Provozuje:
realitní kanceláo JURIS REAL

Aktuality a Články

21 září 2021

Rezidenční nemovitosti zdražují ve světě nejvíce za 16 let.

Globální ceny rezidenčních nemovitostí se ve 12 měsících do června zvýšily o 9, 2 procenta, tedy nejprudším tempem od roku 2005. Více»

31 srpen 2021

Růst cen energií je nevyhnutelný.

Firmy musí investovat do technologií. Více»

26 srpen 2021

Škodovka pokračuje v rušení části směn kvůli nedostatku čipů.

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto pokračuje v rušení části směn. Důvodem jsou nadále chybějící čipy, které se používají v palubní elektronice. Více»

26 červenec 2021

Debata o jaderném bloku často zastiňuje další výzvy energetiky v tuzemsku.

Diskuse o plánovaném novém bloku JE Dukovany často zastiňuje další výzvy energetiky v ČR. V hodnocení současné vlády v závěru jejího funkčního období to zmiňovali zástupci oborových asociací a další energetičtí odborníci, které oslovila ČTK. Více»

19 červenec 2021

ČR jedná podle Havlíčka se dvěma investory o továrně na baterie.

Česká vláda jedná se dvěma potenciálními investory včetně koncernu Volkswagen o výstavbě továrny na baterie pro elektromobily v České republice. Více»

16 červenec 2021

Čechům, Moravanům a Slezanům prý výrazně zdraží elektřina.

Cena emisních povolenek EU vystoupala na nový rekord. Stojí přes 57 eur za kus. Podle ekonoma Lukáše Kovandy v reakci na tento vývoj Čechům výrazně zdraží elektřina. Více»

7 červen 2021

Vláda ČR bude rozhodovat o miliardové pobídce pro továrnu na baterie.

Vláda by měla během následujících týdnů rozhodnout o pobídce v řádu jednotek miliard korun, aby v České republice vznikla továrna na baterie pro elektroautomobily. Více»

31 květen 2021

Globální autoprůmysl je již na předkrizové úrovni.

Zisk největších automobilek byl v 1. kvartálu po odečtení úroků a daní ve srovnání s deseti předchozími lety dokonce nejvyšší. Podle agentury DPA to ve své studii uvádí poradenská společnost EY. Více»

17 březen 2021

Vláda ČR jedná s Volkswagenem o stavbě továrny na baterie.

Česká vláda jedná s německou automobilkou Volkswagen o tom, že by firma postavila jednu ze svých plánovaných továren na výrobu baterií pro elektromobily v České republice. Více»

20 leden 2021

Pražské letiště loni odbavilo 3,66 mil. pasažérů, což je o 79 pct méně.

Pražské letiště Václava Havla loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je meziroční propad o 79 procent. Současně je to nejnižší počet cestujících za posledních 25 let. Více»

19 leden 2021

HDP ČR po propadu o sedm procent letos stoupne o 2,8 pct.

Česká ekonomika se za rok 2020 propadla o sedm procent, v roce 2021 by ale měla již růst o 2,8 procenta. Více»

8 leden 2021

Průmysl zpomalil v listopadu na 0,4 procenta, stavebnictví na 8,4 pct.

Průmyslová produkce v České republice loni v listopadu zpomalila meziroční růst na 0,4 procenta z říjnových 1,3 procenta. Průmysl táhla ve sledovaném měsíci nahoru především výroba aut. Více»

8 leden 2021

Vývoj národního hospodářství směřuje teď k potřebě zvýšit sazby.

Ekonomický vývoj se podle většiny členů bankovní rady ČNB aktuálně obrací spíše k potřebě méně uvolněné měnové politiky, tedy k růstu úrokových sazeb ve střednědobém horizontu. Více»

4 leden 2021

Sousední Německo čeká kvůli koronaviru vlna firemních bankrotů.

Opatření proti šíření koronaviru způsobí v Německu vlnu bankrotů. Předpověděl to prezident německého výzkumného institutu DIW Marcel Fratzscher v rozhovoru s německým listem Augsburger Allgemeine. Více»

16 prosinec 2020

Češi za energie zpravidla ušetří.

Firmy si připlatí za elektřinu. Více»

6 prosinec 2020

Česká republika se z krize vzpamatuje za dva roky, věští OECD.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj očekává, že oživení českého národního hospodářství bude pomalé a tuzemská národní ekonomika dosáhne předkrizové úrovně ke konci roku 2022. Více»

29 listopad 2020

Ve čtvrtek se v celé zemi uvolní protiepidemická opatření.

Vláda rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření. S omezeními se budou moci od čtvrtku otevřít obchody, služby i restaurace, konstatoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Více»

29 listopad 2020

Ceny tepla budou v roce 2021 převážně stagnovat.

Ceny tepla budou příští rok v České republice převážně stagnovat. Mírný meziroční růst u některých tepláren využívajících hlavně uhlí nepřekročí inflaci. Více»

6 listopad 2020

ČNB včera ponechala sazby beze změny a zlepšila letošní odhad vývoje HDP.

Bankovní rada České národní banky jednomyslně ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 procenta. Více»

4 listopad 2020

Průměrná česká domácnost loni utratila 153.193 korun na člověka.

Spotřební vydání, která zahrnují útraty za potraviny, bydlení, dovolené, zdraví, dopravu, dovolené, kulturu či vzdělání, stoupla v meziroční komparaci o 2,7 procenta. Více»

27 říjen 2020

Produkce aut za tři čtvrtletí klesla o 24 pct na 808.279 vozů.

Výroba osobních aut za tři čtvrtletí meziročně klesla o 24,3 procenta na 808.279 vozů. V září byla díky postupnému oživování poptávky nižší pouze o 4,5 procenta, když automobilky vyrobily 119.722 aut. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu. Více»

7 říjen 2020

Pithart vyzval vládu, aby oslovila Volkswagen kvůli změně postavení Škody.

Bývalý český premiér Petr Pithart a exministr průmyslu Jan Vrba vyzvali českou vládu, aby vedení koncernu Volkswagen vyjádřila své znepokojení nad možnou změnou postavení Škody Auto ve skupině. Více»

23 září 2020

ČEZ sníží od října cenu elektřiny pro domácnosti.

Největší dodavatel elektřiny v České republice, skupina ČEZ, sníží od října cenu elektřiny pro domácnosti napříč ceníky v průměru o devět procent. Více»

29 srpen 2020

Miliardář Schönfeld odkupuje další reality.

Investiční skupina RSBC Roberta Schönfelda plánuje velkou expanzi v oblasti realit, přestože národní ekonomiky poškodila koronavirová pandemie. Více»

27 srpen 2020

Dle Babiše jsou škodovky nejlepšími vozy koncernu VW.

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) je přesvědčen, že vozy Škoda jsou nejlepším výrobkem koncernu Volkswagen. Premiér má ale pocit, že tato skutečnost někdy někomu vadí. Více»

28 červenec 2020

Čtyřčlenná rodina zaplatí od května za vodu skoro o 500 korun méně.

Většina měst v ceně vodného a stočného zohlednila snížení sazby DPH z 15 % na 10 %. Jejich obyvatelé tak od 1. 5. 2020 za vodné a stočné ušetří. Více»

7 červenec 2020

Češi, Moravané a Slezané loni na nové bydlení šetřili v Evropě stále nejdéle.

Dostupnost nového bydlení v ČR byla loni ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi třetí rok po sobě nejhorší. Nový byt vyjde na 11,4 průměrného ročního platu, v roce 2018 to bylo 11,2 platu. Více»

19 květen 2020

Pro mírnější snížení sazeb hlasoval podle záznamů Nidetzký a Michl.

Pro snížení základní úrokové sazby pouze o půl procentního bodu hlasovali na jednání bankovní rady České národní banky 7. května viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký a člen rady Aleš Michl. Více»

29 duben 2020

Iveco opětovně v pondělí obnoví výrobu autobusů.

Firma Iveco CZ z Vysokého Mýta na Orlickoústecku obnoví výrobu o dva dny dřív, zahájí 4. května. Původně si stanovila termín 6. května. Více»

28 duben 2020

Provozovatelé letních služeb požadují znát podmínky pro otevření.

Aby provozovatelé typicky letních služeb mohli připravit své provozovny na letní dovolené, potřebují od vlády vědět, kdy a za jakých okolností budou moct otevřít. Více»

27 duben 2020

Rakousko znovu otevře restaurace i školy, jedná se i o hranicích.

V Rakousku se 15. května znovu otevřou restaurace uzavřené v polovině března kvůli šíření koronaviru. Na tiskové konferenci to oznámil kancléř Sebastian Kurz. Více»

21 duben 2020
16 duben 2020

VW částečně obnoví výrobu v Německu od 20. 4.

Německá automobilka Volkswagen obnoví výrobu v továrně v německém Zwickau (Cvikov) přerušenou kvůli koronaviru již 20. dubna. Firma, jejíž součástí je i česká Škoda Auto, to uvedla ve svém dnešním sdělení. Více»

27 březen 2020

Centrální banka čeká silnou recesi ekonomiky, snížila proto úrokovou sazbu.

Česká národní banka (ČNB) očekává kvůli dopadům pandemie koronaviru silnou recesi, ve které česká ekonomika setrvá po zbytek letošního roku. Více»

26 březen 2020

Bankovní rada ČNB dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb.

Podle odhadů analytiků rada zřejmě dále sníží úrokové sazby, a to o půl procentního bodu. Rada ČNB naposledy snížila jednomyslně úrokové sazby nečekaně na mimořádném jednání v pondělí 16. března. Více»

25 březen 2020

Jiří Rusnok a Aleš Michl navrhovali větší snížení sazeb.

Na mimořádném jednání bankovní rady České národní banky v pondělí 16. března se členové rady shodli, že je potřeba snížit úrokové sazby o více než 0,25 procentního bodu. Více»

18 březen 2020

Energetice má od tzv. šmejdů pomoci podle vlády ČR registr zprostředkovatelů.

Energetický trh má od tzv. šmejdů pomoci pročistit nový registr zprostředkovatelů. Povede ho Energetický regulační úřad (ERÚ). Počítá s tím novela energetického zákona, kterou schválila česká vláda. Více»

19 únor 2020

Češi si podle výzkumu hlídají spotřebu vody a energie.

Češi nejlépe hodnotí svou snahu šetřit při spotřebě vody a energií, výrazně méně už se jim ale podle jejich názoru daří uspořit na dopravě. Více»

3 únor 2020

Češi, Moravané a Slezané obvykle nemají přehled o rodinných výdajích.

Pouze třetina lidí ví, kolik a za co konkrétně jejich domácnost každý měsíc zaplatí. Přehled o výdajích rodiny naopak zcela postrádá každý šestý občan České republiky. Více»

1 leden 2020

Kvůli drahým realitám ubývá obchodních transakcí.

Rovněž v uplynulém roce rostly ceny bytů i nájmy závratným tempem. Vysoké ceny bydlení vyhánějí obyvatelé z Prahy do okolí i dalších velkých měst. Více»

15 prosinec 2019

Průměrný Pražan by na byt vydělával 14 let.

Jestliže by ale neměl platit nic jiného. Více»

9 listopad 2019

Před třiceti lety padla Berlínská zeď.

To umožnilo i vznik realitní podnikání v Československu, resp. v České republice. Více»

7 listopad 2019

Česká národní banka rozhodne o sazbách a uveřejní novou prognózu.

Bankovní rada ČNB bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb a zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Podle odhadů analytiků ponechá rada úrokové sazby beze změny. Více»

4 říjen 2019
6 září 2019

Češi chtějí bydlet ve vlastním a nedostupnost bydlení má řešit stát.

Dle výzkumu agentury MindBridge, který si nechala pro Den finanční gramotnosti vypracovat skupina Partners, chtějí Češi bydlet ve vlastním. Nedostupnost bydlení by měl podle respondentů řešit stát. Více»

29 srpen 2019

Výkon německé ekonomiky poklesl.

HDP Německa ve druhém čtvrtletí klesl o 0, 1 procenta po nárůstu o 0, 4 procenta v prvním kvartálu. Více»

22 srpen 2019

Češi, Moravané a Slezané mohou změnou poskytovatelů služeb výrazně ušetřit.

Průměrná čeká domácnost může ušetřit změnou poskytovatelů služeb až 51 131 korun ročně. Toto zjištění vyplývá ze sociologického šetření serveru Porovnej24.cz. Více»

19 srpen 2019

Další krize realitního trhu by měla přijít v roce 2026.

Máme se obávat tzv. "Nafouknutí realitní bubliny"? Více»

14 srpen 2019

Ceny bydlení zůstanou hlavním inflačním faktorem i dále.

Ceny bydlení, např. nájemného, ceny elektřiny, plynu, tepla a vody zůstanou hlavním inflačním faktorem i nadále. Nájemné poroste kvůli zvyšujícím se cenám nemovitostí. Uvedli to analytici, které ČTK oslovila. Více»

13 srpen 2019

Reality v současnosti představují ideální investici pro konzervativní investory.

Imobilie představují bezpečnou investici. Na nemovitost si můžeme kdykoliv sáhnout a rovněž je u nich možné relativně snadno predikovat jejich cenu a výnos. Více»

1 srpen 2019

Bankovní rada ČNB dnes jednomyslně nechala úrokové sazby beze změny.

Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na dvou procentech. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka by úrokové sazby mohly velmi pravděpodobně zůstat beze změny i v následujících čtvrtletích. Více»

31 červenec 2019

Česká národní banka zítra sazby nejspíše nezmění.

Bankovní rada České národní banky nechá na svém zasedání ve čtvrtek 1. srpna úrokové sazby beze změny. Shodují se na tom analytici. Více»

22 červenec 2019

Tuzemské bydlení je velmi drahé.

Dostupnost bydlení v České republice je v komparaci s 12 evropskými zeměmi druhý rok po sobě nejhorší. Nový byt vyjde Čechy, Moravany a Slezany na 11, 2 průměrného ročního platu. Více»

5 červenec 2019

Nejistota ohledně podoby Brexitu snižuje ceny bydlení v Londýně.

Nejistota kolem vystoupení Velké Británie z Evropské unie snižuje cenu bydlení v Londýně. Naopak mimo Londýn ceny rostou, nejvíce v Severním Irsku. Více»

16 červen 2019

K deklaraci proti energošmejdům přistoupilo přes 80 pct energetického trhu.

K deklaraci na ochranu zákazníků proti tzv. energetickým šmejdům se zatím přidalo 14 dodavatelů energií, kteří pokrývají přes 80 procent trhu. Více»

13 červen 2019

Hlavní město České republiky je v hledáčku investorů.

Dostala se mezi dvacítku nejatraktivnějších měst Evropy. V žebříčku se Praha umístila výš než např. Milán nebo Curych. Více»

11 červen 2019

Český realitní trh má i nadále příznivý vývoj.

Imobilie v České republice i nadále lákají investory, nicméně rekordní rok 2016 překonán zřejmě nebude. Hodnota investic do nemovitostí přesáhla za první kvartál letošního roku nárůst 214 procent na 1,08 miliardy eur. Více»

4 červen 2019

Hlavní vlnu zdražování energií má Česká republika za sebou.

Hlavní vlnu zdražování elektřiny a plynu způsobenou loňským strmým růstem velkoobchodních cen mají české domácnosti za sebou. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Více»

17 duben 2019

Tuzemským domácnostem se daří.

Skoro třetině se zlepšila finanční situace. Více»

16 duben 2019

Růst cen domů a bytů v ČR se zvýšil.

V Evropské unii byl dokonce třetí nejvyšší. Více»

15 duben 2019

ČR bude hrát zásadní roli při transportu plynu z Nord Stream 2.

V souvislosti s diskutovaným plynovodem Nord Stream 2 se sice mluví zejména o Německu, zásadní roli při transportu ruského plynu sehraje ale i Česká republika. Více»

4 duben 2019

Bydlení v České republice je šesté nejdražší v Evropě.

Češi za bydlení zaplatí více než lidé ve většině evropských zemích. Více za své byty či domy zaplatí jen Finové, Dánové, Britové, Francouzi a Švédi. Vyplývá to z údajů projektu Evropa v datech. Více»

22 březen 2019

Téměř desetina obyvatel je ohrožena příjmovou chudobou.

