Provozuje:
Juris Real Estate

Až 15 procent obyvatel českých zemí ohrožuje chudoba a sociální vyloučení.

Chudoba a sociální vyloučení hrozí celkem 1,58 milionu obyvatel České republiky. Z nich 128 500 nemá ani dostatečný příjem, ani materiální vybavení a ani práci. I tak je na tom ČR ale nejlépe ze zemí EU.

Až 15 procent obyvatel českých zemí ohrožuje chudoba a sociální vyloučení.

autor. JURIS REAL

Chudoba a sociální vyloučení hrozí celkem 1,58 milionu obyvatel České republiky. Z nich 128 500 nemá ani dostatečný příjem, ani materiální vybavení a ani práci. I tak je na tom ČR ale nejlépe ze zemí EU.

Zatímco v osmadvacítce hrozí chudoba a vyloučení v průměru zhruba čtvrtině lidí, v Česku 15 procentům.

Toto zjištění vyplývá ze schválené vládní strategie sociálního začleňování do roku 2020.

Odborníci sledují tři kategorie - příjmovou chudobu, materiální deprivaci a práci.

V roce 2012 se pod hranici příjmové chudoby dostal třeba člověk s měsíční částkou nižší než 9680 korun, pár s méně než 14 500 korunami, samotná matka s malým potomkem s méně než 12 600 korunami či rodiče s náctiletým a malým dítětem s méně než asi 22 300 korunami.

Pod hranicí příjmové chudoby tak v ČR žilo 990 000 lidí.

"Z tohoto počtu bylo 256 600 dětí a 100 200 osob nad 65 let," upřesnili autoři dokumentu. Chudobou tedy trpělo 14 procent dětí a šest procent seniorů.

Podle dokumentu míru příjmové chudoby v ČR významně ovlivňuje vyplácení dávek, podpor a důchodů. Bez nich mohlo v roce 2011 do chudoby spadnout skoro 38 procent lidí.

Díky penězům od státu podíl činil 9,8 procenta. V EU se vydává na sociální zajištění v průměru kolem 29 procent HDP, v ČR asi pětina. I tak má nejnižší míru chudoby v osmadvacítce.

"To svědčí o velmi dobré efektivitě sociálních transferů," uvádí strategie.

Do chudoby mohla sklouznout víc než pětina rodin se třemi a více dětmi a téměř třetina neúplných rodin s potomky. Kromě nich hrozí příjmová chudoba nezaměstnaným, lidem s nízkým vzděláním a těm, co žijí v nájmu.

Víc "např." trápí ženy než muže. V Ústeckém kraji příjmovou chudobou trpělo 16 procent obyvatel, v Moravskoslezském 14,7 procenta. Nejlepší byla situace naopak v Plzeňském kraji a v Praze. Tam nemělo stanovený minimální příjem kolem šesti procent lidí.

Tzv. materiální deprivace - tedy nedostatek - trápila kolem 682 700 lidí. V roce 2012 její míra dosáhla 6,6 procenta, mírně ji zhoršila krize.

V EU činila kolem devíti procent.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Ztráta bydlení 1 000 lidí stojí rozpočet 250 milionů Kč ročně.

Zjistila podrobná analýza. Více»

Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau bude nově patřit EPH.

Společnost EP Power Europe (EPPE) z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského se stane jediným vlastníkem německé hnědouhelné elektrárny Schkopau. Více»

Samsung zavřel svou továrnu na mobilní telefony v Jižní Koreji.

U jednoho ze zaměstnanců se totiž potvrdila nákaza novým typem koronaviru, kvůli čemuž firma zbytku pracovníků nařídila karanténu. Více»

Černým odběratelem elektřiny se může člověk stát i neúmyslně.

Jestliže nemáte v pořádku smlouvu o dodávkách energií, můžete se stát neúmyslně černým odběratelem. Více»

Činže v kolínských bytech se zvýší.

Platby za nájem se v městských bytech v Kolíně zvýší. Vedení města schválilo růst ceny za bydlení o výši inflace, tedy necelá tři procenta. Více»

Všechny články a aktuality »»