírně posílilo. Avšak konec krize to podle finančních analytiků neznamená. Více»
Elektřina má zlevnit, odhady se zatím pohybují kolem 5 až 10 procenty.
Domácnosti mají příští rok platit za elektřinu méně peněz. Více»
Průmysl v ČR už možná nalezl své dno.
Červnové údaje ČSÚ již naznačují oživení průmyslové výroby. Více»
Investice v České republice klesají, nicméně se naopak zvýšil počet projektů.
Většinu investičních projektů přitom tento rok připravily tuzemské podniky, které do 123 investičních akcí vložily skoro 5, 5 mld. Kč. Více»
Kde se zvyšuje nezaměstnanost, tam razantně klesají ceny bytů.
Tak např. na Ostravsku spadly jejich ceny o více než desetinu. Více»
Podle odhadu MF by mělo národní hospodářství klesnout o 4, 3 %.
MF přitom předvídá oproti dubnovému očekávání až dvojnásobný propad ekonomiky ČR. Více»
Elektřina má příští rok zlevnit.
Pokles cen elektřiny pro koncové zákazníky nebude příští rok zřejmě tak velký, jak se čekalo. Více»
Podle ČNB propad národního hospodářství bankovní ústavy neohrozí.
Ty by měly ustát i možnou depresi v naší ekonomice. Toto zjištění ukázaly výsledky tzv. zátěžových testů. Více»
Průmyslová výroba v České republice padá dál.
Mírné nadšení národohospodářů, které se týká průmyslu v ČR je u konce. Více»
Česká republika se zadlužuje tempem 5 705 Kč za sekundu.
Veřejný dluh Česka se zvyšuje v tomto roce každou sekundu o 5 705 Kč. Více»
Podle odhadů analytiků klesla ekonomika České republiky až o 4%.
Ekonomika ČR klesla v prvním čtvrtletí podle odhadů analytiků meziročně o 1, 4 až 4%. Více»
Růst spotřebitelských cen v měsíci březnu zrychlil na 2, 3 %.
Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu zrychlil na 2, 3 % z únorových 2 %. Více»
Podle Ministerstva financí by měla spadnout ekonomika až o 2 procenta.
MF v případě vývoje HDP pracuje teď se scénáři v rozmezí růstu o nula % až poklesu o 2 %. Více»
Recese v USA by mohla skončit ještě tento rok.
Americká recese by pravděpodobně mohla skončit ještě letos, a to pokud se vládě USA podaří úspěšně stabilizovat a podpořit bankovní systém. Více»
Česká měna prudce oslabuje, euro je nejdražší za 3 roky.
Ještě minulý rok touto dobou byla česká koruna ekonomy považována za nejvýrazněji posilující měnovou jednotku na světě. Více»
Internetové servery hlásí nárůst zájmů o ekonomiku.
Zájem občanů o ekonomické zpravodajství na internetu výrazně stoupl, a to až o desítky procent ve srovnání s podzimními měsíci. Více»
Inflace se dle odhadů ČNB téměř zastaví.
V průběhu letošního roku bude inflace dle aktuální prognózy ČNB nejdříve dále zvolna klesat, a to až ke skoro nulovým hodnotám. Více»
S hospodářským růstem je konec.
Národohospodáři totiž přestali věřit v pozitivní vývoj ekonomiky. Více»
Rejstřík exekucí čeká krušný a těžký začátek.
Zjistit, jestli byla na něčí majetek uvalena exekuce, bude mnohem snadnější. Více»
Oslabující koruna pomáhá české ekonomice.
Oslabující česká koruna dle názorů finančních analytiků v současné době pomáhá hospodářství. Více»
Český statistický úřad: Obyvatelé Česka nejvíce platili za bydlení.
Domácnosti v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku platily nejvíce za bydlení a energie s ním související, což jim ukrojilo z rozpočtu 20, 1 %. Více»
Developerské společnosti hledají pomoc u realitních kanceláří.
Dříve totiž firmy snadno prodávaly byty ve vlastních centrech, nyní naopak zkoušejí, co je v silách "realitek". Více»
Elektřina může podstatně zlevnit.
Občané i podnikatelské subjekty by příští rok mohli platit za elektřinu asi tolik, kolik loni. Oproti stávajícímu stavu by to v samotném důsledku znamenalo snížení cen asi o 9 %. Více»
Světová finanční krize může oddálit přijetí společné evropské měny v ČR.
Díky současné krizi je dle názorů světových ekonomů nejisté, zda bude moci Česká republika plnit tzv. maastrichtské požadavky (pozn. kritéria) pro přijetí společné evropské měny. Více»
Evropská centrální banka snížila úrok na minimum.