Příjmová chudoba podle dat Českého statistického úřadu ohrožuje 9,6 % Čechů. I když počet takto ohrožených lidí mírně vzrostl, řadí se ČR k evropským zemím s vůbec nejnižším podílem takto ohrožených osob. Více»

20 březen 2019

Nejdražší pro život je Singapur, Paříž a Hongkong.

Singapur, Paříž a Hongkong jsou nejdražšími městy pro život na světě. Toto zjištění vyplývá z průzkumu britské analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU). Praha se mezi 133 městy umístila na 82. místě. Více»

15 březen 2019

Dodavatele energií vybírají Češi podle ceny a solidnosti.

Mezi rozhodující kritéria při výběru dodavatele energií patří pro většinu českých zákazníků cena, důvěryhodnost a dobrá pověst firmy. Více»

14 březen 2019

Německé imobilie jsou předražené.

Centrální banka odhaduje, že jsou německé imobilie předraženy o třetinu. Více»

8 březen 2019

Dostupnost bydlení je na sousedním Slovensku nejvyšší v historii.

Reality na Slovensku pokračují i přes určité zpomalení ve svém růstu. Kupní ceny nemovitostí vzrostly za tři roky o 20 procent. Více»

28 únor 2019

Investice do nemovitostí v tuzemsku loni klesly skoro o třetinu.

Objem investic do nemovitostí v tuzemsku loni meziročně klesl o 30 procent na 2,62 miliardy eur (přibližně 67,2 miliardy Kč). Nižší byl také počet transakcí, a to o 27 procent. Více»

27 únor 2019

Metropole zůstává sedmým nejbohatším regionem EU.

Praha byla v roce 2017 stejně jako o rok dříve sedmým nejbohatším regionem EU podle hrubého domácího produktu (HDP) přepočteného na obyvatele. Více»

13 únor 2019

Ceny elektřiny měly být nižší, apeluje na poslance a senátory Vitásková.

Podnět k podání ústavní stížnosti kvůli nezákonnému stanovení ceny elektřiny poslancům a senátorům rozeslal Institut Aleny Vitáskové. Více»

1 únor 2019

Průměrné vodné a stočné letos stoupne o 3,2 pct.

Průměrné vodné a stočné bude letos 88 až 90 korun za metr krychlový, což je meziroční růst o 3,2 procenta. Více»

29 leden 2019

Nižších cen realit se letos nejspíš nedočkáme.

Za poslední tři roky vzrostly ceny bytů a rodinných domů o několik desítek procent, ale k poklesu nejspíš nedojde. Tedy v případě, že se úrokové sazby hypotečních úvěrů udrží v rozumné výši a ČR nezasáhne vysoká nezaměstnanost. Více»

21 leden 2019

Národnímu hospodářství by prospělo opatrné zvýšení úrokových sazeb.

České ekonomice by prospěl opatrný růst úrokových sazeb, a to o čtvrt procentního bodu. V rozhovoru s ČTK to uvedl člen bankovní rady Aleš Michl. Opatrnost je na místě podle něj hlavně kvůli nejistému vývoji v zahraničí, především v Německu. Více»

21 leden 2019

Při nabídkách levnějších energií prodejci často klamou spotřebitele.

Toto zjištění vyplývá z celostátní kontrolní akce, kterou od loňského května do října provedla Česká obchodní inspekce (ČOI). Inspektoři celkem provedli 18 kontrol, porušení právních předpisů zjistili při 15 z nich. Více»

16 leden 2019

Realitní trh v letošním roce může přinést stabilní výnos.

Roky podpory centrálních bank tlačily ceny nejkvalitnějších nemovitostí výš a výš. Finanční klima se ale začíná měnit. V roce 2019 nastane mírnější kapitálový růst. Více»

9 leden 2019

Češi v loňském roce rekordně měnili dodavatele elektřiny.

Počet změn se proti roku 2017 zvýšil o skoro 60 procent na 570.511. Dosud nejvíce změn, 473.128, se uskutečnilo v roce 2012. Vyplývá to z aktuálních dat Operátora trhu s elektřinou (OTE). Více»

7 leden 2019

Dodavatelé energií zaznamenávají velký nárůst zájmu o fixované služby.

Většina dodavatelů energií zaznamenává v posledních měsících zvýšený zájem o produkty, v nichž má zákazník garantovanou cenu na několik dalších let. Vyplývá to z jejich vyjádření na dotaz ČTK. Více»

6 leden 2019

Letos se domácnostem zvýší náklady na bydlení.

Čeká je totiž zvýšení cen energií, tepla i vody. Až o desetinu, podraží rodinám dodávky elektřiny. Za elektřinu si tak lidé, kteří elektřinou svítí, ohřívají vodu i topí připlatí až několik tisíc korun navíc. Více»

6 prosinec 2018

Mladí se nezvládají osamostatnit, nemají totiž peníze na vlastní bydlení.

I když by mladí lidé chtěli bydlet sami, často si to nyní nemohou dovolit. Nemají dost finančních prostředků ani na koupi bytu, ale ani na pronájem. Více»

4 prosinec 2018

Češi jsou spořiví.

Skoro tři čtvrtiny (72 procent) obyvatel České republiky totiž tvrdí, že se jim podaří každý měsíc ušetřit alespoň část peněz. Více»

4 prosinec 2018

Teplárny příští rok zdraží.

Hlavním důvodem očekávaného zvýšení cen je razantní nárůst nákladů na povolenky na emise skleníkových plynů. Řekl to mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann. Za rok 2018 lidé za teplo díky teplému počasí ušetří, poznamenalo sdružení. Více»

28 listopad 2018

Od ledna 2019 elektřina zdraží nejvíce za šest let.

Od příštího roku ceny elektřiny pro domácnosti výrazně vzrostou. Největší dodavatel, společnost ČEZ, zvýší ceny pro domácnosti až o osm procent. To může znamenat nárůst ročních nákladů na domácnost o několik set korun. Více»

22 listopad 2018

Zeman jmenoval novými členy bankovní rady ekonomy Aleše Michla a Tomáše Holuba.

Jmenovaní od prosince nahradí v radě viceguvernéry ČNB Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka, kterým vyprší druhé funkční období a na třetí již nemohou kandidovat. Více»

21 listopad 2018

Viceguvernéry bankovní rady České národní banky budou Mora a Nidetzký.

Prezident Miloš Zeman jmenoval dnes současné členy bankovní rady České národní banky Marka Moru a Tomáše Nidetzkého jejími viceguvernéry. Více»

21 listopad 2018

ČEZ zdraží od Nového roku části zákazníků elektřinu o 8 procent.

Bude se jednat o klienty, kteří nemají zafixovány ceny, elektřinou netopí a neohřívají pomocí ní vodu. Pro většinu z nich se bude jednat o zdražení do 40 korun měsíčně. Více»

13 listopad 2018

Se svým příjmem vychází snadno 54 procent českých domácností.

Je to nejvyšší podíl od počátku měření v roce 2002. Naopak nejnižší je podíl domácností, které se za posledních 12 měsíců ocitly ve velmi obtížné finanční situaci, a rovněž těch, které se považují za chudé. Více»

12 listopad 2018

Růst tuzemského národního hospodářství podle Ministerstva financí zpomalí.

MF v nové prognóze zhoršilo odhad růstu národní ekonomiky v letošním roce na tři procenta a příští rok na 2, 9 procenta. Více»

23 říjen 2018

Elektřina zdraží, a to možná až o deset procent.

Příští rok se českým domácnostem zvednou náklady na bydlení. Zdraží elektřina, plyn a roste i cena uhlí. Podle některých expertů např. elektřina příští rok zdraží některým lidem o více než deset procent. Více»

10 říjen 2018

Rodinný rozpočet řeší páry většinou společně.

Podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny skoro dvě třetiny obyvatel České republiky, kteří žijí se svým partnerem v jedné domácnosti, spravují své finance dohromady. Více»

9 říjen 2018

Bankovní radu České národní banky doplní vedle Michla ještě Holub.

Druhým novým členem bankovní rady České národní banky bude ekonom Tomáš Holub, který v centrální bance vede měnovou sekci. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček to sdělil Lidovým novinám. Více»

6 říjen 2018

V tuzemsku existují stále dražší nemovitosti.

Údaje Eurostatu o vývoji cen nemovitostí znovu potvrdily, že český realitní trh se přehřívá. Více»

5 říjen 2018

Češi šetří na nové bydlení nejdéle v Evropě.

Na nový byt totiž potřebují 11,3 průměrného ročního platu. Toto zjištění vyplývá ze studie poradenské společnosti Deloitte, která porovnává údaje 12 evropských zemí za loňský rok. Více»

5 říjen 2018

Topná sezóna a s tím spojená zvýšená spotřeba plynu a elektřiny začíná.

Není ale nutné panikařit a klást si otázky, zda cena komodit v tomto období nadále poroste. Obchodníci s energiemi totiž s předstihem zabezpečují nákup komodit na zimní sezónu. Více»

4 říjen 2018

Do rady České národní banky asi nastoupí Babišův poradce Michl.

Členem nejvyššího orgánu České národní banky ČNB, bankovní rady, se údajně stane poradce premiéra Andreje Babiše (ANO) Aleš Michl. Na základě informací z anonymních zdrojů to včera sdělil deník Lidové noviny (LN). Více»

2 říjen 2018

Ekonomická úroveň ČR příští rok stoupne na 85 procent průměru 19 zemí eurozóny.

Loni byl český hrubý domácí produkt na obyvatele v poměru k eurozóně na 83 procentech a letos by měl stoupnout na 84 procent. Tuzemsko by tak na tom bylo lépe než Polsko, Maďarsko, Slovensko nebo Portugalsko. Více»

21 září 2018

Český trh s nemovitostmi se v roce 2018 dál přehřívá!

Nejnovější data z OECD ukazují, že nadhodnocenost českého realitního trhu postupně narůstá. I když v roce 2018 postupně zvolňuje dynamika růstu cen rezidenčních nemovitostí, ty pořád pádí meziročně vpřed rychleji než nájmy nebo mzdy. Více»

8 září 2018

Zájemci o koupi nemovitosti považují jejich kupní ceny za nadhodnocené.

Drtivé většině lidí (83 procent), kteří v dohledné době plánují pořízení či rekonstrukci nemovitosti, se zdají ceny nemovitostí nadhodnocené. Více»

3 září 2018

Ceny imobilií dál rostou i na Slovensku, tempo ale zpomalilo.

Tempo růstu cen nemovitostí na Slovensku zvolnilo ve druhém čtvrtletí na sedm procent z 11,7 procent v prvním čtvrtletí. Novostavby zdražily méně než starší nemovitosti. Vyplývá to z údajů zveřejněných slovenským statistickým úřadem. Více»

9 srpen 2018

Finanční náklady na bydlení podle ČSÚ rostou.

Podle Českého statistického úřadu měly na meziroční zvyšování cenové hladiny v červenci nejvyšší vliv ceny v oddíle bydlení, kde se zvýšily ceny nájemného z bytu o 3,2 %, vodného o 1,8 %, stočného o 1,3 %, elektřiny o 5,1 %. Více»

8 červenec 2018

Zadlužení Češi splácejí dluhy nejrychleji od roku 2014.

V první čtvrtině letošního roku vzrostla průměrná částka, kterou z nesplacených pohledávek dlužníci hradí, o 11 procent na 2183 Kč. Lidé také poctivěji dodržují splátkové dohody, vyplývá z čtvrtletních statistik inkasní agentury EOS KSI. Více»

31 květen 2018

Prémiové nemovitosti došly.

Investoři nemají co kupovat. Více»

14 květen 2018

Neplatičů energií odpojených dodavateli v posledních letech nepřibývá.

Někteří prodejci naopak hlásí úbytek podobných případů. Vyplývá to z vyjádření firem pro ČTK. Důvodem je podle nich především propracovanější systém upomínek. Více»

12 květen 2018

Skoro 40 procent Čechů nemá našetřeno více jak 10 tisíc korun.

Podle průzkumu agentury NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu, má mnoho Čechů naspořeno jen pár tisícikorun. Více»

12 květen 2018

Dodavatelé energie začínají zdražovat.

Největší cenový skok letos pocítí domácnosti, které se před dvěma lety uvázaly k dlouhodobé smlouvě a nyní jim skončila fixace. Tehdy ceny byly na dně a od té doby rostou. Více»

10 květen 2018

Letos připadá podle Rusnoka v úvahu jedno zvýšení sazeb na konci roku.

V letošním roce připadá v úvahu na základě nové prognózy České národní banky jedno zvýšení základní úrokové sazby, a to na konci roku. Více»

20 duben 2018

Čtvrtina lidí má problémy vyjít se svými příjmy.

Počet Čechů a Češek, kteří měli materiální nedostatek a nemohli si dovolit např. pravidelné úhrady nájemného, auto, maso obden či týdenní dovolenou, poklesl oproti předchozímu roku zhruba o 110 000. Více»

17 duben 2018

Dle šetření ČNB mezi bankami se dostupnost hypoték v I. čtvrtletí snížila.

Dostupnost úvěrů se však v prvním kvartálu mírně snížila i u spotřebitelských úvěrů. Více»

11 duben 2018

ČEZ prý zvýší domácnostem cenu elektřiny až o čtyři procenta.

Energetická společnost ČEZ od počátku června zdraží většině svých odběratelů z řad domácností elektřinu. O zdražení informoval mluvčí firmy Roman Gazdík. Více»

1 duben 2018

Stavební spořitelny od svého vzniku v tuzemsku uzavřely 16,3 milionu smluv.

Klienti stavebních spořitelen uzavřeli za dobu existence stavebního spoření v ČR zhruba 16,3 milionu smluv a získali 2,4 milionu úvěrů za přibližně 850 miliard Kč. Více»

17 březen 2018

Naše metropole patří k nejrychleji zdražujícím místům na světě.

Nejdražším městem na světě je podle čerstvě sestaveného žebříčku týdeníku The Economist Singapur, následovaný Paříží a Curychem. Více»

9 březen 2018
1 březen 2018

Metropole byla v roce 2016 sedmým nejbohatším regionem v EU.

Praha byla v roce 2016 sedmým nejbohatším regionem v Evropské unii, hned za Bratislavským krajem. Uvedl to evropský statistický úřad Eurostat. Více»

24 únor 2018

Rizikové úvěry bank v ČR jsou minimální, rostoucí úroky ale situaci zhorší.

Objem rizikových úvěrů zemí Evropské unie (EU) dosahuje skoro bilion eur (25 bilionů korun). České banky jsou výrazně pod evropským průměrem. Růst úrokových sazeb ale podíl problematických úvěrů může zvýšit. Více»

24 únor 2018

Investice do imobilií rostou, tuzemsko ale zaostává.

Ve střední a východní Evropě loni rostly investice do realit pětiprocentním tempem. Česká republika ale za tímto tempem zaostala. Nejatraktivnější pro investory se naopak stalo Polsko. Více»

14 únor 2018

Ceny českých realit dohnaly západ.

Za cenu pražského bytu lze v klidu odkoupit srovnatelný nebo dokonce levnější byt v Benátkách, Neapoli či Janově. Italský trh nemovitostí se totiž stále vzpamatovává z finanční krize. Více»

7 únor 2018

Skoro čtvrtina obyvatel s příjmem sotva vystačí.

Domácnosti se bojí nenadálých výdajů. Více»

3 únor 2018

Objem realitních investic v ČR loni meziročně klesl o 2,3 pct na 3,54 mld. eur.

Nejvíce investic připadalo na maloobchod (asi 40 procent), následovaly kanceláře a průmyslové a logistické stavby. Podíl českých investorů meziročně vzrostl z 26 na 31 procent. Toto zjištění vyplývá z údajů realitní poradenské společnosti JLL. Více»

1 únor 2018

Bitcoinová horečka zasáhla i realitní trh v USA.

Šílenství kolem virtuální měny bitcoin zasáhlo i trh s imobiliemi ve Spojených státech amerických, zvláště na Floridě. Zahraničním investorům umožňují platby v bitcoinech vyhnout se kontrolám převodů měn ve svých zemích a ekonomickým sankcím. Více»

30 leden 2018

Vodné a stočné letos v tuzemsku vzroste.

