Provozuje:
realitní kanceláo JURIS REAL

Aktuality a Články

23 září 2021

Elektrárna Ledvice obdržela výjimku z limitů pro škodliviny.

Uhelné elektrárně Ledvice na Teplicku ministerstvo životního prostředí potvrdilo výjimku z limitů pro škodliviny, informovalo dnes ČTK Hnutí Duha a Greenpeace ČR. Více»

22 září 2021

Mladí lidé se obávají klimatických změn.

Cítí kvůli nim bezmoc či strach. Více»

22 září 2021
22 září 2021

ČR má prostor ke snižování kapacit pro výrobu elektřiny z uhlí.

Kapacity pro výrobu elektřiny z uhlí v České republice výrazně převyšují potřeby této země, což vytváří prostor k jejich snižování. Více»

21 září 2021

Rozhodnutí unijního soudu o pokutě kvůli Turówu je dle polského premiéra špatné.

Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki dnes důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie uložit Polsku pokutu kvůli sporu s ČR ohledně dolu Turów. Více»

21 září 2021

Sněmovní komise kritizuje úřady po havárii na Bečvě.

Podle ministra Brabce se jedná o politiku. Více»

21 září 2021

Soud Evropské unie vyměřil Polsku pokuty kvůli Turówu.

Soudní dvůr Evropské unie včera vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že v rozporu s květnovým předběžným rozhodnutím soudu nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów poblíž české hranice. Více»

20 září 2021

Dub z Moravskoslezského kraje je ve finále soutěže Strom roku.

Dub zvaný Dubisko valašisko tvrdé, který stojí na kopci Strážnice nad obcí Kozlovice na Frýdecko-Místecku, vydržel pustošivou vichřici i částečné vypálení. Více»

20 září 2021

Poslanecká sněmovna uveřejní závěry komise k vyšetřování otravy Bečvy.

Poslanecká sněmovna dnes na svém webu zveřejní zjištění mimořádné komise poslanců k vyšetřování ekologické havárie na Bečvě. Otrava přesně před rokem poničila biotop na 40 kilometrech řeky. Více»

17 září 2021

Komise k řece Bečvě schválila závěrečnou zprávu a požádala o mimořádnou schůzi.

Sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečvy schválila dnes ráno téměř jednomyslně závěrečnou zprávu a požádala předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) o svolání mimořádné schůze. Žurnalistům to řekla předsedkyně komise Marie Pěnčíková (KSČM). Více»

17 září 2021

Sněmovní komise k otravě Bečvy bude pokračovat ve schvalování závěrečné zprávy.

Sněmovní komise k vyšetřování loňské ekologické havárie na řece Bečvě bude dnes pokračovat ve schvalování závěrečné zprávy. Ve čtvrtek členové komise posoudili zhruba polovinu z třicetistránkové zprávy. Pak práci přerušili kvůli jiným povinnostem. Více»

16 září 2021

Komise k vyšetřování otravy řeky Bečvy dnes uzavře práci na závěrečné zprávě.

Sněmovní komise, kterou koncem dubna ustavili poslanci k posouzení vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy, dnes bude schvalovat závěrečnou zprávu. Více»

16 září 2021

Vrtulník včera odvezl z oblasti Studniční hory v Krkonoších tuny vyřezané kleče.

Správa Krkonošského národního parku uvolňuje ve vytipovaných místech hor prostor ohroženým rostlinným druhům, které rozrůstání klečí omezuje. Více»

15 září 2021

Kvalita podzemních vod se loni zlepšila.

Limity překračuje 82,4 procenta vzorků. Více»

14 září 2021

ČR se bude muset podle EIA přestat spoléhat na uhlí dříve, než čekala.

Česká republika se musí více snažit, aby do roku 2030 splnila energetické a klimatické cíle Evropské unie (EU). Více»

7 září 2021
7 září 2021

Řeka Temže je stále čistější.

Žijí v ní tisíce tuleňů. Více»

6 září 2021

Dle Morawieckého se spor o Turów odehrává ve stínu voleb v České republice.

Spor mezi Českem a Polskem kvůli rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów za hranicemi Libereckého kraje se podle polského premiéra Mateusze Morawieckého odehrává ve stínu blížících se parlamentních voleb v České republice. Více»

3 září 2021

PS vyslechne zprávu o chybách při vyšetřování přesně rok od otravy Bečvy.

Sněmovní vyšetřovací komise, která má posoudit vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy, se naposled sejde 16. září, na plénu Sněmovny mají její závěry zaznít 20. září. Více»

1 září 2021

Skoro třetině druhů stromů hrozí vyhynutí.

Stovky druhů jsou na pokraji zániku. Více»

29 srpen 2021

Na Zemi živitelce je i žací stroj, který díky senzorům pozná srnče.

Firmy představují na českobudějovické výstavě Země živitelka řadu strojů s technologickými novinkami. Patří k nim žací stroj, který díky čidlům rozpozná srnčata v poli, nebo stroje, jež pomocí digitalizace jezdí s přesností na 2,5 centimetru. Více»

28 srpen 2021

Rozhodnutí o těžbě a zpracování lithia učiní ČEZ v roce 2023.

Rozhodnutí o komerčním využití lithia chce ČEZ učinit v roce 2023. Finální studie proveditelnosti by měla být hotová v květnu příštího roku. Novinářům to sdělil ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš v cementárně v Čížkovicích na Litoměřicku. Více»

27 srpen 2021

Sokolovská chemička snižuje uhlíkovou stopu.

Sokolovská chemička Synthomer a.s. začala jako první firma v České republice odebírat z produkce Linge Gas takzvaný zelený dusík. Více»

20 srpen 2021

Spolu hodlá omezit tepelné ostrovy ve městech či vyhlásit dva národní parky.

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) chce ve svých ekologických prioritách omezit tepelné ostrovy ve městech, zvýšit podíl fotovoltaiky na střechách či vyhlásit dva nové národní parky na Křivoklátsku a na soutoku Moravy a Dyje. Více»

20 srpen 2021

IKEA bude mj. nabízet zelený proud.

Největší světový prodejce nábytku a bytových doplňků IKEA rozšiřuje portfolio. Více»

18 srpen 2021

Senát zatím přerušil diskusi o lepší ochraně spotřebitelů na trhu s energiemi.

Senát dnes prozatím přerušil debatu o lepší ochraně spotřebitelů na trhu s energiemi. Důvodem se stal pozměňovací návrh předsedy horní komory Miloše Vystrčila (ODS), který představil na plénu. Více»

16 srpen 2021

Odlesňování v Amazonii pokračuje čím dál tím rychleji.

Tempo odlesňování v brazilské části Amazonie pravděpodobně pokračuje už třetí rok za sebou zvýšeným tempem, při němž za rok zmizí přes 10 000 m2 pralesa. Více»

14 srpen 2021

Uhlí v tuzemsku končí.

Už za čtyři roky může chybět elektřina. Více»

13 srpen 2021

Pro rekultivaci Turówa bude podstatné přeshraniční posouzení vlivu.

Ohledně budoucí rekultivace dolu Turów je pro Česko zásadní, že jí má podle unijního práva předcházet proces přeshraničního posuzování vlivu. Více»

12 srpen 2021

ČIŽP omezila provoz skládky Celio u Litvínova.

Česká inspekce životního prostředí rozhodla o omezení provozu skládky Celio u Litvínova na Mostecku. Důvodem je hrozba bezprostředního závažného dopadu na životní prostředí kvůli nesprávnému skladování látky styren v sudech. Více»

12 srpen 2021

Italskou vesnici pod nejvyšší horou Evropy ohrožuje tající ledovec.

Nestabilní odtávající ledovec na italské staně Mont Blanku je pod drobnohledem vědců, podle nichž může nárůst teplot představovat nebezpečí pro níže položené údolí. Informovala o tom agentura AFP. Více»

11 srpen 2021

Organizace se odvolaly proti výjimce pro elektrárnu Chvaletice.

Ekologické organizace se odvolaly proti výjimce, kterou dostala elektrárna Chvaletice, šest let by díky ní nemusela splňovat nové emisní limity. Greenpeace a Hnutí Duha tomu chtějí zabránit, uvedly v tiskové zprávě. Více»

11 srpen 2021

Sev. ze skupiny ČEZ přestanou těžit uhlí nejpozději do roku 2038.

Severočeské doly ze skupiny ČEZ přestanou těžit hnědé uhlí nejpozději do roku 2038 místo dříve plánovaného roku 2050. V rozhovoru s ČTK tuto skutečnost oznámil finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Více»

11 srpen 2021

Havárii v Bečvě prý nemusely podle hostů sněmovní komise způsobit kyanidy.

Loňskou ekologickou havárii v řece Bečvě nemusely způsobit kyanidy, míní někteří z hostů, kteří ve Zlíně hovořili se členy sněmovní vyšetřovací komise. Podle zástupců komise je třeba též zmapovat jednotlivé výpusti vedoucí do řek. Více»

10 srpen 2021

Rozvoj zelené energetiky v tuzemsku sníží škody na lidském zdraví a krajině.

Rozvoj zelené energetiky v České republice sníží škody na lidském zdraví a krajině, a to až o 6,4 miliardy korun do roku 2030. Více»

9 srpen 2021

V květnu slibovaná dohoda s ČR ohledně dolu Turów stále není.

Polský premiér Mateusz Morawiecki už v květnu ohlašoval, že dohoda kolem hnědouhelného dolu Turów je blízko. Ale konec vyjednávání s Českou republikou zatím není na dohled, napsal včera na svém webu opoziční list Gazeta Wyborcza. Více»

8 srpen 2021

Hnědouhelná elektrárna Mělník III bude odstavena v 2. pololovině srpna.

Celou mělnickou elektrárnu ČEZ postupně změní na nízkoemisní. Více»

7 srpen 2021

Více než třetina elektřiny vyrobené v ČR pochází i v létě stále z uhlí

Více než třetina elektřiny vyrobené v České republice pochází i v létě stále z uhlí. V letošním červenci se hnědé a černé uhlí podílelo na tuzemské produkci elektřiny z 36,7 procenta, což je téměř o deset procentních bodů více než před rokem. Více»

7 srpen 2021

Inspekce životního prostředí loni uložila sankce za 87 mil. Kč.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni uložila 2 041 pravomocných pokut za 87,6 milionu korun. Meziročně je to o takřka 25 milionů korun méně. Více»

31 červenec 2021

ČIŽP zahájila řízení k obnově Bečvy.

Česká inspekce životního prostředí spustila řízení o nápravných opatřeních na řece Bečvě, kterou loni postihla ekologická havárie. Více»

31 červenec 2021

Vznikne na severu Čech nové CHKO?

Ústecký kraj hodlá nejdříve zjistit rizika a přínosy vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory s dotčenými městy a obcemi. Krušné hory dosud nejsou plošně chráněny před zásahy do krajiny. Více»

24 červenec 2021

UNESCO nakonec nezapsalo Velký bariérový útes mezi ohrožené památky.

Výbor pro světové dědictví UNESCO nakonec nezařadil Velký bariérový útes mezi ohrožené přírodní památky, informovala agentura AFP. Více»

23 červenec 2021

KU v Olomouci udělil elektrárně Chvaletice exempci z emisních limitů.

Krajský úřad Olomouckého kraje udělil elektrárně Chvaletice výjimku z emisních limitů. Rozhodoval tak již podruhé, první výjimku ministerstvo životního prostředí zrušilo. Více»

20 červenec 2021

Moravskoslezský kraj očekává z EU víc než 18 mld. Kč na rozvoj po těžbě uhlí.

Moravskoslezský kraj by měl v souvislosti s koncem těžby uhlí z Evropské unie čerpat více než 18 miliard korun. Připraveno má 13 strategických projektů. Více»

20 červenec 2021
19 červenec 2021

Politické strany slibují přísnější tresty za poškození přírody.

V ekologii slibují strany před volbami do Sněmovny zpřísnění pravidel pro nakládání s toxickými látkami i trestů za škody na životním prostředí. Více»

15 červenec 2021

Spotřeba chemie na polích v České republice klesla.

Spotřeba přípravků na ochranu rostlin v meziroční komparaci klesla o 4, 3 procenta na 11, 05 milionu kg, uvedlo ministerstvo zemědělství. Více»

15 červenec 2021

Ve Sbírce zákonů byla publikována vyhláška o ochraně zemědělské půdy před erozí.

Od 1. července 2021 tak nabyla účinnosti dlouho toužebně očekávaná vyhláška, která se týká ochrany zemědělského půdního fondu před erozí. Více»

15 červenec 2021

EU by měla v roce 2030 vyrábět 40 pct energie z čistých zdrojů.

Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie v Evropské unii by se měl do roku 2030 zvýšit na 40 procent. Evropská komise včera jako součást dosud největšího souboru opatření na ochranu klimatu navrhla zvýšit dosavadní cíl, který činil 32 procent. Více»

15 červenec 2021

Polsko prý požádalo soud EU o zrušení nařízení k zákazu těžby v Turówě.

Polsko poslalo k Soudnímu dvoru Evropské unie žádost o zrušení předběžného opatření, které spočívá v okamžitém zastavení těžby v hnědouhelném dole Turów, píše list Gazeta Prawna. Více»

11 červenec 2021

Na Klatovsku se včera protestovalo proti možnému úložišti radioaktivního odpadu.

V Maňovicích na Klatovsku lidé z okolí, ale i nedalekého sousedního Bavorska opětovně podpořili odmítavý postoj obcí k možnosti vzniku hlubinného jaderného úložiště v lokalitě Březový potok. Více»

8 červenec 2021

Sněmovní vyšetřovací komisi k Bečvě povede poslankyně Pěnčíková.

Předsedkyní sněmovní vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii v řece Bečvě se stala Marie Pěnčíková (KSČM). V tajné volbě dostala přednost před jedním z iniciátorů vzniku komise a předsedou KDU-ČSL Marianem Jurečkou a Jaroslavem Holíkem (SPD). Více»

2 červenec 2021

Občané postižení těžbou chtějí být u jednání o Turówě.

Obyvatelé českých obcí postižených pokračující těžbou v polském hnědouhelném dolu Turów žádají Evropskou komisi o aktivní účast na vyjednávání české strany s Polskem. Více»

2 červenec 2021

Středočeští zastupitelé podpořili vyhlášení NP Křivoklátsko.

Pro bylo 39 členů zastupitelstva, tři proti a sedm se zdrželo. Může tak začít příprava podkladů pro vznik parku, konečné slovo bude mít Sněmovna. Více»

29 červen 2021

Kvůli loňské otravě řeky Bečvy zahájila policie trestní stíhání.

Vyšetřovatel obvinil jednoho člověka a jednu firmu, z vyjádření ředitele společnosti Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm Oldřicha Havelky pro ČT vyplývá, že obviněnou je právě tato společnost. Více»

26 červen 2021

Jednání o Turówu mají pokračovat příští týden.

Jednání mezi Českou republikou a Polskem o mezivládní smlouvě ohledně hnědouhelného dolu Turów u českých hranic budou pokračovat příští týden. Více»

25 červen 2021

Kulhánek bude dnes jednat s polským ministrem zahraničí, mj. o Turówu.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) bude dnes v Praze jednat se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem. Tématem bude mj. hnědouhelný důl Turów poblíž českých hranic. Více»

23 červen 2021

Spolky žádají náhradu škody po otrávené Bečvě podle zákona o ekologické újmě.

Organizace Arnika, Český rybářský svaz a spolek Vsetínské fórum podaly k ČIŽP žádost, aby v souvislosti s řešením nápravy škod po loňské ekologické havárie na Bečvě postupovala podle zákona o předcházení ekologické újmě. Více»

19 červen 2021

Odborníci zatím nedospěly k dohodě o Turówu.

Další jednání se má konat příští týden. Více»

18 červen 2021

Je nutné připravit parametry užitkové vody.

Ušetřit by se dalo až 40 procent pitné vody. Více»

17 červen 2021

Cílem ohledně Turówa je dohoda, nikoliv soud.

Česká republika hodlá minimalizovat či zcela omezit negativní dopady těžby v polském hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic na české území. Více»

17 červen 2021

Vláda prý neměla podle organizací dost času na přípravu dobré dohody o Turówu.

Vláda podle advokátní kanceláře Frank Bold a Sousedského spolku Uhelná neměla dost informací a času připravit takovou dohodu s Polskem ohledně hnědouhelného dolu Turów, která by skutečně ochránila české zájmy. Více»

17 červen 2021

Startuje jednání o mezivládní dohodě mezi ČR a Polskem ohledně Turówa.

Dnes začne jednání o mezivládní dohodě mezi Českou republikou a Polskem o těžbě v hnědouhelném dole Turów a podmínkách, za kterých případně bude ČR ochotna stáhnout žalobu na Polsko podanou k Soudnímu dvoru EU. Více»

16 červen 2021

Balaton se nalézá podle agentury AP v čím dál tím větším ohrožení.

Rybáři v pramičkách se plaví rákosím a klidnými vodami Balatonu, největšího jezera ve střední Evropě a jednoho z přírodních pokladů Maďarska. Více»

15 červen 2021

ČR se obrátila na soud EU, aby sankcionoval Polsko za pokračování těžby.

Česká republika požádala Soudní dvůr Evropské unie, aby Polsku udělil pokutu ve výši pěti milionů eur (asi 127,3 milionu korun) za každý den, kdy bude pokračovat těžba v hnědouhelném dole Turów nedaleko hranic s Českem. Více»

14 červen 2021

ČR odeslala Polsku návrh mezivládní dohody o dolu Turów.

Česká republika dnes do Polska odeslala návrh mezivládní dohody o hnědouhelném dolu Turów. Na twitteru to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Více»

14 červen 2021

Při řešení havárie v Bečvě se prý ukázala nedostatečnost vodního zákona.

Při řešení ekologické havárie v Bečvě, která řeku postihla loni v září, se podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka ukázala nedostatečnost vodního zákona, a to především v ohlašování a zneškodňování havárií. Více»

11 červen 2021

Aktivisté opustili nad ránem rypadlo v dolech Nástup Tušimice na Chomutovsku.

Zadržela je policie. ČTK to řekla mluvčí policie Šárka Poláčková. Více»

10 červen 2021
10 červen 2021

EK se zapojí do české žaloby na Polsko kvůli dolu Turów.

Evropská komise se zapojí do žaloby na Polsko, kterou Česká republika podala k Soudnímu dvoru EU kvůli rozšiřování těžby v polském uhelném dole Turów. Více»

10 červen 2021

Celosvětová globální výroba plastů loni klesla.

A to teprve potřetí od druhé světové války. Více»

9 červen 2021

Poláci chtějí dohodu s Českou republikou ohledně Turówa.

Zájem o dohodu s ČR ohledně dolu Turów má i polská strana, shodli se polští představitelé. Česká vláda v pondělí schválila, aby ministři životního prostředí a zahraničí sjednali s Polskem mezivládní dohodu. Více»

8 červen 2021
6 červen 2021

SŽ vyřezala v nástupišti prostor pro stromy, jež zalila do asfaltu.

Správa železnic vyřezala v nástupišti v Lochovicích na Berounsku prostor pro stromy, jež předtím při opravě nádraží zalila do asfaltu. ČTK to zjistila na místě. Více»

5 červen 2021

Kriminalisté se seznámili se závěry znaleckých posudků ke kauze otrávené Bečvy.

Současně vyhodnotili související důkazní materiál a dokončují procesní úkony, jejichž provedení je nezbytné pro případné zahájení trestního stíhání, sdělila ČTK krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Více»

4 červen 2021
1 červen 2021

Česká republika může kvůli dolu Turów žádat pokutu pro Polsko.

Pokud chce ČR vyvinout další tlak na Polsko, aby přerušilo těžbu v hnědouhelném dole Turów, má možnost požádat Soudní dvůr Evropské unie, aby stanovil pokutu. Více»

30 květen 2021

Do recyklace půjdou z Národního plánu obnovy 3,5 mld. Kč.

Do recyklační infrastruktury plánuje stát z Národního plánu obnovy investovat do dvou let 3,5 miliardy korun. V současné době se roční podpora oboru ze strany státu pohybuje v řádu stovek milionů korun. Více»

27 květen 2021

Obyvatelé Uhelné žádají, aby se důl Turów nepřibližoval k hranici ČR.