ECB snížila základní úrokovou sazbu dle očekávání o polovinu procentního bodu na 2% a vyrovnala tím dosavadní minimum z konce roku 2005. Více»
Krize už v České republice začíná brzdit inflaci.
Spotřebitelské ceny vzrostly v prosinci nejméně od září roku 2007, a to zejména zásluhou potravinářských výrobků a levnějšího benzínu. Více»
Domácnosti v zadlužování zřejmě přibrzdí.
Žití na dluh je v České republice stále populárnější. Více»
Spotřeba elektřiny klesá.
Nejvýraznější propad spotřeby elektřiny v České republice za posledních 10 let zaznamenala elektrárenská skupina ČEZ. Více»
Dnes si přiblížíme názory exministra průmyslu a obchodu Vl. Dlouhého na krizi.
Teze ekonoma Vl. Dlouhého v článku R. Kalenské (Dlouhý, V., Kalenská, R., Tohle opravdu nebude konec kapitalismu, Lidové noviny, citováno dne 27. 12. 2008, s. 11.), které uveřejnily Lidové noviny. Více»
S cenou elektřiny není spokojeno 95 procent lidí.
S cenou elektrické energie není v ČR spokojeno 95 % spoluobčanů, což je až o tři % více než v roce 2007. Více»
Vyhlídky českého hospodářství pro rok 2009
V dnešní aktualitě přinášíme výhledy české ekonomiky pro rok 2009, a to u růstu HDP, míry inflace a míry nezaměstnanosti. Více»
Zajímavý názor v Hospodářských novinách ohledně pomoci krachujícím podnikům
Včerejší Hospodářské noviny přinesly zajímavý názor autora L. Smrčky, který se týká možnosti subvencování problémových podniků ze strany státu (viz Smrčka, L. Krize zbavuje soudné soudnosti, Hospodářské noviny, citováno dne 18. 12. 2008, s. 10). Více»
Česká národní banka snížila úrokovou sazbu na 2, 25 %.
Jak dnes informovaly všechny relevantní noviny (pozn. Hospodářské noviny, Lidové noviny, Právo a MF DNES), bankovní rada ČNB ve středu snížila úrokové sazby, od kterých se odvijí úročení komerčních úvěrů, o půl procentního bodu. Více»
Ekonomika ČR zpomalila.
Oslabení výkonu české ekonomiky potvrdily zpřesněné údaje ČSÚ o růstu HDP. Více»
Ceny plynu pro domácnosti se od ledna zvyšovat nebudou.
Společnost RWE Transgans nebude od ledna 2009 zvyšovat cenu plynu pro domácnost. Více»
Cena elektřiny půjde rapidně nahoru.
Elektřina by od příštího roku měla výrazně podražit. Více»
Netradiční pohledy na světovou finanční krizi.
Ekonomové řekli ke světové finanční krizi již hodně a mnohé bylo také již napsáno. V tomto ohledu bychom dokonce mohli parafrázovat slova významného odborníka T. Sedláčka (srov. Sedláček, T. Kdo interpretuje realitu? Respekt, 2008, č.39, s. 16.). Více»
Inflace by se už do konce roku neměla zvyšovat, tvrdí analytici
Spotřebitelské ceny v září letošního roku meziročně mírně vzrostly na 6, 6 % ze srpnových 6, 5 %. Více»
Aktuality a Články
Poslední Aktuality a články
Problém se suchem je v České republice menší než dřív.
Půdu dosytily deště. Více»
Autoservisy fungovat můžou.
Zákazníci ale nesmí dovnitř. Více»
Hypoteční banka zvýší úrokové sazby hypotečních úvěrů až o 0,2 bodu.
Hypoteční banka zvýší úrokové sazby hypoték až o 0,2 bodu. Nové ceny budou platit od 8. března. Důvodem je zdražování peněz na mezibankovním trhu. Více»
Občané u papírnictví nebo prodejen s dětským zbožím fronty nestáli.
Oznámení vlády, že od pondělí se v rámci zpřísnění opatření nebudou moci otevřít papírnictví nebo prodejny s dětským zbožím, nákupní horečku mezi lidmi zatím nezpůsobilo. Více»
mBank nabízí u hypotečních úvěrů nově 7letou fixaci.
mBank zavádí sedmiletou fixaci pro účelové i neúčelové hypotéky. V případě neúčelových hypotečních úvěrů platí sedmiletá fixace pro úvěry s LTV do 75 %. Více»
Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.
Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.
Volejte 777 603 019