Průměrná výše vodného a stočného letos vzroste na 86 až 88 korun za metr krychlový včetně DPH. Meziročně cena vzroste až o tři procenta, tedy blízko letošní odhadované inflace 2,9 procenta. Více»

29 leden 2018

Ceny českých nemovitostí i nadále rostou nejrychleji v celé EU.

I když jejich tempo – zdá se – zpomaluje. Ve III. čtvrtletí se meziročně zvýšily o 12,3 %, zatímco ještě ve druhém to bylo o více než 13 %. Více»

17 leden 2018

Spotřeba domácností se stala uplynulý rok tahounem růstu české ekonomiky.

Maloobchodní tržby rostly v listopadu rychleji, než se čekalo. Velmi silný byl růst prodejů nepotravinářského zboží, kde se projevily blížící se vánoční svátky. Více»

16 leden 2018

Italské ceny nemovitostí dále padají!

Snad jako jediné v Evropě! Kam se bude v imobiliích ubírat Apeninský poloostrov? Více»

14 leden 2018

Tuzemské imobilie stále zdražují.

Investorům se tak krátí výnosy. Více»

29 prosinec 2017

Bitcoiny se postupně dostávají i na realitní trh.

První převod bytu za bitcoiny na světě se uskutečnil v USA a druhý byt byl prodán v pražských Strašnicích. Více»

18 prosinec 2017

Praha je šestým nejrozvinutějším regionem v rámci celé EU.

Na základě hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele tak předstihla např. Paříž, Stockholm nebo Vídeň. Více»

5 prosinec 2017

V roce 2018 si za energie připlatíme.

Rada Energetického regulačního úřadu rozhodla, že regulované ceny za elektřinu pro rok 2018 porostou o 2,5 procenta. V praxi to znamená, že si rodiny připlatí příští rok za elektřinu několik stovek korun navíc. Více»

30 listopad 2017

Domácnosti ušetří více peněz.

Dovolují si je proto utrácet i za dražší zboží. Více»

19 listopad 2017

Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků v ČR ve III. čtvrtletí dále rostly.

V meziroční komparaci pak nejvíce podražily byty, hlavně v Jihomoravském, Zlínském a Středočeském kraji. O něco méně vzrostly ceny pozemků, nejméně zdražily rodinné domy. Více»

9 listopad 2017

Zhruba čtvrtina majitelů by si díky svému bytu ve stáří ráda přilepšila.

Zhruba pětina až čtvrtina lidí mezi 35 a 59 lety, kteří vlastní byt či rodinný dům, by si ve stáří případně chtěla přilepšit k důchodu i díky své nemovitosti. Více»

6 listopad 2017

Dostupnost bydlení se v tuzemsku stále více zhoršuje.

České platy totiž nestačí na růst cen realit. Více»

3 listopad 2017

Národní hospodářství přidává plyn.

Česká národní banka zlepšila odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok. "Centrální bankéři" jsou výrazně optimističtější než v srpnu. Letošní očekávání se zvedlo na 4,5 procenta z 3,6 procent HDP. Více»

1 listopad 2017

V České republice panují v bydlení velké rozdíly mezi regiony.

Většina Čechů platí za bydlení méně než 8.000 Kč měsíčně. Ale v hlavním městě pětina lidí přispívá více než dvojnásobek. Více»

1 listopad 2017

Bankovní rada ČNB na zítřejším zasedání zvýší úrokové sazby.

Shodují se na tom analytici. Nejpravděpodobnější je podle nich zvýšení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu, nevylučují ale růst i o půl procentního bodu. Více»

8 září 2017

Ceny elektřiny v příštím roce porostou.

Shodují se experti na energie. Více»

23 srpen 2017
23 srpen 2017

Realitní fondy postupně rozšiřují svá portfolia.

Investika realitní fond odkoupila stoprocentní podíl v nemovitostní společnosti Bohemia Real Estate. Do svého portfolia tak získala devět převážně administrativních budov. Více»

22 srpen 2017

Nejlepším městem k životu zůstává Vídeň.

Naše metropole pak dominuje střední a východní Evropě. Více»

9 srpen 2017

Centrální banka vylepšila odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok.

ČNB v nejnovější prognóze zlepšila odhad růstu českého národního hospodářství v letošním roce na 3,6 procenta z 2,9 procenta odhadovaných v květnu. Více»

7 srpen 2017

Obyvatelé ČR nejsou příliš spokojeni se svým bydlením.

V komparaci s průměrem Evropské unie také bydlí v menších a starších bytech. Na bydlení navíc dávají větší část svých příjmů než je v Evropě zvykem. Více»

6 srpen 2017

PPF krotí realitní byznys v České republice.

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera vzdala výstavbu několika velkých realitních projektů. Objem realitních investic skupiny v tuzemsku klesl loni skoro o 60 pct na 2,1 miliardy korun. Více»

4 srpen 2017

ČNB je první bankou bank v EU, jež zvýšila úrokové sazby.

Česká národní banka je první centrální bankou v Evropské unii, která během současného hospodářského cyklu zvýšila úrokové sazby. Uvedli to analytici. Více»

22 červenec 2017

ČNB by mohla odložit zvyšování úrokových sazeb.

Důvodem je posílení české měny pod hranici 26 korun za euro. Avšak rozhodování může ovlivnit i nebezpečí vzniku tzv. realitní bubliny. Více»

20 červenec 2017

Češi vydělávají na nové bydlení déle než Angličané.

Průměrný byt v České republice o velikosti 70 m2 vyjde na 10,9 průměrného hrubého ročního platu. Češi, Moravané a Slezané tak na nové bydlení vydělávají déle než 16 evropských zemí. Výnosy z nájmu v ČR se pak řadí k evropskému průměru. Více»

11 červen 2017

Centrální banka napomohla v tuzemsku k růstu cen realit.

Česká národní banka v boji se slabou českou měnou v rámci devizových intervencí napumpovala do národního hospodářství stovky miliard korun. Více»

24 květen 2017
15 květen 2017

Skoro každý občan České republiky touží bydlet ve svém.

Na hypoteční úvěr přitom dosáhne jen třetina. Více»

14 květen 2017

Bydlení v metropoli vyjde na víc než v Paříži, Lucemburku i Madridu.

Nejvíce obytné plochy v Praze za průměrný měsíční příjem získají obyvatelé skotského Edinburghu, a to 1,3 metru čtverečního. Více»

16 duben 2017

Vloni přibylo statisticky nejvíce obyvatel v metropoli.

Bytů je pro ně přitom ale žalostně málo. Více»

13 duben 2017

Rezidenční nemovitosti v tuzemsku zdražují nejrychleji z EU.

Ceny bytů a domů v ČR v posledním loňském kvartálu meziročně stouply o 11%, nejvíce ze všech zemí EU. Toto zjištění vyplývá z dat evropského statistického úřadu Eurostat. Více»

4 duben 2017

Naše metropole patří mezi nejbohatší evropské regiony.

Praha se společně s bavorským Oberbayernem zařadila na 6. místo v žebříčku nejbohatších regionů EU. Suverénně vede západní část Londýna a druhé skončilo Lucembursko. Na opačném konci tabulky zůstalo Bulharsko. Více»

1 duben 2017

Češi, Moravané i Němci stále častěji řeší zajištění na stáří pomocí nemovitosti.

Češi vnímají stavební spoření jako způsob zajištění na stáří, ať už pomocí naspořených peněz či investice do vlastní nemovitosti. Více»

28 březen 2017

Developerské společnosti prožívají zlaté časy.

Česká republika si ale vytváří realitní bublinu. Více»

7 březen 2017

Po roce 2016 očekává trh s byty mírné ochlazení.

Rok 2016 byl podle realitních expertů v mnohém přelomový. Z dostupných údajů vyplývá, že trh s byty ovlivnilo několik zásadních skutečností. Více»

28 únor 2017

Investice do realit budou méně dostupné.

Fondy proto nabízejí alternativu. Více»

23 únor 2017

Rok rekordně levných hypoték končí.

Banky začaly zdražovat. Trh s novými byty proto poklesne. Více»

2 únor 2017

Lze považovat nemovitosti za stále ještě konzervativní investice?

Nákup nemovitostí a jejich následné pronajímání patří v České republice mezi populární (možná ty nejpopulárnější) způsoby investování, pro které se navíc vžilo označení konzervativní. Více»

28 leden 2017

Na bydlení dáváme nejčastěji 20 až 30 pct svých příjmů.

Podle průzkumu finanční skupiny Wüstenrot nejpočetnější část českých domácností, zhruba jedna čtvrtina, dává na pokrytí nákladů na bydlení 20 až 30 % svých příjmů. Více»

20 leden 2017

Osm miliardářů je stejně bohatých jako chudší polovina lidstva.

Osm nejbohatších lidí vlastní stejný majetek jako chudší polovina světové populace, tedy 3,6 miliardy lidí. Uvedla to nezisková organizace Oxfam, která závěry své analýzy vydává před zahájením Světového ekonomického fóra v Davosu. Více»

13 leden 2017

Ekonomika podle Světové banky letos silně poroste.

Růst světového národního hospodářství letos výrazně zrychlí až na 2, 7 procenta, tvrdí Světová banka. Více»

8 leden 2017

Přebytek je podle Sobotky výsledkem čerpání z EU i hospodářského růstu.

Pro přebytek ve státním rozpočtu za loňský rok byl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) rozhodující úspěch vlády při důsledném dočerpání evropských fondů. Více»

2 leden 2017

Trh s rezidenčním bydlením se změnil.

Investice je nutno si ale dobře propočítat. Více»

31 prosinec 2016

Hodnota majetku 500 nejbohatších lidí světa se letos zvýšila o 237 mld. dolarů.

Což je proti loňsku o téměř šest procent. Dosáhla tak 4,4 bilionu dolarů (114,5 bilionu Kč). Více»

26 prosinec 2016

Vláda podle pravicové opozice nemá vizi a nevyužívá ekonomický růst.

Vládě podle předsedy ODS Petra Fialy chybí vize pro příští rok, peníze z daní jen utrácí a nevyužívá ekonomicky úspěšné období. Více»

26 prosinec 2016

Vláda ČR k růstu ekonomiky přispěla jen omezeně, konstatují analytici.

Vláda Bohuslava Sobotky přispěla k dobrému výkonu ekonomiky v posledních letech jen omezenou měrou. Ekonomika je závislá především na vývoji v zahraničí, navíc vláda se ujala řízení země na počátku ekonomického vzestupu po předchozí krizi. Více»

24 prosinec 2016

ČNB rozhodla o pokračování intervencí, úrokové sazby proto nezměnila.

Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 korun za euro. Zároveň rada nechala úrokové sazby na minimech. Více»

9 prosinec 2016

Nastává prý doba růstu úrokových sazeb.

Podle šéfa Komerční banky Alberta Le Dirac’ha nastává doba růstu úrokových sazeb, ke které přispělo i zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Věří také, že regulace hypotečních úvěrů šla udělat mnohem jednodušeji. Více»

6 prosinec 2016

Česká republika se drží dál na špici v kvalitě realitních úvěrů.

Podobně jako v minulém roce si Česká republika drží pozici jedné ze zemí s nejméně rizikovými úvěry na nemovitosti v celé Evropě. Místní bankéři se s 95% podílem bezproblémových úvěrů řadí na úroveň Švédska, Německa a Velké Británie. Více»

22 listopad 2016

Platební morálka Čechů, Moravanů a Slezanů je kraj od kraje jiná.

Splácení nebo nesplácení spotřebitelských úvěrů nesouvisí přímo s ekonomickou stabilitou krajů, ale jedná se spíše o morální zodpovědnost, která je v menších městech větší než ve městech větších. Více»

17 listopad 2016

Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků ve 3. čtvrtletí pokračovaly v růstu.

V meziroční komparaci nejvíce podražily byty v Jihomoravském, Jihočeském, Středočeském kraji a v metropoli. Výrazně vzrostly taktéž ceny pozemků, nejméně zase zdražily rodinné domy. Toto zjištění vyplývá ze zprávy Hypoteční banky. Více»

3 listopad 2016

Legislativa by měla podporovat odpovědné úvěrování na obou stranách.

U těch, kdo půjčují stejně, jako u těch, kdo si půjčují. Více»

22 říjen 2016

ČNB spustila nový web k finanční gramotnosti.

Česká národní banka (ČNB) spustila nový web s názvem Peníze na útěku zaměřený na finanční vzdělávání. Více»

19 říjen 2016

Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování realitních obchodů.

Levnější úvěry a současně delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu. Více»

18 říjen 2016

Ministr Pelikán představil novely, jež mají pomoci dlužníkům i věřitelům.

Boj proti obchodu s chudobou a za férovější exekuce zůstává jednou z hlavních priorit ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Více»

13 říjen 2016

POPTÁVKA PO REZIDENČNÍCH NEMOVITOSTECH JE NA MAXIMU.

HOTELY JSOU STÁLE V POPŘEDÍ ZÁJMU INVESTORŮ A METROPOLITNÍ PLÁN PRAHY JE STÁLE S OTAZNÍKY. Více»

8 říjen 2016

Lukrativní nemovitosti lákají i velké pojišťovny.

Výnosy z investic do realit lákají už i pojišťovny. V centru Prahy jsou ochotné investovat miliardy korun do nemovitostí, které by jim vynášely zisk. Více»

28 září 2016
20 září 2016

Ceny bytů a pozemků rostly nejrychleji za pět let.

Druhé čtvrtletí letošního roku bylo ve znamení růstu. Ceny bytů a pozemků totiž vzrostly nejrychleji za dobu existence indexu cen nemovitostí Hypoteční banky (HB INDEX), tedy od roku 2010. Více»

16 srpen 2016

Největší finanční náklad Čechů je na bydlení.

Téměř 27 procent svých mezd dávají Češi na bydlení. Jedná se především o pronájmy, anebo splátky hypoték. V penězích se jedná průměrně o 4511 korun měsíčně. Více»

14 srpen 2016

Koupě nového bydlení už nemusí být tak výhodná.

Podmínky na rezidenčním trhu se dynamicky mění. Více»

5 červenec 2016

ČNB má nového guvernéra Jiřího Rusnoka.

Funkce guvernéra České národní banky se ujal Jiří Rusnok. Nahradil Miroslava Singera, kterému skončil druhý šestiletý mandát a nemohl být znovu jmenován. Zároveň do sedmičlenné bankovní rady zasedli Vojtěch Benda a Tomáš Nidetzký. Více»

17 červen 2016

Finanční rezervu si tvoří stále více Čechů, Moravanů a Slezanů.

Čechů, Moravanů a Slezanů, kteří si vytvářejí finanční rezervu, přibývá. Více»

27 květen 2016

Roste zájem o vlastní bydlení.

Skutečnost, že výdaje na bydlení tvoří největší položku výdajové stránky rodinných rozpočtů, nutí domácnosti mnohem více přemýšlet o pořízení vlastního bydlení. Více»

26 květen 2016

Rusnok novým guvernérem ČNB.

Ukončení intervencí nechystá. Více»

19 květen 2016

Prezident jmenoval novými členy bankovní rady ČNB V. Bendu a T. Nidetzkého.

V bankovní radě nahradí od července guvernéra ČNB Miroslava Singera a člena rady Kamila Janáčka. Singerovi končí druhý šestiletý mandát a nemůže být znovu jmenován. Více»

29 duben 2016

Boom na realitním trhu potrvá ještě dva roky.

Realitní trh zažívá nevídaný boom. Ceny bytů i podnikatelský nemovitostí rostou, kanceláře se pronajímají v rekordním množství a v pozadí nezůstávají ani logistická centra. Více»

12 duben 2016

Česká republika se umístila mezi nejlevnějšími státy světa.

Žebříček GoBankingRates uveřejňovaný časopisem Times zařadil Česko na deváté místo. ČR patří mezi nejpřitažlivější země pro život díky nízkým fin. nákladům. Více»

31 březen 2016
18 březen 2016

Finanční gramotnost Čechů je jen průměrná.

V novém testu finanční gramotnosti České bankovní asociace získali v průměru 54 bodů ze 100. Finančně gramotnější se ukázali být muži (57 bodů), Pražané (60 bodů) a lidé s vysokoškolským vzděláním (65). Více»

16 březen 2016

Majetek amerických domácností vzrostl loni o 14 pct.