Občanům Uhelné na Liberecku nestačí kompenzace z Polska. Žádají, aby se hnědouhelný důl Turów nerozšiřoval k české hranici. Více»

25 květen 2021

Česká republika nestáhne žalobu na Polsko kvůli dolu Turów.

Česká republika nestáhne žalobu na Polsko, kterou podala k Soudnímu dvoru EU kvůli rozšíření hnědouhelného dolu Turów. Žurnalistům v Bruselu to dnes řekl premiér Andrej Babiš. Více»

25 květen 2021

Návrh skončit s uhlím v roce 2038 vzala vláda pouze na vědomí.

Vláda včera vzala na vědomí doporučení Uhelné komise ukončit v České republice využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. Více»

25 květen 2021

Polsko nepřeruší práce v dole Turów.

Polsko nezastaví těžbu v uhelném dole Turów, jak na žádost České republiky nařídil Soudní dvůr Evropské unie. Více»

24 květen 2021

Poláci svolávají kvůli Turówu na zítřek blokádu přechodu v Hrádku nad Nisou.

Další blokádu česko-polského hraničního přechodu Hrádek nad Nisou - Kopačov svolává na úterý 25. května polská organizace Ruce pryč od Turówa (Ręce precz od Turowa), zjistila ČTK. Více»

22 květen 2021

Dobrovolníci a zaměstnanci KRNAPU sebrali v Krkonoších asi tři tuny odpadu.

Zhruba tři sta pracovníků Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) a dobrovolníků při úklidové akci "Čisté Krkonoše" v pátek a v sobotu sebrali podél turistických cest asi tři tuny odpadu. Více»

22 květen 2021
22 květen 2021

ČEZ se zaměří na fotovoltaické zdroje a bude též pokračovat v útlumu uhlí.

Energetická skupina ČEZ se v následujících letech zaměří na budování obnovitelných zdrojů energie a bude pokračovat v útlumu uhlí. Součástí portfolia zdrojů zůstanou jaderné elektrárny, v plánu je i nadále stavba nového jaderného bloku v Dukovanech. Více»

22 květen 2021

IEA žádá kvůli ochraně klimatu změnu energetické politiky.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) přichází s radikálními požadavky na změnu energetické politiky, aby svět do poloviny století dosáhl nulových emisí. Více»

21 květen 2021

SD EU vyhověl české žalobě.

Polsko musí ihned zastavit těžbu uhlí v dole Turów. Více»

5 květen 2021

Společnost Energoaqua odmítá, že by způsobila otravu řeky Bečvy.

Ředitel rožnovské firmy Energoaqua Oldřich Havelka včera zásadně odmítl, že by společnost způsobila loňskou otravu řeky Bečvy. Havelka to řekl ČTK. Více»

3 květen 2021

Znalec dokončil posudek v případu otrávené Bečvy.

Soudní znalec Jiří Klicpera dokončil práce na znaleckém posudku, který se týká otravy řeky Bečvy z loňského září. Policie nyní čeká na doručení materiálů. Více»

30 duben 2021

ČR s prodloužením těžby na Turówě nesouhlasí.

Česká republika s prodloužením těžby v dole Turów nesouhlasí, těžba v něm ohrožuje české občany, vodu a životní prostředí. ČTK to za ministerstvo životního prostředí napsala mluvčí resortu Petra Roubíčková. Více»

29 duben 2021

O exempci z emisních limitů pro elektrárnu Počerady rozhodne ministerstvo.

O výjimce z nových evropských limitů pro emise rtuti pro elektrárnu Počerady na Lounsku rozhodne ministerstvo životního prostředí. Ekologové podle vyjádření pro ČTK žádají zrušení výjimky. Více»

22 duben 2021

EU se dohodla na normě stanovující přísnější omezení emisí k roku 2030.

Zástupci členských států Evropské unie a Evropského parlamentu se shodli na parametrech tzv. klimatického zákona. Více»

22 duben 2021

Na Lipně se kvůli omezení turistického ruchu častěji objevuje zvěř.

V okolí lipenské přehrady v poslední době veřejnost častěji může vidět jindy plaché a chráněné druhy zvířat. Kvůli omezení pohybu souvisejícímu s koronavirem tak občané mohli spatřit vlky, rysy nebo losy. Více»

21 duben 2021

PS schválila zřízení vyšetřovací komise k loňské ekol. havárii v řece Bečvě.

Komise má mít devět členů. Každý z poslaneckých klubů bude moci navrhnout jednoho člena. Více»

21 duben 2021

Ekologové podali klimatickou žalobu na českou vládu.

Spolek Klimatická žaloba ČR podal správní žalobu na českou vládu. Cílem žaloby je přimět vládu a ministerstva k řešení klimatické krize, uvedli zástupci spolku v tiskové zprávě. Aktivisté se inspirovali v zahraničí. Více»

18 duben 2021

USA a Čína se zavázaly k boji proti změnám klimatu.

Čína a USA jsou připraveny spolupracovat na uskutečňování cílů Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu a pařížské dohody, uvedly země ve společném prohlášení po návštěvě zmocněnce prezidenta Bidena pro otázky klimatických změn Johna Kerryho v Šanghaji. Více»

14 duben 2021

Křetínského EPH postaví v SRN 50 větrných elektráren.

Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren s celkovým výkonem 300 megawattů (MW). Dodavatelem technologie bude společnost GE Renewable Energy. Více»

14 duben 2021

Legislativní novela vodního zákona zavádí novou skutkovou podstatu.

Ministerstvo životního prostředí (dále jen "MŽP") poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu zákona č. 254/2001 Sb., vodního zákona, která rozlišuje běžnou a mimořádnou havárii a zvyšuje pokuty za znečišťování vod. Více»

13 duben 2021

Vláda v Japonsku se rozhodla vypustit vodu z Fukušimy do moře.

Vláda v úterý rozhodla, že začne do dvou let vypouštět do moře více než milion tun kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima, kterou před deseti lety zničilo silné zemětřesení a následná vlna cunami. Oznámil to premiér Jošihide Suga. Více»

12 duben 2021

Poláci požádali SD EU o zamítnutí žádosti ČR o zastavení těžby v Turówě.

Varšava požádala Soudní dvůr Evropské unie, aby zamítl žádost České republiky o pozastavení těžby v hnědouhelném dole Turów. S odvoláním na polské ministerstvo ovzduší a životního prostředí o tom informovala agentura PAP. Více»

12 duben 2021

KÚ Ústeckého kraje vydal výjimku z emisních limitů elektrárně Počerady.

Krajský úřad Ústeckého kraje udělil elektrárně Počerady výjimku z nových evropských emisních limitů. Částečná a časově omezená exempce se vztahuje pouze na emise rtuti a vyprší po čtyřech letech. Více»

11 duben 2021

ČEZ začal nabízet čistě jadernou elektřinu.

Jiní dodavatelé již často nabízí ale energii zelenou. Více»

9 duben 2021

Těžba bitcoinu ohrožuje klimatické cíle v Číně.

Těžba bitcoinů v Číně je tak komplikovaná na emise oxidu uhličitého, že to může ohrozit plán země na snížení emisí. Toto zjištění vyplývá z nejnovější studie akademiků čínských, amerických a britských univerzit, na kterou upozornil server BBC. Více»

4 duben 2021

Fin. náklady spojené s útlumem OKD mají do konce roku 2024 činit devět mld. Kč.

Náklady státního podniku Diamo spojené s útlumem těžby černého uhlí společností OKD mají do konce roku 2024 činit devět miliard korun. Peníze vydá stát ze státního rozpočtu. Více»

2 duben 2021
2 duben 2021

EPH uzavře v Německu dvě uhelné elektrárny.

Vyhrál totiž aukci na kompenzace. Více»

29 březen 2021

Do akce Ukliďme Česko se o víkendu zapojilo až 50.000 lidí.

Akce Ukliďme Česko, která se konala o víkendu 27. a 28. března, se zúčastnilo odhadem 40.000 až 50.000 dobrovolníků. Více»

19 březen 2021

Nedávná sucha v Evropě jsou nejhorší od dob Římské říše.

Konstatuje to obsáhlá studie, na které se podíleli i čeští vědci. Více»

18 březen 2021

Greenpeace protestuje na dole Turów.

Aktivistky a aktivisté polské pobočky mezinárodní organizace na ochranu přírody Greenpeace vyvěsili na obřím rypadle v uhelném dole Turów poblíž českých hranic transparenty proti rozšíření těžby. Oznámila to sama organizace. Více»

13 březen 2021

Sněmovní vyšetřovací komise k otravě v Bečvě možná ustavena nebude

Sněmovní vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na Bečvě, kterou iniciovala opozice, možná vytvořena nebude. Sněmovna včera odmítla dokončit projednávání vzniku komise, kterým se začala zabývat ve středu. Více»

13 březen 2021

MŽP opětovně zrušilo Chvaleticím výjimku z emisních limitů.

MŽP znovu zrušilo elektrárně Chvaletice výjimku z limitů pro rtuť a emise oxidů dusíku. ČTK to včera sdělila ekologická organizace Greenpeace. Více»

10 březen 2021

Pardubický kraj je podjatý v případu Opatovic.

Rozhodlo Ministerstvo životního prostředí. Více»

7 březen 2021

V sousedním Německu se loni poprvé vyrobilo více energie z větru než z uhlí.

Podíl obnovitelných zdrojů energie na výrobě proudu se dostal na rekordních 47 procent ze 42,3 procenta v roce 2019. S odkazem na údaje německého statistického úřadu o tom na svém webu informuje týdeník Die Zeit. Více»

27 únor 2021

Česká republika podala žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v dole Turów.

ČR podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów. V tiskové zprávě to včera oznámilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Více»

24 únor 2021

Byty v Plané nad Lužnicí a Táboře nebude vytápět uhlí.

Firma C-Energy z Plané nad Lužnicí chce skončit s vytápěním bytů v Plané nad Lužnicí a v Táboře uhlím. Plánuje, že tím do roku 2025 sníží emise oxidu uhličitého o 92 procent. Více»

23 únor 2021
19 únor 2021

Konec uhlí v ČR již v roce 2033 navrhuje rovněž ministerstvo financí.

Konec využívání uhlí pro účely výroby elektřiny a tepla už v roce 2033 navrhuje také ministerstvo financí (MF) vedené Alenou Schillerovou (za ANO). Více»

19 únor 2021

Liberecký kraj hodlá kvůli ztrátě vody v pohraničí žalovat Poláky.

Liberecký kraj bude jednat s ministerstvem životního prostředí (MŽP) o žalobě na Polsko s návrhem na vydání předběžného opatření za porušení evropské legislativy kvůli povolení další těžby v hnědouhelném dolu Turów u česko-polské hranice. Více»

18 únor 2021

V České republice se loni vytěžilo dosud nejméně uhlí.

Čísla jsou přitom nejnižší od roku 1965, odkdy jsou údaje k dispozici. Více»

18 únor 2021

Společnost OKD příští týden na Karvinsku ukončí provoz ve dvou dolech.

V úterý 23. února vyvezou horníci symbolický poslední vozík z Dolu Darkov a v sobotu 27. února z Dolu ČSA. ČTK to včera řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. Více»

17 únor 2021

Primátor Hřib vyzval Zemana, aby se nekácely stromy v Jelením příkopu.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby při rekonstrukci Mockerových domů v Jelením příkopu nebyly pokáceny stromy pro betonovou plošinu na umístění jeřábu. Více»

13 únor 2021

Ministr zahraničních věcí jednal v Polsku o Turówu, sdělil podmínky.

Česká republika požaduje po Polsku kvůli rozšíření hnědouhelného dolu Turów vybudovat ochranný val proti prachu či kompenzace za úbytek vody v oblasti kolem Uhelné u Hrádku nad Nisou. Více»

13 únor 2021

Vědecká komise žádá konec uhlí do roku 2033.

Česká republika by podle komise pro životní prostředí Akademie věd ČR měla odstoupit od uhlí do roku 2033. Pro nejrychlejší ze scénářů, o kterých v prosinci rozhodovala Uhelná komise, vědci uvedli několik doporučení. Více»

12 únor 2021

Automobilka Škoda a ČEZ postaví největší střešní solární elektrárnu u nás.

Na budovách v areálu mladoboleslavského závodu automobilky Škoda Auto vznikne největší střešní fotovoltaická elektrárna v České republice. Více»

10 únor 2021

Odborům vadí, že vláda pozastavila schválení výstupů Uhelné komise.

Odborům vadí, že vláda minulý týden odložila schválení výstupů Uhelné komise. Více»

8 únor 2021

Nákupy na internetu za epidemie zvýšily poptávku po papírových obalech.

Nákupy na internetu v době epidemie koronaviru zvýšily poptávku po papírových přepravních obalech. ČTK to řekl Miloš Lešikar z Asociace českého papírenského průmyslu (ACPP). Více»

3 únor 2021

Čína loni uvedla nově do provozu uhelné elektrárny s celkovou kapacitou 38,4 GW.

To je více než trojnásobek kapacity uvedené nově do provozu ve zbytku světa. Toto zjištění vyplývá z průzkumu výzkumných společností Global Energy Monitor (GEM) a Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA). Více»

2 únor 2021

Závěry komise k odklonu od uhlí budou jednotlivá ministerstva připomínkovat.

Materiál s doporučením Uhelné komise ukončit využívání uhlí pro výrobu tepla a elektřiny v roce 2038 byl stažen ze včerejšího jednání vlády. Více»

31 leden 2021

Termín odklonu od uhlí rozděluje českou vládu.

Doporučením Uhelné komise přestat využívat uhlí pro výrobu tepla a elektřiny v roce 2038 se bude na pondělním zasedání zabývat vláda. Více»

31 leden 2021

Hamáček požaduje, aby ministři ČSSD podpořili dřívější odklon od uhlí.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chce, aby ministři za sociální demokracii odmítli "málo ambiciózní" závěry Uhelné komise a podpořili odklon od uhlí už v roce 2033. Více»

29 leden 2021

Odklon od uhlí v roce 2033 je možné technicky zvládnout.

Scénář odklonu od uhlí v roce 2033 lze technicky zvládnout, bylo by to ale dražší. I při variantě doporučené Uhelnou komisí, která počítá s koncem uhlí v roce 2038, možná ČR přestane využívat uhlí pro výrobu tepla a elektřiny mnohem dříve. Více»

26 leden 2021

Loňské srážky byly jako na houpačce.

Počasí v loňském roce lze popsat jako střídání extrémů. Zatímco leden, březen, duben, červenec, listopad a prosinec patřily z hlediska srážek k sušším měsícům, únor, červen, srpen, září a říjen byly nadprůměrné. Normální byl jen květen. Více»

20 leden 2021

Nápor turistů v Beskydech přináší problémy přírodě a obcím.

Nápor turistů, který v posledních týdnech zažívají Beskydy, přináší problémy přírodě i obcím. Lidé často ruší chráněnou zvěř, pohybují se mimo značené stezky a zanechávají po sobě odpadky. Více»

19 leden 2021

Česká ministerstva předloží návrh postupu kvůli Turówu do konce února.

Ministerstva životního prostředí a zahraničí předloží vládě do konce února návrh dalšího postupu ohledně polského hnědouhelného dolu Turów poblíž českých hranic. Na dotaz ČTK to sdělilo ministerstvo životního prostředí. Více»

14 leden 2021

Obce z lokalit pro jaderné úložiště se hodlají stavbě dál bránit.

Obce a spolky z možných lokalit pro hlubinné úložiště jaderného odpadu se dál chtějí proti stavbě bránit. Využít plánují všechny dostupné legální možnosti, od informačních aktivit, až po případné právní kroky. Více»

7 leden 2021

Firma Daniela Křetínského spustí pozastavenou elektrárnu na biomasu ve Francii.

Ekologičtí aktivisté elektrárnu kritizovali, ale úřady nakonec rozhodly o spuštění. Jde přitom o největší elektrárnu svého druhu v zemi. Více»

28 prosinec 2020

Uhlí může skončit před rokem 2038, ale nebude to z roku na rok.

Výroba elektřiny a tepla z uhlí může v České republice kvůli situaci na trhu skončit ještě před rokem 2038, který doporučila Uhelná komise. Představa, že uhlí lze opustit z roku na rok, je ale divoká a vzdálená realitě. Více»

23 prosinec 2020

Jaderné úložiště má být u Temelína, na Vysočině, či u Klatov.

Hlubinné úložiště jaderného odpadu má v České republice vzniknout v jedné ze čtyř následujících lokalit - Janoch u Temelína, Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku, či Březový potok na Klatovsku. Více»

20 prosinec 2020

Evropská komise dala částečně za pravdu ČR ve sporu o polský důl Turów.

EK dala částečně za pravdu České republice ve sporu s Polskem o prodloužení a rozšíření těžby v hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Více»

17 prosinec 2020

Sousední Německo počítá v roce 2030 s 65 procenty obnovitelné energie.

Německo chce do roku 2030 pokrývat nejméně 65 procent své spotřeby elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Více»

17 prosinec 2020

Německo schválilo dohodu o odškodnění za odchod od hnědého uhlí.

Německá vláda dnes schválila dohodu, která má odškodnit výrobce elektřiny z hnědého uhlí za zrychlené ukončení provozu jejich elektráren. Více»

11 prosinec 2020

Česká republika považuje reakci Polska k Turówu za nedostatečnou.

Polská reakce na české požadavky ohledně případného pokračování těžby v dole Turów, které by mohly vést k mimosoudnímu řešení problémů, je podle ministerstev životního prostředí a zahraničí a Libereckého kraje nedostatečná a nelze ji akceptovat. Více»

8 prosinec 2020

Jadernou energetiku v České republice podporuje 61 procent lidí.

Provoz stávajících a stavbu nových jaderných bloků aktuálně v ČR podporuje 61 procent populace, podpora stále patří mezi nejvyšší v Evropě. Více»

3 prosinec 2020

ČR možná už tento pátek dopoledne bude znát termín konce využívání uhlí.

Tzv. uhelná komise by na svém on-line zasedání měla odsouhlasit scénář, který následně do konce roku schválí vláda. To, že v pátek doporučení padne, očekává jeden z předsedů komise, ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Více»

27 listopad 2020

Komunálního odpadu v České republice loni mírně přibylo na 5,9 mil. t.

Lidé v ČR loni vyprodukovali 5,9 milionu tun komunálního odpadu, což je o 1,6 procenta víc než v roce 2018. Celková produkce odpadu mírně klesla na 37,4 milionu tun, předloni to bylo 37,8 milionu tun. Více»

20 listopad 2020

Česká republika může ukončit výrobu elektřiny z uhlí už v roce 2030.

ČR může ukončit výrobu elektřiny z uhlí už v roce 2030. Vyplývá to z komparace studií, kterou připravil projekt Fakta o klimatu. Na dnešní on-line tiskové konferenci to uvedl zakladatel projektu Ondráš Přibyla. Více»

19 listopad 2020

Konec využívání uhlí v ČR je nevyhnutelný a musí být co nejrychlejší.

Pokud chce ČR dostát cílům, ke kterým se zavázala ratifikováním Pařížské klimatické dohody, je nutné ukončit výrobu elektřiny z uhlí nejpozději v roce 2031. Více»

16 listopad 2020

Senát posunul účinnost nového odpadového zákona z ledna 2021 o rok.

Spolu s dalšími pozměňovacími návrhy změnu termínu posoudí Sněmovna. Podle členů horní komory nejsou totiž dostatečně připraveny prováděcí předpisy, což by mohlo způsobit chaos v nakládání s odpady po Novém roce. Více»

15 listopad 2020

Poslanecká sněmovna dala šanci ústavnímu zakotvení ochrany vody.

Sněmovna dala šanci ústavnímu zakotvení ochrany vody a případně i půdy a práva na pitnou vodu. V úvodním kole podpořila hned tři poslanecké návrhy. Odolaly snaze ODS na zamítnutí a nyní je posoudí výbory i ústavní komise dolní komory. Více»

13 listopad 2020

Horní komora schválila zákaz klecových chovů nosnic od roku 2027.

