Provozuje:
Juris Real Estate

Sdružení místních samospráv prý vyzve k odložení účinnosti stavebního zákona.

Sdružení místních samospráv (SMS) se obrátí na nově zvolené poslance Poslanecké sněmovny PČR s výzvou k odložení účinnosti nového stavebního zákona.

Sdružení místních samospráv prý vyzve k odložení účinnosti stavebního zákona.

autor. JURIS REAL, ČTK, Advokátní deník

Sdružení místních samospráv (SMS) se obrátí na nově zvolené poslance Poslanecké sněmovny PČR s výzvou k odložení účinnosti nového stavebního zákona.

Jak oznámil tiskový mluvčí Sdružení Lukáš Novák, ve středu 13. října 2021 o tom rozhodlo předsednictvo SMS. Úpravu zákona schválili poslanci navzdory vetu Senátu letos v červenci, kdy předpis podepsal i prezident Miloš Zeman.

Zákon přesouvá stavební úřady pod stát a počítá se vznikem Nejvyššího stavebního úřadu. Pod ním budou jednotlivé stavební úřady organizované podobně jako třeba u Finanční správy.

Znění zákona má řadu kritiků, kteří nyní v Poslanecké sněmovně ještě posílili. Ministryně pro místní rozvoj Ing. Klára Dostálová uvedla, že odložení účinnosti zákona v době krize bydlení by bylo nezodpovědné.

Podle vlády má nová úprava zákona zrychlit stavební řízení a zajistit dodržování stanovených lhůt. Odpůrci zákona ale tvrdí, že státní správa se vzdálí občanům a stavební řízení se zkomplikuje.

Zákon nabude účinnosti v polovině roku 2023, některé změny začnou platit od 1. ledna příštího roku. Několik paragrafů zákona mělo ale účinnost už druhý den po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Patří mezi ně ustanovení o stavebních uzávěrách vydaných podle starší stavební legislativy.

„Budeme usilovat o to, aby účinnost zákona byla odložena alespoň o osmnáct měsíců. To je minimální doba nezbytná pro to, aby byla současná podoba stavebního zákona upravena a zohlednila návrhy předkládané v předchozích měsících. Ty mají za cíl zmírnit negativní dopady stavebního zákona na funkčnost stavebního řízení, na lidi v regionech i na státní rozpočet, na něž jsme dlouhodobě upozorňovali,“ uvedl předseda SMS JUDr. Stanislav Polčák.

Sdružení pověřilo svou místopředsedkyni Ing. Věru Kovářovou, MIM, aby zmíněné kroky iniciovala ve spolupráci s dalšími poslanci, kteří se dlouhodobě zabývají stavební legislativou. Věra Kovářová uvedla, že na záměru zjednodušit a zrychlit stavební řízení nehodlají kritici nic měnit.

„Budeme ale usilovat o to, aby úprava stavební legislativy nepoškodila oprávněné zájmy samospráv ani plynulost stavebního řízení,“ řekla.

Věří, že poslanci najdou pro změny pochopení. „Senát dal svůj názor na současný stavební zákon najevo velmi jasně, když ho v červenci jednomyslně odmítl,“ připomněla Ing. Kovářová.

Odklad účinnosti zákona o 18 měsíců by ale podle ministryně Dostálové nic nevyřešil, navíc by způsobil problémy. „Pokud by mělo dojít ke změně struktury stavebních úřadů a k dalším změnám, včetně nového změnového zákona, odhadujeme proces na nejméně dva až čtyři roky,“ sdělila Klára Dostálová k možným úpravám zákona.

„Nejdůležitější strategické infrastrukturní stavby v zemi blokuje v tuto chvíli tzv. systémová podjatost a země trpí krizí dostupného bydlení. A to se bez nového stavebního zákona vyřešit prostě nedá,“ doplnila ministryně Dostálová.

Odklad by měl podle ministryně i vážné finanční dopady. Jak uvedla, šlo by především o ušlé zisky, a to jak na straně soukromého sektoru, tak veřejného, např. v podobě nepostavených dálnic a prodražování staveb v čase, což pocítí každý občan.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Pětikoalice v PS navrhla odklad nového stavebního zákona.

Představitelé pětice politických stran budoucí vládní koalice, tedy ODS, KDU-ČSL, STAN, TOP 09 a Pirátů, předložili avizovaný návrh na roční odklad účinnosti většiny nového stavebního zákona. Více»

Agrostroj Pelhřimov postavil pro své zaměstnance 96 nájemních bytů.

Zájemce o práci tento velký strojírenský výrobce poptává v celém Česku, ale také v příhraničí Rakouska, na Slovensku nebo v Litvě. Více»

Jestliže obchodní centra ohraničí jídelní zóny, budou moci fungovat.

Pokud OC ohraničí jídelní zóny od ostatních prostor pevnou a jasnou bariérou, aby zamezila neautorizovanému vstupu, a u vchodu zajistí kontrolu dokladů o očkování nebo prodělání nemoci, budou podle Asociace nákupních center moci fungovat. Více»

Most přes Orlík míří do prodeje.

Přes Orlickou nádrž nedaleko Červené na Písecku se již více než 130 let klene vysoký železniční most. Více»

Francie hodlá koordinovat rozhodnutí o bojkotu olympiády s ostatními státy EU.

Francie plánuje koordinovat rozhodnutí o možném diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu s ostatními státy Evropské unie. Více»

Všechny články a aktuality »»