Čistý majetek domácností a neziskových organizací v USA v roce 2015 vzrostl na 80,7 bilionu dolarů. Je to historicky nejvyšší hodnota, která je způsobena především růstem cen nemovitostí a akcií. Více»

9 březen 2016

Největší položkou výdajů českých domácností zůstává bydlení.

Až 21 % výdajů tvoří náklady na bydlení včetně energií a vody z celkových výdajů domácností. U osob důchodového věku je to dokonce až 28 % výdajů. Více»

22 únor 2016

Svět zřejmě začíná obcházet strašák další finanční krize.

Podle řady evropských, ale i českých analytiků situace na finančních trzích připomíná období kolem roku 2008, tedy období, odkdy se značná část světa musela vypořádat s nemalými národohospodářskými problémy. Více»

17 únor 2016

V ČR přibývá domácností s majetkem nad jeden milion korun.

Domácností, jejichž majetek přesahuje jeden milion korun, je již 62 procent. Na druhém břehu ale stojí přibližně jeden milion Čechů, kteří jsou ohroženi příjmovou chudobou. Chudobou jsou postiženy především starší osamělé ženy. Více»

16 únor 2016

Jak se nespálit při výběru vysněné nemovitosti?

Pořízení vlastního bydlení (bytu či rodinného domu) je jedním z největších nákupů, které člověk v životě udělá. Do nemovitostí neinvestujeme jen peníze, ale i množství času a úsilí při jejich zařizování a zvelebování. Více»

3 únor 2016

Domácnostem v Česku se daří lépe.

Díky růstu ekonomiky v 1. až 3. čtvrtletí 2015 se jim zvýšily příjmy, hlavně mzdy a platy za práci v tuzemsku. Meziročně bezmála o 39 miliard korun na téměř 1,7 bilionu. Více»

27 leden 2016

Kde všude se dá vyžít za 1 000 dolarů měsíčně.

Kde na zemi se žije nejlépe a nejlevněji? Tuto otázku si položil server Quora, který se zabývá nejrůznějšími dotazy uživatelů. Dobrý život za 1 000 dolarů nalezneme prakticky kdekoliv na světě. Více»

30 prosinec 2015

Čeští milionáři věří investicím do nemovitostí.

Průzkum UniCredit Bank ukázal, že české boháče již nelákají investice do dluhopisů ani přímé nákupy akcií jako před rokem. Více»

27 listopad 2015

Velcí šetřílci si od ledna za teplo připlatí.

Nová vyhláška, která vstoupí v platnost příští rok v lednu má za cíl spravedlivější rozúčtování tepla v bytových domech. Ti kteří málo topí a šetří, doplatí na vyhlášku nejvíce. Více»

25 listopad 2015

České národní hospodářství letos prudce zrychlí, napřesrok opětovně zpomalí.

Česká ekonomika v letošním roce zrychlí růstové tempo na 4,3 procenta z loňských dvou procent, příští rok ale její expanze prudce zpomalí na 2,2 procenta, předpověděla Evropská komise v makroekonomické prognóze. Více»

20 listopad 2015

Více než 8 tis. domácností se během týdne registrovalo ke změně dodavatele.

Kampaň „Chci výhodnější energie“ spustila nezávislá spotřebitelská organizace dTest, jež si klade za cíl získat nízké ceny a lepší podmínky od dodavatelů elektřiny a plynu pro zapojené účastníky. Více»

13 listopad 2015

Poptávka po novém bydlení je pokryta.

Problémem je chemický průmysl. Více»

11 listopad 2015

Chci výhodnější energie.

změna dodavatele s dTestem Více»

10 listopad 2015

Majitelé špičkových nemovitostí otálejí s prodejem.

Zlatý důl pro investory do nemovitostí. Tak jsou označována evropská portfolia německých otevřených podílových fondů (GOEF), které se jich z legislativních důvodů musejí zbavit do roku 2017. Více»

4 listopad 2015

České domácnosti mají naspořeno v průměru 116 tisíc korun.

Index úspor domácností ING Bank za třetí čtvrtletí roku 2015 ukázal, že by Češi v případě výpadku příjmu dokázali hospodařit s úsporami tři měsíce a dvacet jedna dnů. Více»

1 listopad 2015

Poláci jsou připraveni na Euro, ale nechtějí ho příjmout.

Polsko je prý připraveno přijmout euro, zatím však k takovému kroku nemá důvod kvůli přetrvávajícím problémům v eurozóně. Uvedl to guvernér polské centrální banky Marek Belka v rozhovoru s časopisem The Times. Více»

27 říjen 2015

Švédsko a ČR na špici v pozitivním hodnocení rizikových úvěrů na nemovitost.

Podle průzkumu totiž mají nejméně rizikových úvěrů na reality. Více»

21 říjen 2015

Rusové prodávají pod vlivem oslabeného rublu reality v České republice.

Pro mnoho Rusů se kvůli propadu rublu stala hypotéka v Česku neúnosná, jsou proto nuceni nemovitosti prodávat. Prodávají ale i Rusové, kteří na oslabené ruské měně snaží vydělat. Naopak se v ČR snižuje ruská poptávka po bytech. Více»

20 říjen 2015

Česká republika by se mohla stát centrem Evropy čínských finančních institucí.

Praha by se mohla stát centrem čínských finančních institucí pro Evropu. Po schůzce s čínským ministrem zahraničí Wangem I to uvedl český premiér Bohuslav Sobotka. Více»

12 říjen 2015

Řecké nemovitosti výrazně zlevnily.

Investice je to ale nesmírně zrádná. Více»

8 říjen 2015

Česká republika je lídrem regionu v realitních investicích.

Česko je letos lídrem realitních investic ve střední a východní Evropě. Objem transakcí během prvních devíti měsíců letošního roku vzrostl meziročně o 130 procent na 2,358 miliardy eur (63,9 miliardy korun). Více»

8 říjen 2015

Výroba motorových vozidel se i nadále přesouvá ze západní Evropy.

Trhu CEE a dalším rozvíjejícím se trhům dominují nižší náklady na pracovní sílu, vládní subvence a lepší infrastruktura výroby paliv pro motory střední kategorie. Více»

7 říjen 2015

Cena silové elektřiny by v následujícím roce neměla růst.

Domácnosti i firmy si příští rok polepší. Cena silové elektřiny se již několik měsíců drží na historických minimech a výrazný nárůst ceny se nedá očekávat ani příští rok. Více»

4 říjen 2015

Hlavní město je šestou nejlevnější metropolí.

Studie společnosti USB porovnala životní náklady v 71 světových metropolích. Ukázalo se, že nejdražším městem je Curych a nejlevnějším pak Kyjev. Více»

29 září 2015

Bývalá NDR hospodářsky pořád zaostává za zbytkem Německa.

Oblast bývalé Německé demokratické republiky i 25 let po sjednocení země hospodářsky zaostává za zbytkem Německa. HDP na obyvatele je tam o třetinu nižší než na západě, nezaměstnanost naopak téměř dvojnásobná. Více»

23 září 2015

Bydlení v České republice opět zdražilo.

Úroky vyskočily v průměru na 2,11 procenta. Více»

21 září 2015

Vodoměr či měřič tepla s prošlým ověřením není podkladem pro účtování spotřeby!

Každé měřicí zařízení, na jehož základě se účtuje spotřeba vody a energií, musí být metrologicky ověřeno (ocejchováno) buď Českým metrologickým institutem, nebo některým z autorizovaných metrologických středisek. Více»

20 září 2015

Na realitním trhu v České republice se prosazuje nový typ pojištění.

Pojištění zavedené v západní Evropě usnadňuje prodej nemovitostí firmám, které potřebují peníze rychle "otočit". Více»

14 září 2015

E.ON kvůli velkému zájmu zlevňuje elektřinu, stávající klienti ušetří až 10 pct.

Energetická společnost E.ON opět zlevňuje svým zákazníkům cenu za dodávku elektřiny. Kvůli velkému zájmu E.ON opakuje nabídku produktové řady Variant, kterou na jaře letošního roku využilo více než 80 000 zákazníků. Více»

10 září 2015

Finanční úspory domácností opět rostou.

Češi by bez příjmů vydrželi téměř 4 měsíce, v průměru mají naspořeno přes 120 tisíc. Více»

1 září 2015

Proč zůstávat u stejného dodavatele?

5 věrnostních programů a odměn Více»

29 srpen 2015

Statistici potvrdili výrazný růst českého národního hospodářství o 4,4 pct.

Zpřesněný odhad Českého statistického úřadu potvrdil výrazný růst české ekonomiky, hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí meziročně stoupl o 4,4 procenta. Stejné číslo uváděl i předběžný odhad. Více»

19 srpen 2015

Češi a Moravané přicházejí ročně o tisíce korun.

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Více»

18 srpen 2015

Češi opět začínají více šetřit, a to i na důchod.

Počet lidí, kteří jsou schopní měsíčně uspořit víc než 5 tisíc korun, vzrostl od loňska o polovinu, na 12 %. Na druhé straně se zmenšila skupina lidí, kteří neuspoří vůbec nic. Víc si lidé odkládají také na důchod. Více»

6 srpen 2015

ČNB zlepšila odhad růstu HDP letos na 3,8 pct.

Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,8 procenta z předchozích 2,6 procenta. Více»

6 srpen 2015

Centrální banka bude nadále korunu udržovat poblíž 27 korun za euro.

Bankovní rada České národní banky bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž 27 Kč/EUR. Zároveň dnes rada nechala úrokové sazby na historických minimech. Více»

2 srpen 2015

Českému národnímu hospodářství se dýchá lépe.

Ekonomika nečekaně poroste skoro o čtyři procenta. Více»

1 srpen 2015

Trh s nemovitostmi prožívá boom.

Oživení realitního trhu potvrzují i jednotlivé realitní kanceláře. Např. síť RE/MAX hlásí meziroční nárůst obratu o 27%. Nárůst zájmu o nemovitosti se udrží minimálně do konce roku. Více»

30 červenec 2015

Češi se do stěhování za prací právě příliš nehrnou.

Průzkum společnosti Home Credit ukázal, že 17 procent Čechů se nechce stěhovat ani v rámci kraje. Evropu by neopustilo až 70 procent dotázaných. Více»

27 červenec 2015

Čtvrtina Čechů nemá podle průzkumu finanční rezervu na nečekané výdaje.

Čtvrtina Čechů disponuje finanční rezervou nad 50.000 korun, podobný počet lidí nemá úspory žádné. Vyplývá to z průzkumu úvěrové společnosti Cofidis. Více»

22 červenec 2015
21 červenec 2015

Centrální banka poprvé od listopadu 2013 v pátek intervenovala.

Česká měna se dopoledne k euru dostala podle údajů serveru Patria.cz na 26,99 Kč/EUR, a prolomila tak hranici 27 Kč/EUR bráněnou centrální bankou. Více»

17 červenec 2015

Až přes 70 procent singles domácností mají problém vyjít s příjmem.

Víc než dvě třetiny jednočlenných domácností mají potíže vyjít se svým čistým měsíčním příjmem. Skoro stejně jsou na tom ale i lidé žijící se svým partnerem či manželem, respektive manželkou. Více»

16 červenec 2015

Kvůli špatné sazbě elektřiny přicházejí domácnosti i podniky o finance.

Tisíce zákazníků z řad domácností a korporací platí za elektřinu více, než musejí. Důvodem je špatně nastavená distribuční sazba, která neodpovídá způsobům, jakým využívají odebíranou elektřinu. Více»

13 červenec 2015
12 červenec 2015

Trend pokračuje.

Lidé stále méně mění dodavatele energií. Více»

10 červenec 2015

Jak má občan podat výpověď u dodavatele elektřiny či plynu?

Rozhodli jste se odejít. Třeba proto, že vám nevyhovují ceny nebo způsob komunikace vašeho současného dodavatele. Jak správě vypovědět smlouvu na dodávky elektřiny a plynu? Více»

6 červenec 2015

V České republice utrácíme méně za bydlení a více spoříme.

Největším výdajem byly v loňském roce již tradičně výdaje na bydlení a energie. Domácnosti ale začaly více spořit a důchodcům poprvé v historii klesly životní náklady. Více»

5 červenec 2015

Vybydlené vesnice jako daň národohospodářského úspěchu Slovenska

Domy jsou zavřené, všichni jejich obyvatelé odešli. Obec Krendželovka v Karpatech se stala jednou z oněch přízračných vesnic na Slovensku, které ukazují odvrácenou tvář slovenského hospodářského úspěchu a začlenění země do Evropské unie. Více»

25 červen 2015

Cena elektřiny do konce roku asi neporoste.

Elektřina na burze je již několik týdnů na historických minimech. Aktuálně se cena pohybuje na 31,35 eur za megawatthodinu, což je při dnešním kurzu 854 korun. Více»

23 červen 2015

Finanční sektor v ČR je odolnější, rizika existují v úvěrování bydlení.

Riziko vzniku nadměrného tempa růstu úvěrů zůstává nízké, sazba proticyklické kapitálové rezervy proto zůstává na nulové úrovni. Více»

22 červen 2015

Reality v Evropě přitahují investory.

Evropský realitní trh od loňského roku zažívá výrazné oživení, které pokračovalo i během začátku toho letošního, když sektor evropských realit výrazně předčil vývoj celého trhu. Více»

22 červen 2015

Investice do nemovitosti se teď vyplatí.

Jak jistě všichni vědí a tím myslím, i ty, kteří se o hypoteční trh, finance ani ekonomiku absolutně nezajímají, úrokové sazby u hypotečních úvěrů jsou stále nízko. Více»

13 červen 2015

Majetek amerických domácností dosáhl svého nového rekordu.

V prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla čistá hodnota majetku amerických domácností 84,9 bilionu dolarů (2,1 biliardy korun). Více»

2 červen 2015

Životní podmínky 2014 podle ČSÚ

Šetření s názvem Životní podmínky probíhá v České republice od roku 2005 jako národní verze evropského šetření EU–SILC (European Union – Statistics on Income and Living Conditions). Více»

20 květen 2015

Na přeplatek za energie nemají lidé nárok.

Automaticky ho vrací jen zlomek dodavatelů. Více»

19 květen 2015

5 tipů pro bezpečné investování do nemovitostí.

Investice do nejrůznějších perspektivních aktiv patří k nejčastějším způsobům zhodnocení privátních prostředků a mohou se stát také zdrojem hmotného zajištění na stáří. Více»

19 květen 2015

Radíme, na co si dát pozor při nákupu nemovitosti.

Nejčastějšími riziky jsou: vlhkost, špatné rozvody, poškozená střecha a izolace, špatné řemeslné zpracování, nekvalitní protihluková izolace a nevhodné umístění bytu (v blízkosti strojovny výtahu, nad garážemi apod.) Více»

19 květen 2015

Ve vztahu k financím jste pečovatelé nebo tradicionalisté?

I když většinou mají Češi na všechno odpověď a vypadá to, že často nejsou spokojeni se svým životem, ani se svými financemi, opak je pravdou. Patříme mezi nejspokojenější obyvatele střední a východní Evropy. Více»

18 květen 2015

Ceny nemovitostí rostou.

Na hodnoty před finanční krizí ale ještě nedosáhly. Více»

18 květen 2015

Češi nevěří obchodům.

Každou účtenku totiž kontrolují. Více»

17 květen 2015

Češi brojí proti společné evropské měně.

Zavedení společné měny odmítá 70 pct lidí. Více»

15 květen 2015

České národní hospodářství rostlo v 1. čtvrtletí rekordně a nejrychleji v EU.

Česká ekonomika rostla v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím čtvrtletí rekordním tempem 2,8 procenta. Zároveň to byl největší růst ze zemí EU. Vyplývá to z prvních odhadů Českého statistického úřadu. Více»

15 květen 2015

Ceny rezidenčních nemovitostí mírně rostou.

Na realitním trhu v České republice panuje pozitivní nálada. Více»

15 květen 2015

Lidé v Česku utratí přes 40 pct příjmů za bydlení a potraviny.

Podíl bydlení na celkových výdajích domácností se loňském roce nepatrně snížil na 21,5 procenta z 22,2 procent v roce 2013. Stále ale tvoří společně s výdaji na potraviny a nealkoholické nápoje největší část výdajů průměrné české domácnosti. Více»

14 květen 2015

Ceny nemovitostí na Slovensku pozvolna rostou.