Senát schválil beze změn zákaz klecových chovů nosnic od roku 2027. Souhlasil tak i se zvýšením pokut za týrání zvířat nebo zákazem drezúry v cirkusech a podobných zařízeních. Více»

12 listopad 2020

Investice do odklonu od uhlí v České republice se do budoucna vrátí.

Významné investice do odklonu od využívání uhlí v ČR se v dlouhodobém horizontu vyplatí a vrátí, poněvadž pomohou podnikům a domácnostem snížit jejich provozní náklady. Více»

12 listopad 2020

Kácet v Boubínském pralese bude možné jen za přísných podmínek.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) potvrdilo přísnější podmínky kůrovcové těžby pro Lesy ČR v Boubínském pralese na Šumavě. Státní podnik tak může kácet pouze na určených místech a musí postupovat šetrným způsobem. Více»

11 listopad 2020

S oživením údolí Plakánek v Českém ráji začala společnost Kinský dal Borgo.

Revitalizace údolí by měla trvat do poloviny roku 2023 a její hlavní částí je odbahnění rybníků Obora, Bílý a Černý. Více»

10 listopad 2020

Manipulační řád Orlíku musí podle KS znovu projít správním řízením.

Manipulační řád Orlíku musí podle krajského soudu v Praze znovu podstoupit správní řízení. Krajský soud totiž zrušil rozhodnutí ministerstva zemědělství. Resort tak bude řád ve správním řízení znovu projednávat. Více»

20 říjen 2020

Datum útlumu uhlí doporučí komise vládě až v listopadu.

Datum útlumu využívání uhlí v České republice doporučí tzv. uhelná komise vládě na svém příštím zasedání v polovině listopadu. Kabinet by pak měl do konce roku rozhodnout. Více»

20 říjen 2020
20 říjen 2020

Důsledky těžby v dole Turów můžou být horší, než se čekalo.

Důsledky plánovaného rozšíření polského dolu Turów na obce na německé i české straně hranice by mohly být horší, než se dosud čekalo. Toto zjištění vyplývá z nového vědeckého posudku, který jeho autor představil v Žitavě (Zittau). Více»

20 říjen 2020

Uhelná komise dnes datum konce využívání uhlí v ČR nestanoví.

Ráno se uskuteční další jednání tzv. uhelné komise, která má řešit útlum těžby uhlí, ale také celkový budoucí energetický mix ČR. Kvůli současnému koronavirovému stavu se bude diskutovat on-line. Více»

9 říjen 2020

Nejvíce rtuti do ovzduší loni vyprodukovala elektrárna Chvaletice.

Hnědouhelná elektrárna Chvaletice na Pardubicku, kterou provozuje společnost Sev.en Energy, loni vypustila 537 kilogramů rtuti. Nárůst je výrazný, v roce 2018 to bylo 154 kilogramů. Vede tak žebříček největších znečišťovatelů rtutí v ČR. Více»

8 říjen 2020

Experti odsoudili přípravy kanálu Dunaj Odra Labe.

Desítky českých vědců, včetně děkanů všech přírodovědeckých fakult v České republice, kritizují pondělní rozhodnutí vlády o zahájení příprav první části kanálu Dunaj-Odra-Labe (DOL) mezi Ostravou a polskými hranicemi. Více»

7 říjen 2020

Pro potírání ilegálního dovozu odpadů do ČR je nutná lepší právní regulace.

K potírání nelegálního dovozu odpadu do České republiky je zapotřebí lepší spolupráce mezi policií a orgány ministerstva životního prostředí, specializace policistů a státních zástupců na problematiku enviromentální kriminality a lepší právní úprava. Více»

5 říjen 2020

Česká republika stále neplní požadavek energetických úspor.

ČR stále neplní evropský požadavek na energetické úspory stanovený pro období let 2014 až 2020. Toto zjištění vyplývá ze zprávy o pokroku dosaženém při plnění vnitrostátních cílů energetické účinnosti, kterou v pondělí projedná vláda. Více»

1 říjen 2020

Česká republika podala kvůli dolu Turów podnět k Evropské komisi.

Ministerstva životního prostředí a zahraničí včera odeslala podnět k Evropské komisi (EK) kvůli rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów. Více»

26 září 2020

Vláda se v Polsku dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí.

Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí v zemi. Oznámili to dnes zástupci vlády a odborů. Poslední uhelné doly v Polsku mají být podle dohody uzavřeny v roce 2049. Více»

25 září 2020

Poslanecká sněmovna obdržela ministerský návrh na ústavní ochranu vody.

Zakotvení práva lidí na pitnou vodu za sociálně a ekonomicky přijatelných podmínek nebo prohlášení ochrany vodních zdrojů za veřejný zájem obsahuje návrh ústavního zákona, který dostala Sněmovna. Více»

24 září 2020

Konec skládkování odpadu se zřejmě posune o šest let na rok 2030.

Současně se budou zvyšovat poplatky za ukládání odpadu. Předpokládá to vládní návrh zákona, který s některými úpravami schválila Sněmovna. Předloha nyní zamíří k posouzení senátorům. Více»

21 září 2020

Poslanecká sněmovna schválila možnost vzniku komisí pro stavy sucha.

O opatřeních v době sucha by mohly v budoucnu rozhodovat komise obdobně, jako je tomu při povodních. Mohly by např. zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Více»

8 září 2020

Zachování zbytků lesa je dle odborníků zásadní pro jejich další přirozený vývoj.

Zachovat zbytky původního lesa v blízkosti polí je výhodné Pomáhá přirozeným nepřátelům polních škůdců a vede k vyšším lokálním výnosům. Přispívá tak současně k biodiverzitě i zemědělství. Více»

7 září 2020

Transformaci teplárenství pomohou peníze z evropských fondů.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chystá systematickou podporu této přeměny. Na tiskové konferenci to uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Více»

31 srpen 2020

Proti rozšíření dolu Turów protestovaly stovky občanů.

Stovky lidí z Česka, Německa a Polska se sešly u památníku Trojmezí u Hrádku nad Nisou na Liberecku na mezinárodním protestu Thirst for Justice. Více»

30 srpen 2020

Češi, Němci i Poláci budou společně protestovat proti dolu Turów.

Češi, Sasové i Poláci se dnes v poledne sejdou u památníku Trojmezí u Hrádku nad Nisou na Liberecku, aby společně protestovali proti plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów v těsném sousedství hranice. Více»

25 srpen 2020

Sekvoje v Kalifornii přežily rozsáhlý požár.

Většina sekvojí starých až 2 000 let zřejmě přestála masivní lesní požár, který minulý týden zachvátil i kalifornský nejstarší přírodní park Big Basin. Více»

25 srpen 2020

Odborníci na lužní lesy kritizují náměstka ministra zemědělství.

Zástupci odborných společností, které usilují o lepší ochranu Moravské Amazonie, tedy lužních lesů na soutoku Dyje a Moravy, žádají odvolání náměstka ministra zemědělství Patrika Mlynáře. Více»

30 červenec 2020

Sokolovská uhelná a. s. ukončí v srpnu provoz tlakové plynárny ve Vřesové.

Firma nenašla společné řešení s vládou, které by umožnilo plynárnu dál provozovat. Více»

29 červenec 2020

Česká republika osloví EK kvůli rozšíření polského dolu Turów.

ČR osloví Evropskou komisi kvůli rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów. Polsko podle ministerstva životního prostředí nekomunikuje a neposkytuje České republice požadované informace. Více»

26 červenec 2020

Češi již dle výzkumu nechtějí závislost na uhlí.

Většina Čechů, 86 procent, by ráda zbavila závislosti země na uhlí, a to především kvůli zastavení ničení krajiny a znečišťovaní ovzduší. Více»

22 červenec 2020

Podle klimatologa zatím nelze konstatovat, že sucho už skončilo.

Říci, že epizoda sucha, která Českou republiku trápila od roku 2015, skončila, podle meteorologa a klimatologa Pavla Zahradníčka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR zatím nelze. Více»

19 červenec 2020

Z evropských fondů šlo na snížení znečištění vod 67 mld.

Z evropského Operačního programu Životní prostředí bylo od roku 2007 podpořeno 1 203 projektů za 66,7 miliardy korun na snížení znečištění povrchových a podzemních vod z komunálních zdrojů. Více»

15 červenec 2020

Další obce podaly žalobu v případu těžby u Moravského Písku.

Další obce spolu s Vodovody a kanalizacemi Hodonín podaly ke Krajskému soudu v Brně žalobu kvůli plánu na těžbu štěrkopísku u Moravského Písku. Více»

14 červenec 2020

Díky kotlíkovým dotacím se vyměnilo 63 533 kotlů po celé České republice.

Nejvíce peněz z kotlíkových dotací, tedy 2,4 miliardy, resort poslal na zlepšení ovzduší do Moravskoslezského kraje (nejméně pak do Prahy). Občané si tam zatím pořídili zhruba 14 000 nových topných zařízení. Více»

11 červenec 2020

Sucho mizí i z hlubších úrovní.

Problém se vyskytuje na severozápadě Čech. Více»

5 červenec 2020

Na Příbramsku nechtějí těžbu z hald.

Na Příbramsku vznikla další petice proti těžbě kameniva z hald v bývalém uranovém revíru. Více»

27 červen 2020

Půdním suchem je ohroženo už pouze okolí Ústí nad Labem, Prahy a Brna.

Půdním suchem je po intenzivních srážkách z minulého týdne ohrožena jen malá část České republiky, konkrétně se jedná o bezprostřední okolí Ústí nad Labem, Prahy a Brna. Více»

27 červen 2020

Polsko podle ministra Brabce v jednáních o Turówu nedodrželo evropské právo.

Polsko podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) nedodrželo v případě přeshraničního jednání o rozšíření dolu Turów některé evropské směrnice a Česká republika nedostala o záměru všechny požadované informace. Více»

26 červen 2020

Ústavní soud odmítl stížnost ženy, která žádala odškodnění kvůli ovzduší.

Ústavní soud v Brně odmítl stížnost ženy z Ostravy, která žádala odškodnění v souvislosti s ovzduším v regionu. Stát podle ní chyboval, když nevydal plán a program ke zlepšování ovzduší na Ostravsku. Více»

25 červen 2020

Vody se v krajině nachází dost.

Sucho se skoro nevyskytuje. Více»

25 červen 2020

Žofínské fórum se má zabývat problémem sucha.

Experti dnes budou na Žofínském fóru v Praze hovořit o budoucnosti českého zemědělství, především o problematice sucha. Více»

24 červen 2020

Evropská investiční banka půjčila ČR 8 miliard Kč na vodní stavby.

Ministerstvo zemědělství získalo od Evropské investiční banky (EIB) úvěr osm miliard korun na zkvalitnění hospodaření s vodou. V tiskové zprávě o tom informoval Dušan Ondrejička z tiskového odboru EIB. Více»

22 červen 2020

Vláda se podle opozice nedostatečně věnuje boji se suchem a erozí.

V úvodu mimořádného jednání Sněmovny svolaného z iniciativy Starostů a za podpory ostatních stran, to řekli předseda opozičního klubu STAN Jan Farský a předseda Pirátů Ivan Bartoš. Více»

22 červen 2020

Brabec odmítl kritiku opozičních poslanců, že vláda málo bojuje proti suchu.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) odmítl kritiku opozice, že vláda dostatečně nebojuje proti suchu. Argumentoval skutečností, že kabinet připravil koncepci a desítky tisíc projektů. Více»

22 červen 2020

Poslanecká sněmovna žádá po vládě harmonogram kroků pro boj se suchem.

Sněmovna žádá vládu ČR, aby jí do konce září předložila harmonogram příprav a plnění koncepce ochrany před následky sucha pro území ČR. Více»

20 červen 2020

Referendum v Brništi dalo zelenou obnovení těžby čediče na kopci Tlustec.

Hlasovat přišla skoro polovina voličů. Výsledky jsou tak platné a v případě první otázky pro zastupitelstvo i závazné. Více»

20 červen 2020

Místní referendum v Brništi rozhoduje o obnovení těžby kamene na Tlustci.

Lidé v Brništi na Českolipsku v místním referendu rozhodovali o podpoře obnovení těžby čediče na kopci Tlustec. Kámen se tam s krátkou výjimkou netěží již přes 20 let. Více»

18 červen 2020

Středočeský kraj plánuje zastavět mokřad u Lysé nad Labem.

V Lysé nad Labem hrozí zánik známého a co se ochrany přírody týká i velmi cenného mokřadu. Po vysušení by měl na místě vzniknout výcvikový areál pro středočeské záchranáře. Více»

18 červen 2020

Poslanecká sněmovna bude posuzovat zákony týkající se sucha a ochrany vody.

Právní předpisy týkající se sucha a ochrany vody bude dnes posuzovat Sněmovna. Sejde se kvůli tomu na mimořádné schůzi, kterou iniciovalo hnutí Starostů a nezávislých. Více»

16 červen 2020

Větrné zdroje mohou do roku 2040 pokrýt až třetinu spotřeby v České republice.

Větrné elektrárny mohou v roce 2040 reálně pokrýt 31 procent dnešní spotřeby elektřiny v ČR, a to po zohlednění všech omezení a praktických těžkostí spojených s jejich realizací. Více»

16 červen 2020

Zemědělské sucho v České republice mizí i z hlubší vrstvy půdy.

Zemědělské sucho z ČR po vydatných deštích posledních dnů rychle mizí a v některých oblastech i z hlubší vrstvy půdy, která byla po srážkově chudém jaru vyschlá prakticky všude, vyplývá z údajů, které vědci uveřejnili na portálu InterSucho. Více»

8 červen 2020

Jednotlivá opatření na zadržení vody v krajině je třeba kombinovat.

Jde o úpravy v zemědělském využívání krajiny, úpravy koryt potoků, využívání šedých vod, ochranu podzemních vod, převody vod mezi povodími nebo výstavbu zásobních nádrží pro retenci povrchové vody po vydatnějších deštích nebo při jarním tání. Více»

5 červen 2020

Justice odmítla žalobu kraje na NP Šumava a MŽP kvůli zónám.

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí (MŽP) kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. Více»

5 červen 2020

Lidstvo loni podle studie zničilo 11,9 milionu hektarů tropického lesa.

V loňském roce se na světě vykácelo nebo vypálilo 11,9 milionu hektarů tropického lesa. Toto zjištění vyplývá ze studie, kterou uveřejnila organizace Global Forest Watch (GFW). Více»

3 červen 2020

Justice potvrdila tříletou podmínku kvůli skládce v Chrášťanech.

Vedoucí hostivického stavebního úřadu Vojtěch Budil dostal za ilegální prodlužování skládky v Chrášťanech u Prahy tříletý podmíněný trest s pětiletým odkladem. Více»

31 květen 2020

MŽP zatím odsouhlasilo 10 z 31 oblastí pro stavbu přehrad.

Ministerstvo životního prostředí zatím odsouhlasilo deset nových chráněných lokalit pro možnou budoucí výstavbu vodních nádrží. Informovalo o tom v tiskové zprávě. Více»

28 květen 2020

Do odpojených meandrů Dyje se vrátila voda.

Voda začala znovu protékat několika starými a dříve odstavenými meandry Dyje. Po čtyřiceti letech od umělého narovnání toku je s hlavním korytem řeky propojilo Povodí Moravy. V krajině tak zůstane více vody, která poskytne nová útočiště zvířatům. Více»

28 květen 2020

Nejhorší sucho první poloviny roku má ČR patrně podle webu InterSucho za sebou.

V komentáři k aktuální mapě sucha to sdělili tvůrci portálu InterSucho. Tři nejhorší stupně sucha ze šesti zůstaly v neděli ráno pouze na šesti procentech území České republiky díky intenzivním dešťům. Více»

27 květen 2020

Ministr ŽP podepsal vyhlášku o novém vymezení zón v KRNAP.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v závěru minulého týdne podepsal vyhlášku o vymezení zón ochrany přírody Krkonošského národního parku (KRNAP). Více»

22 květen 2020

V České republice existuje podle satelitních dat neobvykle nízká vlhkost půdy.

Sucho v ČR je viditelné z vesmíru. Vědci totiž situaci monitorují prostřednictvím satelitů Evropské vesmírné agentury. Z nich získaná data za poslední měsíc ukazují, že v ČR je zřejmě nejnižší vlhkost půdy za posledních šest let. Více»

15 květen 2020

Zemědělské sucho se bohužel rozšířilo na 98 procent území ČR.

Zemědělské sucho se od minulého týdne rozšířilo prakticky na celé území republiky. V neděli jím trpělo 98 procent území. Výrazné až extrémní sucho, tedy tři nejhorší stupně, aktuálně postihují 57 procent území. Více»

14 květen 2020

Sucho prý letos udeřilo dříve, hladiny toků výrazně klesnou.

Sucho letos v České republice podle Martina Rulíka z katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého udeřilo mnohem dříve než v předchozích letech. Více»

13 květen 2020

Ministerstvo zemědělství představilo 31 nových lokalit pro výstavbu přehrad.

Ministerstvo zemědělství chce hájit 31 území pro vodní nádrže. Nejvíce, sedm, je jich v Kraji Vysočina, některé nádrže ve Zlínském kraji by měly mít i přes 200 hektarů. Více»

11 květen 2020

MZE dnes představí místa, kde by v budoucnu mohly vyrůst přehrady.

Ministerstvo zemědělství dnes představí 31 míst, která by chtělo chránit pro budoucí vodní nádrže. Souhlasili s nimi starostové tamních obcí, uvedl už dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Více»

9 květen 2020

MZE na boj se suchem loni vynaložilo 13,7 miliardy korun.

Tuto finanční sumu sečtenou ze všech dílčích programů uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Úřad podpořil např. obnovu 387 rybníků za 1,25 miliardy korun, vznikl tak zásobní prostor na 2,5 milionu metrů krychlových vody. Více»

9 květen 2020

MZe plánuje 31 nových míst, kde by se daly budovat nádrže.

Ministerstvo zemědělství navrhuje, aby se do lokalit, které by se chránily pro budoucí vodní nádrže, zařadilo 31 nových míst. S těmi již souhlasili starostové tamních obcí, uvedl na tiskové konferenci ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Více»

9 květen 2020

Na 49 místech jsou odběry vody omezeny.

V řekách je pak vody méně než třetina. Více»

5 květen 2020

O dalších krocích kvůli dolu Turów MŽP rozhodne v červnu.

O dalších krocích kvůli prodloužení těžby v polském dolu Turów u českých hranic ministerstvo životního prostředí rozhodne do konce června na základě právní analýzy. Na dotaz ČTK to uvedl ministr Richard Brabec (ANO). Více»

4 květen 2020

Ministr Toman by měl dnes informovat o suchu v řekách.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) bude dnes na tiskové konferenci informovat o suchu na vodních tocích a v lesích, o situaci se bude bavit s vedením státních Povodí a Lesů ČR. Více»

30 duben 2020

Některé drobné toky v povodí Moravy v dubnu vyschly.

ČTK to sdělil mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Stav by se ale mohl zlepšit, počínaje dneškem se má mírně ochladit a má i zapršet. Více»

22 duben 2020

Dubnové sucho je v České republice horší než v předchozích dvou letech.

Aktuální stav sucha na území ČR je horší, než tomu bylo v polovině dubna v letech 2018 a 2019. Pokud by se nedostatek vody dále prohluboval, mělo by to negativní dopad na zemědělskou výrobu. Více»

3 duben 2020

Situace se suchem je obdobná jako loni.

Podle vědců se má i zhoršovat. Více»

28 březen 2020

Poláci tvrdí, že potřebují Turów pro postupnou přeměnu energetiky.

Polské ministerstvo klimatu povolilo státní energetické skupině PGE rozšířit provoz na hnědouhelném dolu Turów, aby zajistilo energetické dodávky pro tamní elektrárnu, která je "nepostradatelná" pro transformaci polské energetiky. Více»

28 březen 2020

Vláda v Polsku prodloužila koncesi na těžbu v dole Turów o šest let.

Polské ministerstvo klimatu o šest let prodloužilo koncesi státní elektrárenské společnosti PGE na těžbu hnědého uhlí v dole Turów nedaleko českých hranic. Více»

5 březen 2020

Češi už vnímají změny klimatu jako naléhavé.

