Provozuje:
Juris Real Estate

Dávky na bydlení by měly po změně zákona regulovat obce.

Vyplácení příspěvků na bydlení by nově měly regulovat obce. Po jednání s radou Asociace krajů ČR o novele zákona o sociálním bydlení to dnes uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Dávky na bydlení by měly po změně zákona regulovat obce.

autor. JURIS REAL

Vyplácení příspěvků na bydlení by nově měly regulovat obce. Po jednání s radou Asociace krajů ČR o novele zákona o sociálním bydlení to dnes uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Obce podle ní vyplácení doplatků nyní nemají možnost jakkoliv ovlivnit a dávky jsou tak často zneužívány.

"Do konce září budeme předkládat na vládu koncepci sociálního bydlení a paralelně pracujeme na přípravě zákona. Domnívám se, že je to zákon opravdu zásadní - na dvě dávky na bydlení vydáváme ze státního rozpočtu každoročně už okolo 13 miliard korun. Situace v tuto chvíli je taková, že stát platí jednotlivým příjemcům, ale obce nemají žádnou možnost toto regulovat," řekla Marksová. Nový systém by měl podle ministryně být nastaven tak, aby právě obce měly možnost o sociálních bytech a vyplácení dávek rozhodovat. To by současně mělo sociální bydlení otevřít více skupinám lidí, především seniorům nebo rodinám s dětmi.

Po změně zákona dlouhodobě volají především starostové, kteří mají se zneužíváním dávek na bydlení ve svých obcích přímé zkušenosti. Například starostové v Karlovarském kraji si nejčastěji stěžovali na vyplácení příspěvku na bydlení v předražených soukromých nájemních bytech nebo nepracujícím či drogově závislým lidem.

Ministerstvo práce už na jaře oznámilo, že plánuje sloučení nynějších dvou dávek na bydlení.

Místo příspěvku na bydlení a doplatku na bydlení by se měla začít vyplácet jen jedna dávka.

Příspěvek na bydlení patří mezi dávky státní sociální podpory. Dosáhnou na něj lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí 30 procent příjmu. V Praze je to 35 procent příjmu. Doplatek patří mezi dávky hmotné nouze. Získají ho ti, kteří mají nárok na příspěvek na bydlení a jimž ani s ním nezbývá na živobytí. Další dávka tedy potřebným výdaje za byt dorovnává tak, aby jim na živobytí zůstalo.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Ztráta bydlení 1 000 lidí stojí rozpočet 250 milionů Kč ročně.

Zjistila podrobná analýza. Více»

Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau bude nově patřit EPH.

Společnost EP Power Europe (EPPE) z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského se stane jediným vlastníkem německé hnědouhelné elektrárny Schkopau. Více»

Samsung zavřel svou továrnu na mobilní telefony v Jižní Koreji.

U jednoho ze zaměstnanců se totiž potvrdila nákaza novým typem koronaviru, kvůli čemuž firma zbytku pracovníků nařídila karanténu. Více»

Černým odběratelem elektřiny se může člověk stát i neúmyslně.

Jestliže nemáte v pořádku smlouvu o dodávkách energií, můžete se stát neúmyslně černým odběratelem. Více»

Činže v kolínských bytech se zvýší.

Platby za nájem se v městských bytech v Kolíně zvýší. Vedení města schválilo růst ceny za bydlení o výši inflace, tedy necelá tři procenta. Více»

Všechny články a aktuality »»