Provozuje:
Juris Real Estate

Vláda ČR připravila návod pro obce, jak mají řešit problémy ghett.

Města a obce dostanou od české vlády návod, jak mají postupovat při řešení problémů v takzvaných sociálně vyloučených lokalitách a jaké k tomu mohou využít nástroje.

Vláda ČR připravila návod pro obce, jak mají řešit problémy ghett.

autor. JURIS REAL

Města a obce dostanou od české vlády návod, jak mají postupovat při řešení problémů v takzvaných sociálně vyloučených lokalitách a jaké k tomu mohou využít nástroje.

Týkají se vzdělávání, zaměstnanosti, sociálních služeb či prevence kriminality.

Žurnalistům to po jednání se starosty míst, kde ghetta jsou, sdělili premiér Bohuslav Sobotka a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (oba ČSSD). "Byla zpracována určitá kuchařka, která bude teď dána obcím. Obce díky ní mají přehled o všech dotačních programech," uvedl Sobotka.

Na zpracování návodu se podílela ministerstva školství, práce, pro místní rozvoj, vnitra a ministr pro lidská práva.

Podle něj je výsledkem "nabídka koordinovaného řešení", a to ve vzdělávání, zaměstnanosti, sociálních službách a v prevenci kriminality.

Vládní agentura pro sociální začleňování chystá projekt, do něhož se má zapojit sedm desítek měst. Z evropských fondů by na své projekty mohly podle Dienstbiera získat až deset miliard korun.

Další finanční prostředky by mohly přitéct do měst, která zvolí vlastní cestu a budou chtít řešit potíže samy bez agentury, dodal ministr.

Premiér řekl, že se starosty hovořil mj. o vzniku nového dotačního programu, z něhož by radnice mohly získat od příštího roku peníze na bourání vybydlených objektů. Celkem by mělo být podle Dienstbierovy mluvčí Jarmily Balážové k dispozici sto milionů korun.

Subvenci by měly obce získat tehdy, pokud na místě zchátralých obecních domů vybudují něco prospěšného - hřiště, dětské centrum či podobné stavby.

Do poloviny příštího roku by měl vzniknout zákon o sociálním bydlení. Původně měl platit od ledna 2017. "Byli bychom rádi, aby byl schválen do konce volebního období. Vláda ho chce dotáhnout do konce," uvedl premiér.

Podle něj stát bude muset na sociální bydlení vyčlenit i potřebné prostředky.

Chystá se také právní norma, která by měla stanovit pravidla sociálního podnikání.

Stát by měl začít financovat asistenty pedagoga, zatím je hradí kraje a využívají se i různé dotace.

Analýza pro ministerstvo práce ukázala, že chudinských domů, ulic a čtvrtí v České republice přibývá. Jejich počet se od roku 2006 zdvojnásobil a nyní jich je přes 600. Žije v nich až 115.000 lidí, před devíti lety to bylo 80.000.

Za vyloučenou lokalitu autoři analýzy považují místo, kde žije aspoň 20 lidí v tísni. Jsou odkázáni na dávky, jsou bez práce, mají dluhy, nízké vzdělání či jiné problémy.

Taková ghetta jsou v 297 obcích a městech. Za vznik víc než třetiny vyloučených míst v České republice můžou podle analýzy nejčastěji radnice a vlastníci nemovitostí. Tato ghetta vznikla řízeným sestěhováním lidí z jiných čtvrtí či částí obce.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Ztráta bydlení 1 000 lidí stojí rozpočet 250 milionů Kč ročně.

Zjistila podrobná analýza. Více»

Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau bude nově patřit EPH.

Společnost EP Power Europe (EPPE) z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského se stane jediným vlastníkem německé hnědouhelné elektrárny Schkopau. Více»

Samsung zavřel svou továrnu na mobilní telefony v Jižní Koreji.

U jednoho ze zaměstnanců se totiž potvrdila nákaza novým typem koronaviru, kvůli čemuž firma zbytku pracovníků nařídila karanténu. Více»

Černým odběratelem elektřiny se může člověk stát i neúmyslně.

Jestliže nemáte v pořádku smlouvu o dodávkách energií, můžete se stát neúmyslně černým odběratelem. Více»

Činže v kolínských bytech se zvýší.

Platby za nájem se v městských bytech v Kolíně zvýší. Vedení města schválilo růst ceny za bydlení o výši inflace, tedy necelá tři procenta. Více»

Všechny články a aktuality »»