Provozuje:
Juris Real Estate

Jak bude pro futuro vypadat sociální bydlení?

Stále více se hovoří o tom, jak má vypadat sociální bydlení a kolika lidem by pomohlo vyřešit bytovou situaci. S tím souvisí i různé diskuse o tom, kolik je v zemi neobydlených, především obecních bytů, které by šly využít i tímto způsobem.

Jak bude pro futuro vypadat sociální bydlení?

autor. JURIS REAL

Stále více se hovoří o tom, jak má vypadat sociální bydlení a kolika lidem by pomohlo vyřešit bytovou situaci. S tím souvisí i různé diskuse o tom, kolik je v zemi neobydlených, především obecních bytů, které by šly využít i tímto způsobem.

Nová česká vláda přislíbila, že nejpozději od konce roku 2016 bude platit zákon o sociálním bydlením, který by měl mj. stanovit i parametry sociálního bytu a současně určit okruh osob, které by měly mít na bydlení v takovém bytě nárok.

Ministerstvo práce a sociálních věcí navíc rozeslalo do tzv. mezirezortního připomínkového řízení návrh legislativní novely zákona o pomoci v hmotné nouzi, kterým chce řešit způsob výplaty jedné z dávek pomoci v hmotné nouzi – doplatku na bydlení.

Legislativní návrh zákona směřuje k tomu, aby bylo zamezeno vyplácení doplatku na bydlení do nevyhovujících prostor v ubytovacích zařízeních, která jsou financována v nepřiměřené výši ve prospěch jejich provozovatelů, aniž přitom jde o porušování platné právní úpravy.

Proto se navrhují zpřísnění při posuzování situace hmotné nouze osoby pro účely doplatku na bydlení na straně jedné a zjednodušení řízení o doplatku na bydlení na straně druhé.

Podle představ ministerstva práce a sociálních věcí by sociální bydlení mělo sloužit především pro rodiny s dětmi, seniory, zdravotně postižené, samoživitele a další potřebné skupiny, které se ocitnou v bytové nouzi.

Hledáním přesné definice sociálního bydlení by se měla mimo jiné zabývat pracovní skupina, která bude složena nejen ze zástupců několika resortů, ale i z širokého okruhu subjektů, které se problematikou osob ohrožených sociálním vyloučením v oblasti bydlení zabývají.

Jedním z jejich záměrů je, aby se do budoucna do zajišťování sociálního bydlení co nejvíce zapojily obce a města. A to nejen tím, že budou přímo zajišťovat takové byty, ale zejména posílením systému sociální práce a sociálních služeb.

Jedním z velkých témat je také počet bytů, které dnes nejsou využité a v budoucnu by mohly posloužit jako sociální bydlení.

Při bližším pohledu na výsledky posledního sčítání lidu z roku 2011 se ukazuje, že jic není tolik, kolik někdy v debatách na toto téma zaznívá.

Mezi neobydlenými byty převažují byty v rodinných domech (461 007) nad byty v bytových domech (176 641). Celkem 384 911 neobydlených bytů je v neobydlených domech, takže se nedají využít, navíc celých 359 141 z nich je v neobydlených rodinných domech, které jsou z drtivé většiny soukromé.

Zbývajících 267 026 neobydlených bytů je v obydlených domech. Obcím z nich patří 26 463 bytů a státu 2 241.

O 169 468 bytech uvedli jejich majitelé, že je využívají k rekreaci a tudíž opět není mžoné počítat s nimi jako s volnými byty.

Také územní rozložení neobydlených bytů není příliš příznivé k možnému využití. Třetina neobydlených bytů je v malých obcích (s počtem obyvatel menším než jeden tisíc obyvatel), v obcích s počtem obyvatel menším než 200 přitom je neobydlená třetina ze všech bytů.

Téměř polovina (46,6 %) ze všech neobydlených bytů je rozložena v obcích s méně než dvěma tisíci obyvatel, ve kterých je přitom pouhá necelá čtvrtina (24,1 %) ze všech obydlených bytů.

Neobydlených bytů, které by byly skutečně volné a vhodné k využití pro sociální účely, je proto podstatně méně než je celkový počet neobydlených bytů.

Rozhodně tak proto není možné hovořit až o půl milionů volných bytů.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Ztráta bydlení 1 000 lidí stojí rozpočet 250 milionů Kč ročně.

Zjistila podrobná analýza. Více»

Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau bude nově patřit EPH.

Společnost EP Power Europe (EPPE) z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského se stane jediným vlastníkem německé hnědouhelné elektrárny Schkopau. Více»

Samsung zavřel svou továrnu na mobilní telefony v Jižní Koreji.

U jednoho ze zaměstnanců se totiž potvrdila nákaza novým typem koronaviru, kvůli čemuž firma zbytku pracovníků nařídila karanténu. Více»

Černým odběratelem elektřiny se může člověk stát i neúmyslně.

Jestliže nemáte v pořádku smlouvu o dodávkách energií, můžete se stát neúmyslně černým odběratelem. Více»

Činže v kolínských bytech se zvýší.

Platby za nájem se v městských bytech v Kolíně zvýší. Vedení města schválilo růst ceny za bydlení o výši inflace, tedy necelá tři procenta. Více»

Všechny články a aktuality »»