Provozuje:
Juris Real Estate

Otevírání části obchodů od 12. dubna se s epidemiology nekonzultovalo.

Otevírání části obchodů od 12. dubna, které schválila vláda, s epidemiologem Petrem Smejkalem a jeho skupinou odborníků nikdo nekonzultoval. Uvedl to na dotaz ČTK.

Otevírání části obchodů od 12. dubna se s epidemiology nekonzultovalo.

autor. JURIS REAL, ČTK

Otevírání části obchodů od 12. dubna, které schválila vláda, s epidemiologem Petrem Smejkalem a jeho skupinou odborníků nikdo nekonzultoval. Uvedl to na dotaz ČTK.

Jím vedená Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) před tím, aby se otevření škol považovalo za signál k většímu rozvolňování varovala ve stanovisku před Velikonocemi. Připomněla to viroložka Ruth Tachezy a další členové MeSES.

Podle epidemiologa Rastislava Maďara souvisí otevření papírnictví a obchodů pro děti právě s návratem dětí do škol. Podle právníka Jana Kysely by především bylo třeba přijmout koncepci a parametry pro systematické zmírňování opatření.

Vláda schválila, že se od pondělí otevřou papírnictví, obchody s dětskými oděvy a obuví, prádelny a čistírny, zámečnictví nebo prodejny náhradních dílů do automobilů.

Spolu s nimi se také otevřou venkovní prostory zoologických a botanických zahrad a farmářské trhy. To podle Smejkala a Tachezy skupina s ministrem projednávala.

"Pokud chceme postupně otevírat výuku, není možné zároveň uvolňovat jiná opatření. Zvláště když nebylo schváleno frekventnější testování ve firmách," sdělila Tachezy, která je vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Skupina ve čtvrtek označila epidemickou situaci v ČR za stále velmi závažnou. Za bezpečné pro návrat další skupiny dětí do škol považuje přibližný počet 100 nových případů na 100.000 obyvatel, tedy asi 1 400 nových případů denně.

Podle epidemiologa Rastislava Maďara, který byl šéfem poradní skupiny ministra Adama Vojtěcha pro uvolňování opatření do loňského srpna, je zřejmě otevření obchodů s dětským oblečením, obuví a papírnictví motivováno prakticky. "Děti od podzimu nemusí mít už oblečení a obuv, které by mohly na jaře použít pro školní docházku. Jak víme, za půl roku některé děti fakt hodně vyrostou," napsal ČTK. Nakupovat drobné školní pomůcky přes internet podle něj není příliš efektivní.

Vedoucí katedry politologie a sociologie Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kysela uvedl, že sám by předpokládal především schválení koncepce podobné dřívějšímu protiepidemickému systému. Z ní by mělo být patrné, při jakých hodnotách a za jakých podmínek se bude která oblast rozvolňovat. "Bez toho může rozvolňování opět připomínat tak trochu tahání zajíců z klobouku," informoval ČTK. S otevřením škol jako prioritou by podle něj měly být ostatní segmenty pod kontrolou. "Zahájení postupného otvírání služeb bylo v závislosti na vývoji epidemické situace plánováno spíše na přelom dubna a května, když už bude zřejmé, jestli se negativně projevily Velikonoce," dodal.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Poslanecká sněmovna dnes rozhodne o kvótách na potraviny.

Poslanci by dnes mohli hlasovat o předlohách, které jim vrátil Senát. Patří k nim sledovaná potravinová novela, v níž senátoři odmítli uzákonit povinný podíl některých tuzemských potravin ve větších obchodech. Více»

Vláda v Japonsku se rozhodla vypustit vodu z Fukušimy do moře.

Vláda v úterý rozhodla, že začne do dvou let vypouštět do moře více než milion tun kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima, kterou před deseti lety zničilo silné zemětřesení a následná vlna cunami. Oznámil to premiér Jošihide Suga. Více»

Sportovat venku může až 12 lidí.

Ale po dvojicích s rozestupy 10 metrů. Více»

První by se podle Havlíčka měly otevřít služby jako kadeřník či pedikúra.

První by se měly podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) otevřít tzv. nenahraditelné služby, jako je kadeřník nebo pedikúra. Nestane se tak dříve než za 14 dní. Více»

Právnická fakulta v Plzni je zájemcům o studium stále otevřená.

Fakulta stále přijímá přihlášky v mag. stud. programu Právo a právní věda, studijní obor Právo, v bak. stud. programu Právní specializace, obor Veřejná správa a v navazujícím magisterském studijním programu Veřejná správa, obor Veřejná správa. Více»

Všechny články a aktuality »»