Provozuje:
Juris Real Estate

Zákony na pomoc nájemcům kvůli covidu zůstávají platné.

Ústavní soud zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení dvou zákonů, které v prvním nouzovém stavu kvůli pandemii koronaviru odkládaly placení nájmů bytů a nebytových prostor.

Zákony na pomoc nájemcům kvůli covidu zůstávají platné.

autor. JURIS REAL, Ústavní soud, Advokátní deník, ČTK

Ústavní soud zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení dvou zákonů, které v prvním nouzovém stavu kvůli pandemii koronaviru odkládaly placení nájmů bytů a nebytových prostor.

V tiskové zprávě rozhodnutí soudu oznámila jeho mluvčí Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Zákony tak zůstávají platné. Jejich podstata tkví v tom, že pronajímatelé nemohli dát nájemcům výpověď, pokud se kvůli pandemii a ekonomickým dopadům opozdili s placením. Lhůta pro doplacení pohledávek vyprší podle obou zákonů na konci letošního roku.

Podle Ústavního soudu je cílem právní úpravy ochrana nájemců a bere v potaz i situaci pronajímatelů. Soud uvedl, že v případě napadených zákonů jde o odklad placení nájemného po omezenou dobu a pouze v případech nájemců, kteří řádně doloží, že jim poklesl příjem v důsledku mimořádných opatření.

"Je vhodné zdůraznit, že se nejedná o prominutí nájemného, ale o záruky pro nájemce, že z důvodu prodlení s hrazením nájemného vzniklého v důsledku mimořádných opatření v daném období a za předpokladu, že nájemné uhradí nejpozději do konce roku 2020, nedostanou výpověď z nájmu," uvedla Číhalíková Sedláčková.

Na straně druhé podle ní napadené zákony počítají i se situací, v níž pronájem představuje jediný zdroj příjmů pronajímatele, a byly by tak ohroženy jeho základní potřeby. Zákon myslí i na situace, že nájemce nehradí nebo je zřejmé, že neuhradí pohledávky ve stanovené době.

Vláda ve svém vyjádření uvedla, že pronajímatelé splácející úvěr mohou využít moratoria na splácení úvěrů. Navíc je u obou napadených zákonů upravena možnost vypovědět nájem, pokud bude zřejmé, že nájemce ani v ochranné době pohledávky neuhradí.

Ústavní soud také konstatoval, že obsah ústavně garantovaného práva vlastnit majetek není bezbřehý a podléhá řadě omezení, na které se nutně nemusí vztahovat povinnost náhrady.

Na soud se s návrhem na zrušení obou zákonů obrátila skupina 31 senátorů za ODS, KDU-ČSL, TOP 09 nebo STAN. Podle nich právní normy nepřípustně zasáhly do práv majitelů nemovitostí. Stát podle nich místo účinné pomoci nájemcům přenesl zátěž na pronajímatele, přestože neměli záruky, že se svých pohledávek domohou, pokud nájemci skončí v platební neschopnosti, exekuci nebo insolvenci. Senátoři označili vlastníky nemovitostí za nedobrovolné poskytovatele "úvěrů", které nejsou ničím zajištěné.

První ze zákonů směřoval na nájemce v bytech. Klíčové ustanovení praví, že pronajímatel nemůže nájem jednostranně ukončit pouze z důvodu, že je nájemce v prodlení s placením nájemného, pokud situace nastala v době mimořádných opatření a je důsledkem souvisejících omezení. Druhý zákon se týkal obdobným způsobem podnikatelů v pronajatých prostorách.

Senátoři podali návrh v květnu a doufali v rychlé projednání. Soudce zpravodaj Vladimír Sládeček vyhlásil nález včera.

V České republice platí druhý nouzový stav a také se blíží termín doplacení pohledávek za přerušené platby nájemného v prvním nouzovém stavu.
Fórum
Vaše jméno:
Váš E-mail:
Text:
  Opište ověřovací kód z obrázku!
   
 
  Odesláním tohoto příspěvku poskytujete souhlas se zpracováním osobních údajů podle GDPR.


 
Novinka

Získejte až 20% z provize realitní kanceláře.

Spolupráce - Provizi ve výši 20% nabízíme tomu, kdo zprostředkuje obchod, který bude naší společností úspěšně realizován.

Volejte 777 603 019

 

Kalkulátor nemovitostí

KalkultorSpočítejte si cenu vaší nemovitosti: Více o kalkulátoru

 

Poslední Aktuality a články

Zvládnout navrhovaná opatření nebude pro fitness snadné, konstatovala komora.

Pro provozovatele fitness center nebude snadné organizačně zvládnout navrhovaná nová opatření protiepidemického systému (PES), je to ale určitý způsob, jak se postupně vrátit k běžnému fungování. Více»

Soud by měl podle správkyně opět poslat vagonku HMS do konkurzu.

Na firmu Heavy Machinery Services (HMS), která dluží věřitelům přes tři miliardy korun a od roku 2014 je v úpadku, by měl krajský soud v Českých Budějovicích znovu vyhlásit konkurz. Více»

Před krachem se nachází 16 procent sportovišť, kompenzace nestačí.

Pro sportoviště znamenají první dva měsíce roku podle společnosti MultiSport Benefit nejsilnější období tržeb. Ztrátu těchto příjmů nezvládne pokrýt 16 procent zařízení, rezervu na jeden až dva měsíce má zhruba polovina sportovišť. Více»

Letošní Jizerskou padesátku poběží minimálně profesionální lyžaři

Pořadatelé získali od ministerstva zdravotnictví výjimku z opatření proti šíření koronaviru pro elitní závod na neděli 14. února i pro páteční sprinty. Více»

Loňské srážky byly jako na houpačce.

Počasí v loňském roce lze popsat jako střídání extrémů. Zatímco leden, březen, duben, červenec, listopad a prosinec patřily z hlediska srážek k sušším měsícům, únor, červen, srpen, září a říjen byly nadprůměrné. Normální byl jen květen. Více»

Všechny články a aktuality »»