Češi a Češky se obávají změn klimatu. Dle studie STEM souhlasí 84 procent lidí s tím, že člověkem způsobené klimatické změny ohrožují budoucnost. Více»

4 březen 2020

Podle ministra by kůrovcová kalamita mohla skončit za 3 až 5 let.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) by kůrovcová kalamita mohla skončit za tři až pět let. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) k tomu dodal, že záleží i na množství srážek. Více»

26 únor 2020

Petici proti rozšíření polského dolu Turów podepsalo skoro 13 000 občanů.

Petici za záchranu pitné vody v česko-polsko-německém pohraničí a proti plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów podepsalo 12.949 lidí nejen z Libereckého kraje. Více»

17 únor 2020

Situace v povodí Moravy je kvůli vysokému srážkovému deficitu vážná.

Nízké jsou především zásoby vody ve sněhu. Státní podnik i kvůli tomu letos poprvé svolal pracovní skupinu s názvem Sucho. Požádal také o povolení snížit odtok z vodních nádrží Vranov a Vír a varoval před možným vysycháním toků. Více»

12 únor 2020

Zásoby vody jsou malé.

Na jaře můžou podle Ministerstva zemědělství vyschnout menší toky. Více»

12 únor 2020

Až půlka smrků zmizí.

Kůrovec zničí v 2021 až 120 mil. m3. Více»

4 únor 2020

Monitoring dopadů těžby v okolí Turówa vláda ČR posvětila.

V okolí hnědouhelného dolu Turów u českých hranic se rozšíří síť vrtů, které zjišťují množství podzemních vod, o 16 nových stanic. Fungovat by měly nejpozději od dubna. Více»

2 únor 2020
31 leden 2020

Poslanecká sněmovna dnes přes kritiku podpořila nový odpadový zákon.

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila legislativní novelu, která má konec skládkování odpadu odložit z původně plánovaného roku 2024 na rok 2030 spolu s razantním zvýšením poplatku za ukládání odpadu. Více»

31 leden 2020

Sucho podle státního podniku Povodí Moravy pokračuje i v letošním roce.

Vodohospodářům dělají starosti především nízké zásoby vody ve sněhové pokrývce. V tiskové zprávě to konstatoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Více»

31 leden 2020

Poslance čeká úvodní kolo debaty o nové odpadové legislativě.

Poslanci by dnes mohli pokračovat v úvodním kole debaty o nové odpadové legislativě. Základní zákon o odpadech předpokládá konec skládkování v roce 2030 a stanovuje cíle recyklace odpadů. Více»

30 leden 2020

Liberecký kraj se odvolá proti polskému souhlasu s hnědouhelným dolem Turów.

Liberecký kraj se odvolá proti souhlasnému stanovisku polských úřadů k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u českých hranic. Více»

29 leden 2020

Ve většině veřejných budov existuje podle studie nezdravé prostředí.

Nezdravé prostředí je v České republice ve třech čtvrtinách veřejných budov, jako jsou školy, kanceláře, zdravotnická zařízení nebo pečovatelské domy. Více»

14 leden 2020

Opatření proti suchu budou moci být větší, konstatovala vláda.

Vodohospodářská opatření sloužící k ochraně před suchem se budou moci dělat ve více na sebe navazujících katastrálních územích. Rozhodla o tom vláda, která schválila novelu zákona o pozemkových úpravách připravenou ministerstvem zemědělství. Více»

13 leden 2020
12 leden 2020

Většina dotazovaných by v Krkonoších zavedla vstupné.

Typickým návštěvníkem Krkonoš je aktivní turista, který poznává hory po značených stezkách v zimě i v létě, přijel za přírodou, přespí a vrací se opakovaně. Více»

8 leden 2020

Díky suchu vznikne nový dotační program k propojení vodovodů.

Na rekonstrukci páteřních vodovodů a propojování vodovodních soustav vynaloží stát v příštích dvou letech bezmála půl miliardy korun. Více»

30 prosinec 2019

MŽP považuje za letošní úspěchy odpadové zákony či vodní zákon.

Za letošní legislativní úspěchy považuje Ministerstvo životního prostředí balíček odpadových zákonů nebo novelu vodního zákona, které se dostaly do Poslanecké sněmovny. Více»

30 prosinec 2019

Šance na obnovení těžby čediče na kopci Tlustec v Libereckém kraji se zvýšily.

Ministerstvo životního prostředí ČR (MŽP) udělilo výjimku z ochrany zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů. Potvrdilo tak rozhodnutí Krajského úřadu Libereckého kraje a zamítlo všechna odvolání odpůrců těžby i dotčených obcí. Více»

29 prosinec 2019

Situace ohledně sucha v ČR se letos zlepšila, vyhráno však není.

Podstatné je, aby v následujících měsících spadlo dost srážek, u hlubokých podzemních vod se navíc sucho začíná teprve projevovat. Více»

27 prosinec 2019

Justice odmítla žalobu Jihočeského kraje na MŽP a NP Šumava.

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na ministerstvo životního prostředí a Správu Národního parku (NP) Šumava. Více»

20 prosinec 2019

Polská PGE prý hodlá obejít nesouhlas ČR s rozšíření těžby uhlí.

Ekologická organizace Greenpeace ČR obvinila polskou firmu PGE, že chce obejít nesouhlas Česka s plánovaným rozšířením hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Více»

14 prosinec 2019

Senát schválil PENB i pro větší budovy.

Průkaz energetické náročnosti budou muset mít na dobře viditelném místě nově všechny budovy s celkovou užitnou plochou větší než 500 m2, které často navštěvuje veřejnost. Více»

13 prosinec 2019

Bez smrku ve vyš. nadmořských výškách budou povodně v ČR větší než v historii.

Na tiskové konferenci tuto informaci sdělil člen republikového výboru Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR Radomír Charvát. Více»

12 prosinec 2019

Užitím dešťové a použité vody se podle aliance ušetří až 40 pct pitné vody.

Využitím dešťové vody a tzv. šedé vody ze sprch a umyvadel by se v budovách dalo ušetřit až 40 procent pitné vody, která se používá na splachování. Více»

12 prosinec 2019

Území mimořádně zasažená kůrovcem se nacházejí už v každém kraji v zemi.

Lesníci na takových místech mohou omezit obranná opatření proti škůdci, oznámilo v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství. Více»

8 prosinec 2019
6 prosinec 2019

Sucho v současnosti vnímá jako problém skoro devět desetin Čechů.

Před třemi lety ještě sucho pokládalo za problém jen 76 procent lidí. Vyplývá to z listopadového průzkumu firmy Ipsos, kterého se zúčastnilo přes 1 000 lidí. Více»

24 listopad 2019

Experti vyzvali Brabce k větší ochraně šumavských oblastí.

Vědci z několika zemí vyzvali ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), aby přehodnotil část navržených zón šumavského národního parku. Více»

22 listopad 2019

Lesy ČR mohou kácet stromy v Boubínském pralese kvůli kůrovci.

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Více»

17 listopad 2019

Česká republika vydala nesouhlasné stanovisko k rozšíření dolu Turów.

České ministerstvo životního prostředí vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Uvedené stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Více»

16 listopad 2019
15 listopad 2019

Do rekultivace krajiny po těžbě daly firmy od revoluce miliardy korun.

Do obnovy krajiny po těžbě vložily české firmy od revoluce v roce 1989 miliardy korun, další investice plánují. Vyplývá to z vyjádření hnědouhelných společností, které oslovila ČTK. Více»

14 listopad 2019

Zástupci obcí předali Brabcovi petici proti rozšíření polského dolu Turów.

Zástupci obcí Uhelná a Václavice na Liberecku předali ministru životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO) před Strakovou akademií petice se zhruba 700 podpisy proti rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Více»

10 listopad 2019

Všechny větší budovy budou muset být vybaveny štítkem.

Nově tak budou muset mít PENB na dobře viditelném místě všechny budovy s celkovou užitnou plochou větší než pět set metrů čtverečních, které často navštěvuje veřejnost. Více»

9 listopad 2019

ČR pošle nesouhlasné stanovisko k rozšíření dolu Turów.

Česká republika pošle příští týden nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Více»

6 listopad 2019

V Cancunu by mělo vzniknout soběstačné lesní město.

V rámci projektu Smart Forest City Cancun, jehož autorem je italský architekt Stefano Boeri, by mělo dojít k vybudování domovů pro 130 tisíc obyvatel. Více»

3 listopad 2019

Senát schválil snazší vznik malých vodních děl k zachycování vody.

Malá vodní díla a terénní úpravy sloužící k zadržování vody v krajině by mohly do budoucna vznikat pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu a nebudou vyžadovat obvyklé stavební řízení. Více»

3 listopad 2019

Kraj navrhuje, aby MŽP pozdrželo schvalování nových zón NP Šumava.

Ministerstvo životního prostředí nesouhlasí s návrhem Jihočeského kraje, aby zdrželo proces schvalování rozdělení šumavského národního parku do nových zón. Kraj navrhuje, aby MŽP počkalo do rozhodnutí soudu. Více»

24 říjen 2019

Experti z PF UK doporučili chránit vodu ústavním zákonem.

Odborníci z Právnické fakulty Univerzity Karlovy ve svém finálním právním stanovisku doporučili, aby se pro zvýšenou ochranu vody a vodních zdrojů přijal samostatný ústavní zákon. Více»

10 říjen 2019

Česká i Slovenská republika se dle klimatologů potýkají se suchem.

ČR i Slovensko se v posledních letech potýkají se suchem, v tuzemsku byl ale letos zatím propad srážek nižší než loni. Informovali o tom zástupci hydrometeorologických ústavů obou zemí. Více»

29 září 2019

MŽP stupňuje opatření proti suchu.

Na vývoj předpovědního modelu HAMR, ověření efektů opatření v boji se suchem či na výzkum na posílení zásob podzemní vody poskytne do konce roku 2021 ministerstvo životního prostředí 29, 3 milionu korun. Více»

20 září 2019

Stát řeší, zda doly na severu Čech pouze zatopí, nebo je i propojí.

Na místě hnědouhelných dolů na severu Čech vzniknou jezera. Stát teď řeší, zda je propojí v ucelené vodní dílo, které bude moci energeticky využít. Více»

12 září 2019

Pakliže bude dál sucho, může to ohrozit zásobování Brna pitnou vodou.

V Brněnské vodárenské soustavě existuje reálné riziko ohrožení zásobování pitnou vodou v případě, že bude pokračovat sucho, které počalo rokem 2015 a pokračovalo dosud nejkritičtějším rokem 2018. Více»

11 září 2019

Ekologové včera předali poslancům Parlamentu výzvu za záchranu lesů.

Zástupci ekologického Hnutí Duha včera před jednáním Sněmovny předali poslancům výzvu Zachraňme lesy. Více»

10 září 2019

Budoucnost českých lesů je i ve více penězích pro lesníky.

Jestliže chce mít Česká republika v budoucnu stabilní a odolné lesy, musí být nejen druhově a výškově rozrůzněné, ale současně musí vlastníci lesů dostávat od státu mnohem více peněz než dosud. Více»

9 září 2019

Lesy ČR dostaly pokutu půl milionu.

Nedostatečně prý bojovaly s kůrovcem. Více»

5 září 2019

Aktivisté chtějí přesvědčit poslance, aby změnili návrh novely o lesích.

Zástupci Hnutí Duha se na happeningu před budovou MZE v Praze snažili apelovat na poslance, aby při projednávání novely zákona o lesích přijali pozměňovací návrhy poslanců TOP 09 a Pirátů, které podle nich mohou zachránit ohrožené lesy v ČR. Více»

3 září 2019

Sousední Německo se stejně jako ČR potýká s kůrovcem.

Sucho, které trápí tamní lesy, přispívá k jeho přemnožení, což způsobuje porostům obrovské škody. Ty by měli nově zmírnit vojáci spolkové armády (Bundeswehru). Více»

2 září 2019

Poláci se ohradili vůči tomu, že by uznali chybu u UP.

Polské velvyslanectví v Praze se ohradilo proti tvrzení českého ministerstva životního prostředí (MŽP), že Polsko uznalo chybu při posuzování územního plánu Bogatyně. Více»

23 srpen 2019

Polsko uznalo chybu při posuzování územního plánu Bogatyně.

Polsko uznalo pochybení při posuzování územního plánu města Bogatyně, informovalo v tiskové zprávě ministerstvo životního prostředí. Více»

20 srpen 2019

Sucho je patrné i na letokruzích stromů, jsou užší.

Sucho v posledních zhruba pěti letech v České republice je podle experta na dendrochronologii Josefa Kyncla zřejmé i na letokruzích stromů. Letokruhy jsou užší, stromy tak mají menší přírůstky. Více»

18 srpen 2019

Úspěchem po převratu bylo samostatné MŽP a zákon o ochraně přírody.

Vytvoření samostatného ministerstva životního prostředí (MŽP) a zákon o ochraně přírody a krajiny z roku 1992 patří k nejdůležitějším změnám v ochraně životního prostředí po roce 1989 v ČR. Více»

17 srpen 2019

Lety odhalily v lesích bohužel další ohniska kůrovce.

Několik nových ohnisek kůrovce odhalili letos v Olomouckém a Zlínském kraji pomocí monitorovacích letů nad lesy pracovníci Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL). Více»

16 srpen 2019

Podle vědců napadne kůrovec na Šumavě max. 15 pct NP.

Kůrovec může v nejbližších letech na Šumavě podle vědců napadnout stromy maximálně zhruba na 15 procentech rozlohy národního parku. Masivnější šíření tohoto škůdce experti neočekávají. Více»

15 srpen 2019

Správa NP České Švýcarsko ukazuje turistům působení kůrovce a způsob boje s ním.

Správa parku v květnu totiž rozhodla, že vnitřní část smrkového lesa nechá napospas škůdci a kácet se bude pouze na okraji chráněného území. Experti rozptylují obavy o budoucnost lesa. Více»

15 srpen 2019

Společnost OKD začala zasypávat první z jam někdejšího Dolu Paskov.

Těžební společnost OKD začala ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku zasypávat první z uzavřených jam někdejšího černouhelného Dolu Paskov. Ve Sviadnově zasype dvě jámy. Více»

13 srpen 2019

Kůrovec může v Krkonoších ohrozit až tisíce hektarů lesa.

Přemnožený kůrovec může v Krkonoších ohrozit tisíce hektarů lesa a nežádoucím způsobem urychlit rozsáhlou proměnu horských lesů. Nejhorší situace je ve východních oblastech hor, kde lze místy hovořit o kůrovcové kalamitě. Více»

9 srpen 2019

Sucho ohrožuje některé krkonošské ekosystémy.

Dlouhodobé sucho v Krkonoších ohrožuje některé vzácné ekosystémy nejen na hřebenech hor v oblasti tzv. arkto-alpinské tundry, ale také v níže položených lesích. Sucho se projevu nejvíce na rašeliništích, která mají funkci zásobárny vody. Více»

8 srpen 2019

Červenec byl podle vědců nejteplejším měsícem v historii měření na Zemi.

Letošní červenec byl podle evropských vědců nejteplejším měsícem v historii měření na Zemi, oznámil to šéf evropského programu Copernicus Jean-Noël Thépaut. Více»

2 srpen 2019

Uhelná komise bude mít 19 členů.

Její vznik schválila vláda. Více»

2 srpen 2019

Další těžba v Bílině získala kladný posudek vlivu na životní prostředí.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vydalo kladný posudek vlivu na životní prostředí (EIA) k prodloužení těžby uhlí v povrchovém dole Bílina do roku 2035. Společnost Severočeské doly ale musí splnit 31 podmínek. Více»

31 červenec 2019

Skauti z různých koutů ČR pomáhají v Krkonoších v boji s kůrovcem.

Sedmičlenná skupina dnes loupala kůru z napadených stromů ve strmém svahu pod Kozími hřbety u Špindlerova Mlýna. Více»

28 červenec 2019

Zachrání Paříž před oteplováním vysazování stromů?

Ohrožována teplotami, které by mohly do 30 let dosáhnout tolika stupňů, jako mají v Canbeře, hledá Paříž odpověď ve vysazování zeleně a slibuje "městské lesy". Více»

27 červenec 2019

Sucho v ČR je v současnosti podobné jako před rokem.

Sucho v tuzemsku nezmírnily ani víkendové srážky a situace je tak zhruba stejná jako před rokem, projevuje se na vegetaci, průtocích řek i podzemní vodě. Více»

26 červenec 2019

Publikace vyhlášky o vymezení zón ochrany přírody NP České Švýcarsko

Dne 11. července 2019 byla ve Sbírce zákonů publikována pod č. 170/2019 Sb. vyhláška o vymezení zón ochrany přírody Národního parku České Švýcarsko. Více»

21 červenec 2019

Stavba nádrží na Rakovnicku má začít nejpozději v roce 2022.

Stavba vodních nádrží pro zmírnění následků sucha u Senomat a Šanova na Rakovnicku má začít nejpozději v roce 2022. Domluven je výkup většiny pozemků, s několika vlastníky se ještě jedná. Více»

20 červenec 2019

MŽP poskytlo obcím na nové zdroje vody 470 milionů Kč.

Ministerstvo životního prostředí dosud schválilo 418 projektů pro obce, které řeší problémy s pitnou vodou, za zhruba 470 milionů korun. Více»

18 červenec 2019

Starostové navrhli zakotvit ústavní právo občanů na pitnou vodu.

Jejich novela Listiny základních práv a svobod (LZPS) by rovněž stanovila, že vodní zdroje by byly ve veřejném užívání a spravoval by je stát. Více»

10 červenec 2019

Klima by mohlo zachránit sázení stromů.

Konstatuje švýcarská studie. Více»

8 červenec 2019

Legislativní novelu, která zavádí komise pro sucho, posoudí vláda.

Stát plánuje zřízení komisí, které budou rozhodovat o opatřeních v době sucha, podobně, jako je tomu u povodní. Komise budou moci zakázat v době sucha povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Více»

7 červenec 2019

Návrh KSČM na ústavní ochranu vody vláda v pondělí zřejmě odmítne.

K návrhu poslanců KSČM na ústavní ochranu vody a nerostného bohatství se vláda ANO a ČSSD postaví možná záporně. Více»

10 červen 2019

Vědci žádají větší ochranu šumavského Zhůří a slatí u Horské Kvildy.

Nové rozdělení šumavského národního parku do zón, které schválila jeho rada, má podle zástupců vědců některé nedostatky. Jde např. o režim ochrany v oblastech Zhůří nebo slatí u Horské Kvildy na Klatovsku. Více»

10 červen 2019

Rada Národního parku Šumava schválila návrh nových zón.

Na dalších 15 let vzniknou ze současných tří zón čtyři. Pro podobu nových zón, která by měla začít platit od 1. ledna 2020, hlasovalo 29 z 41 přítomných členů rady NP Šumava. Více»

5 červen 2019

Rada Krkonošského národního parku schválila návrh nových zón.

Ministerstvo životního prostředí nyní návrh pošle ke standardnímu meziresortnímu připomínkování, pak ho vydá jako vyhlášku. Nové rozdělení KRNAP by mohlo začít platit od počátku roku 2020. Více»

2 červen 2019

Národní park Šumava odmítá, že návrh nových zón ohrozí cenné mokřady.

Hnutí Duha žádá vedení Národního parku (NP) Šumava a ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), aby v návrhu nových zón NP Šumava zařadili přírodně cenné rašelinné smrčiny nedaleko Horské Kvildy do přírodní zóny, a ochránili je tak. Více»

31 květen 2019

Vláda ČR schválila návrh zákazu množíren a zpřísnění chovu šelem.

Definici množíren a jejich zákaz, zpřísnění chovů šelem nebo možnost státního příspěvku obcím na péči o zvířata prostřednictvím návrhu novely zákona na ochranu zvířat proti týrání schválila vláda. Návrh právní normy nyní čeká projednání ve Sněmovně. Více»

14 květen 2019

Zájem o tzv. kotlíkové dotace je v Moravskoslezském kraji obrovský.

Za 54 vteřin lidé vyčerpali připravené dotační peníze. Do kraje směřuje půl miliardy korun. Velká část peněz, zhruba 120 milionů korun, je ale určeno žadatelům, kteří neuspěli v předešlé výzvě. Více»

9 květen 2019

Stát poskytne v příštím desetiletí desítky miliard na boj se suchem.

