Provozuje:
Juris Real Estate

Česká republika má nejzadluženější chudé.

Více než jedna třetina obyvatel sociálně vyloučených lokalit si někdy půjčila peněžní prostředky. Často se pak obrací i na lichváře.

Česká republika má nejzadluženější chudé.

autor. JURIS REAL

Více než jedna třetina obyvatel sociálně vyloučených lokalit si někdy půjčila peněžní prostředky. Často se pak obrací i na lichváře.

Reklamy na úvěry "zadarmo". Nakupování elektroniky. Vysoké nájmy v ubytovnách. To jsou podle odborníků hlavní příčiny zadlužování obyvatel, kteří žijí v sociálně vyloučených lokalitách. České hrají ale oproti těm ze středo- a východoevropských zemí smutný prim - jsou totiž nejzadluženější. Více než třetina místních má úvěr nebo si půjčila peníze jinde. U ostatních zemí se přitom průměr pohybuje okolo 20 procent. V Moldavsku ale např. jen okolo 5 procent. Toto zjištění vyplývá z průzkumu OSN, který pro organizaci v České republice a na Slovensku prováděla agentura Median. "Oproti jiným zemím je tu nadstandardní počet lidí, kteří dluží částky do dvojnásobku měsíčních příjmů domácnosti a nějak si tyto dluhy táhnou," uvedl sociolog Daniel Prokop, který se společností Median průzkum prováděl.

Sociologická sonda do vyloučených lokalit zahrnula Romy i zástupce majority, většinu ale tvořili právě Romové. Pokud si šli půjčit peníze, jen 36 procent z nich zavítalo do velkých bankovních domů. Skoro čtvrtině peníze poskytly nebankovní společnosti a co považují odborníci za nejvíc alarmující, další čtvrtině lokální lichváři - ti se rekrutují především z řad samotných Romů. Poněvadž poslední dva zmíněné "subjekty" staví svůj byznys především na chudých, peníze sociálně slabým půjčují rádi. Lidé se na ně obracejí především v situaci, kdy po nich chtějí peníze vrátit hypoteční banky. Finanční gramotnost se v těchto lokalitách zlepšuje jen velmi pozvolna. Uznávaný sociolog Jan Hartl ze společnosti Stem si to vysvětluje tím, že tu převládá nezaměstnanost. Řada Romů rovněž doplácí na to, že chce za každou cenu zvelebovat svá obydlí - "soused si koupí televizi, tak ji chtějí mít také," vysvětluje Hartl. ČNB sice uvádí, že se v posledních dvou letech zpomalil růst zadlužování domácností, ty z vyloučených oblastí k tomu ale nepřispěly.

Jak nastavit splátkový kalendář nebo v extrémním případě vyhlásit osobní bankrot, radí v chudých městech i Agentura pro sociální začleňování. "V severočeské Kadani bylo např. s agenturou 97 osob podpořeno dluhovou poradnou a 19 z nich začalo oddlužovací proces," sdělil mluvčí Václav Zeman. Česká republika by se podle sociologů měla vydat cestou zemí jako je Švédsko nebo USA, které Romy systematicky včleňují do většinové společnosti.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Ztráta bydlení 1 000 lidí stojí rozpočet 250 milionů Kč ročně.

Zjistila podrobná analýza. Více»

Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau bude nově patřit EPH.

Společnost EP Power Europe (EPPE) z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského se stane jediným vlastníkem německé hnědouhelné elektrárny Schkopau. Více»

Samsung zavřel svou továrnu na mobilní telefony v Jižní Koreji.

U jednoho ze zaměstnanců se totiž potvrdila nákaza novým typem koronaviru, kvůli čemuž firma zbytku pracovníků nařídila karanténu. Více»

Černým odběratelem elektřiny se může člověk stát i neúmyslně.

Jestliže nemáte v pořádku smlouvu o dodávkách energií, můžete se stát neúmyslně černým odběratelem. Více»

Činže v kolínských bytech se zvýší.

Platby za nájem se v městských bytech v Kolíně zvýší. Vedení města schválilo růst ceny za bydlení o výši inflace, tedy necelá tři procenta. Více»

Všechny články a aktuality »»