Provozuje:
Juris Real Estate

Dávky na bydlení se od ledna mírně zvýší.

Vláda podle tiskového odboru odsouhlasila nařízení ministerstva práce a sociálních věcí zvyšující tzv. normativní náklady na bydlení, z nichž se pomoc potřebným od státu vypočítává v návaznosti na růst cen nájmů, energií a paliv.

Dávky na bydlení se od ledna mírně zvýší.

autor. JURIS REAL (Zdroj: ČTK)

Vláda podle tiskového odboru odsouhlasila nařízení ministerstva práce a sociálních věcí zvyšující tzv. normativní náklady na bydlení, z nichž se pomoc potřebným od státu vypočítává v návaznosti na růst cen nájmů, energií a paliv.

Ministerstvo práce odhaduje, že by navýšení normativů mohlo znamenat pro příští rok 335 milionů korun na dávky navíc. V České republice se vyplácejí dvě dávky na bydlení - příspěvek a doplatek.

Loni do konce září se na ně vydalo 7,3 miliardy korun, letos za stejné období 6,6 miliardy.

Měsíční náklady se stanovují podle počtu osob v domácnosti a velikosti bydliště. Pro nájemní byty se podle návrhu zvednou o 234 až 811 korun, v družstevních a bytech v osobním vlastnictví pak o 202 až 501 korun za měsíc.

Upravují se i částky za pevná paliva a za náklady srovnatelné s nájemným.

Na příspěvek má nárok vlastník nebo nájemce, který je v bytě trvale hlášený, pokud mu na pokrytí nákladů na přiměřené bydlení nestačí v Praze 35 procent a jinde 30 procent příjmu.

Dávka pak odpovídá rozdílu mezi normativem a 0,3 či 0,35násobkem příjmu. Doplatek má dorovnat výdaje na bydlení tak, aby lidem zbylo na živobytí.

Za přiměřenou bytovou plochu pro jednu osobu se považuje 38 metrů čtverečních, pro dvě 52, pro tři 68 a pro čtyři a víc lidí 82 metrů.

V Praze se letos státem stanovené náklady pohybují v nájemních bytech podle počtu lidí v domácnosti od 8.233 do 18.805 korun, ve vlastních či družstevních bytech od 4.670 do 11.268 korun.

Od ledna by to mohlo být v nájmu 8.577 až 19.617 korun a ve vlastním od 4.872 do 11.769 korun.

V dalších místech republiky jsou podle velikosti bydliště náklady nižší než v metropoli. Nejmenší jsou v obcích a městech s méně než 10.000 obyvateli.

V nájemních bytech tam činí od 5.117 korun pro jednu osobu do 12.082 korun pro početné rodiny, od ledna by to mohlo být 5.374 až 12.703 korun.

Ve vlastních a družstevních bytech jsou mimopražské normativy stejné jako v hlavním městě - mají činit od ledna od 4.872 do 11.769 korun místo letošních 4.670 až 11.268 korun.

Ministerstvo v podpoře na bydlení chystá změny. Už dřív oznámilo, že by místo dvou dávek mohla existovat jedna. V létě před prázdninami se objevil návrh zákona, podle něhož se měl místo příspěvku poskytovat přídavek. Podmínky pro jeho vyplácení se měly zpřísnit. Doplatek se měl zrušit. Do ubytoven se pak od roku 2024 dávky na bydlení vůbec neměly posílat. Plán sklidil ostrou kritiku.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) posléze uvedla, že z jejího úřadu unikl jen pracovní materiál. Změny v dávkách a opatření proti chudobě měla do konce listopadu navrhnout komise, kterou Maláčová zřídila.

Již dříve šéfka resortu oznámila, že výsledek představí v polovině prosince a že očekává, že by se na doplatku na bydlení mohly ušetřit stovky milionů korun. Ministerstvo termín zveřejnění záměrů zatím neohlásilo.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Ztráta bydlení 1 000 lidí stojí rozpočet 250 milionů Kč ročně.

Zjistila podrobná analýza. Více»

Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau bude nově patřit EPH.

Společnost EP Power Europe (EPPE) z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského se stane jediným vlastníkem německé hnědouhelné elektrárny Schkopau. Více»

Samsung zavřel svou továrnu na mobilní telefony v Jižní Koreji.

U jednoho ze zaměstnanců se totiž potvrdila nákaza novým typem koronaviru, kvůli čemuž firma zbytku pracovníků nařídila karanténu. Více»

Černým odběratelem elektřiny se může člověk stát i neúmyslně.

Jestliže nemáte v pořádku smlouvu o dodávkách energií, můžete se stát neúmyslně černým odběratelem. Více»

Činže v kolínských bytech se zvýší.

Platby za nájem se v městských bytech v Kolíně zvýší. Vedení města schválilo růst ceny za bydlení o výši inflace, tedy necelá tři procenta. Více»

Všechny články a aktuality »»