Stát plánuje v následujících deseti letech dát na propojování vodárenských soustav 24 miliard korun, sdělil na tiskové konferenci po jednání Národní koalice pro boj se suchem premiér Andrej Babiš (ANO). Více»

8 květen 2019

Stromy na Moravě ničí jmelí.

Vědci již proto vyvinuli postup na likvidaci. Více»

5 květen 2019

Park České Švýcarsko prý nechá smrčiny uvnitř lesa napospas kůrovci.

Národní park České Švýcarsko mění strategii boje s kůrovcem. Dosavadní masivní kácení a vznik holých ploch totiž nebylo účinné. Více»

1 květen 2019

Děčín nabízí víc finančních prostředků na výměnu kotle.

Dalších 10 tisíc korun mohou od města Děčín získat obyvatele, kteří si hodlají vyměnit svůj kotel. Více»

28 duben 2019
28 duben 2019

Srážky v následujících dnech rozhodnou o tom, jaké letos bude sucho.

Jestliže zaprší, ty nejhorší prognózy by se nemusely naplnit, sdělil ČTK ředitel Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Mark Rieder. Více»

27 duben 2019

Současné suché počasí pomáhá kůrovcům v množení.

Letos tak jejich rojení začalo o týden dříve než loni, kdy v českých lesích způsobili zatím největší ztráty. Petr Zahradník z Lesní ochranné služby Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti očekává, že by letos mohla být znovu rojení čtyři. Více»

26 duben 2019
24 duben 2019

Návrh nového odpadového zákona kritizují obce, firmy i ekologové.

Připravovaný zákon o odpadech a související legislativa jsou komplikované, omezují tržní prostředí a nevedou Českou republiku k modernímu zpracování odpadů. Více»

14 duben 2019

Těžba dřeva prý ničí rezervaci u Doks na Českolipsku.

Hnutí Duha uvedlo, že masivní těžba smrků na pozemcích Vojenských lesů a statků (VLS) poničila Národní přírodní rezervaci (NPR) Břehyně-Pecopala u Doks na Českolipsku. VLS to odmítá. Více»

12 duben 2019

Voda v půdě nebyla ani přes srážkově nadprůměrné prosinec a leden doplněna.

V horských řekách je díky sněhu vody dostatek, ve zbytku území je jí okolo poloviny dlouhodobého průměru. ČTK to sdělil ředitel pro hydrologii z Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka. Více»

6 duben 2019

Kůrovcové kalamity budou v budoucnu stále intenzivnější.

Je potřeba klást větší důraz na přirozenou rychlou obnovu po kalamitách než na boj s kůrovcem. V tiskové zprávě to uvedla Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity (ČZU). Více»

2 duben 2019

Počet stromů v NP Šumava se za posledních 23 let zvýšil o 1,2 milionu.

Data vycházejí z výzkumu, jehož výsledky šumavský park představil. Podle něj každý rok na hektar lesa odumře, případně se vytěží sedm stromů a osm nových jich vyroste. Více»

24 březen 2019

Šumavský národní park změnil návrh připravovaného rozdělení na zóny.

Např. nepatrně zvětšil kulturní krajinu, což jsou hlavně obývané a zastavěné lokality. Nový návrh reaguje na připomínky veřejnosti. Více»

3 březen 2019

NP Šumava hodlá rozšířit klidová území na skoro 15.000 hektarů.

Národní park Šumava navrhuje rozšířit klidová území, na nichž mohou turisté chodit jen po vyznačených cestách, ze současných 9.002 hektarů na 14.921 hektarů. Více»

24 únor 2019

Herec Harrison Ford vyzval světové vlády k účinnější ochraně přírody.

Americký herec Harrison Ford se v Dubaji vyslovil pro účinnější ochranu přírody a kritizoval politiky za přehlížení vědeckých poznatků. Více»

20 únor 2019

Lidé v ČR žijí v nadměrném hluku.

Statisíce lidí ve velkých městech spí podle strategických hlukových map ministerstva zdravotnictví v nadměrném hluku. Více»

19 únor 2019

Obnovitelná energie bude do roku 2040 největším zdrojem.

Obnovitelné zdroje energie se do roku 2040 stanou největším zdrojem výroby elektřiny. Globální poptávka po energii se ve stejné době zvýší zhruba o třetinu, potáhne ji hlavně rychlý růst střední třídy v Asii. Více»

15 únor 2019

Hlavní město zvažuje vyhlášku omezující spalování tuhých paliv.

Pražský magistrát uvažuje o přípravě vyhlášky, která by omezovala topení tuhými palivy. Jak vyplývá z dokumentu, který obdrželi pražští radní, spalování tuhých paliv v domácnostech vede k překračování limitů škodlivých látek. Více»

11 únor 2019

Průkaz energetické náročnosti asi budou muset mít všechny větší budovy.

Průkaz energetické náročnosti by měly mít na dobře viditelném místě nově všechny větší budovy s celkovou užitnou plochou větší než 500 m2, které často navštěvuje veřejnost. Více»

10 únor 2019

Ministerstvo životního prostředí vypsalo novou výzvu programu dešťovka pro obce.

Program "Velká dešťovka" slouží obcím např. k tomu, aby si v rámci rekonstrukcí udělaly nádrže na dešťovou vodu pod komunikacemi, vystavěly zelené střechy, vyměnily nepropustné povrchy za propustné nebo odvodnily parkoviště do zasakovacích pásů. Více»

30 leden 2019

EK žalovala ČR kvůli pravidlům o energetické náročnosti budov.

Evropská komise (EK) poslala Českou republiku k unijnímu soudu, neboť země nezajistila řádné vystavení certifikátů energetické náročnosti v budovách. Stejná žaloba míří také proti Slovinsku, uvedla komise v tiskové zprávě. Více»

24 leden 2019

Nová zonace Národního parku Šumava navrhuje 27 pct bezzásahové plochy.

Návrh nového členění šumavského národního parku do zón počítá s ponecháním 27 procent plochy pouze přírodním procesům. Jde o stejnou rozlohu, na které se nezasahuje i nyní. Více»

13 leden 2019

MŽP poskytne na třetí výzvu kotlíkových dotací 3,125 mld. korun.

Ministerstvo životního prostředí vyčlení 3,125 miliardy korun na výměnu dalších až 30.000 kotlů na tuhá paliva v programu tzv. kotlíkových dotací. Více»

5 leden 2019

Z velkých řetězců postupně mizí plastové tašky.

S koncem roku některé z obchodů nahradily plastové tašky papírovými a taškami určenými na opakované použití a vyrobenými z přírodních materiálů. Toto zjištění vyplývá z informací obchodníků. Více»

3 leden 2019

Nařízení vlády o ochraně před účinky hluku zůstane beze změn.

Ústavní soud zamítl návrh deseti senátorů na zrušení několika pasáží. Napadená ustanovení především stanovují povolené hranice hluku v různých situacích a podmínkách, a to včetně exempcí (výjimek) pro pozemní a leteckou dopravu. Více»

30 prosinec 2018

Myslivci v Ústeckém kraji mají na zimu připraven dostatek krmení pro zvěř.

Problémem je ale letošní extrémně nízký úhrn srážek, voda v přírodě absentuje, sdělil mluvčí myslivců Bohumír Freiberg. Více»

11 listopad 2018

Soud ve státě Montana pozastavil výstavbu sporného ropovodu Keystone XL.

Své rozhodnutí odůvodnil tím, že vláda Spojených států ještě neprovedla úplnou analýzu dopadů projektu na životní prostředí. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Více»

8 listopad 2018

Podnikatel vybudoval na Břeclavsku oboru Obelisk.

Podnikatel František Fabičovic v katastru obcí Lednice, Rakvice a Podivín na Břeclavsku vybudoval zhruba na 700 hektarech vysušené krajiny oboru Obelisk. Stálo ho to 100 milionů korun. Více»

17 říjen 2018

V pondělí odstartoval příjem žádostí o dotace z programu Nová zelená úsporám.

Novinkou je možnost získat dotace rovněž na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, venkovní stínící techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu či na výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení. Více»

9 říjen 2018

Vrty se dá zjistit, zda je vůbec ložisko lithia využitelné.

Plánované vrtné práce související s možnou těžbou lithia u Cínovce jsou nezbytné pro zahájení finální studie proveditelnosti. Dokument by na konci příštího roku měl ukázat, za jakých podmínek, a zda vůbec je ložisko Cínovec ekonomicky využitelné. Více»

2 říjen 2018

ÚS ponechal v platnosti novou regulaci národních parků.

Ústavní soud zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení kontroverzní novely zákona o ochraně přírody a krajiny. Legislativní novela zavedla nová pravidla pro národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Více»

2 říjen 2018

V pěti hodinách od spuštění nové Dešťovky občané požádali o 2,8 milionu.

V prvních pěti hodinách od spuštění nových podmínek dotačního programu Dešťovka přijal Státní fond životního prostředí ČR 68 žádostí v objemu zhruba 2,8 milionu korun. Více»

2 říjen 2018

Australané získali povolení na průzkumné vrty v oblasti Cínovce.

Australská společnost European Metals Holdings (EMH) pokročila v rozvoji svého projektu těžby lithia a cínu u Cínovce. Více»

2 říjen 2018

Občané obce Lipník na Třebíčsku v referendu odmítli úložiště.

Obyvatelé obce Lipník na Třebíčsku v místním referendu převahou hlasů odmítli geologické práce a jiné kroky, jenž by mohly vést ke stavbě úložiště radioaktivního odpadu v tomto území. Proti bylo 179 lidí z celkových 186 hlasujících. Více»

30 září 2018

V Praze vznikla čistička špinavé vody za 6 miliard.

Vodní linka vznikala na Císařském ostrově skoro tři roky. Více»

14 září 2018

Teď je podle kominíků nejvyšší čas na kontrolu spalinových cest.

Důležité je provést kontrolu do zahájení topné sezony. ČTK to sdělil mluvčí Společenstva kominíků Petr Dušek. Vyhláška stanovuje povinnost objednat kontrolu spalinové cesty jednou do roka. Více»

2 září 2018

MMR vypíše letos na podzim národní dotační programy za 3,2 miliardy korun.

Podporovat hodlá především projekty, které řeší např. záchyt dešťové vody u bytové výstavby nebo budování vsakovacích pásů při modernizaci místních komunikací. Více»

1 září 2018

Na Broumovsku vzniká projekt, který počítá s návratem povrchové vody.

Do boje se suchem na Broumovsku se pustily sdružení Spolek Živá voda a nezisková organizace Maiwaldova akademie Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov. Více»

30 srpen 2018

Mělnická spalovna se může začít stavět.

Ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko v procesu EIA s výstavbou spalovny odpadu u Mělníka. Více»

27 srpen 2018

Kůrovcovou kalamitou poničený les se dokáže bez zásahu člověka sám obnovit.

Ukazuje to průzkum šumavského národního parku, který začal před 10 lety. Na tamních bezzásahových plochách nyní roste v průměru přirozeně obnovených 6 352 mladých stromků. Více»

18 srpen 2018

ČIŽP uložila Lesům České republiky za problémy s kůrovcem pokutu 3,5 mil. korun.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila státnímu podniku Lesy ČR pokutu 3,5 milionu korun za to, že nezabránil působení škodlivých činitelů na les, čímž měl ohrozit životní prostředí. Více»

22 červenec 2018

V budovách úřadů se podle analýzy hospodaří s energií neefektivně.

Více než tři čtvrtiny budov vládních institucí v tuzemsku nehospodaří efektivně s energií. Ztráta představuje zhruba půl miliardy korun ročně. Více»

8 červenec 2018

Do Třebíče dorazili příznivci i odpůrci záměru dostavby Dukovan.

Veřejného projednávání záměru stavby nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany se v Třebíči zúčastnilo okolo 200 lidí. Více»

13 červen 2018

Stavební povolení na spalovnu u Plzně platí, kolaudace bude.

Krajský soud v Plzni po šesti letech sporů zamítl žalobu ekologických aktivistů na stavební povolení na spalovnu komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně. Více»

3 červen 2018

Cenu pro nejlepší ekofarmáře letos obdržel Ekostatek Vlkaneč.

Ocenění Bartákův hrnec pro nejlepší ekologické zemědělce letos míří na Ekostatek Vlkaneč na Kutnohorsku. Více»

31 březen 2018

Soud zamítl žalobu zemědělců, kteří chtějí regulovat počet vlků.

Obvodní soud pro Prahu 10 zamítl žalobu několika farmářů z Broumovska, kteří požadovali, aby státu uložil změnit zákon, jenž by umožnil regulovat počet volně žijících vlků. Více»

22 leden 2018

Obce neuspěly u ÚS se stížností kvůli stanovisku k rozšíření letiště.

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost 12 středočeských obcí, které se dlouhodobě staví proti rozšíření Letiště Vodochody. Více»

13 leden 2018

Kostel v Německu musel ustoupit těžbě hnědého uhlí.

Německé úřady nechaly strhnout kostel z 19. století nacházející se v Severním Porýní-Vestfálsku. Více»

9 prosinec 2017

Západočeské lázně se stanou památkovými zónami.

Části měst Františkovy Lázně, Karlovy Vary a Mariánské Lázně s jejich lázeňskou kulturní krajinou se na návrh ministerstva kultury stanou památkovou rezervací. Více»

1 listopad 2017

Legislativní novela pomůže zlikvidovat velké množírny psů.

Omezit existenci problémových chovů zvířat, tzv. množíren, má novela veterinárního zákona, která dnes vstoupila v účinnost. Více»

7 září 2017

Sněmovna schválila upřesněnou novelu zjednodušující proces EIA.

Sněmovna opětovně schválila novelu, která má zjednodušit posuzování vlivu stavebních záměrů na životní prostředí (EIA). Více»

22 červenec 2017

Senát nakonec schválil zákaz kožešinových farem od konce ledna 2019.

Senát schválil zákaz kožešinových farem od konce ledna 2019 beze změn. Období pro jejich likvidaci neprodloužil, nezvýšil ani výši kompenzace chovatelům, jak to část senátorů požadovala. Více»

1 červenec 2017
20 červen 2017

Tzv. kotlíkové dotace budou vůči žadatelům štědré.

Česká vláda slibuje, že do konce roku 2021 bude schopná rozdat žadatelům min. 20 miliard korun. Na zateplení domu nebo výměnu kotle dosáhnou teď všichni žadatelé, kteří budou mít potřebné listinné podklady. Více»

2 červen 2017

Peníze z Dešťovky zmizely za 28 hodin.

Možná se kvůli této skutečnosti zvýší rozpočet. Více»

15 květen 2017

Bytový projekt Milíčovský háj nestojí v místě chráněného území.

Dobrá zpráva pro české stavebnictví a development! Soudní rozhodnutí (viz níže) bylo přitom vydáno po 9 letech! Více»

20 duben 2017

Obyvatelé Vinoře chtějí referendum o výstavbě 290 bytů v jejich městské části.

Jmenovaná městská část s rostoucím počtem obyvatel podle jejich názorů nemá dostatečnou infrastrukturu. Více»

10 březen 2017

Češi, Moravané a Slezané méně topí uhlím.

Více než polovinu veškeré spotřebované energie v českých domácnostech představují obnovitelné zdroje, jako je palivové dřevo, pelety, fotovoltaické systémy nebo zemní plyn. Více»

7 únor 2017

PS podpořila návrh na jednodušší proces EIA u staveb.

Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní novelu, která má zjednodušit proces posuzování vlivů chystaných projektů na životní prostředí, tzv. EIA. Více»

28 leden 2017
23 leden 2017

Pravice napadla u ÚS kontroly kotlů v domácnostech.

Poslanci TOP 09 a ODS u Ústavního soudu napadli loni schválenou novelu zákona o ochraně ovzduší, podle které mohou úřady kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích. TOP 09 o tom informovala v tiskové zprávě. Více»

3 leden 2017

Od včerejška mohou úřady zkontrolovat, čím lidé doma topí.

Začíná totiž platit novela zákona o ochraně ovzduší, která umožní úřadům kontrolovat, čím lidé topí. Více»

27 listopad 2016

Finsko plánuje postavit uhlí mimo zákon.

Spalování uhlí za účelem získání elektrické energie by po roce 2030 mělo být ve Finsku ilegální aktivitou. Více»

25 říjen 2016

Ke schvalování pravidel pro národní parky se poslanci ještě nedostali.

Poslanci nedokončili ani závěrečné kolo projednávání úprav občanského zákoníku, do něhož by se například mohlo vrátit předkupní právo na podíl spolumajitele u nemovitostí. Více»

24 říjen 2016

Topná sezóna je za dveřmi.

Co je potřeba nutně zajistit? Více»

20 říjen 2016

Senát zřejmě umožní úřadům kontrolovat otop v domácích kotlích.

Senát asi umožní úřadům kontrolovat otop v domácích kotlích. Schválení Senátu doporučil jeho ústavně-právní výbor. Více»

8 říjen 2016

Nové byty v Čakovickém parku ušetří až jednu třetinu energie.

První byty s energetickým štítkem B, které jsou v technické dokumentaci označovány jako „velmi úsporné“, začala nabízet společnost M&K Real Estate ve svém projektu Čakovický park. Více»

25 září 2016

Zájemce o energeticky úsporný byt zaplatí desítky tisíc korun ročně navíc.

Energeticky úsporný byt má svému vlastníkovi snížit náklady na provoz o tisíce korun ročně. Vyšší pořizovací náklady však tento přínos nejen vynulují, nýbrž obrátí i do mínusu. Více»

21 září 2016

Politici jsou prý horší než zloději.

Právním předpisem se vloupají do vašeho domova. Více»

9 září 2016

Úředníci budou moci vstoupit do vašeho obydlí a zkontrolovat topení.

Poslanci schválili novelu zákona o ovzduší, která umožní úředníkům zkontrolovat topivo přímo v domácnostech. Více»

3 srpen 2016

Experti na ochranu přírody varují před neřízeným růstem výstavby na Šumavě.

Dvaadvacet českých vědců varuje před neřízeným růstem bytové výstavby na Šumavě. Podle nich se tam staví v poměru k počtu obyvatel nejvíce bytů z celé ČR. Více»

7 červenec 2016
2 červenec 2016

Do pěti let nepůjde postavit jiné než skoro nulové domy.

Od letošního ledna musí všechny veřejné budovy nad 1500 m2 splňovat standard budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Od roku 2020 stejnou normu bude muset splnit i každý rodinný dům. Stavebnictví je na tyto změny připravené, hlásí oborové svazy. Více»

10 květen 2016

Vláda ČR posoudí plán pro stavby s problematickým posudkem EIA.

Plán na urychlení přípravy staveb, kterým neuznává Evropská unie staré hodnocení dopadu na životní prostředí (proces EIA), představí na středečním jednání vlády ministerstvo dopravy. Více»

2 květen 2016

Legislativní novela zákona o ovzduší možná zlepší ochranu před zápachy.

Novela zákona o ochraně ovzduší by mohla zlepšit i ochranu obyvatel před zápachy, které vypouštějí různé provozy a firmy. Více»

21 duben 2016

Do propagace energetických štítků dá stát 15 milionů.

Ministerstvo průmyslu vydá 14, 9 milionu korun na marketingovou propagaci průkazů energetické náročnosti budov. Výběrové řízení na reklamní kampaň vyhrála pražská firma Knowlimits. Více»

14 duben 2016

Legislativní novela o ochraně ovzduší by mohla zlepšit i ochranu před zápachy.

Novela o ochraně ovzduší, kterou projednává Sněmovna, by podle senátorky Jitky Seitlové (za SZ) měla navíc zlepšit možnosti ochrany obyvatel před zápachy z činnosti firem. Ministerstvo životního prostředí se k tomu ale staví zdrženlivě. Více»

17 březen 2016

Státní energ. inspekce zpřísňuje kontroly, na pozoru by se měla mít hlavně SVJ.

