Juris Real Estate

Metropole a vláda se blíží k dohodě ohledně směn pozemků v Letňanech.

Praha a vláda se blíží k dohodě ohledně směn pozemků a dalšího postupu v Letňanech, kde chce premiér Andrej Babiš (ANO) postavit komplex pro státní úředníky.

Metropole a vláda se blíží k dohodě ohledně směn pozemků v Letňanech.

autor. JURIS REAL, ČTK

Babiš po včerejší schůzce s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) řekl novinářům, že stát by s magistrátem rád do poloviny září podepsal memorandum, které by mělo dosavadní neshody vyřešit.

Vyjma výstavby v Letňanech, směn pozemků nebo řešení vinohradské nemocnice a Nemocnice na Bulovce by mělo zahrnovat i slib státu přispět městu 60 miliardami korun na dostavbu vnitřního okruhu. Hřib potvrdil, že včerejší jednání bylo konstruktivní.

Premiér loni přišel se záměrem na pozemcích u stanice metra Letňany postavit areál tehdy označovaný jako "úřednická čtvrť" pro tisíce státních zaměstnanců.

Velkou část pozemků tam však vlastní Praha, která by je musela na stát převést. Vedení města v čele s Hřibem plán odmítlo, primátor jej označil za "úřednické ghetto".

Podle vedení města má na parcelách vzniknout čtvrť s více funkcemi než jenom administrativní a také nová nemocnice.

Současně Hřib chtěl, aby stát stejně jako v Brně pomohl magistrátu s financováním poslední části městského okruhu. Na rozdíl od vnějšího, který je státní investicí, ho platí město.

Podle Babiše se nyní zdá, že se obě strany po delších neshodách přiblížily dohodě, která by umožnila začít připravovat projekt stavby v Letňanech a pokročit s majetkovými směnami mezi státem a magistrátem.

Premiér také řekl, že stát pomůže magistrátu s výkupem pozemků pro část úseku vnějšího okruhu mezi Běchovicemi a D1. Dohoda podle něj existuje i ohledně dostavby městského okruhu a jeho spolufinancování státem.

"To by mělo být obsahem toho memoranda, že my na to poskytneme peníze, a to kolem 60 miliard," řekl. Hlavní město by mělo též od státu převzít prázdné kasárny v Karlíně, mohly by tam vzniknout např. studentské koleje.

Vedení města už podle premiéra souhlasilo s převodem městských pozemků v areálu vinohradské nemocnice, na kterých chce stát postavit traumacentrum. Babiš zároveň nevyloučil možnost stavby nové nemocnice v Letňanech, která by nahradila Nemocnici na Bulovce.

"V mezičase ale došlo k nějaké předběžné dohodě, že by se Bulovka rekonstruovala," sdělil. To také vyžaduje majetkové vypořádání mezi státem a městem, jelikož magistrát vlastní 20 procent pozemků a většinu nemovitostí areálu, které pronajímá ministerstvu zdravotnictví.

Memorandum mezi vládou a magistrátem už nějakou dobu vzniká, podle Babiše jsou po včerejší schůzce domluveny hlavní parametry dohody.

"Domluvili jsme se na vytvoření pracovních skupin a pana primátora jsem žádal, abychom hlavní linky spolupráce zkusili domluvit do 15. září," řekl. Prioritu má podle něj směna majetku ve dvou nemocnicích, kde by stát chtěl s pracemi začít co nejdříve.

"Shodli jsme se na tom, že společnou prioritou v oblasti směn majetku mezi Prahou a státem je v současné době řešení stavu zdravotnictví v hlavním městě, a to i v reakci na stávající epidemii koronaviru, a také otázka výkupu zelených pásů u pražského okruhu v úseku 511," uvedl primátor.

Jeho náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) doplnil, že stát městu poskytne pozemky pro zelené pásy. "Pro Prahu jsou také důležité pozemky v okolí budoucích stanic metra D a pro tramvajovou trať na Suchdol," dodal.

Radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) konstatoval, že hlavní město výměnou za pozemky ve vinohradské nemocnici získá tenisové kurty na Letné, pozemky pro nutnou rekonstrukci stanice záchranné služby v Praze 10 a objekt v Říčanské ulici.

Náměstek Petr Hlaváček (za TOP 09) doplnil, že nyní budou následovat podrobná jednání ohledně směn v Nemocnice na Bulovce.

Fórum

Vaše jméno:
Váš E-mail:
  Opište ověřovací kód z obrázku!

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

Grand Prix v Brně se příští rok zřejmě nepojede.

Motocyklová Grand Prix v Brně se příští rok s velkou pravděpodobností nepojede, ačkoliv rozhodnutí ještě není definitivní. ČTK a Českému rozhlasu to dnes sdělila primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Více»

ČR možná už tento pátek dopoledne bude znát termín konce využívání uhlí.

Tzv. uhelná komise by na svém on-line zasedání měla odsouhlasit scénář, který následně do konce roku schválí vláda. To, že v pátek doporučení padne, očekává jeden z předsedů komise, ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Více»

Pošta otevře Balíkovny na 367 poštách i v tuto sobotu odpoledne.

Česká pošta otevře tuto sobotu mimořádně Balíkovny na 367 největších poštách. Vydávat budou zásilky mezi 13:30 hod. a 17:30 hod. Více»

Společnost Vítkovice Heavy Machinery je na prodej.

Firma Vítkovice Heavy Machinery, kterou soud v létě poslal do konkurzu, jde do prodeje. Více»

V České republice se zčásti otevřou muzea, galerie a památky.

Dnes se v ČR po více než šesti týdnech zčásti otevřou muzea a galerie, lidé také mohou jít na prohlídku památek, které se v zimním čase otevírají. Více»