Průměrná cena nemovitostí určených k bydlení rostla v 1. čtvrtletí již třetí čtvrtrok v řadě. Aktuálně vzrostla o 8 EUR/m2 na hodnotu 1226 EUR/m2, což znamená meziroční nárůst o 0,4 procenta. Více»

13 květen 2015

Jak si spořit v klidu na stáří?

Dlouhodobě a pravidelně Více»

6 květen 2015
1 květen 2015

Česká metropole má nejméně lidí bez práce v Evropě.

Česká republika se může po dlouhé době pochlubit celoevropským prvenstvím v ekonomické oblasti. Více»

28 duben 2015

Vláda chce, aby Česká republika do roku 2020 stanovila, kdy přijme euro.

Vláda chce rozproudit debatu o přijetí eura, aby Česká republika mohla před rokem 2020 stanovit termín vstupu do eurozóny. Počítá s tím koncepce politiky ČR v EU, kterou dnes schválila vláda. Více»

24 duben 2015
16 duben 2015

Finanční jmění českých domácností dosáhlo již 5 biliónů korun.

Finanční jmění českých domácností rostlo v předchozích pěti letech v průměru o šest procent ročně a loni dosáhlo 194 miliard dolarů (zhruba pět bilionů korun). Celosvětově to ke konci loňského roku bylo 160 bilionů dolarů. Více»

15 duben 2015

České domácnosti jsou stále bohatší.

Se západní Evropou se ale rovnat nemůžeme. Více»

6 duben 2015

České národní hospodářství loni rostlo o dvě procenta.

Nezaměstnanost je nejnižší od roku 2009. Více»

28 březen 2015

Pravděpodobnost dalšího oslabení koruny se podle ČNB zvýšila.

Pravděpodobnost možného posunutí kurzového závazku ze současných 27 korun za euro, tedy dalšího oslabení koruny, se proti únorovému zasedání rady zvýšila. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer. Více»

26 březen 2015

Vystavený účet za mírnou zimu?

Za energie zaplatíme až o 4 000 Kč méně. Více»

15 březen 2015

Ceny bydlení ve Španělsku po letech vzrostly.

Ceny bydlení ve Španělsku loni vzrostly o 0, 3 procenta. Zaznamenaly tak první růst od roku 2008, kdy splaskla bublina na tamním realitním trhu. Data naznačují, že trh s nemovitostmi se v zemi dostává z dlouhodobé krize. Více»

14 březen 2015

Koruna poprvé od roku 2004 oslabila na 26 Kč za dolar.

Česká měna včera poprvé od roku 2004 oslabila na 26 Kč za dolar, vyplývá z údajů serveru Patria Online. Podle analytiků za propadem stojí oslabování eura k dolaru související s tím, že ECB zahájila nákupy dluhopisů s cílem podpořit ekonomiku. Více»

1 březen 2015

Proč jsou bohatí lidé stále bohatí i v dobách ekonomické stagnace?

Jak už to většinou bývá zvykem, velmi bohatí lidé si pořizují velmi drahé rezidence. Avšak pravdou zůstává, že jejich veškeré bohatství není situované právě v jejich primárních nemovitostech určených pro život. Více»

27 únor 2015

Jak ovlivňuje nižší cena ropy nebo konflikt na Ukrajině cenu plynu v ČR?

Některé události posledních měsíců, jako je snižující se cena ropy nebo oslabení české měny, přímo ovlivňuje také cenu plynu v České republice. Jakým způsobem se na ní projeví nižší cena ropy? Jaký vliv má oslabený kurz koruny? Více»

24 únor 2015

Jaký lze očekávat vývoj na realitním trhu v jednotlivých obchodních segmentech?

Pohled na ceny jednotlivých druhů nemovitostí a jejich očekávaný vývoj Více»

24 únor 2015

Pořiďte si byt či dům ve Francii.

Kupní ceny stále klesají. Více»

23 únor 2015

5 rad pro nákup nemovitostí

Prohlédněte si dispozice nemovitosti a okolí a pečlivě si i nastudujte nový občanský zákoník a související předpisy. Více»

19 únor 2015

Platíte moc za vodu?

Ušetřit se dá přitom jednoduše. Více»

15 únor 2015

Realitní trh se nachází ve znamení rostoucího zájmu o investice.

Odborná veřejnost volá po stabilitě, transparentnosti, profesionalitě a odvaze. Více»

15 únor 2015

Pomalejší růst české ekonomiky, ale přece jen růst!

Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky vzrostl podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu ve 4. čtvrtletí loňského roku meziročně o 1,3 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,2 procenta. Více»

12 únor 2015

Ceny rezidenčních nemovitostí v meziroční komparaci rostly rychleji než inflace.

Vývoj indexu cen nemovitostí Hypoteční banky (HB INDEX) v posledním čtvrtletí loňského roku potvrdil mírný nárůst cen všech typů rezidenčních nemovitostí. Více»

12 únor 2015

V hledáčku investorů jsou nemovitosti až za desítky milionů korun.

Investice do nemovitostí nejsou pro drobné i větší podnikatele žádnou novinkou. Do nedávna však do těch nejdražších a nejluxusnějších staveb investovali spíše cizinci. Více»

10 únor 2015

Plyn od ledna zdražil.

Správným výběrem dodavatele však můžete ušetřit. Více»

3 únor 2015

Češi porovnávali bydlení před rokem 1989 s dnešní situací.

Společnost FINEP ve spolupráci s výzkumnou agenturou Stem Mark realizovala v těchto dnech průzkum, ve kterém se zajímala o to, jak po dvaceti pěti letech od Sametové revoluce Češi vnímají svou situaci s bydlením. Více»

28 leden 2015

Irsko bylo před globální finanční krizí nazýváno keltským tygrem.

Zažilo neskutečný boom a rozvoj národní ekonomiky – v čele se stavebnictvím. Úroky hypoték klesly na rekordní minima… a pak přišel pád. Více»

22 leden 2015

Nejlépe se žije v Austrálii.

Česko má ještě co dohánět. Více»

19 leden 2015

Finanční skupina České spořitelny odhaduje mírný růst cen imobilií.

Ceny nemovitostí na retailovém realitním trhu jsou aktuálně příznivé a již by neměly dále klesat. To nahrává všem, kteří uvažují o koupi nemovitosti. Více»

7 leden 2015

Predikce České národní banky na trhu s nemovitostmi

Úrokové sazby z úvěrů se pohybují na historickém minimu, podobně jako sazby swapové a sazby dlouhodobých dluhopisů. I přes nízké sazby se počet nových hypoték závratně nezvyšuje. Více»

3 leden 2015
31 prosinec 2014

Českému obchodování vévodí reality, tomu světovému pak zdraví.

Jednoznačně největší obchody v České republice se v minulém roce odehrály v tradičních odvětvích - v realitách a energetice. Svět však viděl největší operace jinde - hlavně v biotechnologiích a farmaciích. Více»

29 prosinec 2014

Nastane konec tzv. stoprocentních hypotečních úvěrů?

Hypotéky jsou v poslední době stále levnější a levnější. Jenže ti, co nemají vlastní naspořené peníze, by na další snižování sazeb neměli čekat a pořídit si hypoteční úvěr co nejdříve. Více»

22 prosinec 2014

Teplo domácnostem v bytech od ledna 2015 mírně zdraží.

Konec roku je vždy ve znamení nových ceníků. To se týká i cen tepla, které domácnostem dodávají teplárny. Dobrou zprávou je, že teplo skokově zdražovat nebude. Některým domácnostem se ceny nezvýší vůbec, jiným jen mírně. Více»

22 prosinec 2014

Švýcarská banka bank zavede zápornou úrokovou sazbu.

Švýcarská centrální banka se rozhodla zavést zápornou úrokovou sazbu na peníze, které si u ní ukládají komerční banky. Cílem kroku, jímž centrální banka překvapila finanční trhy, je omezení růstu švýcarského franku. Více»

16 prosinec 2014

Trh s nemovitostmi se vzpamatovává.

Češi, Moravané a Slezané opět ochotně kupují byty i domy. Více»

7 prosinec 2014

Prvenství ekonomiky USA po 142 letech skončilo.

Největší na světě je čínská. Více»

1 prosinec 2014

FINEP vítá návrh centrální banky na stropování hypoték v Česku.

Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od začátku roku 2015 ztíží přístup žadatelů ke 100procentím hypotékám. Společnost FINEP tento krok vítá jako cestu k ochraně samotných spotřebitelů a další kultivaci realitního trhu. Více»

22 listopad 2014

Vysněnou nemovitost si bez vlastních úspor od příštího roku nekoupíte.

Česká národní banka hodlá od příštího roku omezit přístup k hypotékám, má totiž obavy z úvěrového boomu. Omezení se bude týkat přísnějších podmínek při získávání úvěru na celkovou hodnotu nemovitosti. Více»

18 listopad 2014

Národní hospodářství sice roste.

Budoucnost je ale nejistá. Více»

16 listopad 2014

Velcí developeři se připravují na pokles realitního trhu.

Realitnímu trhu se v současné době daří, developeři se však již nyní chystají na pokles, který výhledově přijde. Více»

14 listopad 2014

Ceny bytů, domů i pozemků pokračují v mírném růstu.

Vývoj indexu cen nemovitostí Hypoteční banky (HB INDEX) ve třetím čtvrtletí roku 2014 potvrdil letošní trend v podobě mírného růstu cen rezidenčních nemovitostí. Nejméně rostly ceny pozemků, a to o 1,6 pcb, následované byty s přírůstkem 1,8 pcb. Více»

12 listopad 2014

Před koupí nemovitosti je potřeba zvážit, zda si pořídit novou, nebo starší.

Ta nová představuje větší jistotu, že během několika následujících let nebude nutné investovat další finanční prostředky do její rekonstrukce a oprav. Více»

28 říjen 2014

Češi rozhazují peníze zbytečně i v oblasti bydlení.

Výdaje domácností na bydlení se podle údajů Českého statistického úřadu meziročně zvýšily o 3,7 procenta. Úspory domácností však mohou dosahovat stovek až tisíců korun, a to nejen na hypotečním úvěru, energiích ale také například na pojištění. Více»

25 říjen 2014

Češi, Moravané a Slezané za bydlení platí stále více.

Finančními prostředky ale podle odborníků mnohdy plýtvají. Více»

22 říjen 2014
11 říjen 2014

Nejatraktivnějším městem pro byznys je Londýn.

Ekonomicky nejsilnější je pak ale japonské Tokio. Více»

10 říjen 2014

Jaká existuje životní úroveň v ČR?

Vývoj výše průměrného měsíčního příjmu domácností českých zaměstnanců za poslední dvě dekády, procentní nárůst příjmů domácností seniorů nebo za co domácnosti nejvíce utrácely včetně bydlení či informace o tom, jak spoří či byly zadluženy. Více»

3 říjen 2014

Všechny signály z ekonomiky potvrzují podle ČNB počátek ekonomického oživení.

Zejména rychleji rostoucí mzdy a odhad jejich dalšího růstu signalizují vznik prvních tlaků ve prospěch růstu inflace v domácí ekonomice. Více»

30 září 2014

Bez oslabení české měny by byla letos inflace výrazně záporná.

Bez zahájení devizových intervencí loni v listopadu, tedy bez oslabení kurzu koruny, by byla inflace v prvních dvou čtvrtletích výrazně záporná, a to dokonce hlouběji a dlouhodoběji, než naznačovaly analýzy ČNB v listopadu 2013. Více»

30 září 2014

Jaké jsou finanční náklady na bydlení?

Náklady za služby poskytnuté s užíváním bytu se u srovnatelných bytů a domácností při různé formě užívání prakticky neliší. Dá se tedy říci, že cena služeb u srovnatelných bytů ve vlastnictví nebo v nájmu jsou v podstatě stejné. Více»

24 září 2014

České domácnosti jsou na tom nejhůř ze zemí bývalého východního bloku.

Konkrétně se jedná o skutečnost (index - ukazatel), že hodnota jejich majetku roste z postkomunistických státu začleněných do EU nejpomaleji. Více»

24 září 2014
23 září 2014

Černé úterý pro rakouské banky?

Na burze výrazně ztratily Raiffeisen i Erste. Více»

22 září 2014

Až sedm z deseti Čechů se obává své finanční budoucnosti.

Své finanční budoucnosti se obává 70 procent Čechů. Strach mají přitom i ti, jejichž finanční situace by se měla zlepšovat. O málo více se tenčí peněženky obávají ženy než muži. Více»

20 září 2014

Skotské NE poslalo libru vzhůru.

Vůči euru je na tom nejlíp za dva roky. Více»

20 září 2014

W. Schäuble varoval před vznikem bublin na realitních a akciových trzích.

Australské Cairns hostí setkání zástupců nejvýznamnějších ekonomik světa. Více»

17 září 2014

Baťovo rodné město slaví 120leté výročí.

Rachot strojů už z něj zmizel. Více»

16 září 2014

Jak se úspěšně vypořádat s vysokou fakturou za energie (elektřinu)?

To je právě tématem našeho dnešního pojednání. Více»

14 září 2014

Dostupnost bydlení v České republice

Jak je pro obyvatele ČR dostupné vlastní bydlení? Více»

13 září 2014

České firmy figurují v top patnáctce.

Podle nejnovější studie společnosti Deloitte, jež srovnávala 500 firem s nejvyššími tržbami v rámci střední a jihovýchodní Evropy, se v top patnáctce umístily hned tři české společnosti. Více»

13 září 2014

Polovina operátorů ve svých smluvních podmínkách ignoruje nový občanský zákoník.

Odkazují přitom dost často na neplatnou (derogovanou) právní úpravu nebo v podmínkách skrývají smluvní pokuty. Uvedla to spotřebitelská organizace dTest, která prověřovala smlouvy více než 60 operátorů. Více»

10 září 2014
9 září 2014

České ekonomice se daří, nezaměstnanost by tak mohla klesnout.

Nezaměstnanost v srpnu zůstala třetí měsíc v řadě na 7,4 procenta. Podle odhadů by mohla díky ekonomickému oživení v příštích měsících klesnout, mírný nárůst lze naopak očekávat s nástupem zimy. Více»

9 září 2014

Nezávislost na Británii přinese Skotům např. i dražší hypoteční úvěry.

O desetinu vyšší splátky hypotéky výměnou za nezávislost? I před takovou volbou teď stojí občané Skotska, které 18. září čeká referendum o osamostatnění. Více»

7 září 2014

Finanční regulátoři v USA schválili přísnější pravidla pro likviditu bank.

Regulátoři ve Spojených státech schválili nová pravidla, podle kterých musí mít velké americké banky dostatek likvidních aktiv k překonání případné další finanční krize. Více»

6 září 2014

Americký akciový trh ožil, pomohly mu slabé údaje z trhu práce.

Americké akcie oživily z počátečních ztrát způsobených zklamáním nad zprávou z domácího trhu práce a hlavní indexy Wall Street získaly až půl procenta. Více»

4 září 2014

ECB nečekaně snížila úrokové sazby na nová rekordní minima.

Evropský trh nečekal, že úrokové sazby budou dále klesat. Přesto šéf Evropské centrální banky Mario Draghi ve čtvrtek oznámil snížení na rekordních 0,05 procenta základní sazby a záporná čísla depozitní sazby. ECB opatřením reaguje na hrozbu deflace. Více»

3 září 2014

Ekonomika Spojených států expandovala v červenci a srpnu ve všech regionech.

Silný nárůst vykazuje automobilový průmysl a bankovní podmínky se zlepšují. Více»

3 září 2014

Ekonomika je z vleklé recese již venku.

Tuzemské národní hospodářství zažívá oživení a z vleklé recese je venku. Oživení nestojí pouze na vývozu (exportu), ale i na fixních investicích a spotřebě domácností a růst je proto robustnější. Více»

2 září 2014
1 září 2014

Eurozóně hrozí delší období stagnace, obávají se národohospodáři.

Předpokládají to podle agentury DPA někteří významní ekonomové. Obavy o ekonomiku mají rovněž představitelé Evropské unie, kteří v říjnu plánují mimořádný summit zabývající se podporou hospodářského růstu a zaměstnanosti. Více»

1 září 2014

Zájem Čechů o decentralizovanou digitální měnu bitcoin roste.