Státní energetická inspekce se zaměřuje na kontroly vystavování průkazů energetické náročnosti budov (PENB). Od ledna totiž platí nová povinnost dodat průkaz při novém pronájmu bytů, doposud se tato povinnost u bytů týkala pouze jejich prodeje. Více»

3 březen 2016

Úřady možná dostanou pravomoc kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích.

V případě prohřešků by mohly ukládat pokuty. Návrh novely zákona o ochraně ovzduší, která to předpokládá, podpořila Sněmovna. Více»

26 únor 2016

Hospodářský výbor Senátu podpořil legislativní novelu horního zákona beze změn.

Senátní hospodářský výbor včera doporučil Senátu schválit beze změny novelu horního zákona, která má především přinést státu víc peněz z vydobytých nerostů. Více»

10 únor 2016

Energetické průkazy jsou prý jen zbytečná byrokracie.

Realitní trh čeká od příštího roku významná změna týkající se energetické náročnosti budov. Už od 1. ledna 2016 každý, kdo pronajímá jakýkoliv byť jediný byt, bude muset předložit průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Více»

8 únor 2016

Trh s nemovitostmi čekají od Nového roku díky PENB změny.

Při výstavbě a při pronájmu budov čekají vlastníky nemovitostí od ledna 2016 dvě zásadní změny v oblasti energeticky úsporných standardů. Více»

7 únor 2016
6 únor 2016

NP Šumava oslaví letos 25. výročí vzniku.

Aktuálně natáčeným krátkým filmem nebo novou knihou si šumavský národní park letos připomíná 25. výročí svého založení. V polovině března se při této příležitosti setkají všichni jeho dosavadní ředitelé. Více»

2 únor 2016

Ministerstvo plánuje urychlit čerpání dotací na kotle.

Ministerstvo životního prostředí chce výrazně urychlit čerpání peněz na výměnu kotlů. Druhá výzva dotace by mohla být vypsána už na začátku příštího roku, řekl včera ČTK ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Více»

29 prosinec 2015

ERU již může vypsat podporu.

Podle nařízení vlády o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů může Energetický regulační úřad vydat cenové rozhodnutí na výplatu podpory pro podporované zdroje. Více»

22 prosinec 2015

Vláda ČR schválila nařízení, které má umožnit výplatu zelené energii.

Vláda včera schválila nařízení o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Více»

21 prosinec 2015

Obce budou bránit rozšíření Letiště Vodochody kasační stížností.

Obávají se například hlukové zátěže a nedostatečného řešení odvodnění ploch. Stížností budou obce reagovat na rozsudek, který neuznal zrušení posudku vlivů na životní prostředí, které potřebuje investor pro zahájení dalších příprav projektu. Více»

15 prosinec 2015

Úřady mají mít podle vlády možnost kontrolovat, čím občané topí.

Úřady by měly mít nově pravomoc kontrolovat, čím lidé topí v domech i ukládat pokuty. Příslušnou novelu zákona o ovzduší, která má lépe chránit zdraví lidí, včera schválila vláda. Novinářům to řekl vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Více»

7 prosinec 2015

V bývalém voj. prostoru v Milovicích se mění vegetace.

V části bývalého vojenského prostoru v Milovicích na Nymbursku, kde se od ledna pasou divocí koně, se po deseti měsících změnila vegetace. Divocí koně spásají agresivní trávy, čímž se zachovávají vzácné přírodní druhy, například byliny a hmyz. Více»

5 prosinec 2015

Obnovitelné zdroje budou následující rok bez subvence.

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Více»

16 listopad 2015

Topná sezóna zahájena.

Braňte se vysoké spotřebě energií zateplením. Více»

8 listopad 2015

Občané se dočkají miliard na nové kotle.

Žádost mohou připravit již nyní. Více»

31 říjen 2015

Legislativní rada vlády ČR schválila návrh zákona o ochraně ovzduší.

Legislativní rada vlády schválila návrh zákona o ochraně ovzduší, který předložilo ministerstvo životního prostředí. ČTK to sdělil Jiří Souček z úřadu ministra a šéfa rady Jiřího Dienstbiera. Více»

27 říjen 2015

Jak bojovat proti suchu?

Využití dešťové vody a odpadní čistička u každého domu. Více»

26 říjen 2015
25 říjen 2015

RK mají nově povinnost uvádět energetickou náročnost budov v inzerátech.

Sankce tak již nehrozí pouze vlastníkům nemovitostí, nýbrž i RK. Majitelé ovšem často průkazy energetické náročnosti zprostředkovatelům nedodávají. RK proto inzerují třídu energeticky nejhorší, která nemovitost znevýhodňuje a skutečnost zkresluje. Více»

24 říjen 2015

Metropole problematickou smlouvu o vodě vypovědět nemůže.

Hlavní město Praha nevypoví problematickou a údajně nevýhodnou smlouvu týkající se provozu vodovodních sítí. Radní pro infrastrukturu Jana Plamínková (STA/Trojkoalice) na zasedání zastupitelstva řekla, že výpověď není možná. Více»

23 říjen 2015

Úsporné budovy budou nutností.

I kvůli změnám klimatu. Více»

23 říjen 2015

Výstavba spalovny v Chotíkově přišla o stavební povolení.

Stavba spalovny v Chotíkově na Plzeňsku za zhruba dvě miliardy korun přišla o pravomocné stavební povolení. Krajský soud v Plzni dal za pravdu aktivistům a potvrdil, že Krajský úřad Středočeského kraje postupoval nesprávně, když stavbu povolil. Více»

22 říjen 2015

Stovky lidí již od dopoledne zažádaly o dotace na zateplení.

Zhruba čtyři stovky lidí podaly dnes za první tři hodiny, kdy začal program Nová zelená úsporám, žádost o dotaci na zateplení a úspory v rodinných domech. Více»

22 říjen 2015

Dejte si pozor na nebezpečné komíny!

Dny se zkracují, první mrazíky už jsou tu a většina domácností si začíná přitápět v kamnech. Více»

14 říjen 2015

Správa KRNAP rozšířila území I. a II. zóny národního parku.

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) od začátku října rozšířila I. a II. zónu parku. Například nejpřísněji chráněná I. zóna se zvětšila ze 4502 na 6984 hektarů, celková rozloha Krkonošského národního parku zůstává i nadále stejná. Více»

13 říjen 2015

Milovický vojenský prostor spásají nejen koně, nýbrž nově i pratuři.

Milovický bývalý vojenský prostor spásají nejen divocí koně, ale nově i pratuři. Více»

8 říjen 2015

Program JESSICA spěje do finále.

Program JESSICA SFRB, financovaný z Integrovaného operačního programu zaměřeného na rozvoj znevýhodněných městských částí, tzv. IPRM zón, vyčerpal částku alokovanou na programové období 2013–2015 a se závěrem roku 2015 se chystá se na své ukončení. Více»

21 září 2015

Velká Británie hodlá investovat do jaderné energie.

Londýn hodlá zainvestovat do výstavby nové jaderné elektrárny v jihozápadní části Anglie. Dlouho odkládaný projekt tak nabývá nového významu. Více»

21 září 2015

Žárovky od dodavatele energie?

Dárek, který vás může stát tisíce! Více»

14 září 2015

Firma Schneider Electric je průkopníkem tzv. inteligentních měst.

Pokročilé technologie jako řešení nových hrozeb v energetice, urbanismu i ekologii. Více»

10 září 2015

Nejstarší bytová zástavba existuje v Praze, Karlovarském a Libereckém kraji.

Stáří rodinných a bytových domů přesahuje v Čechách celorepublikový průměr – rodinné domy přesahují 49letý průměr o 3 roky (53 let), bytové domy 52letý průměr o jeden rok (53). Více»

6 září 2015

Starší bytové zástavby zvyšují fin. náklady na energie.

Průměrné stáří rodinných domů v České republice dosahuje 49 let a bytových domů 52 let. V Čechách dosahuje průměrné stáří bytových a rodinných domů 53 let. Více»

11 srpen 2015

Kontroly energetických průkazů zpřísňují.

Inspekce chce po důchodkyni až 100 tisíc korun. Více»

16 červenec 2015

Vyměňte si kotel a získejte dotaci až 127 500 Kč.

V první výzvě na tzv. kotlíkové dotace má ministerstvo životního prostředí připraveno tři miliardy korun. O dotace pro občany na výměnu starého kotle na pevná paliva za ekologičtější mohou žádat kraje do 30. září. Lidé mohou získat až 127 500 korun. Více»

16 červenec 2015

Zelená úsporám znamená více peněz a jednodušší papírování.

Do dotačního programu Zelená úsporám letos přiteče víc peněz od státu a administrativní žádosti k získání dotací budou jednodušší. Navíc bude příspěvek rozšířen i na bytové domy. Více»

10 červenec 2015
30 červen 2015

Zítra nabyde účinnosti novela zákona o hospodaření s energií.

Ta upřesňuje povinnosti pro energetické průkazy při prodeji nemovitostí. Více»

30 červen 2015

Státní energetická inspekce zpřísní kontroly PENB.

Kontrolou projdou až tisíce průkazů energetické náročnosti! Více»

26 červen 2015

Nadešel správný čas zateplit si dům s pomocí státu.

Chcete si zateplit dům, ale bojíte se, že vám výdaje přerostou přes hlavu? Požádejte o pomoc stát. Na snižování energetické náročnosti poskytne 1,1 miliardy korun. Více»

18 červen 2015

Jak v létě uspořit za energie?

Odmrazujte lednici a pořiďte si venkovní žaluzie. Více»

10 červen 2015
29 květen 2015

Kolem 200 lidí demonstrovalo proti výstavbě u metra Lužiny.

Developer tam chce stavět nad nákupním centrem dva věžáky, jedna varianta přitom počítá až s 26 podlažími. Petici proti jejich výstavbě už podepsalo přes 1 600 lidí, další přibyli na protestu. Lidé na její podpis stáli frontu. Více»

26 květen 2015

Za nové energetické průkazy si připlatíte!

Pod hrozbou sankcí ze strany Evropské unie muselo ministerstvo průmyslu a obchodu připravit novelu vyhlášky o energetické náročnosti budov. Více»

20 květen 2015

ASEK přispěje k předvídatelnosti podnikatelského prostředí v ČR.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý oceňuje, že Vláda ČR schválila Aktualizaci státní energetické koncepce (ASEK), která mimo jiné přispěje k předvídatelnosti podnikatelského prostředí v ČR. Více»

20 květen 2015

Vláda schválila Státní energetickou koncepci.

Stále prý zbytečně preferuje nové jaderné bloky. Více»

15 květen 2015

Prezident Zeman podpořil plán vlády obnovit na Jesenicku těžbu zlata.

Prezident Miloš Zeman podpořil plán ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) obnovit ve Zlatých Horách na Jesenicku těžbu zlata. Podle Zemana by těžba v regionu sužovaném vysokou nezaměstnaností mohla v následujících letech dát práci stovkám lidí. Více»

13 květen 2015

Dosud se program Nová zelená úsporám věnoval jen rodinnému bydlení po celé ČR.

To se však od dubna změní. O příspěvek na zateplení nebo výměnu oken budou moci zažádat také vlastníci bytových domů v metropoli, pro které je v programu na letošní rok vyčleněno půl miliardy korun. Více»

2 květen 2015
25 duben 2015

Křetínský pro komerční centrum musí zpracovat dokumentaci EIA.

Stavba multifunkční a administrativní budovy, které chce majitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský postavit místo tréninkového hřiště vedle stadionu Sparty, se komplikuje. Více»

20 duben 2015

Rozúčtování nákladů na teplo v bytech bude možné dohodnout.

Rozúčtování nákladů na spotřebu tepla v bytech, v nichž nebudou měřiče tepla, bude možné na základě dohody nájemců a vlastníků bytů. Počítá s tím senátní verze novely, která také snižuje maximální výši pokuty za včas nezaplacené náklady na teplo. Více»

16 duben 2015

Projekt se 700 byty v Modřanech musí zpracovat dokumentaci EIA.

Projekt developerské společnosti Karlín Group, která chce v Modřanech u Vltavy postavit novou čtvrť s 698 byty v sedmi domech, má významný vliv na životní prostředí, rozhodl magistrátní odbor ochrany prostředí. Více»

16 duben 2015

Stovky lidí demonstrovaly proti chystané stavbě u Anežského kláštera.

Na chodníku před Úřadem městské části Praha 1 protestovali odpůrci výstavby kontroverzní budovy plánované v blízkosti Anežského kláštera. Více»

11 duben 2015

Měřiče tepla nebudou obligatorní ve všech bytových domech.

Exempci (výjimku) budou tvořit domy, kde se instalace měřidel nevyplatí. Legislativní novelu zákona o hospodaření energií musí ještě kontrahovat (podepsat) prezident, platit by měla od července. Více»

3 duben 2015

Program Nová zelená úsporám je na dobré cestě.

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo další výzvu programu Nová zelená úsporám. Výrazně zjednodušilo administrativu a zpřehlednilo podmínky. Více»

30 březen 2015

Domácnost 21. století?

Hlavní roli hrají ty nejúspornější elektrospotřebiče. Více»

23 březen 2015

KVĚTINOVÝ DŮM ROZKVETE DÍKY SVÉ AKTIVNÍ FASÁDĚ.

Květinový dům společnosti Flow East na Václavském náměstí slibuje vysoce ekologický design s využitím nejnovějších environmentálních technologií, což zahrnuje například tzv. „aktivní fasádu“. Více»

23 březen 2015

Úspory energie v bytových objektech budou jednu z cest energetické unie.

Evropská rada svém zasedání ve dnech 19. a 20. března 2015 stanovila další směry nově vznikající energetické unie. Chce pokračovat v úsilí o zvýšení energetické účinnosti. Více»

8 březen 2015

Legislativní novelu o energetických štítcích Senát možná schválí beze změn.

Novelu, podle níž některé budovy nebudou muset mít nutně tzv. energetický štítek, Senát možná schválí beze změn. Doporučil mu to jeho podvýbor pro energetiku. Podmínkou ale je, že se vyjasní některé pasáže novely ve vztahu k občanskému zákoníku. Více»

6 březen 2015

95 pct Čechů šetří energie.

Ochrana životního prostředí je ale u nich až na druhém místě. Více»

26 únor 2015

KVĚTINOVÝ DŮM VÝRAZNÉ PŘISPĚJE K ZELENÉ BUDOUCNOSTI VÁCLAVSKÉHO NÁMĚSTÍ.

Společnost Flow East zveřejnila ekologický audit, podle kterého odpovídá Květinový dům nesrovnatelně lepším ekologickým standardům než stávající budova, známá jako Václavské náměstí 47. Více»

12 únor 2015
12 únor 2015

Některé činžovní domy nebudou muset mít energetický štítek.

Vlastníci bytových domů, administrativních budov, stavebníci a společenství vlastníků budou muset nechat zpracovat pro tyto stavby tzv. energetický štítek pouze v případě prodeje nebo pronájmu. Více»

11 únor 2015

Radon v ČR každoročně zabije stovky lidí.

Jeho vysoká koncentrace v budovách totiž způsobuje onemocnění rakovinou plic. Více»

6 únor 2015

Základem Energetické unie mají být i úspory energie.

Evropská komise dnes debatuje o podobě tzv. Energetické unie. Zástupci celoevropské iniciativy Renovate Europe Campaign (REC) vyzývají komisaře, aby budoucí podobu Energetické unie postavili na snižování spotřeby energie. Více»

30 leden 2015

Regulace hluku překáží podle Hospodářské komory územnímu rozvoji a stavebnictví.

Legislativní požadavky a dosavadní rozhodovací praxe státu v oblasti hluku zakazují nejen ve velkých, ale i v malých městech v blízkosti pozemních komunikací výstavbu, pokud se stávající úroveň hluku blíží limitním hodnotám. Více»

25 leden 2015

Činžovní domy bez energetického průkazu riskují mnohdy až statisícové pokuty.

Bytové domy s plochou všech pater včetně sklepů větší než 1 500 metrů čtverečních musí mít od letošního ledna vlastní Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Více»

24 prosinec 2014

V programu Nová zelená úsporám zbyla na příští rok skoro miliarda korun.

Státní fond životního prostředí (SFŽP) evidoval v polovině prosince 4 272 žádostí na zateplení a další úsporné technologie pro majitele rodinných domů v rámci programu Nová zelená úsporám. Více»

22 prosinec 2014

Vláda ČR dnes projedná Státní energetickou koncepci.

V pondělí 22. prosince 2014 vláda projedná strategický dokument Aktualizace státní energetické koncepce (ASEK). I přes pozitivní posun však ani tato verze stále nezohledňuje plné možnosti úspor energie. Více»

22 prosinec 2014

Letiště Vodochody žaluje ministerstvo životního prostředí kvůli posudku EIA.

Letiště Vodochody žaluje ministerstvo životního prostředí kvůli tomu, že zrušilo ekologický posudek k rozšíření letiště. Ministerstvo je přesvědčeno, že nepochybilo a soud mu dá za pravdu. Více»

24 listopad 2014

Lidé už požádali o 800 milionů z programu Nová zelená úsporám.

Státní fond životního prostředí už uvolnil zájemcům, kteří se letos zapojili do programu Nová zelená úsporám určeného pro rodinné domy, zhruba sedmnáct milionů korun. Více»

23 listopad 2014

Které dřeviny u svého rodinného domu či rekreačního objektu můžete pokácet?

Zasadili jste kdysi u stromu hrušku nebo smrk a teď hrozí, že se skácí a poškodí vám střechu? Vyrostly u vašeho bytového domu původně malé stromy do velké výše a vy byste je rádi odstranili, protože stíní? Více»

4 listopad 2014

Lanovka na šumavský Hraničník se nepostaví.

Ministerstvo životního prostředí zamítlo lanovku, která měla nedaleko Nové Pece propojit českou stranu s lyžařským areálem Hochficht. Více»

27 říjen 2014

Nejšpinavější vzduch stále dýchají lidé v ostravské aglomeraci.

O kvalitě bydlení rozhoduje nejen stav samotného bytu či domu či to, jak dobře vypadá lokalita, v níž stojí. Důležitý je také stav životního prostředí, např. čistota ovzduší. Více»

24 říjen 2014

Velké firmy vyzývají vládu ČR k podpoře energetické efektivity.

Celkem 18 firem s obratem 82 miliard ročně žádá premiéra Sobotku, aby se na Evropské Radě 23. a 24. října při vyjednáváních zasadil o vyšší než 30 procentní a na evropské úrovni závazný cíl pro energetickou efektivitu. Více»

22 říjen 2014

Zbytek ze zelené dotace se převede.

Nová zelená úsporám. Letos zbyde víc než polovina peněz, přejdou do další výzvy programu. Více»

19 říjen 2014

Kdy si musíme pořídit energetické štítky na dům?

Od roku 2013 jsou v ČR povinné při prodeji nemovitosti energetické štítky. Týká se to nemovitostí, které mají energeticky vztažnou plochu nad 50 m2 a také budov, které prošly větší rekonstrukcí. Více»

18 říjen 2014

Zděšení v Boleslavi

Chráněná oblast se ztrácí mezi domy. Více»

13 říjen 2014

Jak se bude dál vyvíjet regenerace sídlišť v České republice?

Ve dnech 13. a 14. listopadu proběhne na pražské fakultě architektury mezinárodní konference „Sídliště, jak dál?“, která se pokusí nahlédnout na problematiku sídlišť způsobem, jaký doposud není v České republice obvyklý. Více»

10 říjen 2014

Měření a rozúčtování tepla je povinné a má svoje pevně daná pravidla.

Změny zavedené legislativou poslední roky se však v mnoha bytových objektech stále řeší. Více»

7 říjen 2014

Problémy s větráním v panelácích

Největším problémem pro zajištění kvalitního větrání a kvalitního mikroklimatu bez škodlivin jsou okna a jejich současná těsnost. Ta je potřebná, protože je zde požadavek na úspory energií. Více»

29 září 2014

Povídání o energetických štítkách

Už od roku 2013 platí v ČR zákonná povinnost opatřit nemovitost při jejím prodeji energetickým štítkem. Více»

29 září 2014

Státní energetická koncepce stále bohužel nevyužívá potenciálu úspor energie.

