Provozuje:
Juris Real Estate

Noční mrazy na jihu Moravy nejvíc ohrožují meruňky.

Révě nevadí.

Noční mrazy na jihu Moravy nejvíc ohrožují meruňky.

autor. JURIS REAL, ČTK

Révě nevadí.

Noční mrazy, které přišly o víkendu na jih Moravy, nejvíce ohrozily letošní úrodu meruněk a třešní, naopak réva vinná nejméně do poloviny dubna na jihu Moravy mrazy zvládne bez komplikací.

Ovocnáři v sadech využívali teplovzdušné agregáty i parafínové svíce. ČTK to dnes řekli ovocnáři a vinaři.

"Podle odrůd jsou meruňky na počátku květu nebo v plném květu. Spolu s třešněmi jsou nyní nejohroženější, takže ovocnáři jsou v pozoru. Naše společnost má ale svíčky jen na jedno dvě použití, takže si je šetříme na silnější mráz. Meruňky máme na 30 hektarech, svíčky máme ale jen asi na pět hektarů, kde jsou nejcennější plochy," uvedl místopředseda Ovocnářské unie ČR a ředitel Pomony Těšetice Ivo Pokorný.

Teplovzdušné agregáty o Velikonocích v noci zapínali v sadech na Znojemsku na farmě U Tří dubů.

"Dělali jsme dva dny opatření v meruňkách. Máme tři teplovzdušné agregáty, každý by měl ochránit až hektar, záleží jak fouká. Dnes ráno byl minus jeden stupeň a o víkendu i minus čtyři. Agregáty jsou schopné teplotu zvednout zhruba o dva až tři stupně, bohužel foukal vítr, takže jsme ani nemohli zapalovat svíce," řekl vlastník farmy Libor Kalhoun.

Kombinace větru a poklesu teplot níže než na pět stupňů pod nulou se ovocnáři obávají nejvíce. Účinnost možných opatření proti mrazu je pouze omezená.

"Při počtu svící 200 kusů na hektar zvednou teplotu přibližně o tři stupně Celsia. Záleží na rychlosti větru. Při rychlosti větru nad čtyři metry za sekundu nemá význam svíce zapalovat," konstatoval Tomáš Letocha z Ökoplant International ve Slupi na Znojemsku.

Odhadovat v současné době, zda mrazy způsobily nějaké škody a případně jak velké, je podle ovocnářů předčasné. A to zejména proto, že v noci na pátek by měly podle předpovědi počasí mrazy klesnout až k minus pěti stupňům Celsia.

Na rozdíl od majitelů sadů, vinaři a vinohradníci se zatím mrazivého počasí obávat nemusejí.

"Réva začíná rašit obvykle až kolem 20. dubna a letos to nebude jinak. Minimálně další dva týdny pro ni zatím mrazy nebudou problém," sdělil generální ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner.

Dřív než začne réva rašit, prochází tzv. fází slzení, v tomto období ale mrazy nevadí.

"Mráz by mohl poškodit až rašící očka a ta se zatím objevují pouze ojediněle, mrazy v tomto týdnu tedy révu na jihu Moravy určitě neohrozí," doplnil Josef Svoboda, ředitel vinařství Habánské sklepy ve Velkých Bílovicích.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Poslanecká sněmovna dnes rozhodne o kvótách na potraviny.

Poslanci by dnes mohli hlasovat o předlohách, které jim vrátil Senát. Patří k nim sledovaná potravinová novela, v níž senátoři odmítli uzákonit povinný podíl některých tuzemských potravin ve větších obchodech. Více»

Vláda v Japonsku se rozhodla vypustit vodu z Fukušimy do moře.

Vláda v úterý rozhodla, že začne do dvou let vypouštět do moře více než milion tun kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima, kterou před deseti lety zničilo silné zemětřesení a následná vlna cunami. Oznámil to premiér Jošihide Suga. Více»

Sportovat venku může až 12 lidí.

Ale po dvojicích s rozestupy 10 metrů. Více»

První by se podle Havlíčka měly otevřít služby jako kadeřník či pedikúra.

První by se měly podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) otevřít tzv. nenahraditelné služby, jako je kadeřník nebo pedikúra. Nestane se tak dříve než za 14 dní. Více»

Právnická fakulta v Plzni je zájemcům o studium stále otevřená.

Fakulta stále přijímá přihlášky v mag. stud. programu Právo a právní věda, studijní obor Právo, v bak. stud. programu Právní specializace, obor Veřejná správa a v navazujícím magisterském studijním programu Veřejná správa, obor Veřejná správa. Více»

Všechny články a aktuality »»