Zájem Čechů o decentralizovanou digitální měnu bitcoin postupně roste. Od konce května směnili v tomto platebním systému díky prvnímu automatu v Praze 1,5 milionu korun. Více»

1 září 2014

Oficiální digitální měna státu Ekvádor

Jihoamerický Ekvádor chystá vytvořit digitální měnu, která by měla být první digitální měnou na světě vydávanou centrální bankou. Více»

31 srpen 2014

Justice je v České republice stále pomalejší a pomalejší.

Nejpomalejší v ČR byl loni Okresní soud v Ústí nad Labem s průměrnými 876 dny na jedno civilní řízení. Naopak nejrychlejším „premiantem“ je okresní soud v Náchodě se 122 dny. Více»

30 srpen 2014

Na otevírání šampusu zbývá ještě hodně času.

České národní hospodářství totiž ještě dávno nedosáhlo předkrizové úrovně. Více»

29 srpen 2014

Národní hospodářství mezičtvrtletně stagnovalo tak, jak se předpokládalo.

Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozím čtvrtletím stagnovala tak, jak byl původní odhad. Meziročně se vyvíjela lépe, podle zpřesněného odhadu hrubý domácí produkt vzrostl o 2,7 procenta. Více»

28 srpen 2014

Lidé se v ČR soudí dvacetkrát více než Finové.

Češi jsou mistři Evropy v souzení se a chodí k soudu stále častěji. Když masmédia před několika dny přinesla údaje, že česká justice mezi roky 2012 a 2013 zpomalila, soudci se ohradili, že čísla sice sedí, ale současně jim přibylo případů. Více»

28 srpen 2014

Životní úroveň loni v ČR ve srovnání s původními 15 zeměmi eurozóny klesla.

Vyplývá to z dnešních informací zveřejněných Českým statistickým úřadem. Více»

27 srpen 2014

Člen bankovní rady ČNB Kamil Janáček říká.

Zapomeňte na vysoký národohospodářský růst. Více»

25 srpen 2014

Ekonomické rozdíly mezi bohatými a chudými Američany se ještě zvětšují.

Úřad pro sčítání lidu totiž analyzoval údaje získané mezi lety 2000 a 2011. Obyvatele USA rozdělil podle majetkových poměrů do pěti skupin. Více»

24 srpen 2014

Růst národního hospodářství o tři procenta je prý důsledek intervencí.

Současný odhadovaný růst ekonomiky o tři procenta je důsledkem loňské intervence České národní banky (ČNB) a oslabení koruny. V dnešním diskusním pořadu České televize to uvedl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Více»

23 srpen 2014

Českému národnímu hospodářství se pomalu daří, průmysl i stavebnictví rostou.

Česká ekonomika podle údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSU) pokračuje v oživení. Růst průmyslu v červnu zrychlil na 8,1 procenta z květnových 2,5 procenta, stavební výroba se po květnové stagnaci vrátila k růstu o 5,1 procenta. Více»

22 srpen 2014

Pokles německé ekonomiky byl podle našich sousedů zřejmě jen přechodný.

Pokles německé ekonomiky v letošním druhém čtvrtletí lze považovat jen za přechodnou záležitost, pokud ovšem nedojde k dalšímu vyostření ukrajinské krize. Ve své měsíční zprávě to dnes uvedlo německé ministerstvo financí. Více»

22 srpen 2014

Úvahy prezidenta Zemana o úmyslné devalvaci koruny jsou podle analytiků nesmysl.

Analytici kritizovali komentář prezidenta o úmyslné devalvaci měny. Miloš Zeman ve čtvrtek řekl, že ČNB tímto krokem chtěla oddálit vstup České republiky do eurozóny. Měnová intervence podle analytiků ale zabránila deflaci a zatím působí pozitivně. Více»

21 srpen 2014

České národní hospodářství se v dohledné době nevrátí k předkrizovému růstu.

Česká ekonomika se v dohledné době nevrátí k předkrizovému vývoji, kdy růst hrubého domácího produktu byl přes sedm procent. V příštích letech se totiž její růst bude pohybovat kolem tří procent. Více»

21 srpen 2014

ČNB možná úmyslně oslabila korunu, aby nepřišla o kompetence.

Česká národní banka (ČNB) možná loni úmyslně devalvovala českou korunu, aby oddálila vstup Česka do eurozóny a nepřišla tak o kompetence. Na tiskové konferenci po jednání s odbory to dnes naznačil prezident Miloš Zeman. Více»

19 srpen 2014

Velká Británie a Čína hlásí stagnaci cen nemovitostí.

Nabídkové ceny nemovitostí zaznamenaly v srpnu oproti červenci v Londýn pokles o téměř 6 %. I přestože jde o největší propad od finanční krize, ceny stále dosahují v průměru 553 000 liber (19,3 milionu korun). Více»

19 srpen 2014

Je třeba, aby se právní věda v ČR zaměřila i na asijské právo.

Právnická fakulta UK v Praze hodlá daleko více než v minulosti spolupracovat s univerzitami v Číně, v Japonsku a v Jižní Koreji. Z výsledků vědeckých poznatků budou moci těžit i čeští investoři. Více»

18 srpen 2014

Itálie se bez návratu k liře z krize nedostane.

Itálie musí opustit měnovou unii a vrátit se k liře, jinak nemá šanci vymanit se z ekonomické katastrofy, která začala v době, kdy před 14 lety přijímala euro. Více»

16 srpen 2014

Britské národní hospodářství rostlo nejrychleji za více než šest let.

Britská ekonomika zrychlila ve druhém čtvrtletí meziroční růst na 3,2 procenta ze tříprocentního tempa v prvním kvartále. Zaznamenala tak přitom nejrychlejší expanzi za šest a půl roku. Více»

14 srpen 2014

Německá ekonomika klesla.

Zasáhla tak naděje na oživení v Evropě. Více»

13 srpen 2014

Ceny úplně všech rezidenčních nemovitostí v uplynulém čtvrtletí vzrostly.

Index cen nemovitostí Hypoteční banky (HB INDEX) v druhém čtvrtletí letošního roku potvrdil mírný růst cen rezidenčních nemovitostí z počátku tohoto roku. Více»

10 srpen 2014

V současné době se nejlépe investuje do investičních diamantů a nemovitostí.

Ekonomickou hodnotu si dále uchovávají poštovní známky a starožitnosti. Více»

10 srpen 2014

Federální úřady v USA rozdávají vysoké sankce za problematické (toxické) úvěry.

Důvodem byl špatný prodej hypotečních derivátů před rokem 2008, tj. před světovou hospodářskou krizí. Více»

8 srpen 2014

Nastal již čas pro kredibilní investice do imobilií?

Situace na domácím trhu s nemovitostmi nebyla dlouho tak příznivá. Úroky u hypotečních úvěrů spadly na historické dno, zatímco ceny domů a bytů mírně stagnují. K pozvolnému oživení dochází i na trhu komerčních nemovitostí. Více»

7 srpen 2014

Norské království by se do šesti let mohlo obejít bez hotovosti.

Mince a papírové peníze můžou v Norsku během pár let vymizet. Odhaduje to asociace Finans Norge, která sdružuje kolem 200 norských finančních institucí. Více»

5 srpen 2014

Švýcarský profesor očekává návrat světové hospodářské krize.

Globální ekonomiku čeká s velkou mírou pravděpodobnosti další krize. Mimo jiné proto, že nikdo nepodniká prakticky nic proti tomu, aby se tato předpověď naplnila. Více»

5 srpen 2014

Česká měna klesla na rekord.

Vůči euru oslabila na nejnižší hodnotu od jara 2009. Více»

4 srpen 2014

Národohospodářská úroveň ČR v poměru k eurozóně mírně poroste.

Životní úroveň v České republice by měla letos v komparaci se zeměmi eurozóny mírně stoupnout. Více»

3 srpen 2014

Existuje v současnosti vhodná doba pro pořízení nemovitosti?

Developeři a realitky jásají. Prodej nemovitostí za druhé čtvrtletí letošního roku totiž znovu vzrostl. Více»

30 červenec 2014

Měnové intervence centrální banky zřejmě ještě potrvají, resp. ještě zpřísní.

Oslovení analytici nevylučují, že by v dalších měsících mohla Česká národní banka přistoupit k dalšímu oslabení koruny nebo prodloužení intervenčního režimu. Důvodem takového kroku by byl další vývoj inflace, která v červnu byla na nule. Více»

29 červenec 2014
29 červenec 2014

Česko prohrálo spor z 90. let a zaplatí Volkswagenu dluh 301 milionů.

ČR zaplatí po prohraném sporu s firmou Volkswagen 301 milionů korun kvůli nezákonnému vypořádání dluhů po prodeji Škody Auto. Uvedly to Lidové noviny, podle nichž dal ministr financí Andrej Babiš minulý týden příkaz k proplacení sumy. Více»

17 červenec 2014

Jak vypadá letošní první pololetí na pražském realitním trhu?

Po více než tříleté stagnaci začaly v metropoli od začátku roku 2013 plynule růst prodejní realizované ceny bytů. Růst nabídkových cen nastartoval oproti tomu s ročním předstihem a s 5% meziročním nárůstem cen. Více»

5 červenec 2014

Čínský realitní trh se ochlazuje.

Prodej pozemků se dokonce propadl o 45 procent. Více»

3 červenec 2014

Hrozí čínskému realitnímu trhu také bublina?

Realitní a finanční odborníci čas od času zpozorní nad zprávami z čínského realitního trhu. Jeho velikost a některé ukazatele totiž odkazují na ten americký těsně před světovou hypoteční (ekonomickou) krizí druhé poloviny minulé dekády. Více»

28 červen 2014

Realitní trh v Číně vykazuje zřetelné známky ochlazování.

Potvrdila to statistika za květen, která ukázala, že prodej pozemků ve třech stovkách největších měst podle počtu transakcí klesl o 19 procent na 1767. Více»

22 červen 2014

ČNB možná zvažuje další měnové intervence.

Česká národní banka oznámila, že současný kurzový režim zřejmě potrvá déle, než centrální bankéři původně předpokládali - záminkou má být totiž výrazně pomalejší inflace, než národohospodáři očekávali. Více»

11 červen 2014

Investujte do nemovitosti prostřednictvím naší realitní kanceláře.

Kromě různých druhů spoření, nákupu cenných papírů a akcií existuje další výhodná možnost ukládání peněz. Tou je nesporně koupě nemovitosti za účelem pronájmu. Tato investice může přinést dlouhodobé zhodnocení a taktéž pravidelný finanční příjem. Více»

6 červen 2014

Lidé u justice často pomoc nehledají, bojí se totiž vysokých fin. nákladů.

Došlo ke škodě či podvodu a hrozí justiční spor. Situace, kterou poznalo už mnoho Čechů. I když se poškození cítí být v právu, se svou kauzou se na soud často neobrátí. Více»

28 květen 2014

Co pro Evropany představuje největší majetek?

Evropané nejčastěji bydlí ve vlastním. Je to také jejich největší majetek. Proč je Německo a Rakousko výjimkou? A jak se liší majetek u vlastníků a nevlastníků nemovitosti? Více»

17 květen 2014

HDP meziročně rostl.

České národní hospodářství v letošních prvních třech měsících meziročně posílilo o dvě procenta. Nicméně v komparaci s koncem loňského roku ale stagnovalo. Více»

9 květen 2014

Krize na realitním trhu pomalu doznívá.

V poslední době se rezidenční trh v České republice dočkal řady převratných změn. Hlavními událostmi bylo ukončení regulace nájmů a účinnost nového Občanského zákoníku. Ceny bytů stagnovaly a někde dokonce mírně klesaly. Více»

7 květen 2014

Nízké úroky a přehřívající se nemovitosti zlobí Velkou Británii.

Píše se rok 2014 a na britských ostrovech se do mediálních titulků opět dostávají slova o nemovitostní bublině. Více»

30 duben 2014

Stát by měl podnikat i v realitách

Stát by měl podle ministra financí Andreje Babiše podnikat v oblasti realit. Více»

30 duben 2014

Trh s nemovitostmi zaznamenal investice za 5,6 miliard korun.

Hodnota obchodních transakcí na tuzemském realitním trhu v prvním čtvrtletí byla 206 milionů eur (zhruba 5,6 miliardy korun). Více než 60 procent z toho připadalo na kanceláře, informovala realitní poradenská společnost Colliers International. Více»

22 duben 2014

České hospodářství roste nejrychleji v Evropě.

Tuzemská ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí rostla rychleji, než byl původní odhad. Za celý loňský rok ekonomika sice klesla o 0,9 procenta, to je však lepší výsledek než se čekalo. Více»

19 duben 2014

Jak se správně určuje tržní cena nemovitosti?

Se stanovením správné prodejní ceny se potýká takřka každý, kdo chce svou nemovitost nabízet na realitním trhu. Není proto úplně od věci si připomenout, s čím je třeba počítat. Více»

17 duben 2014

Další skvělá zpráva z národního hospodářství!

Zájem o investice do nemovitostí (zejména pak komerčních) stoupá. Více»

15 duben 2014

S bydlením je velmi spokojeno až 53 procent lidí.

Spokojenost obyvatel ČR s bydlením se za minulé roky výrazně zvýšila. Zatímco v roce 2001 bylo se svým bydlením velmi spokojeno 36 procent lidí, nyní už je to 53 procent. Přibylo i těch, kteří považují za ideální bydlet na sídlišti v paneláku. Více»

14 duben 2014

Ve vlastním bytě nebo domě bydlí až 77 procent Čechů, Moravanů a Slezanů.

Ve vlastním bytě nebo domě bydlí v současnosti 77 procent Čechů ve věku 15 až 85 let. Z toho u 64 procent lidí se jedná o osobní vlastnictví, 13 procent lidí pak bydlí v nemovitosti družstva, jehož jsou členem. Více»

30 březen 2014

Co je pro občany ČR po ekonomické linii výhodnější?

Co je lepší? Smlouva o nájmu bytu nebo vlastní bydlení na hypoteční úvěr. A existuje vůbec jednoznačná odpověď? Více»

11 březen 2014

Objem realitních investic a transakcí loni v České republice vzrostl.

Objem realitních investic v ČR loni vzrostl o 82 procent. Investoři uzavřeli obchody za celkem 1,1 miliardy eur (30,15 miliardy korun), více než polovinu z toho (565 milionů eur, 15,5 miliardy korun) však tvořily tři největší transakce. Více»

10 březen 2014

Tržní ceny bytů v Česku stagnují, pozemky pak přestaly v ČR úplně růst.

Tržní ceny rodinných domů v České republice ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku mezičtvrtletně vzrostly o 0,1 procentního bodu. Více»

15 únor 2014

Zažívá Švédsko tzv. realitní bublinu jako Irsko či Španělsko?

Úřad švédské centrální banky totiž řeší dilema – má řešit deflaci, na kterou poukazuje index spotřebitelských cen a ke které nabádá politika cílování inflace, nebo čelit nemovitostní bublině. Odpovědí je větší regulace. Více»

14 únor 2014

U našich východních sousedů začal realitní trh nabírat na síle.

V loňském roce na Slovensku ceny nemovitostí poprvé od začátku recese vzrostly. Více»

14 únor 2014

Situace na trhu bydlení v České republice velmi nahrává kupujícím.

Ceny nemovitostí stagnují, úrokové sazby hypoték jsou stále na dosah historických minim. Míra zatížení hypoteční splátkou českých domácností se pohybuje na úrovni 1/3 čistého měsíčního příjmu. Více»

11 únor 2014

V jakých světových městech se vyplatí investice do nemovitostí?

Nejvyšší zastoupení mají v první dvacítce americká (pozn. hlavně pak kalifornská) a čínská sídla. Více»

29 leden 2014

Přísnější bankovní regulace a dohled pomůže realitám.

I když pohledem centrální banky nebyla v roce 2013 bublina cen nemovitostí napříč ČR aktuální, akumulovala se celá řada rizik. Nízké úrokové sazby by mohly maskovat situaci dlužníků. Více»

3 leden 2014

Guvernér ČNB se stal evropským centrálním bankéřem roku.