Aktualizovaná verze státní energetické koncepce (ASEK), kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu stále neplní svůj základní úkol, tedy dávat jakýsi strategický výhled přístupu státu hráčům v energetice a stavebnictví. Více»

26 září 2014

Město Ostrava ušetří na plynu nejméně milion korun.

Díky úspěšné elektronické aukci ušetří v příštím roce statutární město Ostrava a jeho organizace na dodávce zemního plynu oproti letošnímu roku přes jeden milion korun - tedy 2,5 procenta celkových nákladů. Více»

22 září 2014

Na Severní Moravě a ve Středních Čechách jsou peníze na výměny kotlů vyčerpány.

Žadatelé o dotaci na výměnu starých kotlů za nové nízkoemisní v Moravskoslezském kraji už koncem minulého týdne vyčerpali 60 milionů korun, které kraj spolu s Ministerstvem životního prostředí na tento dotační program vymezily. Více»

19 září 2014

Proč jsou Skotové (jinak velmi hrdý národ s nadhledem) rovněž frustrováni?

Aneb ochrana životního prostředí a pohoda bydlení v praxi - resp. proč je důležité trvat na parametrech ochrany životního prostředí v městské aglomeraci regionálního centra. Více»

18 září 2014

Energetická liga opět startuje.

Obyvatelé bytových domů mohou své domovy přihlásit do dalšího ročníku soutěže, která porovnává, kolik energie spotřebují na teplo. Soutěží se ve dvou kategoriích, podle toho zda jde o panelovou nebo cihlovou stavbu. Více»

18 září 2014

Vláda ČR schválila legislativní novelu o PENB.

Česká vláda schválila novelu zákona, která upravuje průkazy energetické náročnosti budov neboli PENB. Kromě toho, že staré domy mít průkaz nemusí, jsou v návrhu i další zajímavé "novinky". Více»

16 září 2014

Program Panel 2013plus získá více peněz na zateplení.

Státní fond rozvoje bydlení díky velkému zájmu o zvýhodněné úvěry navýšil rozpočet programu Panel 2013+ z 600 mil. Kč na 900 mil. Kč. V programu bude SFRB pokračovat i v následujícím roce. Více»

15 září 2014

Sankce při prodeji domů se zdvojnásobí.

Přibude kontrol. Přísnější novela zákona zvedne pokuty za chyby s tzv. energetickými štítky domů. Více»

15 září 2014

Obyvatelé Prahy 13 statečně vzdorují developerským projektům.

Území Prahy 13, tedy oblast Stodůlek, Nových Butovic a Lužin, je stále častějším terčem developerských projektů. Více»

14 září 2014

ERÚ chce do konce října připravit přísnější vyhlášku o dodávkách plynu do ČR.

Nyní musejí mít plynaři zásoby pouze na jeden měsíc, nově by to bylo na celou zimu. Více»

11 září 2014
11 září 2014

Stát neumístí své stamiliony na zateplovací dotace.

Vlastníci rodinných domů si na renovace a úsporné technologie z celkového balíku 1, 9 miliardy korun zatím odnesli jen 330 milionů. Více»

10 září 2014

SFŽP výrazně zrychlil vyřizování žádostí v programu Nová zelená úsporám.

Žádost vyřídí i do měsíce a s jejím podáním pomůže. V programu je stále dost finančních prostředků na nové projekty. Více»

9 září 2014

Brno chce snížit imise z automobilové dopravy a vylepšit dop. situaci ve městě.

Zpracovává proto komplexní plán opatření, která plánuje postupně naplňovat. Až 80 procent imisí způsobuje individuální automobilová doprava. Od roku 2001 do roku 2011, kdy se konala sčítání lidu, vzrostl podíl tohoto druhu dopravy z 15 na 23 procent. Více»

9 září 2014

Středočeský kraj předčasně ukončil výzvu na výměnu neekologických kotlů.

Od pondělí se už vyčerpalo 80 milionů korun na tzv. kotlíkovou dotaci, kraj přijal 1500 žádostí. Dál už přijímal pouze náhradní žádosti, informovala ČTK Jana Taušová z ministerstva životního prostředí (MŽP). Více»

7 září 2014

Na nedělním pochodu proti uranu se v Brzkově sešlo kolem 150 lidí.

Společně se vydali k uzavřené důlní jámě, která je v lese asi kilometr za vsí. Na transparentech měli hesla jako "Stop těžbě", "Přírodu ano, uran ne" či "Uranový důl chtěl by tu jen vůl". Více»

7 září 2014

Povodí Labe požádá o územní rozhodnutí na stavbu důležitého poldru v Mělčanech.

Státní podnik Povodí Labe v Hradci Králové podal žádost o územní rozhodnutí na výstavbu suchého poldru v Mělčanech na Rychnovsku. Žádostí se bude zabývat stavební úřad v Dobrušce. Více»

7 září 2014

Litvínovští iniciátoři petice za referendum o limitech potřebují 2 200 podpisů.

I díky naší pobočce v Litoměřicích máme odpovědnost i ke krajině a přírodě v Ústeckém kraji. Více»

7 září 2014

Slavný ostravský filmový festival Ekofilm nabídne letos 54 snímků.

Společnost JURIS REAL, spol. s r.o. má při výkonu realitní činnosti vysokou společenskou zodpovědnost. Hlásíme se při převodech nemovitostí i k ochraně životního prostředí. Více»

5 září 2014

Energetické průkazy budou muset řešit především realitky.

Vláda ČR ve středu 3. října schválila novelu zákona o hospodaření energií. Změny se budou týkat hlavně průkazů energetické náročnosti pro prodávané budovy. Zákon také zjednodušuje program Nová zelená úsporám. Více»

4 září 2014

Vláda ČR schválila legislativní novelu zákona o hospodaření energií.

Zákonné povinnosti pro energetické průkazy při převodu nemovitosti se zpřesňují. Více»

1 září 2014

Poetický Máchův kraj se dnes oficiálně stal součástí CHKO Kokořínsko.

Máchův kraj se dnes oficiálně stal součástí Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, vznikla tak nová chráněná krajinná oblast Kokořínsko - Máchův kraj. Více»

30 srpen 2014

Ovocné stromy se mohou kácet bez povolení i mimo zahrady, rozhodlo ministerstvo.

Bez povolení se budou moct kácet i ty ovocné stromy, které rostou nejen na zahradách ale i na dalších pozemcích v blízkosti domů, chat či chalup nebo i na veřejných prostranstvích. Více»

29 srpen 2014

Metropole zamýšlí převést svoz komunálního odpadu pod TSK.

Praha zamýšlí převést svoz komunálního odpadu z Pražských služeb (PSAS) pod nově vznikající akciovou společnost Technické správy komunikací (TSK). Více»

29 srpen 2014

SVJ nesmí zapomenout na PENB!

SVJ budou muset vyřídit průkaz energetické náročnosti. Více»

27 srpen 2014

Některé teplárny v republice začaly kvůli chladnému počasí topit.

Některé teplárny na západě ČR začaly v minulých dnech kvůli chladnému počasí topit. Více»

19 srpen 2014

Místní referendum kvůli závodu na jaderné palivo

V Bystřici nad Pernštejnem se s podzimními komunálními volbami uskuteční i místní referendum ke zvažované stavbě závodu na palivo pro jaderné elektrárny. Více»

10 srpen 2014

Krásné Jeseníky národní park nepotřebují.

Pomohl by spíš lidem, sděluje šéfka CHKO. Více»

8 srpen 2014

Brněnský Lískovec ukazuje, jak se má šetřit na energiích.

Paneláky na brněnském sídlišti šetří na energiích až 80 procent nákladů. Zateplovací projekt za více než čtvrt miliardy začal dávno před Zelenou úsporám. První škola opravená v roce 2009 šetří milion ročně. Více»

8 srpen 2014

Energetickou náročnost nemovitostí realitní kanceláře zatím neprozrazují.

Zájemci o koupi nemovitosti se v naprostém minimu realitních transakcí dozvědí, s jakými náklady na energie mohou do budoucna počítat. Více»

3 srpen 2014

Levný energetický průkaz se občanům může pěkně prodražit.

Státní energetická inspekce neuznává průkazy energetické náročnosti budov (PENB), které si vlastníci nemovitostí nechávají zpracovávat bez toho, že by dům viděl renomovaný odborník. Více»

31 červenec 2014

Zvyšování energetické účinnosti byty zdražit nemusí.

Povinné zvyšování energetické účinnosti budov se nemusí projevit v navýšení cen bytů, jak varují někteří developeři. Více»

30 červenec 2014

Developeři bojují proti energeticky šetrným budovám.

Ty prý zdraží ceny bytů v novostavbách. Více»

29 červenec 2014

Brusel posvětil stamiliony na uzavření ropných vrtů v povodí Moravy.

Evropská komise schválila využití celkem 53 milionů eur (přes 1,4 miliardy Kč) k uzavření a dekontaminaci někdejších ropných vrtů v povodí řeky Moravy. Více»

29 červenec 2014

Program Nová zelená úsporám navýšil dotace.

Program Nová zelená úsporám (NZÚ) zjednodušil své podmínky a navýšil příspěvek na zpracování odborného posudku. Reaguje tím zřejmě na nižší zájem. Více»

29 červenec 2014

Maminko, tatínku, pojďme bydlet zdravě!

To je heslo prázdninové iQLANDIE v Liberci. Science centrum hostí dětskou zábavnou výstavu, která ukazuje, jak se staví energeticky šetrné domy. Více»

29 červenec 2014

Jaká existuje pravda o nízkoenergetickém a pasivním bydlení?

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje: až 60 % populace trpí tzv. syndromem nezdravých budov. Ten souvisí se špatnou kvalitou vnitřního ovzduší a projevuje se různými zdravotními problémy. Více»

12 červenec 2014

V nové zelená úsporám existují chyby v žádostech.

Nová zelená úsporám je programem Ministerstva životního prostředí, který administruje Státní fond životního prostředí. Více»

23 červen 2014

Kontroly a sankce u energetických štítků budou přibývat.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu se zvýší počet kontrol a plánovaná novela zákona také navíc umožní revidovat kvalitu vystavených průkazů. Více»

15 červen 2014

Přizpůsobují se města lidem, nebo lidé městům?

A kdo ovlivňuje jejich budoucí podobu? Politici, architekti, developeři, ekonomové či občanská sdružení? Více»

31 květen 2014

Ministru životního prostředí vadí kácení stromů v zahradách.

Zřejmě se proto zpřísní příslušná vyhláška. Více»

24 květen 2014

Neprojde-li změna EIA, hrozí zastavení dotací.

Rezort životního prostředí připravil legislativní novelu zákona klíčovou pro získání evropských dotací v příštím programovacím období. Více»

23 květen 2014

Nová zelená úsporám opět zvýší počet pasivních domů.

Díky programu Nová zelená úsporám by se mohl letos počet pasivních, tedy energeticky úsporných domů zdvojnásobit, tvrdí zástupci Centra pasivního domu a Sdružení EPS ČR. Více»

17 duben 2014

Opět začal program Nová zelená úsporám.

První aprílový den začal Státní fond životního prostředí přijímat žádosti do Nové zelené úsporám. Více»

28 březen 2014

V České republice je zateplený jen každý desátý dům.

Zateplených rodinných domů v ČR je necelých 200 tisíc, tj. tedy zhruba 11 procent. Polovina z toho je navíc zateplena špatně. Nejčastější chybou je pak nedostatečná tloušťka izolace. Více»

16 březen 2014

Zástupci byt. domů, SVJ a byt. družstev budou muset pro své domy vyřídit PENB.

Proč je tento průkaz povinný? ČR jako člen EU je vázána Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU ze roku 2010. Tato směrnice konstatuje, že podíl budov na spotřebě energie v EU činí 40 procent. Více»

5 březen 2014

Ekologické certifikáty má již 15 procent budov.

V metropoli se nachází třikrát více "zelených" kanceláří, než je průměr v zemích EU. Více»

15 únor 2014

Větrníky asi sníží zájem o bydlení na jihu Plzeňska.

Snížení poptávky po bydlení v klidové oblasti začíná vyvolávat záměr firmy Ostwind postavit ve Střížovicích na jihu Plzeňska až osm dvousetmetrových větrných elektráren. Více»

8 únor 2014

Zástupce veřejného ochránce práv kritizuje úpravy na skládce v Chýni.

Stavební úřad v Hostivici spolu s Krajským úřadem Středočeského kraje dlouhodobě tolerují nepovolené navážení velkého množství výkopové zeminy na skládku Chýně a s tím spojené rozsáhlé terénní úpravy. Uvedl to zástupce ombudsmana Stanislav Křeček. Více»

28 leden 2014

Průkaz energetické náročnosti budovy v SVJ

Zákonnou povinnost mít k prodeji nemovitosti zpracovaný Průkaz energetické náročnosti budov (zkráceně PENB, nesprávně někdy „energetický štítek“) platí od ledna roku 2013 a stanovuje jej novela zákona o hospodaření energií č. 406/2000 Sb. Více»

9 leden 2014

KRNAP již brzo otevře centrum environmentální výchovy.

Správa Krkonošského národního parku ve Vrchlabí otevře nové Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání. Více»

4 leden 2014

Stromy Na Nikolajce musely ustoupit stavbě.

Na Nikolajce v Praze 5 padlo zhruba 400 stromů kvůli nové stavbě, kterou zde realizuje společnost Central Group. Více»

29 prosinec 2013

Začíná nový boj o zástavbu Vidoule.

Radní Prahy 5 souhlasili s tím, aby změna územního plánu umožnila developerům stavět v bývalé jinonické Waltrovce či na západě Barrandova. Radní se nepostavili proti zástavbě na západě stolové hory Vidoule. Plán developera vzali na vědomí. Více»

7 prosinec 2013

V metropoli existuje nová soutěž, která se týká zajímavých stromů.

Hledat a mapovat významné stromy v hlavním městě může laická veřejnost s novou soutěží, která nese název Objevme významné stromy. Více»

19 listopad 2013

Tramvajová trať na Dědinu se lidem nezamlouvá.

Obyvatelé Prahy 6 nesouhlasí s výstavbou prodloužení tramvajové tratě na sídliště Dědina ze zastávky Divoká Šárka. Více»

30 říjen 2013

Za odpady si Pražané zřejmě připlatí.

Pražští radní chtějí o loňskou inflaci navýšit poplatek za svoz komunálního odpadu. Více»

24 říjen 2013

Tendr na informační systém Zelené úsporám prý obsahoval chyby.

Státní fond životního prostředí (SFŽP) chyboval v tendru na informační systém související s přidělováním dotací v programu Nová zelená úsporám. Více»

15 říjen 2013

Vyplavení lidé na čtyřce nemusí platit daň z nemovitosti.

Radní MČ Prahy 4 rozhodli, že tato městská část odpustí daň z nemovitosti každému vlastníkovi nemovitosti, který prokáže, že mu červnová povodeň poničila majetek. Více»

7 říjen 2013

Pražští zastupitelé zvýšili ochranu vodních nádrží.

Nově jsou dokonce veřejně prospěšnými stavbami. Více»

21 srpen 2013

Nová Zelená úsporám má téměř 2 000 žadatelů.

Státní fond životního prostředí (SFŽP) eviduje po prvním týdnu od zahájení příjmu žádostí o dotace z programu Nová Zelená úsporám zhruba dva tisíce zájemců, ale auditorů je nedostatek. Více»

20 srpen 2013

Radnice dala k soudu projekt 13 paneláků.

Městská část Praha 12 bojuje proti vzniku sídliště poblíž statku Šabatka vedle komořanského zámečku. Více»

19 červenec 2013

Až polovina majitelů bydlí v nezateplených domech.

Takřka polovina (42 procent) majitelů domů a družstevních bytů nemá svou nemovitost zateplenu, 21 procent o tom ani neuvažuje. Více»

18 červenec 2013

Strom si už můžete na své zahradě pokácet bez běhání po úřadech.

Pokud vám na zahradě překáží strom, kterého se potřebujete zbavit, a dosud jste to odkládali kvůli papírování, od 15. 6. můžete začít kácet bez správního řízení. Umožňuje to novela vyhl. o ochraně dřevin a povolování jejich kácení (č. 189/2013 Sb.). Více»

8 červen 2013

Přehrada na řece Berounce by snížila povodně na Vltavě.

Přehrada na řece Berounce u Křivoklátu s dostatečně velkým objemem nádrže by podle ředitele společnosti Vodní díla TBD Miloše Sedláčka pomohla snížit povodňové průtoky i na Vltavě. Více»

2 červen 2013

Podmínky pro Novou zelenou úsporám budou až během června.

Podmínky pro program Nová zelená úsporám, v němž by na zateplení rodinných domů měly jít zhruba 1,4 miliardy korun, vyhlásí ministerstvo životního prostředí až během měsíce června. Více»

24 květen 2013

Vláda ČR podpořila legislativní návrh změn energetických štítků.

Se souhlasným vyjádřením vlády bude Sněmovna probírat poslaneckou novelu z dílny zákonodárců ODS, která má ulevit od administrativy spojené s energetickými štítky. Více»

21 květen 2013

Developer stavby má na Milíčově utrum.

Veřejný zájem na ochranu přírody je důležitější, než ochrana zájmů privátních. Více»

19 květen 2013

Spielberk Tower v Brně obdržel BREEAM Outstanding.

Administrativní budova Spielberk Tower v areálu Spielberk Office Center se jako první evropská budova mimo Velkou Británii pyšní certifikátem BREEAM International 2009 Commercial: Offices s nejvyšším možným hodnocením Outstanding. Více»

1 květen 2013

Je třeba ulevit od byrokracie u energetických štítků.

Poslanci ODS předložili ve Sněmovně novelu, která má ulevit od administrativy spojené s energetickými štítky. Více»

30 duben 2013

Místo energetických štítků chtějí mít lidé raději vyúčtování.

Lidé kupující nemovitost považují průkazy energetické náročnosti budov, tzv. energetické štítky, za zbytečnou byrokracii. Více»

29 březen 2013

Od dubna si úřady posvítí na energetické štítky.

Až stotisícová sankce hrozí od měsíce dubna každému, kdo si pro svůj dům či byt určený k prodeji či pronájmu nezajistí příslušný energetický průkaz. Více»

21 březen 2013

Sdružení Arnika spustila web ke změnám územního plánu Prahy.

Arnika spustila webovou databázi s více než tisícovkou změn územního plánu Prahy. Více»

23 únor 2013

Vláda ČR chce dát 1,4 miliardy korun na zateplení.

V počátku programu Nová zelená úsporám proplatí stát majitelům rodinných domů asi 1,4 miliardy korun na zateplení. Více»

10 únor 2013

Šance pro budovy kritizuje SEK.

Návrh nové Státní energetické koncepce nevěnuje dostatečnou pozornost spotřebě energie a nezahrnuje konkrétní opatření na zvýšení energetické účinnosti, jejichž realizace by českým firmám a domácnostem dokázala v následujících deseti letech uspořit. Více»

10 únor 2013

Energetické štítky pro starší nemovitosti jsou zbytečné.

Vystavovat průkazy energetické náročnosti budovy pro staré stavby je podle Asociace realitních kanceláří ČR nesmyslné, tato povinnost by se měla vztahovat na budovy mladší deseti let. Více»

24 leden 2013

Na Spořilově plánují zakrýt ulici.

Frekventovaná Spořilovská ulice, kterou projedou desítky tisíc aut, by mohla zmizet pod zemí v tunelu, plánují úředníci. Více»

3 leden 2013

První hypermarket v pasivním standardu

V Hannoveru byl na začátku prosince otevřen první supermarket fungující v energeticky pasivním standardu. Více»

25 prosinec 2012

Společnosti kritizují Novou zelenou úsporám.

Výrobci kotlů na biomasu, tepelných čerpadel, slunečních kolektorů a dalších úsporných technologií kritizují naši vládu za současné nastavení programu Nová zelená úsporám. Více»

16 prosinec 2012

Sankce za chybějící energetické štítky nejdříve od dubna 2013.

Do té doby budou úřady při kontrolách shovívavé a budou vlastníkům nemovitostí spíše radit. Více»

2 prosinec 2012

Nová zelená úsporám v prvopočátku přinese 1,4 miliard.

V počátku programu Nová zelená úsporám proplatí stát celkem 1,4 miliardy korun na zateplení vlastníkům rodinných domů. Více»

1 prosinec 2012

Hlavní město musí opravit čističku v Troji.

Praha musí do pěti let zrekonstruovat ústřední čistírnu odpadních vod na Císařském ostrově tak, aby splňovala veškeré požadavky na kvalitu vypouštěných vod. Více»

19 listopad 2012

Prezident republiky vetoval novelu horního zákona.

Prezident Václav Klaus vetoval novelu horního zákona, která ruší možnost vyvlastňování nemovitostí kvůli těžbě nerostných surovin. Více»

11 listopad 2012

MČ Praha 4 koupí Zelený pruh.

Za 4, 5 milionu korun plánuje "čtyřka" odkoupit od soukromých vlastníků jejich pozemky v parku na Zeleném pruhu na Dobešce. Více»

1 listopad 2012

U Kladna se staví vědecké centrum za 700 milionů.

České vysoké učení technické začalo se stavbou výzkumného centra v části Dříň u Kladna, která dříve byla součástí hutí Poldi. Více»

28 září 2012

Topná sezona začíná.

Jak lze snížit výdaje za energie? Více»

15 září 2012

U domů přibudou hnědé popelnice na biologický odpad.

Od roku 2014 budou muset města a obce nabídnout občanům možnost třídit bioodpad. Více»

10 září 2012

V Zelené úsporám SFŽP zřejmě vydá 8,92 miliardy.

Státní fond životního prostředí (SFŽP) investuje letos do končícího programu zateplování Zelená úsporám až 8,92 miliardy korun. Více»

30 srpen 2012

Topná sezona startuje.

Požáry a otrava oxidem uhelnatým jsou extremními případy toho, kam může zajít zanedbání povinných kontrol komínů. Více»

4 srpen 2012

Občané se mohou vyjádřit ke klánovickému golfu.

Veřejnost může podávat své návrhy k připravované změně územního plánu, která by měla zabránit stavbě golfového hřiště. Více»

12 červenec 2012

Vyvlastnění pozemků a domů se má kvůli těžbě surovin ztížit.

Vláda České republiky schválila legislativní novelu zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů, která má za úkol posílit vlastnická práva vlastníků nemovitostí v oblastech těžby uhlí. Více»

6 červenec 2012

Vlastníci domů již dostali 15 miliard.

Na bankovní účty 64 000 žadatelů o dotace na zateplení či výměnu starých kotlů Zelená úsporám již došlo 15 miliard korun. Více»

28 červen 2012

Trojmezí se prý má prodávat za čtvrt miliardy korun.

Kellnerova PPF plánuje na pražském Trojmezí vykoupit další pozemky a postavit tu byty i velký veřejný park se sportovišti. Více»

4 červen 2012

Spořilov mají před kamióny chránit stromy.

Spořilovskou ulici budou kamiony jezdit i dál. Více»

29 duben 2012

Legislativní novinka v realitách, kterou pocítí každý vlastník nemovitosti.

V dnešní aktualitě se budeme zabývat významnou legislativní novinkou v realitní oblasti, jež se dotkne snad každého vlastníka nemovitosti a je úplně jedno, zda-li se např. jedná o privátní osobu, realitní kancelář či město. Více»

21 březen 2012

Občané ČR zaplatí každé dva roky až 1 000 Kč za revizi kotlů.

Za povinné revize kotlů na tuhá paliva, s nimiž počítá nový zákon o ochraně ovzduší, by lidé měli zaplatit každé dva roky zhruba 700 až 1 000 korun. Více»

11 březen 2012

Klánovice nechtějí golfové hřiště.

Zastupitelstvo Klánovic vyzvalo pražský magistrát, aby bezodkladně zpracoval a projednal změnu územního plánu, která by znemožnila výstavbu golfového hřiště v Klánovickém lese. Více»

6 březen 2012

Nemovitosti budou označovat energetické štítky.

Vlastníci nemovitostí, které chystají k prodeji či pronájmu, budou mít od příštího roku povinnost opatřit budovy zvláštním štítkem o energetické náročnosti. Více»

24 únor 2012
19 únor 2012

Občanské sdružení odmítá bigboardy na Žižkově.

Stavební odbor žižkovské radnice řeší otázku, zda-li má v Konevově a Želivského ulici povolit stavbu tří světelných bigboardů na obecních pozemcích. Více»

23 leden 2012

Další zelená kancelářská budova v hlavním městě.

Administrativní budova Filadelfie získala uznávaný britský certifikát BREEAM In Use (BIU) s klasifikací dobře, který patří k prestižním metodikám certifikace ekologických budov v Evropě. Více»

12 leden 2012

Kontrola kotlů v bytech zůstává až poslední možností.

Úřední kontroly kotlů v domácnostech by byly až poslední možností zásahu, když občané spalují např. odpadky a znečišťují tím ovzduší. Více»

29 říjen 2011

SFŽP provádí kontrolu využití dotací na zateplení.

Státní fond životního prostředí zkontroloval stovky rekonstrukcí či novostaveb, na něž šly dotace z programu Zelená úsporám. Více»

13 říjen 2011

Dálnice mezi domy.

Občanská sdružení protestují proti výstavbě další části městského okruhu. Více»

20 září 2011

Protest proti výstavbě v Braníku.

Lidé se bojí kolapsu dopravy. Více»

14 září 2011

Paroplynovou elektrárnu u Mochova zatím společnost RWE stavět nebude.

Strach a obavy z ekologické zátěže a z dalších ohrožení krajiny. Takové byly pocity obyvatel obcí středního Polabí poté, co před dvěma lety společnost RWE představila projekt na výstavbu obří paroplynové elektrárny (PPE), která měla stát u Mochova. Více»

17 srpen 2011

Na Pankráci se staví zelená kancelářská budova.

Moderní kancelářský objekt City Green Court, který v současnosti staví společnost Skanska na rohu ulic Pujmanové a Hvězdovy na Pankráci, obdrží po svém dokončení platinový certifikát ekologické stavby. Více»

18 březen 2011

Zelené úspory stále čekají.

O dalším osudu programu se ale rozhodne nejdříve na konci měsíce března. Více»

16 březen 2011

Magistrát rozhodl, že se v Trojmezí byty stavět nebudou.

Hlavní město zastavilo změnu územního plánu, která by umožnila zástavbu zeleně v Trojmezí. Více»

28 únor 2011

Podle Hnutí Duha by mohlo zateplení domu ročně stát 39 mld.

Ušetření až 39 mld. korun ročně může přinést zateplení většiny českých domů a podniků. Více»

22 únor 2011

Praha se chystá zvelebovat náplavky.

Z tohoto důvodu si proto nechala zpracovat studii od kanceláře Rössler Rybář architekti, která navrhuje mimo jiné vybudovat náplavku kolem Dětského ostrova a tento ostrov spojit s nábřežím druhou lávkou. Více»

13 únor 2011

Letiště Vodochody musí opět dopracovat studii k EIA.

Ministerstvo životního prostředí vrátilo Letišti Vodochody k dopracování i druhou verzi studie vlivu na přírodu EIA. Více»

3 únor 2011

Radnice Městské části Praha 1 se pustila do boje proti hluku.

Praha 1 zřídila kvůli nadměrné hlučnosti některých restauračních podniků v centru hlavního města speciální pracovní skupinu. Více»

31 leden 2011

Stavby dostanou zelenou, avšak se bude žít v hluku.

Zvýšení hlukových limitů v hlavním městě by umožnilo výstavbu např. části okruhu přes Běchovice i Suchdol. Více»

24 leden 2011

Paroplynová elektrárna u Mochova je zase o krok blíž k realizaci.

U Mochova plánuje společnost RWE Transgas postavit paroplynovou elektrárnu a pokračuje v přípravách projektu. Více»

23 leden 2011

Stát nakonec rozdá občanům pět ekomiliard.

Šance pro ty, kteří tvrdě doplatili na program Zelená úsporám. Více»

18 leden 2011

Z dotačního hitu Zelená úsporám na zateplení domů se stala pro lidi noční můra.

Pro spoustu vlastníků rodinných domů byl dotační program Zelená úsporám nadějí, že si budou moci svoje obydlí zateplit, aniž by se museli dlouhodobě zadlužit. Více»

31 prosinec 2010

ČVÚT bude analyzovat tzv. zelené domy.

ČVÚT postaví v části bývalého areálu Poldi Kladno Univerzitní centrum energeticky efektivních budov. Více»

31 prosinec 2010

Hluk z Pražského okruhu se bude měřit rok.

Obyvatelé z okolních obcí se obávají, že vláda zvýší hlukovou zátěž. Více»

24 prosinec 2010

Ve Strašnicích mají vznikat nové byty, lidé se proto bojí o zhorš. živ. prostř.

Architekt Karim Reda Rachidi připravuje se svou firmou v ulici v Olšinách na místě bývalé Bečvářovy vily ve Strašnicích výstavbu bytů. Tato informace vyplývá z dokumentace předložené společností k posuzování vlivů stavby na životní prostředí (EIA). Více»

20 říjen 2010

Společnosti žádají, aby zateplování domů v ČR nekončilo.

Firmy, které působí ve čtyřech sdruženích a asociacích, vyzvaly vládu ČR k pokračování v programech na podporu zateplování budov. Více»

1 říjen 2010

Hlavní hygienik je proti stavbě okruhu v Suchdole.

Výstavba Pražského okruhu na severu metropole přes Suchdol dostala další ránu. Více»

21 září 2010

Občané protestovali proti kácení stromů.

Několik desítek občanů protestovalo proti kácení stromů v blízkosti Sofijského náměstí. Více»

16 srpen 2010

Nízkoenergetické bydlení láká.

Nízkoenergetické stavby s roční spotřebou tepla do 50 kW/m2 za rok již nejsou výsadou jen individuálních stavebníků, ale stávají se i součástí developerských projektů. Více»

11 srpen 2010

Odsunout občany z povodňových zón? To zatím nejde.

Skutečnost, že stát nevykupuje od občanů nemovitosti v ohrožených místech, kritizuje přitom prezident i oslovení odborníci. Více»

23 červenec 2010

Ochránci přírody mohou vstoupit i na soukromé pozemky.

Orgány ochrany přírody mohou i nadále provádět úpravy na pozemcích soukromých vlastníků. Více»

29 červen 2010

Voda v České republice zdraží až o 50 %.

Výstavba čističek, kterou žádá EU, zvýší ceny stočného. Více»

9 červen 2010

Sedlčany chtějí postavit kompostárnu.

Ta by měla zpracovávat biologický odpad z města a okolí. Více»

29 květen 2010

Obce se vrhají na solární dotace.

Česká města si půjčují stovky milionů korun na solární elektrárny. Více»

20 květen 2010

Rady pro zateplení domu

V uplynulých dnech byl zahájen provoz webových stránek www.zateplit-dum.eu, které přinášejí komplexní poradenství pro zájemce o zateplení fasády bytového domu včetně sanací starších panelových domů. Více»

19 květen 2010

Dolní Chabry poslaly na město právníky kvůli výstavbě okruhu.

Žádná jiná stavba nemá přitom v hlavním městě takové potíže, jako severní část dálničního okruhu. Více»

15 květen 2010

Elektrárna se stavět nebude.

Lidé v Bohnicích uspěli. Více»

2 květen 2010

Česká republika nepatří k rájům investic do ekologické energie.

Česká republika je jednou z méně atraktivních zemí pro investice do obnovitelných zdrojů energií. Více»

24 duben 2010

Ekologické centrum v Kladně je již otevřeno.

Nedaleko bývalé hornické kolonie Čabárna u Kladna bylo otevřeno Centrum ekologické výchovy. Více»

1 duben 2010

Pražské čističce odpadních vod chybějí finance.

Naděje na dotaci z EU bez změny podmínek smlouvy s Veolií padají. Více»

26 březen 2010

V části parku na Praze 10 může stát církevní stavba.

Městská část Praha 10 upozorňuje, že současný územní plán umožňuje až zastavění celého parku. Z tohoto důvodu proto navrhla změnu. Více»

25 březen 2010

Na okraji Grébovky by měly vyrůst nové domy, což se nelíbí místním občanům.

Členové zastupitelstva se chystají schvalovat "balík" změn územního plánu a jedním bodem je výstavba v Perucké ulici. Více»

23 březen 2010

Obyvatelé Panenských Břežan odmítli v místním referendu výstavbu letiště.

Občané Panenských Břežan u Prahy odmítli v místním referendu výstavbu veřejného mezinárodního letiště ve Vodochodech. Více»

21 březen 2010

Levice prosadila zákon pro zahrádkáře.

Sněmovna schválila tzv. zahrádkářský zákon. Více»

18 březen 2010

V Mělníce zahájí provoz nová vodní elektrárna.

Na přelomu měsíců března a dubna by měla zahájit provoz nová malá vodní elektrárna v Mělníce. Více»

11 březen 2010

Pět decibelů navíc neprošlo !

Vyhláška Ministerstva zdravotnictví, která by prolomila do budoucnosti denní a noční limity hluku o pět decibelů, nebude. Více»

5 únor 2010

Ministerstvo zdravotnictví hodlá povolit vyšší limity hluku.

Česko, které se již teď potýká s nadměrným hlukem a jeho dopady na zdraví obyvatelstva, uvažuje o dalším uvolnění platných hygienických limitů, které se týkají silniční sítě. Více»

2 únor 2010

Podle vlády ČR je kontrola kotlů zásah do soukromí.

Vláda ČR nepodpoří návrh Moravskoslezského kraje, který chce prosadit kontrolu domácích topeníšť a umožnit vstup kontrolorů do domů i bez souhlasů vlastníka. Více»

5 leden 2010

Kalkulace cen tepla mají být dostupné na internetu.

Teplárny tak budou možná muset zveřejňovat např. na internetu své kalkulace cen tepla. Uložit jim to chce legislativní novela zákona od poslanců z kontrolního výboru, kterou projedná vláda ČR tento týden. Více»

22 prosinec 2009

Plánovaná výstavba na Smíchově může ohrozit území biokoridorů.

Obyvatelé pražské Spiritky na Praze 5 tvrdí, že z mapy hlavního města Prahy zřejmě zmizí další kus městské zeleně, neboť "město" prodalo svůj podíl na pozemku u ulice Zdíkovská. Více»

12 prosinec 2009

Trolejbusy se možná vrátí do ulic hlavního města.

Společnost pro pražskou trolejbusovou dopravu si to klade za cíl. Více»

11 prosinec 2009

Místní referendum o golfu v Klánovicích je pravomocné.

Městský soud v Praze rozhodl o tom, že se zatím hrát golf v Klánovicích nebude. Více»

4 prosinec 2009

Špatné měření zvyšuje ceny tepla v bytech s ústředním topením.

České domácnosti, které jsou napojené na centrální teplo, platí každý měsíc o 200 až 500 korun za teplou užitkovou vodu více, než by měly. Více»

3 prosinec 2009

Skládka v pražských Ďáblicích se má i nadále rozšiřovat.

Současná diskuse o změně územního plánu hlavního města Prahy se zdaleka nejvíce dotýká severní části české metropole. Městské čtvrtě jako Ďáblice, Dolní Chabry a Březiněves totiž čekají významné změny, pokud bude návrh nového územního plánu schválen. Více»

3 prosinec 2009

Občanské sdružení Mochov je proti výstavbě elektrárny u polabského městečka.

Občanské sdružení Mochov - místo pro život nesouhlasí se záměrem společnosti RWE postavit v Mochově paroplynovou elektrárnu. Více»

28 listopad 2009

Boj o Střelecký ostrov v Praze pokračuje.

Rekonstrukce a revitalizace místa má stát 40 mil. Kč, pokácet se má kvůli ní 55 stromů a odstartovat se tak má jeho komerční využití. Více»

18 listopad 2009

Příznivci golfového hřiště v Klánovicích se obrátili na soud.

Zastánci vybudování golfového hřiště v Klánovicích z občanského sdružení Pro-Golf 2005 podali k soudu hromadnou správní žalobu na vyslovení neplatnosti místního referenda. Více»

14 listopad 2009

Pasivní bydlení uspoří několik tisíc korun měsíčně, největší zájem mají mladí.

Tzv. pasivní rodinné domy nejsou v České republice už nic výjimečného, ale pasivní byty jsou přesto stále v Česku ojedinělé. O pozitivním vlivu na životní prostředí se radši zmiňovat v tomto článku nebudeme. Více»

10 listopad 2009

Lidé odmítli golfové hřiště v Klánovicích.

Obyvatelé Klánovic se o víkendu vyslovili proti výstavbě golfového hřiště v místním lese. Více»

29 říjen 2009

Na Střeleckém ostrově v Praze se pokácí méně stromů.

Díky rekonstrukci Střeleckého ostrova má být pokáceno 45 až 55 stromů. Více»

16 říjen 2009

Žádosti o tzv. zelené dotace rapidně přibývají.

Zhruba měsíc po zmírnění podmínek programu Zelená úsporám se na Státním fondu životního prostředí shromažďuje tolik žádostí o dotace jako za celé předcházející období, kdy museli občané kombinovat více zateplovacích opatření. Více»

18 srpen 2009

Vláda České republiky schválila legislativní novelu vodního zákona.

Rozsáhlá novela předpokládá zhruba patnáct administrativních změn a zjednodušení. Návrh nové právní úpravy by měl rovněž de lege ferenda zrušit povinnost zjišťovat jakost odebrané vody a zjištěné výsledky dále předávat orgánům státní správy. Více»

6 srpen 2009

Bydlení v tzv. satelitech je na výrazném ústupu.

Lidé v ČR, kteří se stěhují do nového, se začali rovněž více zajímat o zeleň ve svém okolí. Výstavbu na území obce se snaží čím dál tím více ovlivnit i samotné obce. Více»

13 červenec 2009

Boj o zeleň v Roztylech pokračuje.

Členové zastupitelstva Jížního Města slíbili, že sami navrhnou způsob využítí pozemků mezi Kunratickým lesem a stanicí metra. Více»

7 červenec 2009

Zateplování domů se mírně zaseklo.

Tolik vychvalovaný program Zelená úsporám, v němž by měl v příštích letech rozdělit stát cca. 25 miliard Kč, se stále nerozjel. Zájemce o dotace na zateplení domů či ekologické topení totiž odrazuje příliš náročné schvalování žádostí. Více»

20 květen 2009

Kobylisy se promění v oázu klidu.

Místní městská část totiž zpříjemní na sídlišti bydlení: zelení i sportovištěm. Více»

16 duben 2009

Nevole mezi obyvateli Bohnic kvůli pokáceným stromům v areálu botanické zahrady.

Vlna rozhorčení se zvedla mezi občany sídliště v Praze Bohnicích. Rozhořčenou reakci obyvatel totiž vyvolal jejich bezprostřední soused, Botanická zahrada hl. m. Prahy, a to kvůli pokácení borovic. Více»

Všechny články a aktuality »»

   

Poslední Aktuality a články

V programu Obchůdek 2021 plus se zatím schválili žádosti pěti krajů.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) podle svého šéfa Karla Havlíčka (za ANO) dosud v programu Obchůdek 2021+ schválilo žádosti pěti krajů na podporu venkovských koloniálů. Havlíček to včera napsal na twitteru. Více»

Provozovatelé plynárenských soustav hodlají vytvořit vodíkový koridor.

Provozovatelé plynárenských soustav České republiky, Slovenska, Ukrajiny a Německa chtějí společně vybudovat vodíkový koridor z Ukrajiny napříč střední Evropou. Více»

Firmám se vyplatí vlastní výroba elektřiny.

Míní účastnící odborné konference. Více»

Elektrárna Ledvice obdržela výjimku z limitů pro škodliviny.

Uhelné elektrárně Ledvice na Teplicku ministerstvo životního prostředí potvrdilo výjimku z limitů pro škodliviny, informovalo dnes ČTK Hnutí Duha a Greenpeace ČR. Více»

V Průmyslovém paláci na Výstavišti začíná čtyřdenní knižní veletrh Svět knihy.

Podrobněji představí literaturu Francie, která je čestným hostem akce. Zaměří se také na tvůrce z Polska a představí i běloruské spisovatele, mnohdy žijící v exilu. Více»

Všechny články a aktuality »»

 

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019