Odvaha oslabit korunu zajistila Miroslavu Singerovi titul evropského centrálního bankéře roku. Více»

3 leden 2014

Rok 2014 bude pro americké národní hospodářství průlomový.

Nadcházející rok by díky ekonomickému blahobytu, lepší dostupnosti zdravotní péče a konci války v Afghánistánu mohl být pro Spojené státy průlomový. Prohlásil to americký prezident Barack Obama. Více»

24 prosinec 2013

Ekonomika USA předčila očekávání, když rostla nejrychleji za poslední dva roky.

Nejlépe za poslední dva roky se ve třetím čtvrtletí dařilo hrubému domácímu produktu Spojených států amerických. Americké ministerstvo obchodu opravilo předchozí údaj na meziroční kvartální růst 4,1 procenta. Více»

16 prosinec 2013

V České republice v příštím roce zdraží hlavně voda.

Lidem v Česku v příštím roce zdraží hlavně kohoutková voda, někde si proti letošku připlatí také za teplo. Více»

7 prosinec 2013

Hlavní město loni vytvořilo čtvrtinu hrubého domácího produktu.

Praha se loni podílela na výkonu českého národního hospodářství skoro čtvrtinou. Avšak její podíl podle údajů ČSÚ postupně slábne. Více»

5 prosinec 2013

České národní hospodářství jen pokulhává.

S českou ekonomikou to není zase tak špatné, jak v půlce listopadu spočetli statistici. Více»

5 prosinec 2013

Slovenský realitní trh se již rozhýbal.

Zvyšují se však také nároky kupujících, požadují totiž vyšší standard za nižší cenu. Více»

1 prosinec 2013

Místo zdražení se počítá s nižší cenou za energie.

Elektřina zlevní o více než desetinu, plyn jen nepatrně. Více»

26 listopad 2013

Centrální banka vytiskla 200 miliard, aby oslabila korunu.

ČNB se v uplynulých týdnech proměnila v gigantickou tiskárnu peněz. V období po 7. listopadu totiž "natiskla" během několika dní přes dvě stě miliard korun, aby dokázala oslabit českou měnu vůči euru. Více»

23 listopad 2013

MČ Praha 2 je nejlepší místo pro podnikání.

Podle srovnávacího výzkumu Město pro byznys je podnikatelsky nejpřívětivější částí hlavního města Praha 2. Více»

22 listopad 2013

Zdraží měnové intervence centrální banky byty?

Zástupci českých rezidenčních developerů se neshodnou na dopadech měnových intervencí České národní banky. Podle některých představitelů developerských společností nové byty kvůli tomu zdraží, jiní tvrdí pravý opak. Více»

21 listopad 2013

Růst amerického národního hospodářství zrychlil.

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí nečekaně zrychlila růst. HDP rostl tempem 2, 8 procenta, což je nejvíce za poslední rok. Více»

17 listopad 2013

Euro je již za 27 korun.

Exportu to zatím příliš nepomohlo. Více»

15 listopad 2013

Česko se vrátilo k hospodářskému propadu.

HDP podle předběžného odhadu statistiků ve třetím čtvrtletí klesl o půl procenta. Více»

15 listopad 2013

Hodnota prvotřídních nemovitostí narůstá.

Hodnota prvotřídních nemovitostí v České republice roste již tři čtvrtletí po sobě. Růst táhnou hlavně špičková obchodní centra v hlavním městě, jejichž kapitálová hodnota se už dostala nad svůj vrchol z roku 2007. Více»

13 listopad 2013

Ceny nemovitostí stagnují, ceny pozemků naopak mírně rostou.

Během třetího čtvrtletí ceny nemovitostí nezaznamenaly žádné velké změny. Podle HB Indexu Hypoteční banky ceny bytů a rod. domů zaznamenaly nárůst o 0,2 procentního bodu a ceny pozemků pokračovaly v pozvolném setrvalém růstu, tentokrát o 0,9 pcb. Více»

9 listopad 2013

Vyplatí se v současnosti investice do nemovitostí?

O realitní krizi a výrazném snížení cen nemovitostí jsme slýchávali téměř dnes a denně. Ztráta důvěry se však netýkala pouze investování do nemovitostí, ale i dalších aktiv. Více»

30 říjen 2013

Česká republika je v podmínkách pro podnikání 75. na světě.

Singapur a Hongkong byly v uplynulém roce místy s nejpřátelštějšími podmínkami pro podnikání na světě, zatímco největší pokrok v národohospodářských reformách pro podnikání a pro příliv zahraničního kapitálu dosáhla Ukrajina. Více»

22 říjen 2013

Fed prý přispívá ke vzniku nové realitní bubliny v USA.

Jeden z předních činitelů americké centrální banky varoval před vznikáním nové "bubliny" na trhu obytných realit. Více»

18 říjen 2013

Za pět minut dvanáct dosáhli představitelé Senátu USA kompromisní dohody.

Ta se týká zvýšení tzv. dluhového stropu a obnovení plného financování amerických vládních aktivit. Více»

5 srpen 2013

Ceny pozemků i bytů stagnují, domy zase mírně zlevňují.

Tržní ceny bytů a pozemků v ČR v letošním druhém čtvrtletí mezikvartálně nepatrně vzrostly o 0,2 procentního bodu. Více»

10 červenec 2013

Realitní trh se prozatím ne a ne vzpamatovat ze světové hospodářské krize.

V cenách nemovitostí jsou navíc patrné i drobné výkyvy, které mají na svědomí např. povodně nebo rasové nepokoje na severu Čech. Více»

16 duben 2013

Ceny nemovitostí v eurozóně klesají.

Ceny obytných nemovitostí v eurozóně v posledním čtvrtletí klesly v meziroční komparaci o 1,8 procenta. Více»

16 duben 2013

Zvýšená investiční aktivita na počátku roku

Překvapivě pozitivní výsledek má za sebou tuzemský investiční trh v prvním kvartálu. Více»

23 březen 2013

Hlavní město dál patří k nejbohatším regionům v Evropě.

Praha byla v roce 2010 osmým nejbohatším regionem v Evropské unii, ale proti předcházejícímu roku si o příčku pohoršila a zůstala zpět za Bratislavou. Více»

27 únor 2013

Zajímavá socioekonomická studie

Bez ohledu na levicovou či pravicovou vládu u nás nadále zůstává vysoká míra rovnosti. Více»

30 leden 2013

Teplo letos zdraží až o tři procenta.

Domácnosti si letos zaplatí za teplo z tepláren průměrně o tři procenta víc než loni. Více»

14 leden 2013

Střadatelé prodělávají na vkladech u bank. Letos má být situace ale lepší.

Nejvíce loni z reálné hodnoty vkladů ukrojila inflace u peněz na běžných účtech, které mají prakticky nulové úročení. Reálně ale lidé prodělali i na spořicích účtech. I ty nejlepší nabídky úroků zaostaly o jeden procentní bod za celoroční inflací. Více»

31 prosinec 2012

Lidé v České republice znovu začali věřit ekonomice.

Lepší informace o stavu českého národního hospodářství přinesl Český statistický úřad. Více»

26 prosinec 2012

Zajímavá mezinárodní komparace českého a slovenského národního hospodářství

Češi se potýkají s recesí, Slovensku velmi prospělo euro, píše AFP. Více»

12 prosinec 2012
8 prosinec 2012
8 prosinec 2012

Česká republika zůstává v recesi.

Hlavně kvůli slabé poptávce domácností. Více»

1 prosinec 2012

Elektřina od ČEZ podraží až o dva tisíce korun.

Domácnosti, které odebírají elektřinu od společnosti ČEZ, za ni v příštím roce zaplatí o 275 až 2140 korun víc než letos. Více»

18 listopad 2012

Inflace v říjnu rostla jako v měsíci září o 3, 4 procenta.

Meziroční růst spotřebitelských cen zůstal v říjnu na zářijových 3, 4 procenta. Více»

15 listopad 2012

Trh s nemovitostmi dále stagnuje.

Aktivita na tuzemském realitním trhu za letošní tři čtvrtletí mírně klesla. Největší pokles vykázaly transakce s byty, a to i s rozestavěnými, naopak obchody s pozemky a počet zapsaných zástavních práv vzrostly. Více»

1 listopad 2012

Ministerstvo financí v příštím roce čeká nižší hospodářský růst.

MF v nové makroekonomické prognóze zhoršilo odhad vývoje českého národního hospodářství v letošním i příštím roce. Více»

23 říjen 2012

Občané České republiky příliš nevěří v lepší budoucnost.

Skoro tři pětiny obyvatel České republiky si myslí, že ekonomická situace v tuzemsku bude za pět let horší než dnes. Více»

11 říjen 2012

České ekonomice se v měsíci srpnu nedařilo.

České národní hospodářství podle finančních analytiků zřejmě postupně přichází o poslední jistotu v podobě rostoucího exportně orientovaného průmyslu. Více»

11 září 2012

České národní hospodářství zůstává v recesi.

Tuzemský hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o 0, 2 procenta. Více»

4 září 2012

Splaskla již realitní bublina?

Dnes o reálných cenách nemovitostí Více»

1 září 2012

Za odběr elektrické energie si rodina připlatí dvě stovky za rok.

Ceny elektřiny v příštím roce porostou o 3, 5 procenta, tedy zhruba stejně, jako tomu bylo v letošním roce. Více»

24 srpen 2012

Za jak dlouho si občané České republiky vydělají na byt?

I podle tohoto hlediska lze hodnotit životní úroveň naší země. Více»

5 srpen 2012

Česká národní banka zhoršila odhad vývoje národního hospodářství.

ČNB zhoršila v nové prognóze odhad vývoje ekonomiky v letošním i příštím roce. Více»

15 červenec 2012

Inflace stále stoupá, v měsíci červnu zrychlila růst na 3, 5 procenta.

Červnová inflace byla v komparaci s prognózou České národní banky o 0, 1 procentního bodu nižší. Více»

15 červenec 2012

Trh akvizic a fůzí leze z bídy.

V ČR se letos v prvním pololetí prodalo firem za 2, 8 miliardy eur. Více»

13 červenec 2012

Podle mínění České bankovní asociace se růst domácí ekonomiky odkládá.

Oživení tuzemské ekonomiky pro letošní rok se odkládá a její růst v následujícím roce bude pomalejší, než se původně předpokládalo. Více»

11 červenec 2012

České národní hospodářství budí obavy.

Občané v České republice utrácejí stále méně peněz. Více»

1 červenec 2012

Nezájem investorů sráží brokery do hlubokých ztrát.

Nervozita investorů začíná dopadat na hospodářské výsledky brokerů. Více»

16 květen 2012

České národní hospodářství se propadalo.

Ekonomika Česka se v letošním prvním čtvrtletí propadla do hlubší recese. Více»

12 květen 2012

Ceny elektřiny klesají, potěší to rodiny i firmy.

Cena elektrického proudu pro příští rok spadla na pražské burze na rekordní minimum. Více»

7 únor 2012

Česká národní banka letošní rok čeká stagnaci.

ČNB zhoršila odhad vývoje národního hospodářství pro letošní i příští rok. Více»

3 leden 2012

Podle ministra financí půjde česká ekonomika dolů až o dvě procenta.

Miroslav Kalousek předpokládá, že výkon tuzemské ekonomiky letos klesne až o dvě procenta. Více»

24 listopad 2011

Národní hospodářství letos poroste pomaleji.

Kvůli nejistotám ohledně dalšího vývoje dluhové krize eurozóny se změnily odhady růstu české ekonomiky v letošním a příštím roce. Více»

20 listopad 2011

Pesimismus na českém realitním trhu.

Realitní kanceláře v Česku jsou ve špatném očekávání. Více»

11 listopad 2011
19 říjen 2011

Občané v Česku se cítí hůř než průměr EU.

Průměrný Čech je se svým životem spokojen méně než průměrný Evropan. Více»

2 září 2011

Schodek státního rozpočtu byl v srpnu 87, 3 miliardy korun.

Schodek státního rozpočtu ke konci srpna stoupl na 87, 3 miliardy korun z červencových 61, 1 miliardy korun. Více»

19 srpen 2011

Euro ano či ne, politika či ekonomika !

Zajímavá přednáška prof. Klause při jeho návštěvě v Austrálii, která byla zveřejněna dne 1. 8. 2011 v deníku Mf DNES na str. 12A. Více»

24 červenec 2011

České národní hospodářství letos poroste rychleji, než se čekalo.

Ministerstvo financí zlepšilo odhad růstu českého HDP i pro příští rok. Více»

27 červen 2011

ČNB cítí oživení národního hospodářství, avšak úroky ještě zatím nevzrostou.

ČNB se totiž přiklonila k názoru, že velká inflace zatím Česku ještě nehrozí, a dvoutýdenní repo sazbu proto centrální bankéři ponechali na 0, 75 procenta. Více»

14 červen 2011

Konečně také dobrá zpráva z národního hospodářství.

Česká ekonomika vzrostla téměř o 2, 8 procenta. Více»

10 červen 2011

Český průmysl zpomalil svůj vývoj, stavební výroba klesla.

Průmyslová výroba v dubnu meziročně zpomalila růst na 4, 7 procenta po březnovém revidovaném zvýšení o 9, 2 procenta. Více»

7 červen 2011

Českým občanům se nedaří spořit.

Většině českých domácností se jen obtížně daří spořit. Více»

20 květen 2011

Mezi občany České republiky převládá pesimismus.

Asi tři pětiny lidí hodnotí současnou národohospodářskou situaci ČR jako špatnou. Více»

15 květen 2011

Národní hospodářství České republiky slušně rostlo, avšak německé ještě více.

Tahoun proexportní české ekonomiky-Německo dosáhlo na jedenadvacetiletý rekord v meziročním růstu, když v prvním čtvrtletí letošního roku přidalo 5, 2 procenta. Více»

14 květen 2011

Evropská unie zhoršila národohospodářskou prognózu České republiky.

HDP České republiky za první čtvrtletí rostl, ale v komparaci se sousedními státy jen málo. Více»

6 květen 2011

Česká národní banka snížila své odhady růstu národního hospodářství.

ČNB v nové prognóze zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky pro letošní i příští rok. Více»

30 březen 2011

Důvěra v ekonomiku se v březnu snížila.

Důvěra v tuzemskou ekonomiku se v březnu meziměsíčně snížila o 1, 9 bodu. Více»

18 březen 2011

Státní dluh ČR stoupl minulý rok na 1, 344 bil. Kč.

Státní dluh se v loňském roce zvýšil o téměř 166 mld. na 1, 344 bil. korun. Více»

13 březen 2011

Česká ekonomika loni rostla o 2, 2 %.

České národní hospodářství v loňském roce meziročně vzrostlo o 2, 2%, což představuje o 0, 1 procentního bodu méně, než předpokládal předběžný odhad. Více»

6 březen 2011

Domácnostem plyn nezdraží.

Společnost RWE a Pražská plynárenská své ceníky pro druhé čtvrtletí nezmění. Více»

16 únor 2011

Česká ekonomika začala růst.

Tuzemská ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí stoupla v meziroční komparaci o 3, 2 procenta. Více»

13 listopad 2010

Národní hospodářství ČR by mělo podle guvernéra ČNB opravdu růst.

Dne 5. 11. 2010 jsme přinesli krátkou aktualitu o růstu ekonomiky ve zbytku tohoto roku a zejména následující rok. V dnešní aktualitě si dodáme zpřesňující informace, které vycházejí ze zajímavého článku P. Kaina. Více»

8 listopad 2010

Insolvenci čelí rekordní počet českých domácností.

Počet insolvenčních návrhů v ČR za deset měsíců letošního roku činil 12 475 a přesáhl tak o 5 287 jejich počet za stejné období 2009. Více»

5 listopad 2010

Podle odhadů ČNB poroste u nás ekonomika příští rok pomaleji.

Česká národní banka ve své nové prognóze zlepšila odhad růstu ekonomiky pro letošní rok na 2, 3 % z předchozích 1, 6 %. Více»

3 listopad 2010

Domácnosti přečkaly krizi a začínají se opět zadlužovat.

V souvislosti s příznivými výhledy na vývoj tuzemské ekonomiky se domácnosti opět přestávají obávat finančních závazků. Více»

15 říjen 2010

Elektřina by měla naštěstí zdražit pouze o deset procent.

Nebezpečí skokového růstu cen elektřiny v příštím roce je tak zřejmě zažehnáno. Více»

25 září 2010

Investoři očekávají oživení tuzemské ekonomiky.

Většina českých investorů očekává ve druhém pololetí letošního roku oživení domácí ekonomiky. Více»

1 září 2010

Cena plynu zůstane na podzim stejná.

Plynárenské společnosti se shodují, že zdražovat plyn před topnou sezonou je zbytečné. Více»

14 srpen 2010

České národní hospodářství se zlepšuje.

Výkon české ekonomiky ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 2, 2 %. Více»

20 červen 2010

Úspory domácností byly v komparaci s dluhy dvojnásobné.

Úspory domácností byly ke konci loňského roku cca. dvojnásobné ve srovnání s jejich dluhy. Více»

4 červen 2010

RWE a E.ON zdraží lidem plyn o pět až šest procent.

Plynárenská skupina RWE od července letošního roku zvedne ceny zemního plynu domácnostem průměrně o 4, 9 %. Více»

3 červen 2010

Česká ekonomika letos poroste průměrně o 1, 5 %.

Česká ekonomika v letošním roce poroste o 0, 8 až 1, 9 procenta, v průměru tedy o 1, 5 procenta. Toto zjištění vyplývá z pravidelného průzkumu Ministerstva financí mezi odhady 15 tuzemských institucí. Více»

13 květen 2010

Průmyslová produkce stoupla o desetinu.

Tuzemská průmyslová výroba v březnu zrychlila své tempo růstu na 10, 2 procenta z únorových sedmi procent. Více»

7 květen 2010

Společnost RWE začne vedle zemního plynu nabízet domácnostem i levnou elektřinu.

Firma RWE, tradiční dodavatel plynu, vstupuje i na trh s elektřinou pro domácnosti. Více»

5 květen 2010

ČNB asi ponechá úrokové sazby.

Bankovní rada České národní banky ponechá 6. května úrokové sazby beze změny, míní analytici. Více»

1 květen 2010

Česká ekonomika má růst o 1, 5 %, tvrdí odhad Ministerstva financí.

Tuzemské národní hospodářství by mělo letos podle nejnovějších odhadů Ministerstva financí růst o 1, 5 %. Více»

21 březen 2010

Podle finančních analytiků je přijetí eura do roku 2016 nereálné.

Eurem bychom mohli podle předvolebních slibů politiků napříč politickými stranami platit v roce 2015 či 2016. Více»

18 březen 2010

Distributoři elektřiny mění strategii prodeje.

Distributoři elektřiny mění pod tlakem konkurenceschopnosti způsoby prodeje. Více»

17 březen 2010

Česká republika patří mezi nejlépe krizí odolné země.

ČR byla v hodnocení evropských zaměstnavatelských svazů vyhodnocena spolu s Německem, Rakouskem a Dánskem jako země nejlépe odolávající dopadům krize. Více»

15 březen 2010

ČSÚ vylepšilo HDP kvůli daním.

Místo původně předpokládaného propadu národního hospodářství o 0, 6 %, ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku rostla o 0, 7 %. Více»

5 březen 2010

Zemní plyn domácnostem opět začíná zdražovat.

Dodavatelé zemního plynu od dubna začnou opět zvyšovat ceny pro domácnosti. Více»

8 únor 2010

Při krachu bankovního ústavu se zvýší náhrady.

Jestliže od příštího roku zkrachuje banka, střadatelé dostanou nazpět své úspory rychleji. Více»

27 leden 2010

Ministerstvo financí i MMF čekají hospodářský růst České ekonomiky.

Podle odhadů Ministerstva financí letos hrubý domácí produkt poroste na 1, 3 %. Více»

5 leden 2010

Ministerstvo financí v lednu čekalo růst ekonomiky o 3, 7 %.

Nakonec to asi bude propad o čtyři procenta. Více»

2 leden 2010

Hospodářství, ekonomická krize, transformace společnosti v ČR a politika.

V dnešní aktualitě si přiblížíme některé výrazné myšlenky čechoamerického profesora ekonomie Milana Zeleného, které byly publikované v Mladé frontě DNES dne 14. 12. 2009 - v článku Politici “musí” o ekonomice lhát. Více»

9 prosinec 2009

Eurozóna se již dostala ven z recese.

Evropská centrální banka včera zlepšila svoji prognózu pro eurozónu. Její hrubý domácí produkt (pozn. HDP) by se měl příští rok zvýšit o 0, 8 %. Více»

1 prosinec 2009

RWE od ledna příštího roku mírně zlevní plyn pro domácnosti.

Skupina RWE pro první čtvrtletí příštího roku sníží ceny zemního plynu domácnostem průměrně o 0, 6 %. Více»

27 listopad 2009

Elektřina sice zlevní, ale málo.

Na vině je prý solární energie, její výrobci však podíl na vyšších cenách odmítají. Více»

10 listopad 2009

Česká ekonomika podle odhadů ČNB vzroste v příštím roce o 1, 4 %.

Centrální banka zveřejnila nejnovější prognózu českého národního hospodářství. Více»

5 listopad 2009

Česká ekonomika příští rok vzroste.

V roce 2010 by měl podle odhadů Evropské komise činit růst českého hrubého domácího produktu o 0, 8 %. Více»

29 říjen 2009

Česko podle názoru MMF zaznamená v roce 2010 mírný růst národního hospodářství.

Tuzemská ekonomika příští rok podle MMF vzroste o 1, 3 %. Více»

18 září 2009

Od měsíce října zaplatí občané ve Středočeském kraji méně peněz za plyn.

Průměrně o 2, 5 % sniží od 1. října ceny zemního plynu společnost RWE. Více»

17 září 2009

Společnost E.ON fixuje ceny elektřiny.

Klienti společnosti E.ON mohou od začátku září uzavřít novou smlouvu, která jim umožní zafixovat ceny elektřiny na jeden rok. Více»

13 září 2009

Pražanům se zlevní plyn.

Topení, vaření a ohřev vody má být od měsíce října levnější až o 4 500 Kč. Více»

3 září 2009

Skupina RWE zlevní plyn pro domácnosti.

RWE by měla od 1. 10. 2009 plánovitě zlevnit ceny zemního plynu pro domácnosti v průměru o 2, 5 %. Více»

2 září 2009

Slábnutí ekonomiky se zřejmě zastavilo.

České hospodářství oproti prvnímu čtvrtletí mírně posílilo. Avšak konec krize to podle finančních analytiků neznamená. Více»

31 srpen 2009

Elektřina má zlevnit, odhady se zatím pohybují kolem 5 až 10 procenty.

Domácnosti mají příští rok platit za elektřinu méně peněz. Více»

24 srpen 2009

Průmysl v ČR už možná nalezl své dno.

Červnové údaje ČSÚ již naznačují oživení průmyslové výroby. Více»

20 srpen 2009

Investice v České republice klesají, nicméně se naopak zvýšil počet projektů.

Většinu investičních projektů přitom tento rok připravily tuzemské podniky, které do 123 investičních akcí vložily skoro 5, 5 mld. Kč. Více»

9 srpen 2009

Kde se zvyšuje nezaměstnanost, tam razantně klesají ceny bytů.

Tak např. na Ostravsku spadly jejich ceny o více než desetinu. Více»

7 srpen 2009

Podle odhadu MF by mělo národní hospodářství klesnout o 4, 3 %.

MF přitom předvídá oproti dubnovému očekávání až dvojnásobný propad ekonomiky ČR. Více»

25 červenec 2009

Elektřina má příští rok zlevnit.

Pokles cen elektřiny pro koncové zákazníky nebude příští rok zřejmě tak velký, jak se čekalo. Více»

11 červenec 2009

Podle ČNB propad národního hospodářství bankovní ústavy neohrozí.

Ty by měly ustát i možnou depresi v naší ekonomice. Toto zjištění ukázaly výsledky tzv. zátěžových testů. Více»

5 červenec 2009

Průmyslová výroba v České republice padá dál.

Mírné nadšení národohospodářů, které se týká průmyslu v ČR je u konce. Více»

29 červen 2009

Česká republika se zadlužuje tempem 5 705 Kč za sekundu.

Veřejný dluh Česka se zvyšuje v tomto roce každou sekundu o 5 705 Kč. Více»

18 červen 2009

Podle odhadů analytiků klesla ekonomika České republiky až o 4%.

Ekonomika ČR klesla v prvním čtvrtletí podle odhadů analytiků meziročně o 1, 4 až 4%. Více»

12 duben 2009

Růst spotřebitelských cen v měsíci březnu zrychlil na 2, 3 %.

Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu zrychlil na 2, 3 % z únorových 2 %. Více»

27 březen 2009

Podle Ministerstva financí by měla spadnout ekonomika až o 2 procenta.

MF v případě vývoje HDP pracuje teď se scénáři v rozmezí růstu o nula % až poklesu o 2 %. Více»

19 březen 2009

Recese v USA by mohla skončit ještě tento rok.

Americká recese by pravděpodobně mohla skončit ještě letos, a to pokud se vládě USA podaří úspěšně stabilizovat a podpořit bankovní systém. Více»

19 únor 2009

Česká měna prudce oslabuje, euro je nejdražší za 3 roky.

Ještě minulý rok touto dobou byla česká koruna ekonomy považována za nejvýrazněji posilující měnovou jednotku na světě. Více»

18 únor 2009

Internetové servery hlásí nárůst zájmů o ekonomiku.

Zájem občanů o ekonomické zpravodajství na internetu výrazně stoupl, a to až o desítky procent ve srovnání s podzimními měsíci. Více»

10 únor 2009

Inflace se dle odhadů ČNB téměř zastaví.

V průběhu letošního roku bude inflace dle aktuální prognózy ČNB nejdříve dále zvolna klesat, a to až ke skoro nulovým hodnotám. Více»

9 únor 2009

S hospodářským růstem je konec.

Národohospodáři totiž přestali věřit v pozitivní vývoj ekonomiky. Více»

8 únor 2009

Rejstřík exekucí čeká krušný a těžký začátek.

Zjistit, jestli byla na něčí majetek uvalena exekuce, bude mnohem snadnější. Více»

7 únor 2009

Oslabující koruna pomáhá české ekonomice.

Oslabující česká koruna dle názorů finančních analytiků v současné době pomáhá hospodářství. Více»

26 leden 2009

Český statistický úřad: Obyvatelé Česka nejvíce platili za bydlení.

Domácnosti v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku platily nejvíce za bydlení a energie s ním související, což jim ukrojilo z rozpočtu 20, 1 %. Více»

20 leden 2009

Developerské společnosti hledají pomoc u realitních kanceláří.

Dříve totiž firmy snadno prodávaly byty ve vlastních centrech, nyní naopak zkoušejí, co je v silách "realitek". Více»

19 leden 2009

Elektřina může podstatně zlevnit.

Občané i podnikatelské subjekty by příští rok mohli platit za elektřinu asi tolik, kolik loni. Oproti stávajícímu stavu by to v samotném důsledku znamenalo snížení cen asi o 9 %. Více»

17 leden 2009

Světová finanční krize může oddálit přijetí společné evropské měny v ČR.

Díky současné krizi je dle názorů světových ekonomů nejisté, zda bude moci Česká republika plnit tzv. maastrichtské požadavky (pozn. kritéria) pro přijetí společné evropské měny. Více»

16 leden 2009

Evropská centrální banka snížila úrok na minimum.

ECB snížila základní úrokovou sazbu dle očekávání o polovinu procentního bodu na 2% a vyrovnala tím dosavadní minimum z konce roku 2005. Více»

10 leden 2009

Krize už v České republice začíná brzdit inflaci.

Spotřebitelské ceny vzrostly v prosinci nejméně od září roku 2007, a to zejména zásluhou potravinářských výrobků a levnějšího benzínu. Více»

2 leden 2009

Domácnosti v zadlužování zřejmě přibrzdí.

Žití na dluh je v České republice stále populárnější. Více»

1 leden 2009

Spotřeba elektřiny klesá.

Nejvýraznější propad spotřeby elektřiny v České republice za posledních 10 let zaznamenala elektrárenská skupina ČEZ. Více»

27 prosinec 2008

Dnes si přiblížíme názory exministra průmyslu a obchodu Vl. Dlouhého na krizi.

Teze ekonoma Vl. Dlouhého v článku R. Kalenské (Dlouhý, V., Kalenská, R., Tohle opravdu nebude konec kapitalismu, Lidové noviny, citováno dne 27. 12. 2008, s. 11.), které uveřejnily Lidové noviny. Více»

26 prosinec 2008

S cenou elektřiny není spokojeno 95 procent lidí.

S cenou elektrické energie není v ČR spokojeno 95 % spoluobčanů, což je až o tři % více než v roce 2007. Více»

20 prosinec 2008

Vyhlídky českého hospodářství pro rok 2009

V dnešní aktualitě přinášíme výhledy české ekonomiky pro rok 2009, a to u růstu HDP, míry inflace a míry nezaměstnanosti. Více»

19 prosinec 2008

Zajímavý názor v Hospodářských novinách ohledně pomoci krachujícím podnikům

Včerejší Hospodářské noviny přinesly zajímavý názor autora L. Smrčky, který se týká možnosti subvencování problémových podniků ze strany státu (viz Smrčka, L. Krize zbavuje soudné soudnosti, Hospodářské noviny, citováno dne 18. 12. 2008, s. 10). Více»

18 prosinec 2008

Česká národní banka snížila úrokovou sazbu na 2, 25 %.

Jak dnes informovaly všechny relevantní noviny (pozn. Hospodářské noviny, Lidové noviny, Právo a MF DNES), bankovní rada ČNB ve středu snížila úrokové sazby, od kterých se odvijí úročení komerčních úvěrů, o půl procentního bodu. Více»

15 prosinec 2008

Ekonomika ČR zpomalila.

Oslabení výkonu české ekonomiky potvrdily zpřesněné údaje ČSÚ o růstu HDP. Více»

30 listopad 2008

Ceny plynu pro domácnosti se od ledna zvyšovat nebudou.

Společnost RWE Transgans nebude od ledna 2009 zvyšovat cenu plynu pro domácnost. Více»

25 listopad 2008

Cena elektřiny půjde rapidně nahoru.

Elektřina by od příštího roku měla výrazně podražit. Více»

29 říjen 2008

Netradiční pohledy na světovou finanční krizi.

Ekonomové řekli ke světové finanční krizi již hodně a mnohé bylo také již napsáno. V tomto ohledu bychom dokonce mohli parafrázovat slova významného odborníka T. Sedláčka (srov. Sedláček, T. Kdo interpretuje realitu? Respekt, 2008, č.39, s. 16.). Více»

9 říjen 2008

Inflace by se už do konce roku neměla zvyšovat, tvrdí analytici

Spotřebitelské ceny v září letošního roku meziročně mírně vzrostly na 6, 6 % ze srpnových 6, 5 %. Více»

Všechny články a aktuality »»

   

Poslední Aktuality a články

V programu Obchůdek 2021 plus se zatím schválili žádosti pěti krajů.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) podle svého šéfa Karla Havlíčka (za ANO) dosud v programu Obchůdek 2021+ schválilo žádosti pěti krajů na podporu venkovských koloniálů. Havlíček to včera napsal na twitteru. Více»

Provozovatelé plynárenských soustav hodlají vytvořit vodíkový koridor.

Provozovatelé plynárenských soustav České republiky, Slovenska, Ukrajiny a Německa chtějí společně vybudovat vodíkový koridor z Ukrajiny napříč střední Evropou. Více»

Firmám se vyplatí vlastní výroba elektřiny.

Míní účastnící odborné konference. Více»

Elektrárna Ledvice obdržela výjimku z limitů pro škodliviny.

Uhelné elektrárně Ledvice na Teplicku ministerstvo životního prostředí potvrdilo výjimku z limitů pro škodliviny, informovalo dnes ČTK Hnutí Duha a Greenpeace ČR. Více»

V Průmyslovém paláci na Výstavišti začíná čtyřdenní knižní veletrh Svět knihy.

Podrobněji představí literaturu Francie, která je čestným hostem akce. Zaměří se také na tvůrce z Polska a představí i běloruské spisovatele, mnohdy žijící v exilu. Více»

Všechny články a aktuality »»

 

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019